نبود نظام حرفه ای ، دلیل عقب ماندگی در حوزه ساختمان

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش مسکن و صنعت ساختمان وابستگی به خارج از کشور وجود ندارد، گفت: دلایل عقب ماندگی های کشورمان در حوزه ساختمان نبود نظام حرفه ای است و هنوز بخش عمده ای از ساخت و سازها توسط بخش خصوصی غیرحرفه ای انجام می شود.

نبود-نظام-حرفه-ای-دلیل-عقب-ماندگی-در-حوزه-ساختمان

به گزارش پیام ساختمان،حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره ایجاد نسل دوم شهرهای جدید در کشور اظهار داشت: سیاست ما این است که در مسیر تشکیل نسل دوم شهرهای جدید، شهرها با گذار از رویکرد کمی به کیفی، مبتنی برسرمایه گذاری بخش خصوصی، در چارچوب های شهر هوشمند سازگار با محیط با رویکردهای بهینه سازی مصرف انرژی در مقیاس شهر محله و ساختمان، حمل و نقل ایمن ، سریع و ارزان به بستری جذاب و پویا برای توسعه شهری پایدار و تعادل بخشی به سرزمین و تحقق اهداف کلان آمایشی کشور تبدیل شوند.

وی ادامه داد: دو برداشت از هوشمندسازی در شهرسازی ها وجود دارد. برخی ها از هوشمندسازی را دیجیتالی کردن شهرها می دانند که به نظر من مفهوم حداقلی از هوشمندسازی است.

در مفهوم هوشمندسازی جهانی، هدف اصلی، شکل گیری توسعه پایدار در شهرها است به این معنا که در ساخت و سازها مصرف کمتری از انرژی و منابع داشته باشیم و صرفه جویی حاصل از انرژی انجام شود. در شهر هوشمند مدیریت زیرساخت ها و ترافیک، سیستم فاضلاب، ایمنی بر بنیان های دیجیتالی استوار و قابل کنترل باشد. شهر هوشمند به معنای شهری بر مبنای توسعه پایدار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی سیاست شرکت عمران با بیان اینکه شهرهای جدید علاوه بر تامین مسکن، موضوع هوشمندسازی شهرهای جدید است و طبق برنامه های موجود شهرهای جدید باید بتوانند جلودار و راهنمای اصلاح نظام شهرسازی در کشور باشند، گفت: به همین دلیل موضوعاتی مانند هوشمندسازی شهرها، صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده بهینه از منابع در اولویت قرار دارد.

طاهرخانی با تاکید بر اینکه کشورهای متعددی می توانند نمونه موفق و الگوی اجرای شهر هوشمند باشند، ادامه داد: اخیرا از کشور چین در این باره بازدیدی داشتم که پروژه مشترک موفقی را با سنگاپور به اجرا رسانده اند. آلمانی ها هم در این حوزه از کشورهای پیشرو محسوب می شود و در کره جنوبی هم از کشورهای موفق در هوشمندسازی شهری است.

وی افزود: در مقطعی توانستیم از تجارب کره جنوبی استفاده کنیم و با ال اچ کره تفاهم نامه ای را در این زمینه منعقد کردیم و در حال حاضر هم با این مجموعه دولتی در مرحله تبادل کارشناس هستیم. پروژه هایی مانند ساخت شهرک ها و هوشمندسازی شهرهای جدید در اولویت های سرمایه گذاری قرار دارند که کره جنوبی با توجه به اینکه سطح بالایی از تکنولوژی را در اختیار دارد می تواند الگو در اجرای این پروژه باشد. بنابراین انتقال تکنولوژی و تجربیات هم برای پروژه هوشمندسازی شهرها و هم مطالعات و تعریف مدل برای انتقال یا ساماندهی پایتخت می تواند از کره جنوبی انجام شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: به دنبال این بودیم که از مشاوره کره ای در طراحی شهرهای جدید و محلات استفاده کنیم که این موضوع در حال انجام است و مرحله بعدی که می توان گفت مرحله اجرایی محسوب می شود این است که بتوانیم از تکنولوژی ها و از همه مهم تر امکان تامین مالی کشورهای آلمان و کره استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: البته هم کره و هم آلمان تمایل تامین مالی پروژه ها در این زمینه را با گرانتی های بانکی اعلام کردند که حتی موافقت شد بدون گارانتی دولت مرکزی این خدمات را ارایه دهند اما با خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید این پروژه ها مسکوت مانده است و امیدواریم فضا تغییر کند تا هر دو طرف بتوانیم از این فرصت ها استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه در فرهنگ ایرانی خانه دار شدن بسیار اهمیت دارد و یک علاقه مندی شدیدی نسبت به خرید خانه وجود دارد، گفت: مسکن در بسیاری از کشورها هم سرمایه اصلی خانواده ها محسوب می شود اما شدت آن در ایران بسیار بالاتر است و تمایل دارند که در این حوزه سرمایه گذاری کنند و در اولویت سرمایه گذاری ها قرار دارد. بنابراین وظیفه دولت این است که یک مدلی را برای تحقق این فرهنگ یا اصلاح آن طراحی کند.

وی با تاکید بر اینکه در صنعت ساختمان و حوزه مسکن به غیر از نوآوری ها، وابستگی به خارج وجود ندارد و عموم فعالیت ها و سرمایه گذاری داخلی قابل انجام است، ادامه داد: اساسا ویژگی منحصر به فرد صنعت ساختمان در ایران این است که خود اتکا است و توسط مجموعه های داخلی مدیریت می شود.

طاهرخانی اظهار داشت: معتقدم یکی از مشکلات صنعت ساختمان ایران بحث هدر رفت انرژی است که ریشه آن در نبود سیستم انبوه سازی منسجم در کشور است و هنوز بخش عمده ای از ساخت و سازها توسط بخش خصوصی غیرحرفه ای انجام می شود. باید نظام ساختمان سازی و انبوه سازی را به سمت حرفه ای شدن سوق دهیم. از دلایل عقب ماندگی های کشورمان در حوزه ساختمان نبود نظام حرفه ای است که در ساخت و سازهای جدید به این سمت حرکت می کنیم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 355فهرست مطالب شماره 355
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×