ایمنی ساختمان خود را جدی بگیرید

بسیاری از ساختمان هایی که امروزه ما در آن زندگی می کنیم، فاقد امنیت و ایمنی کافی هستند؛ در نتیجه بسیاری از مردم به طور مداوم احساس ناامنی در خانه را تجربه می کنند.

ایمنی-ساختمان-خود-را-جدی-بگیرید

ایمنی ساختمان همیشه مهم ترین بخش ساخت و سازها بوده و استفاده از بهترین تجهیزات و بالاترین سطح دانش در این زمینه می تواند جان هزاران و حتی میلیون ها نفر را نجات دهد.

از جمله حوادثی که می تواند ایمنی ساختمان و اعضای خانواده ی ما را به خطر بیاندازد، تنها حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، سیل، طوفان و… نیست؛ در واقع عدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان می تواند در هر زمان جان افراد ساکن در ساختمان را به خطر بیاندازد.

حال شاید برای شما این سؤال پیش آید که نکات مهم برای حفظ ایمنی در خانه چه چیزهایی هستن؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان توسط آن ایمنی ساختمان و محل سکون خود را افزایش داد؟ اصول ایمنی در ساختمان به چه فاکتورهایی وابسته است؟ و بسیاری از سؤالات مشابه.

• ارزیابی ایمنی ساختمان

• ایمنی ساختمان در برابر زلزله

• جلوگیری از آتش سوزی

• ارزیابی ایمنی ساختمان

برای پاسخ گویی به این سؤالات ابتدا باید به ارزیابی ایمنی ساختمان بپردازیم. این ارزیابی ها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد که از آن می توان به ارزیابی استحکام سازه، ارزیابی سیستم حفاظت در برابر آتش سوزی، بررسی سیستم هایی همچون آسانسور، درب های اتوماتیک، پله ها و… اشاره کرد.

در حال حاضر، مجموعه ای از استانداردها وجود دارد که بر طبق آن می توان به میزان ایمنی ساختمان تا حدودی دست یافت. در واقع ایمنی ساختمان ها به سه دسته ی پر خطر، کم خطر و میان خطر تقسیم می شود.

بررسی برای ارزیابی ایمنی ساختمان بر اساس استاندارهای جهانی بوده و بر این مبنا ساختمان های پر خطر هر ساله، کم خطر 10 سال یکبار و میان خطر 3 سال یکبار باید مورد بررسی ایمنی قرار گیرند.

ارزیابی ایمنی ساختمان می تواند توسط سازمان آتش نشانی صورت گیرد.

علاوه بر آن برای آگاهی از میزان مقاوت ساختمان و اصول ایمنی بکار برده شده در آن می توان از متخصصان و مهندسان ناظر کمک گرفت.

یکی از مسائلی که برای ارزیابی ایمنی ساختمان در مقابل حوادث غیرمترقبه لحاظ می شود، به طور مثال برای زلزله، میزان دوری ساختمان از گسل ها و برای طوفان و سیل، فاصله ی آن از سطح دریا می باشد.

ایمنی ساختمان در برابر زلزله

زلزله از جمله حوادث غیرمترقبه است که کشور ما را هر روزه تهدید و جان میلیون ها نفر را به خطر می اندازد. در نتیجه حفظ ایمنی و استحکام ساختمان ها در این باره از اهمیت بالایی برخوردار است. تکنیک های ساخت و ساز می تواند تأثیر بسیار زیادی بر میزان تلفات و مرگ و میر در اثر زلزله داشته باشد.

خطرناک ترین سازه ها از نقطه نظر زلزله، ساختمان هایی هستند که با بلوک آجری یا بلوک بدون سیم ساخته شده اند.

خطرناک ترین سازه ها از نقطه نظر زلزله، ساختمان هایی هستند که با بلوک آجری یا بلوک بدون سیم ساخته شده اند. این نوع ساخت و ساز دارای دیوارهایی است که از آجرهای روی هم قرار گرفته ساخته شده و با ملات به یکدیگر چسبانده می شوند.

در این سازه ها وزن سقف را به طور مستقیم از طریق دیوارها به پایه منتقل می کنند. هنگامی که این نوع ساخت و ساز به دلیل نیروی وارده از زلزله تحت تأثیر قرار می گیرد، دیوارها و سقف خواهند افتاد.

جلوگیری از آتش سوزی

یکی از دیگر حوادثی که می تواند ایمنی ساختمان و محل زندگی ما را تهدید کند، آتش سوزی است. برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان لازم است نکاتی را بیان کنیم.

رفع مشکل برق

یکی از اصول ایمنی ساختمان مربوط به کابل های برق است. بسیاری از ساختمان های قدیمی دارای سیستم الکتریکی یا سیم کشی فرسوده و آسیب دیده هستند. برای بررسی و چکاپ سیستم الکتریکی ساختمان از یک متخصص کمک بگیرید.

به هیچ عنوان از یک پریز برق برای اتصال چند دستگاه خانگی(به وسیله ی سه راهی) استفاده نکنید. برای مثال یخچال باید به طور مستقیم به یک پریز مجزا متصل شود.

مشکل در کارکرد یکی از لوازم برقی خانه می تواند نشان دهنده ی یک مشکل جدی در سیستم برق کشی ساختمان باشد.

نکات ایمنی آشپزخانه

زمانی که قصد خروج از خانه را دارید، قابلمه و یا تابه را روی گاز روشن قرار ندهید. ماکروویو نیز همانند گاز خطر آتش سوزی داشته و نباید بدون حضور در خانه آن را روشن گذاشت.

ظروف دستگیره دار را طوری روی اجاق قرار دهید تا کودک به آن دسترسی نداشته باشد. اگر دستگیره ها پلاستیکی هستند، مطمئن شوید که روی شعله ی مجاور قرار نمی گیرد.

نصب سیستم اعلام حریق

یکی از ساده ترین و در عین حال امن ترین اقداماتی که می توان برای افزایش ایمنی ساختمان از آن بهره برد، نصب سیستم اعلام حریق در هر یک از اتاق ها و راهرو هاست.

این سیستم به دود حساس بوده و هنگام بروز آتش سوزی، به سرعت هشدار می دهد. این سیستم باید هر 10 سال یکبار تعویض شود، پس از زمان نصب سیستم، تاریخ تعویض دستگاه را به یاد داشته باشید.

کپسول آتش نشانی

کپسول اطفای حریق را می توان از جمله مهم ترین اصول ایمنی در ساختمان و جلوگیری از آتش سوزی های بزرگ دانست.

یک کپسول آتش نشانی تهیه کرده و آن را در محلی قرار دهید که همه اعضای خانواده از آن مطلع باشند. نحوه استفاده از این کپسول را نیز به فرزندان خود آموزش دهید. اگر می خواهید کپسول را در آشپزخانه خود قرار دهید، بهتر است حدود یک متر از اجاق گاز فاصله داشته باشد.

توصیه می شود حداقل یک کپسول آتش نشانی در خانه، محل کار و خودروی شخصی خود داشته باشید.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 352فهرست مطالب شماره 352
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×