ساختمان های عجیب دنیا را بشناسیم

آشنایی با ساختمان های عجیب دنیا می تواند افق دید شما را نسبت به معماری و آرمان های هنری آن بازتر کند. از طرف دیگر متوجه می شوید در این عرصه تقریبا هیچ چیز غیرممکن نیست!

ساختمان-های-عجیب-دنیا-را-بشناسیم

معبد لوتوس Lotus Temple

معبد لوتوس در دسامبر سال 1986 در شهر دهلی نو کشور هند ساخته شد و درهای آن به روی عموم مردم گشوده شد. طراح معبد لوتوس فریبزر صهبا – معمار نام آشنا و موفق ایرانی- است که برای طراحی و ساخت این نوع از ساختمان های عجیب جوایز معتبر گوناگونی دریافت کرد. معبد لوتوس به شکل گل نیلوفر آبی ساخته شده است و به همین علت لوتوس نام گرفته است. هنر معماری در معبد لوتوس جلوه می کند.

معبد لوتوس مانند اکثر عبادتگاه های هندی دارای ساختار 9 وجهی است زیرا در آیین هندوها این عدد دارای ارزش و قداست ویژه ای است. نمای معبد لوتوس عجیب و پرجلوه از سنگ مرمر سفید و اعلاء است که تا ارتفاع 40 متری بالا رفته است.

معبد لوتوس و پیاده راه ها و فضای سبز اطرافش مساحتی حدود 10.5 هکتار را اشغال کرده اند و پذیرای عبادت کنندگان و گردشگران هستند.

ساختمان معبد لوتوس شامل 27 گلبرگ است که از بتُن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده این سنگ ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده اند. هر یک از نُه طرف ساختمان معبد لوتوس سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به ظرفیّت 1300 نفر باز می شود. ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان 27/34 متر و قطر ساختمان 70 متر است و در زمینی به مساحت 64/10 هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.

ساختمان-های-عجیب

خانه های مکعبی Cubic Houses

خانه های مکعبی در امتداد یکی از خیابان های پر رفت و آمد شهر روتردام در کشور هلند ساخته شده اند. این خانه های مکعبی را معمار آلمانی پیت بلوم در اواخر دهه 70 میلادی طراحی کرد. او به این طریق نه تنها به جاذبه بصری شهر افزود، بلکه توانست با ساخت خانه های مکعبی بیشترین استفاده را از فضای محدود بکند. و هنر معماری را به خوبی نشان دهد.

شاید تعجب کنید اگر بدانید خانه های مکعبی در حقیقت با کاربری مسکونی طراحی و ساخته شده اند و قرار نبوده است موزه یا هتل باشند. هرچند امروز شما می توانید به عنوان گردشگر وارد بعضی از خانه های مکعبی شوید و فضای داخلی آن ها را با دیوارهای عجیبی که زاویه 45 درجه دارند ببینید.

خانه های مکعبی سه طبقه هستند. در طبقه اول اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار دارد. در طبقه دوم خانه های مکعبی حمام و دو اتاق خواب و از طبقه آخر خانه های مکعبی معمولا به عنوان یک باغ بام استفاده می کنند.

حالا و پس از گذشت چند دهه از زمان اتمام ساخت این خانه های مکعبی آن ها هنوز جزو ساختمان های عجیب دنیا محسوب می شوند. اگر از دور به این خانه های مکعبی نگاه کنید هر کدام شمایل یک درخت را القاء می کند و انگار یک جنگل زردرنگ و عجیب پیش روی شماست.

خانه ها و ساختمان های عجیب در دنیا کاربری های متفاوتی دارند. موزه، تجاری، مسکونی و… معماران و طراحان برای هنرنمایی و خلق آثار حیرت انگیز خود را محدود نکرده اند.

ساختمان-های-عجیب

ساختمان سبد Basket Building

این ساختمان سبد بامزه و جالب توجه در حقیقت دفتر مرکزی کمپانی سبدسازی Longabeger است که در شهر اوهایو ایالات متحده قرار دارد.

