راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

احتمالا اگر شما هم از آن دست افرادی باشید که در خانه خود مجبور به استفاده از پمپ آب خانگی شده اید و یا به هر دلیل یکی از این پمپ ها را در خانه خود نصب کرده اید بعضا از صدای نا به هنجار این پمپ شاکی شده اید.

راه-های-کاهش-صدای-پمپ-آب-خانگی

هر ساخته صنعتی باید بتواند بر اساس میزان استانداردهای تعیین شده بین المللی نهایتا ایجاد سر و صدا بکند و بیشتر از آن نشان دهنده مشکلی فنی و یا کاربرد قطعات و اجزا بی کیفیت در ساخت پمپ می باشد.

پمپ های آب خانگی هر کدام به یک یا چند یک از دلایل زیر سر و صدای زیادی دارند :

• نا مرغوب بودن خود پمپ

• صدای محرک پمپ که شامل تجهیزات انتقال نیرو می باشد

• ارتعاشات حاصل از پمپ و موتور

• مشکلات اجزا هیدرولیکی داخل پمپ

• میزان نبودن و صاف نبودن محل استققرار پمپ

• سایر موارد( مانند محیط، لوله کشی و ...)

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

اگر جنس پمپ از نوع نا مرغوب باشد و یا تکنولوژی ساخت پمپ متعلق به گذشته باشد نمی تواند راه مناسبی برای بهبود سر و صدای پمپ ارائه کرد.

هر چند گاها راه هایی برای بهبود صدا مانند قرار دادن پپمپ در محفظه هایی پیشنهاد می شود ولی باید پذیرفت که این کار خیلی عاقلانه و درست نیست و در اصل پاک کردن صورت مسئله است.

بنا بر این شاید تنها گزینه تعویض پمپ باشد. برای کاهش صدای پمپ آب خانگی و کمتر شدن آزار صدای پمپ چهار اصل را باید در نظر گرفت که این موضوع در زمان ساخت ساختمان و یا در زمان تعبیه جای پمپ بیشتر باید در نظر گرفته شود. بنابر این در زمان ایجاد فضا برای استقرار پمپ آب خانگی به موارد زیر توجه داشته باشید:

مکان تانکر و پمپ آب خود را ترجیحا در مکان هایی پیش بینی کنید که نزدیک به دیوار منزل و یا مکان استراحت شما نباشد

محیطی که پمپ را در داخل آن قرار می دهید سعی کنید عایق بندی کنید تا در کمینه کردن صدای ناخوشایند پمپ به خودتان کمک کنید

پمپ را در شرایط نرمال و صاف قرار دهید و برای پمپ تکیه گاه و اتصالات استاندارد استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که اگر پمپ آب خانگی شما در ابتدا صدای آزار دهنده ای نداشته و امروز با این مشکل مواجه شده است قطعا یک مشکل مکانیکی و فنی دارد.

از این رو بهتر است قبل از اینکه به فکر عایق بندی و تعویض پمپ آب خانگی خود باشید بررسی نمایید تا بتوانید عیب پمپ را شناسایی نمایید.

اما اگر از همان ابتدا صدای پمپ آب خانگی شما آزار دهنده بوده است این مشکل اساسی تنها مربوط به نوع پمپ می باشد و بهترین راه استفاده از عایق های صوتی و یا تعویض پمپ آب خانگی می باشد.

پمپ های آب قدیمی تر که البته هنوز هم در بازار نمونه های آن زیاد است از نوع پمپ جتی بودند.

این نوع پمپ هر چند قدرت و دوام زیادی دارند ولی متاسفانه صدای این پمپ ها به شدت زیاد است و حتی در خانه های چندین طبقه نیز صدای پمپ اگر در طبقه همکف باشد به راحتی شنیده می شود.

همیشه در انتخاب پمپ آب خانگی باید پمپی را انتخاب کرد که کمترین صدا را دارد. پمپ های بشقابی با پروانه برنجی و یا استیل از کم صدا ترین نوع پمپ در بازار هستند.

