بازدید امروز تا این لحظه 11986 بار

افزایش قیمت مسکن بر مردم فشار وارد می کند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رکود مسکن در سال های گذشته و همچنین افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی را بر مردم آورده است گفت: باید بتوانیم شکاف ایجاد شده را کم کنیم.

افزایش-قیمت-مسکن-بر-مردم-فشار-وارد-می-کند

به گزارش پیام ساختمان، محمد اسلامی گفت: شاید امروز مهمترین نیاز ما نیاز کارآمدسازی جمهوری اسلامی است تا بتواند اثربخشی خود را برای پیشبرد و اثرگذاری در اموری که امروز به عنوان مشکلات پیش روی جامعه قرار دارد، روزافزون کند.

وزیر راه و شهرسازی به دو سرفصل پیشنهادی وزارتخانه در لایحه بودجه سال 1398که یکی افزایش سرمایه بانک مسکن برای تحرک بخشیدن به رونق ساخت و ساز در مسکن و دیگری صندوق توسعه حمل و نقل برای تحرک بخشیدن به حوزه حمل و نقل است اشاره کرد و گفت: با تاکیدی که رئیس جمهوری داشتند دو سرفصل مشخص که الزاما وابسته به منابع دولتی نیست در لایحه ای بودجه 1398 لحاظ کردیم به نحوی که بتوانیم ظرفیت های خارج از ردیف بودجه را جذب کنیم.

وی ادامه داد: یک پتانسیل خارج از ردیف بودجه را برای بحث مسکن و یک پتانسیل خارج از ردیف بودجه را برای بحث حمل و نقل ایجاد کرده ایم که حمل و نقل را در قالب صندوق توسعه حمل و نقل و مسکن را در قالب افزایش سرمایه بانک مسکن تعریف کردیم که در چند تبصره آنها را در لایحه بودجه 98 آورده ایم که مراحل خود را در مجلس طی کرده و در انتظار تصویب مجلس است.

اسلامی تاکید کرد: امیدواریم نمایندگان مجلس به پیشنهادهایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی در لایحه بودجه تحت عنوان تبصره آورده شده توجه کنند و نگاه پیگیرانه و پشتیبانی داشته باشند تا این پیشنهادها در لایحه بودجه 98 به تصویب برسد.

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی به مردم وارد کرده است

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: نکته مهمی که وجود دارد این است که رکود مسکن در سال های گذشته و همچنین افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی را بر مردم آورده است و به همین دلیل باید بتوانیم شکاف ایجاد شده را کم کنیم و دو مسیر انتخاب شده را برای حل مشکلات مردم در حوزه مسکن و حمل و نقل که جزو پیشنهاد وزارتخانه است، تصویب کنیم. نمایندگان مجلس به ما کمک کنند تا پشتوانه های لازم را برای حل مشکلات مردم در حوزه حمل و نقل و مسکن فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: مسکن و ساختمان در رونق اقتصادی نقش مهمی ایفا می کنند و این باور در عموم جامعه جا افتاده است و با تاکیدی که رئیس جمهوری نیز داشتند برای حل مساله مسکن و عمران مردم اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: ما هیچگاه محروم از تذکر و تکرار نمایندگان مردم و دیگر مسئولان نبوده ایم و این تذکرات لازمه ای است که می توانیم به عنوان محرک اقتصادی در بخش مسکن و همچنین حمل و نقل گام های جدی برداریم.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رونق بخش مسکن می تواند به عنوان محرک اقتصادی عمل کند. با رونق بخشیدن به مسکن که از طریق افزایش سرمایه بانک به عنوان پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در لایحه بودجه 1398 بر آن تاکید شده و منتظر تصویب آن هستیم هم می توانیم به نیاز مسکن مردم پاسخ دهیم و هم در ایجاد اشتغال و تولید گام های موثر برداریم.

باید بتوانیم مسکن مهر را در اسرع وقت تکمیل کنیم

اسلامی از دیگر برنامه های جدی وزارتخانه را تکمیل مسکن مهر باقیمانده عنوان کرد و گفت: مردم پول داده اند و سال ها از پروژه مسکن مهر گذشته است و ما باید بتوانیم این مساله را در اسرع وقت حل کنیم و تکمیل مسکن مهر از اولویت های جدی ما در وزارت راه و شهرسازی است.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد تا تعهداتی که وجود دارد و پیشنهادهایی که از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی در لایحه بودجه آمده است بتواند به تصویب برسد تا برای پیشبرد برنامه های این وزارتخانه طویل، توان مالی ایجاد شود و امکان تحقق برنامه ها باشد.

اسلامی از دیگر مشکلاتی که وجود دارد و جزو مطالبات روزمره مردم در حوزه حمل و نقل است را نرخ بلیت هواپیما عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت نرخ بلیت هواپیما از مشکلاتی است که مردم درخواست حل آن را دارند. در این مورد باید یادآور شوم که آزادسازی قیمت نرخ بلیت هواپیما به موجب قانون پنجم توسعه اتفاق افتاده است و ما در وزارت راه و شهرسازی نمی توانیم مداخله کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار و تعزیرات حکومتی برای حل این موضوع وارد شده است.

وی تاکید کرد: در صورت مداخله وزارت راه و شهرسازی در نرخ بلیت هواپیما شرکت های هوایی دچار هزینه ها و مشکلات مضاعف می شوند و عملا این کار از سوی وزارتخانه اتفاق نخواهد افتاد.

اسلامی از دیگر مشکلات حمل و نقل را بحث کامیونداران عنوان کرد و گفت: ما نیاز داریم در جهت ساماندهی در حمل و نقل یک وحدت رویه و تفکر روشن داشته باشیم تا دچار تنش ها و مشکلاتی که خود را ناگهانی نشان می دهد، نشویم.

وی تصریح کرد: نیازمندیم با هماهنگی بین دولت و مجلس در ظرفیت قوانین جاری ساماندهی های لازم را ایجاد کنیم تا از بروز تحرکات هیجانی اجتناب و از وضعیت بحرانی عبور کنیم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 353فهرست مطالب شماره 353
×