شرایط اجاره خانه بدون پول پیش

با توجه به شرایط اقتصادی اکثر افرادی که صاحب خانه ای هستند تمایل دارند مبلغ کمی را به عنوان پیش پرداخت یا ودیعه از مستأجر دریافت کنند ولی مبلغ بالاتری را به صورت اجاره بگیرند.

شرایط-اجاره-خانه-بدون-پول-پیش

اما گاهی پیش میاید صاحب خانه نیاز به مبلغی پول دارند و تمایل به دریافت وام از بانک ها ندارد یا می خواهند به صورت یک ساله در جایی سرمایه گذاری کنند و نیاز به پول زیادی دارند در این شرایط آن ها می توانند ملک خود را به صورت کامل با یک مبلغ بالایی رهن کامل دهند.

شما با رهن کامل منزل یک مبلغ بالایی را به صاحب ملک پرداخت کرده اید که سال بعد همان مبلغ را از صاحب خانه دریافت خواهید کرد. به هر صورت می توانید راه های مختلفی را جایگزین خرید منزل مسکونی کرده و زندگی زیبای خود را آغاز کنید.

یک منزل مسکونی را می توانید به سه طریق به مدت یک سال برای خود کنید. اولین راه رهن کامل منزل مسکونی است بدین معنی که یک مبلغ بالایی را با توجه به متراژ و منطقه آن ملک به صاحب خانه پرداخت کرده و یک سال بعد دریافت می کنید. راه دوم پرداخت اجاره بالا به همراه ودیعه کمتر بوده و آخرین راه اجاره آپارتمان بدون ودیعه یا اجاره خانه بدون پیش پرداخت است.

اصطلاحاتی که باید در رابطه با اجاره یک ملک بدانید

اجاره چیست؟

اجاره قراردادی است بین دو نفر که طبق این قرارداد یک مغازه یا خانه توسط موجر به یک مستأجر اجاره داده می شود.

این قرارداد شامل مدت زمان تعیین شده و اجاره معین است. اجاره از طرف مستأجر به موجر تعلق می گیرد.

موجر کیست؟

موجر فردی است که دارای یک مغازه یا خانه یا زمین است و آن را در قبال دریافت اجاره به یک مستأجر می دهد.

مستأجر کیست؟

مستأجر فردی است که یک خانه را درقبال پرداخت ماهیانه یک مقدار پول از پیش تعیین شده اجاره کرده و تا زمانی که در قرارداد قید شده است ساکن در ملک اجاری است.

اجاره خانه بدون پیش پرداخت

با توجه به قیمت هر متر مربع از واحد مسکونی، منطقه واحد مسکونی و متراژ واحد این مبلغ متغیر است. این نوع اجاره برای افرادی سودمند است که پول خود را درجایی سرمایه گذاری کرده و به ضرر آن ها است پولشان به مدت یک سال راکد باقی بماند.

در اجاره خانه بدون پول پیش مستأجر مبلغی را به عنوان ودیعه پرداخت نمی کند اما در عوض یک مبلغ زیادی را ماهانه به عنوان اجاره ملک پرداخت می کند. این مورد برای افرادی خوب است که در مدت یک سال با میزان پول پیشی که نداده اند می توانند سرمایه گذاری خوبی داشته باشند.

چگونه مبلغ اجاره خانه بدون پیش پرداخت تعیین می شود؟

بهتر است ابتدا نحوه تعیین مبلغ رهن کامل را بدانید سپس به مقوله اجاره خانه بدون پول پیش بپردازیم. از طریق فرمول زیر می توان مبلغ رهن کامل را تعیین کرد:

مبلغ رهن کامل= (قیمت هر متر مربع واحد مسکونی × متراژ واحد مسکونی) / 4

دقت داشته باشید در صورتی که خانه مورد رهن چند سال ساخت باشد باید در فرمول بالا عدد 6 را جایگزین عدد 4 نمایید.

در مدل سوم یا همان اجاره خانه بدون ودیعه باید از طریق فرمول زیر مبلغ اجاره را محاسبه نمایید:

مبلغ اجاره خانه بدون پول پیش = (مبلغ رهن کامل × 30000) /1000000

به طور مثال برای فهم و درک بهتر این موضوع یک خانه ای با متراژ 100 متر مربع را در منطقه تجریش در نظر بگیرید. البته نکته قابل توجه این است که خانه مورد نظر در محله متوسط تجریش واقع شده است که مبلغ هر متر مربع از واحد مسکونی مورد نظر 15 میلیون تومان است.