ایده اولیه ساختمان سبد از موسس خود شرکت، یعنی Dave Longaberegr بوده است. او آرزو داشت ساختمان مرکزی کمپانی دقیقا شبیه سبدهایی باشد که تولید می کنند. این آرزو در سال 1997 برآورده شد و این ساختمان عجیب در آن سال به اتمام و بهره برداری رسید و به نام ساختمان سبد مشهور شد.

ساختمان سبد از لحاظ بعد تبلیغاتی نیز برای کمپانی عالی عمل کرد. پس از آن که توجه افراد از سراسر جهان به ساختمان سبد جلب شد، به دنبال آن محصولات کمپانی بیشتر و بهتر دیده و شناخته شدند.

هرچند ساختمان سبد برای بازدید عموم نیست، اما می دانیم دکوراسیون و معماری داخلی آن هم بسیار چشم گیر و عالی پیاده شده است. و هنر معماری در جای جای ساختمان سبد جلوه گر است.

ساختمان-های-عجیب4

موزه گوگنهایم بیلبائو Guggenheim Museum

اگر به این مبحث علاقه داشته باشید می دانید که این شاهکار هنر معماری فرانک گری Frank Gehry در بسیاری از فهرست ها قرار می گیرد، پس بی شک در میان ساختمان های عجیب جهان هم جایگاهی همیشگی دارد.

این موزه که متعلق به بنیاد موزه های گوگنهایم است در شهر بیلبائو کشور اسپانیا ساخته شده است. قرارگیری این ساختمان در کنار رودخانه Nervion فرانک گری بزرگ را به فکر انداخت که شمایل کلی این اثر را شبیه یک کشتی طراحی کند که روی آب این رودخانه شناور است.

البته موزه گوگنهایم بیلبائو فقط زمانی شبیه یک کشتی است که از سمت رودخانه به آن نگاه کنید و این خودش یکی از موارد جالب مربوط به این غول دوست داشتنی و جذاب است. برای شناخت بهتر این ساختمان باید دور تادور آن بگردید یا عکس هایی را که از زوایای گوناگون گرفته شده اند ببینید.

این موزه به سبک معماری مدرن ساخته شده است و این که خود ساختمان یک اثر هنری باشد از ویژگی های موزه های این سبک است. هرچند نمایشگاه های هنری متفاوت در تمام طول سال در تالارها و فضاهای باز این موزه اسپانیایی برگذار می شود اما بسیاری از گردشگران فقط برای دیدن خود ساختمان به آن جا می روند.

موزه گوگنهایم بیلبائو با طراحی پیچیده و نمایی که کاملا با ورق های تیتانیوم پوشیده شده است، شبیه یک شی عظیم مریخی است که در این شهر اروپایی فرود آمده است.

ساختمان-های-عجیب5

خانه مچاله Crooked House

زمانی که به تصویر این خانه نگاه می کنیم ابتدا ممکن است چشمان مان را بمالیم یا تصور کنیم عکس با فیلتر خاصی کج و معوج شده است! اما این طور نیست! خانه مچاله که در شهر سوپوت کشور لهستان قرار گرفته است با همین شکل و شمایل ساخته شده است و به همین دلیل در فهرست ساختمان های عجیب و با هنر معماری خاص قرار می گیرد.

خانه مچاله در حقیقت یک مرکز تجاری است که روزانه صدها نفر به آن رفت و آمد می کنند، با آن عکس می اندازند و از فروشگاه های داخل آن خرید می کنند.

این ساختمان که به یکی از نمادهای محبوب شهر سوپوت لهستان تبدیل شده است در سال 2004 ساخته شده است و معماران این اثر گروه طراحی Szotynscy & Zaleski بوده اند.

