مزایا و معایب نصب قفل برقی

در قرن 21، تکنولوژی از همه چیز یک نسخه «هوشمند» ارائه کرده است. حالا دیگر با وجود امکانات خانه هوشمند به راحتی می توانید خانه هوشمندی داشته باشید که همه تجهیزات آن از طریق موبایلتان کنترل می شوند.

مزایا-و-معایب-نصب-قفل-برقی

در این میان، یکی از کارهایی که در راستای هوشمندسازی خانه می توان انجام داد، نصب قفل برقی است. اما پیش از اینکه بخواهیم به فواید هوشمندسازی خانه با نصب قفل برقی بپردازیم باید بدانیم قفل برقی چیست و چه کاربردی دارد.

قفل برقی چیست؟

قفل های برقی به قفل هایی گفته می شود که شما بدون نیاز به کلیدهای معمولی و سنتی می توانید آن ها را باز کنید.

به همین دلیل است که به آن سیستم دسترسی الکترونیکی بدون کلید نیز گفته می شود. حتما در هتل های مختلف دیده اید که درب اتاق ها با کارت باز می شود، این نیز نوعی قفل برقی است. از انواع دیگر قفل برقی می توان به درب هایی که با کد خاصی باز می شوند اشاره کرد. حتی امروزه، برای هوشمندتر کردن خانه ها امکاناتی بوجود آمده که بتوانید قفل برقی را از راه دور کنترل کنید و فقط با یک دکمه روی گوشی موبایلتان آن را باز یا بسته کنید.

کلیدهای کارتی نیز نوعی قفل برقی هستند. هرچند این نوع قفل ها که با کارت باز می شوند نیز باز برای باز شدن نیاز به یک وسیله دیگر که همان کارت است دارند. بنابراین شاید انتخاب مناسبی برای خانه ها نباشد.

هرچند اغلب افراد از هوشمندتر کردن خانه شان استقبال می کنند اما در هر حال همانند هر شیء جدید دیگری، نصب قفل برقی نیز مزایا و معایبی را همراه دارد که با دانستن آن ها می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

مزایای نصب قفل برقی چیست؟

قفل های برقی راحتی بیشتری برای شما ایجاد می کنند.

بدون شک هیچ چیزی بدون توجه به راحت تر کردن زندگی بشر طراحی نشده است. قفل های برقی نیز به همین منظور به روی کار آمدند. تصور کنید یکی از دوستانتان به خانه شما می آید و باید سر راه به محل کار شما بیاید تا کلید را به او بدهید. اما وقتی قفل برقی داشته باشید نیازی به کلید نیست و فقط کافیست به او بگویید کد ورود چیست. حتی پیش از آن خودتان نیز راحت تر هستید و دائم نیاز نیست به دنبال ساخت یک کلید جدید یا نگرانی بابت جا گذاشتن کلید در خانه خود باشید.

شاید جالب باشد بدانید هر سال حدود 2 میلیون نفر پشت درب خانه خود می مانند! چرا که کلید را در خانه جا گذاشته یا در مسیر گم کرده اند. در این صورت باید به دنبال یک کلیدساز بگردند تا آن ها را نجات دهد.

برای هر فردی حداقل یکبار این اتفاق افتاده است، از خانه بیرون می روید و کلید را در خانه جا می گذارید. اگر کسی در خانه حضور نداشته باشد باید ساعت ها پشت درب خانه خود بمانید.

این در حالیست که نصب قفل برقی دیگر چنین مشکلی را برایتان بوجود نخواهد آورد و بدون دغدغه داشتن یا نداشتن کلید می توانید از خانه خارج شوید.

قفل های برقی اغلب با سیستم های امنیتی کار می کنند.

برای دارندگان کسب و کارهای بزرگ و مطرح بسیار مهم است که بتوانند دسترسی به ساختمان محل کارشان را به خوبی کنترل کنند.

