وضعیت جدید در بازار مسکن

بازیگران اصلی بازار مسکن در زمستان امسال سوداگران باتجربه هستند که می خواهند از آن خارج شوند و تازه واردهایی که به طمعِ عقب نماندن از قافلۀ سود یکسال گذشته به آب و آتش می زنند تا خرید خود را انجام دهند.با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن است.

وضعیت-جدید-در-بازار-مسکن

به گزارش پیام ساختمان، بهروز ملکی کارشناس مسکن گفت: قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران که طی بهار 92 تا بهار 96 حول و حوش 4 تا 4.5 میلیون تومان بود، پس از بهار 96 طی 18 ماه، با رشدی تند، به حدود 9.5 میلیون تومان در شرایط کنونی رسیده است.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که فعالان بازار مسکن، همانطور که در زمستان 95 رونق آتی این بازار را باور نمی کردند در زمستان 97 نیز باور رکود چندساله برایشان سخت است.

به گفته ملکی در هرصورت چه فعالین بازار مسکن باور کنند و چه باور نکنند، انرژی این بازار به سرعت در حال تخلیه است و هرچه به سال 98 نزدیکتر شویم احتمال توقفِ افزایش قیمت مسکن، افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در واقع بازار مسکن طی یک و نیم سال گذشته با سرعت، مسیر را پیموده است(دوره رونق) و در حال ورود به فضا مه آلود است (گذار از رونق به رکود). در چنین فضایی، انتخاب مسیر دشوار و ضریب خطا افزایش می یابد.

ملکی اظهار داشت:هرچند نمی توان زمان دقیقی برای پایان این مه، مشخص کرد، اما با توجه به حجم معاملات، نسبت قیمت به اجاره مسکن و تجربه ادوار قبلی می توان پیش بینی کرد به زودی مه، تمام و حرکتِ قیمتی بازار مسکن متوقف خواهد شد(دوره رکود).

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی، سوداگران باتجربه بازار مسکن می خواهند با تحریک موج پایانی بازار، واحدهای خود را در حداکثر قیمتِ ممکن به فروش رسانند.

به گفته این کارشناس مسکن یکی از ادعاهای ایشان که به کرات شنیده می شود این است که مسکن های نوساز کنونی با مصالح ساختمانی ارزان قیمت ساخته شده اند و هنوز تورم مصالح ساختمانی به طور کامل تخلیه نشده است.

وی افزود: این سخن همانقدر خنده دار است که یک فروشنده خودرو چون سال گذشته خودرواش را ارزان خریده است الان هم آن را ارزان بفروشد. یا سازنده مسکنی که 10 سال قبل مسکن ساخته است به قیمت آن زمان بفروشد.

ملکی با بیان اینکه بازیگران اصلی بازار مسکن تهران در زمستان سال جاری، از یکسو سوداگران باتجربه هستند که می خواهند از این بازار خارج شوند و در سوی دیگر تازه واردهایی که به طمعِ عقب نماندن از قافلۀ سود یکسال گذشته، به آب و آتش می زنند تا خرید خود را انجام دهند!، اظهار داشت: با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن توسط سوداگران برای طمعکارانِ تازه کار است.

وی گفت: خریدارانی که در زمستان سال جاری (اپیزود پایانی رونق)، وارد بازار مسکن می شوند نباید انتظار رشد محسوسی در این بازار طی سالهای پیشِ رو داشته باشند. ایشان درآینده، زمین و زمان را مقصر خواهند دانست در صورتیکه تقصیر، از طمعِ خودشان است.

به گفته ملکی، زمستان امسال، فصلِ شکارِ طمع کاران در بازار مسکن تهران است.

احتمال سرایت رکود بازار به سال 98

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تشریح وضعیت بازار مسکن، جدیدترین پیش بینی خود از قیمت این بخش را برای ادامه سال و نیمه اول سال آینده بیان کرد.

حسام عقبایی در خصوص قیمت بازار مسکن طی ماه های آینده اظهار کرد: بخش مسکن (رشد قیمت ها یا رکود) از عوامل بیرونی متعددی از جمله توازن بین عرضه و تقاضا، تسهیلات بانکی، تولید مسکن، بالا رفتن قیمت مصالح و زمین تاثیر می پذیرد.

وی ادامه داد: نرخ ارز یکی از شاخصه های اصلی و موثر بر بازار مسکن در سال 97 است. در صورت کاهش نرخ ارز (که به وجود آمده)، پیش بینی می شود از نیمه دوم بهمن تا پایان امسال، قیمت مسکن در برخی از نقاط کشور به ویژه شهرهای بزرگ، 25 درصد کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: در صورتیکه نرخ ارز به ثبات نرسد یا افزایش یابد، رکود تورمی را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این که عدم ثبات نرخ ارز باعث رکود تورمی تا پایان نیمه اول سال آینده می شود و در واقع رکود دامن گیری به سال 98 سرایت می کند، اظهار کرد: نیمه سال آینده شامل دو فصل بهار و تابستان است؛ بازار مسکن در فروردین تقریبا تعطیل است، در اردیبهشت قیمت ها مشخص می شود و خرداد، ماه آغاز معاملات است.

عقبایی گفت: در واقع سه ماه اول سال آینده، ماه های موثری در بازار مسکن نیست.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 350فهرست مطالب شماره 350
×