ساختمان-های-عجیب6

کتابخانه شهر کانزاس، میسوری آمریکا

چه ایده ای برای ساختمان کتابخانه می تواند بهتر از این باشد؟ نمای بخش پارکینگ کتابخانه شهر کانزاس در میسوری آمریکا دقیقا شبیه یک قفسه کتاب طراحی شده است و معماری خاص دارد و جزو ساختمان های عجیب دنیا است. این بخش در سال 2006 و پس از درخواست بالایی که برای پارکینگ مراجعین وجود داشت ساخته و اضافه شد.

عنوان کتاب هایی که در این قفسه عظیم قرار دارند با رای گیری بین اعضای کتابخانه تعیین شد. در بین این کتاب های «ارباب حلقه ها»، «داستان دو شهر» و «فارنهایت 451 درجه» را هم می بینیم که از کتاب های بسیار محبوب بین آمریکایی ها هستند.

ساختمان-های-عجیب7

موزه هنرهای معاصر نیتروئی Niteroi

موزه هنرهای معاصر نیتروئی که در شهری با همین نام در برزیل قرار دارد، در سال 1996 ساخته شده است. این ساختمان که توسط Oscar Neimeyer طراحی شده است 16 متر ارتفاع و 50 متر قطر دارد و دارای سه طبقه است.

این ساختمان نماد این شهر است که در نزدیکی پایتخت برزیل قرار دارد. هنر معماری این موزه شبیه یک بشقاب پرنده طراحی شده است و وقتی از دور به نگاه می کنیم به نظر می رسد با کمی فاصله از سطح زمین در فضا معلق است و همین ویژگی باعث شده است تا این موزه از جمله ساختمان های عجیب دنیا باشد.

ساختمان-های-عجیب8

خانه ذهن Mind House

این خانه که در یک پارک تفریحی در حومه شهر بارسلونا قرار دارد، از آثار آنتونی گائودی افسانه ای است. ساخت این خانه از سال 1900 تا 1914 طول کشیده است. این خانه و پارک اطراف آن در ابتدا یک ملک شخصی بودند، اما در سال 1922 به شهرداری بارسلونا فروخته شدند و امروز جزو جاذبه های گردشگری بارسلونا در اسپانیا به شمار می آیند.

آنتونی گائودی در اکثر آثار خود از خطوط منحنی و پیچ و تابی که در طبیعت دیده می شود الهام می گرفته است. خانه ذهن او با نمای رنگارنگ و زنده ای که دارد از این امر مستثنا نیست و بیش از یک قرن است که نگاه ها را به خود خیره می کند.

این ساختمان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو و فهرست ما یعنی ساختمان های عجیب دنیا قرار دارد.

ساختمان-های-عجیب9

خانه سنگی یا کاسا میلا Casa Mila

این خانه هم در بارسلونا قرار دارد و اثر ارزشمند دیگری است که از هنر معماری آنتونی گائودی به جا مانده. کاسا میلا که بین مردم محلی به خانه یا تپه سنگی معروف است بین سال های 1906 و 1912 ساخته شد و متعلق به یک زوج متمول بود.

هرچند این ساختمان از بیرون به شکل یک خانه واحد دیده می شود اما دارای چندین آپارتمان است که صاحبین اصلی آن را اجاره می دادند. طبقه آخر آن که چیزی شبیه پنت هاوس امروزی است این سال ها تبدیل به موزه شده است. البته بخشی از فضاهای داخلی دیگر این ساختمان هم برای بازدید عموم باز است.

بازدید از هر قسمت این ساختمان یک تجربه بی سابقه است. اکثر افراد نمی توانند تصمیم بگیرند نما و جلوه بیرونی این ساختمان عجیب تر و جالب تر است یا دنیای درونی آن. در هر حال با جرات می توان گفت که این شاهکار معماری در جهان امروز کم نظیر و بسیار باارزش است و نمونه ای خاص از ساختمان های عجیب دنیا است.

کاسا میلا در سال 1984 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است.

ساختمان های عجیب بخش مهمی از جاذبه های گردشگری بسیاری از کشورها محسوب می شوند. تقریبا اکثر این ساختمان ها امروزه پذیرای بازدید عموم هستند.