تعمیر پمپ های خراب

اگر اطمینان دارید که قبلا پمپ آب خانگی شما صدای کمتری داشته است باید به خرابی قطعات داخلی پمپ آب خود مشکوک شوید و ابتدا به عیب یابی و در صورت نیاز تعمیر پمپ بپردازید.

استفاده از عایق های صوتی مقاوم و مناسب

عایق های صوتی پوششی هستند که در دیوارها و پوشش کف و سقف محیطی که پمپ را در آن نصب می کنید می توانند قرار بگیرند و تا حدود زیادی باعث کم شدن صدای پمپ آب خانگی شوند.

این عایق ها از جنس فوم هستند و بهترین و جدیدترین نوع این عایق ها با داشتن روکش چسب مخصوصی به نام STI و با بهره مندی از بهترین و به روزترین تکنولوژی ساختاری در فوم هستند که اجازه انتقال صدا به بیرون را نمی دهند.

البته استفاده از این عایق ها هم به نوع عایق بستگی دارد و هم به نوع مصالح و مواد ساختمانی به کار برده شده در اطراف پمپ بستگی دارد.

برخی از این عایق ها تک رو و برخی بصورت دو رو هستند که در بین دیوارها به کار می روند. از این عایق ها به دلیل چسب دار بودن اطراف آن به راحتی می توانید حتی بر روی دیوارهای اطراف محل نصب پمپ آب خانگی استفاده کنید.

عایق های صوتی در بازار انواع مختلفی دارند . این عایق ها یا بصورت ساده و معمولی هستند که در بین دیوارها و سقف و کف کار می شوند و یا بصورت چسب دار ساده هستند که می توانند حتی بر روی سطح محیطی که نصب پمپ آب خانگی در آنجا انجام شده است هم چسبانده شوند و هم بصورت شانه تخم مرغی هستند که به دلیل ساختار شش ضلعی خود صدا را بهتر جذب می کنند. به نظر می رسد بهترین نوع این عایق ها بخصوص برای افرادی که قبلا عایق بندی سطوح خود را به منظور کنترل صدا انجام نداده اند از نوع چسب دار باشد.

انواع مختلف عایق صوتی در بازار عبارتند از:

• عایق های صوتی شانه تخم مرغی

• عایق های صوتی دو طرفه که در یک طرف چسب دارند ( مناسب برای استفاده برای محیط هایی که در جوار با همسایه هستند)

• پنل های صوتی پلی یورتان

• عایق های صوتی ساده

• فوم های صوتی ساده پلی اتیلن

• عایق های صوتی لوله ای( که برای پوشش لوله ها هستند)

تعویض پمپ قدیمی با یک پمپ کم صدا

این موضوع کاملا بستگی به این دارد که متراژ مورد نظر شما برای پمپاژ آب چقدر است و در واقع انتظار شما از پمپ تا چه اندازه است.

نصب پمپ های آب جت برای مواقعی است که مصرف کننده نیاز به پمپاژ آب برای چندین طبقه را دارد و به همین دلیل این نوع پمپ را انتخاب می کند که خوب قاعدتا صدای زیادی هم دارند.

نصب پمپ بشقابی و یا نصب پمپ آب دو پروانه این روزها بیشترین خواهان را دارد چرا که هر چند قدرت کمتر از نوع پمپ جتی دارد ولی توانایی لازم برای پمپاژ آب تا چند طبقه را دارد و صدایی به مراتب کمتر هم تولید می کند.

اما نصب پمپ آب خانگی نیم اسب و یا به اصطلاح بی صدا نیز در این روزها توجه زیادی را به خود جلب کرده است. به زبان ساده این پمپ تنها مناسب مصارف یک واحد ساختمان است و نمی توان قدرت زیادی از این پمپ را انتظار داشت. پمپ های نیم اسب خانگی نهایتا 40 تا 110 متر را می توانند پوشش دهند.

برای تعویض پمپ آب خانگی خود بهترین راه این است که متراژ مورد نظر مصرف خود را محاسبه و بر حسب نیاز خود اقدام کنید. ولی در هر صورت توصیه می شود اگر برای خانه های دو تا 4 طبقه نیاز به پمپ آب خانگی دارید این پمپ را از نوع بشقابی انتخاب کنید.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 352فهرست مطالب شماره 352
×