بازدید امروز تا این لحظه 10762 بار

افت معاملات و رشد قیمت مسکن در تهران

در حالی که این روزها شاهد افت معاملات مسکن در کشور و به ویژه تهران هستیم، گزارش ها حکایت از رشد اندک قیمت مسکن در دی ماه دارد. ب

افت-معاملات-و-رشد-قیمت-مسکن-در-تهران

به گزارش پیام ساختمان، روند نزولی معاملات مسکن در تهران از ماهها قبل ادامه دارد و تصور بازار مسکن و متقاضیان خرید بر این بود که این افت معاملات می تواند در آینده منجر به کاهش تقاضای بیشتر و در نتیجه افت قیمتها شود.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در با تاکید بر اینکه رکود مسکن یک حرف بی معنی است، گفت: رکود مسکن را قبول ندارم، اما کساد شدن خرید و فروش مسکن را قبول دارم.

وی افزود: رکود مسکن یعنی اینکه خرید و فروش مسکن به هیچ وجه انجام نمی شود، اما خوشبختانه آمارهای سامانه ثبت معاملات نشان می دهد که خرید و فروش انجام می شود. طبق آمارهای اعلامی بانک مرکزی در دی ماه امسال با کاهش 64.6 درصدی معاملات در تهران حجم معاملات این کلان شهر به 6.7 هزار واحد مسکونی رسید.

بر اساس آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور در اولین ماه زمستان امسال، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 6.7 هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل کاهشی 1.4 درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل 64.6 درصد کاهش را نشان می دهد.

طبق آمارهای ارائه شده بانک مرکزی نرخ معاملات مسکن در شهر تهران به طور متوسط هر مترمربع 98 میلیون ریال معامله شده است که این مبلغ نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.5 و 90.8 درصد افزایش نشان می دهد.

در این گزارش در رابطه با حجم معاملات مسکن آمده است: طبق بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در دی ماه حاکی از آن است که از مجموع 6721 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 43.5 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. سهم مذکور در مقایسه با دی ماه سال قبل 6.0 واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال افزوده شده است.

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در این ماه حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5با سهم 12.4 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.علاوه بر آن مناطق 4 و 10 به ترتیب با سهم های 9.5 و 7.7 درصد در رتبه های بعدی قرار داده است.

درمجموع 71.3 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در دی ماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر(به ترتیب بیشترین فراوانی در مناطق 115و4و10و2و15و14و8و1و7و3) بوده و 12 منطقه باقی مانده 28.7 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

این گزارش می افزاید: متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 98.0 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.5 و 90.8 درصد افزایش را نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 9(معادل 109.1 درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه 12 معادل(37.6 درصد) تعلق دارد.

در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 231.1 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 42.0 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 106.8 و 69.9 درصد افزایش را نشان می دهند.

پس از رشد بیش از حد قیمت مسکن که آغاز آن از اواسط تابستان سال گذشته بوده، باعث شد تا سازندگان مسکن با استقبال بیشتری برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداریها مراجعه کنند.

اگر چه وضعیت ساخت و ساز به گونه ای است که تولید مسکن همچنان از تقاضا عقب است، اما با این وجود طبق گزارش مرکز آمار صدور پروانه ساختمانی در کشور 15،4 درصد و در تهران 12،1 درصد رشد داشته است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 353فهرست مطالب شماره 353
×