ساختمان-های-عجیب10

موزه مرسدس بنز

موزه مرسدس بنز در شهر اشتوتگارت کشور آلمان ساخته شده است. اشتوتگارت در حقیقت شهر زادگاه مرسدس بنز است و به همین دلیل این موزه را در این شهر بنا کرده اند. موزه مرسدس بنز تنها موزه ای است که توانسته است تاریخ 125 ساله برند و کمپانی خود را فقط در یک ساختمان جای داده و در معرض دید عموم بگذارد.

طراحی این موزه توسط UN Studio انجام شد و از سه دایره هم پوشاننده تشکیل شده است که اگر از بالا به آن نگاه شود، یادآور موتورهای وانکل یا دورانی است.

این موزه در سال 2006 افتتاح شد و فقط در سال 2007 بیش از 180 هزار باردیدکننده داشت.

ساختمان-های-عجیب11

برج مراقبت فرودگاه برلین BBi-Info Tower

این برج مراقبت در برلین آلمان با پیچی که گویا به کمر خود داده است، پیام جالبی را به ذهن منتقل می کند:«کارکنان این برج حواس شان به همه طرف هست!» این ایده ای جالب و گویا برای هنر معماری ساختمان یک برج مراقبت است که البته ساختار پیچیده ای هم دارد.

نمای شیشه ای و شفاف این ساختمان به آن حسی از چابکی و سبکی می دهد، از طرف دیگر با نورپردازی های خاص در شب به یک برج نورانی تبدیل می شود که تقریبا از هر جای فرودگاه به خوبی دیده می شود و حسی از اطمینان به مسافران القاء می کند.

ساختمان-های-عجیب12

ساختمان ملی تئاتر در بیجینگ چین National Grand Theater of China

این ساختمان عجیب، بزرگ و تخم مرغی شکل که در سال 2007 تکمیل شده است، از آثار پاول آندرو است. در حقیقت این ساختمان یک نیم بیضی بی نقص است که بازتاب آن در استخر روبه رو به آن تصویر یک تخم مرغ کامل می دهد و جزو ساختمان های عجیب دنیا است.

شاید یک ساختمان با این شکل و بدون هیچ اضافات خاصی به نظر چندان عجیب نیاید، اما پیاده سازی چنین طرحی با این ابعاد بزرگ بی شک یک شاهکار هنر معماری است.

ساختمان ملی تئاتر بیجینگ به نظر یک دست و نفوذناپذیر می رسد: یک فضای اسرارآمیز که در آن هنر و معنا در جریان است.

نیمی از نمای این ساختمان با ورق های تیتانیوم پوشیده شده است و نیم دیگر آن نمای شیشه ای دارد. بخشی که نمای شیشه ای دارد مختص به گالری ها، موزه ها و فضا های گردهمایی و پذیرایی است.

ساختمان-های-عجیب13

خانه رقصان در پراگ Dancing House

این ساختمان که در شهر پراگ از جمهوری چک قرار دارد طراحی مشترک معمار اهل چک Vlado Milunic و فرانک گری معروف است که در سال 1992 ساخته و تکمیل شده است.

طراحی این ساختمان چیزی بین هنر معماری و مدرن سبک باروک است که شهر پراگ به آن معروف است.

فرانک گری ابتدا این ساختمان را «فرد و جینجر» نامید. فرد و جینجر نام کوچک دو رقصنده مشهور بود و از آن جا که حالت این ساختمان دو نفری را که با هم می رقصند تداعی می کند، به نظر اسم جالبی می آمد. اما این روزها این اثر با همان نام «خانه رقصان» شناخته می شود و از ساختمان های عجیب دنیا است.

این ساختمان در سال 1997 برنده جایزه طراحی مجله تایمز شد و همچنین به عنوان یکی از مهم ترین ساختمان های ساخته شده در دهه 90 میلادی شناخته می شود.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 351فهرست مطالب شماره 351
×