مرحله اول: در این مرحله شما باید میزان مبلغ رهن کامل واحد مسکونی مورد نظر را محاسبه کنید. دقت فرمایید در صورتی که واحد مسکونی مورد نظر شما نوساز باشد مبلغ رهن کامل آن واحد برابر یک چهارم مبلغ کل خانه است. با توجه به نکته ای که از قبل بیان کردیم در صورتی که واحد مورد نظر به طور مثال 10 سال ساخت باشد قیمت رهن کامل برابر یک ششم مبلغ کل خانه است.

با توجه به مثال بالا قیمت کل خانه ای 100 متری که هر متر مربع آن 15 میلیون تومان است یک میلیارد و پانصد میلیون تومان است. در صورتی که این خانه نوساز باشد مبلغ رهن کامل آن تقریباً سیصد و هفتاد و پنج میلیون تومان است یعنی برابر یک چهارم مبلغ کل خانه است. در صورتی که واحد مور نظر 10 سال ساخت باشد باید مبلغ کل را بر 6 تقسیم کنیم که برابر با دویست و پنجاه میلیون تومان می شود. در مرحله اول میزان رهن کامل را محاسبه کردیم حال باید به مراحل دیگر بپردازیم.

تصور کنید شما می خواهید از مدل سوم یعنی اجاره خانه بدون پول پیش استفاده کنید در این مدل هیچ ودیعه ای پرداخت نمی شود. در این مدل باید مقدار اجاره را به توجه به رهن واحد مورد نظر محاسبه کنید. با توجه به حداکثر سوددهی که بانک ها در حال حاضر دارند باید میزان اجاره با توجه به رهن کامل محاسبه شود. رهن کامل هر یک میلیون تومان 30 هزار تومان است. با این مبلغ که نام بردیم برای خانه ای که مبلغ رهن آن دویست و پنجاه میلیون تومان است اجاره حدود هفت میلیون و پانصد هزار تومان محاسبه می شود. پس اگر شما بخواهید از مدل اجاره آپارتمان بدون ودیعه یا اجاره خانه بدون پیش پرداخت استفاده کنید، برای یک خانه 100 متری در محله متوسط تجریش که قیمت هر متر مربع 15 میلیون تومان است باید هر ماه مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار تومان پرداخت کنید.

در صورتی که مایل هستید از روش اجاره خانه بدون پول پیش استفاده کنید باید از طریق فرمول زیر میزان اجاره را تعیین کنید.

مبلغ اجاره خانه بدون پول پیش = (مبلغ رهن کامل × 30000) /1000000

اجاره آپارتمان بدون ودیعه یا اجاره خانه بدون پول پیش همانند روش های دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارد. این روش گاهی برای صاحب خانه و گاهی برای مستأجر بسیار سودمند و گاهی بسیار مضر است.

مزایا و معایب اجاره آپارتمان بدون ودیعه چیست؟

این روش در صورتی برای مستأجر سودمند است که می داند مبلغ پیش پرداخت را اگر به مدت یک سال در جای دیگری سرمایه گذاری کند سود بیشتری خواهد گرفت. در این صورت بهتر است خانه را بدون پیش پرداخت اجاره کند.

البته باید به این نکته دقت کند که مبلغی که در سرمایه گذاری به دست می آورد بیشتر از مبلغی است که اگر پیش پرداخت بدهد باید اجاره کمتری پرداخت کند.

اما از معایب مدل اجاره آپارتمان بدون ودیعه یا اجاره خانه بدون پول پیش برای مستأجر این است که مبلغ هنگفتی را ماهانه پرداخت می کند و در پایان یک سال هیچ مبلغی را پس نخواهد گرفت.

از مزایا اجاره خانه بدون پیش پرداخت برای صاحب خانه این است که می تواند ماهانه مبلغ بسیار بالایی را دریافت کند و در پایان سال موظف به پرداخت هیچ مبلغی به عنوان بازگشت ودیعه نیست.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 353فهرست مطالب شماره 353
×