در این صورت نصب قفل برقی یک انتخاب مناسب است. می توان قفل برقی را به سیستم امنیتی ساختمان متصل کرد که در صورت بوجود آمد هرگونه مشکل یا خطا، سیستم به صدا در آمده و مانع بروز مشکلات بیشتر یا سرقت شود. بی سیم کردن تجهیزات خانه ؛ راهنمای کامل هوشمند سازی ساختمان قفل های برقی را می توانید از طریق تلفن همراه کنترل کنید. بنابراین اگر باز باشد و شما متوجه آن شوید نیاز نیست تمام پله ها را بالا بروید تا در را قفل کنید. فقط کافیست یک دکمه را روی موبایل خود بزنید.

نصب قفل برقی به امنیت خانه و محل کار شما کمک می کند

شاید جالب باشد بدانید هنوز خیلی از افراد یک کلید یدکی در گلدان یا جایی خارج از خانه می گذارند که برای مواقعیست که کلید اصلی را گم کرده اند یا آشنایانشان می خواهند وارد خانه شوند.

اما این نکته تا به امروز توسط سارقان زیادی مورد توجه قرار گرفته و موجب شده حتی با دانستن محل قرار گرفتن کلید خانه به راحتی در طول روز اقدام به سرقت کنند. اما نصب قفل برقی این خطر را رفع می کند. حتی با فرض بر اینکه ممکن است کسی تا به حال به کد شما پی برده باشد شما می توانید هر وقت که خواستید کد مربوط به ورود به خانه را تغییر بدهید.

این امکان موجب می شود شما به راحتی بتوانید از خانه خود محافظت کنید.

معایب نصب قفل برقی چیست؟

نصب قفل برقی نسبت به قفل عادی بسیار گران تر است.

قفل های عادی نیاز به یک کلیدساز دارند تا تعویض یا تعمیر شوند. حتی اگر کلی در قفل در بشکند و شما مجبور باشید هزینه ای بابت ترمیم قفل و تعویض آن انجام دهید نسبت به نصب قفل برقی هزینه کمتری برایتان خواهد داشت چرا که باید افراد متخصص برای نصب و جایگزینی آن با قفل فعلی درب حضور داشته باشند و همین مساله هزینه را بالاتر می برد.

نصب قفل برقی و قفل بدون کلید

قفل های برقی انواع مختلفی دارند اما نصب ارزان ترین قفل برقی نیز از ساختن کلید و قفل سنتی گرانتر خواهد بود.

قفل های برقی نیز بدون خطا نیستند

همانند هر دستگاه دیگری، قفل های برقی نیز ممکن است با خطا مواجه شوند. یا شما نیز همانند هر فرد حواس پرت دیگری فراموش کنید چه رمزی برای آن انتخاب کرده اید. در این صورت شما همچنان باید پشت درب بمانید تا متخصصین قفل های برقی برای بررسی موضوع نزد شما بیایند.

همچنین ممکن است در اثر قطع و وصل برق نیز این دستگاه ها عملکرد نادرستی را از خود نشان دهند. هرچند همیشه راه هایی برای جلوگیری از این مشکلات وجود دارد اما در هر حال مواردی است که باید پیش از نصب قفل برقی بدانید.

سخن پایانی

قفل های عادی یا قفل های الکترونیکی، انتخاب بین این دو بستگی به شرایط و بودجه شما دارد.

اما لازم است بدانید شاید تا چند سال آینده واقعا قفل های برقی و سیستم های وابسته به تکنولوژی جایگزین قفل های فعلی و تمامی سیستم هایی شوند که در حال حاضر به طور سنتی از آن ها استفاده می کنیم.

بنابراین آشنایی با این پیشرفت ها در دنیای تکنولوژی می تواند حداقل به ما پیش زمینه ای از آنچه زندگی ما در آینده خواهد بود بدهد.

پس بهتر است در مقابل این تغییرات جبهه نگیریم و گاهی با فراغ بال از آن ها در زندگیمان استقبال کنیم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 353فهرست مطالب شماره 353
×