سیاست آخوندی را تعقیب می کنم

وزیر راه و شهرسازی گفت: ادغام دو وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی کار به جایی بود و باید از این فرصت استفاده کنیم.

سیاست-آخوندی-را-تعقیب-می-کنم

به گزارش پیام ساختمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در جمع مدیران شهرسازی و معماری ادارات کل راه و شهرسازی استان ها با تاکید بر اهمیت دادن به سه مقوله سکونت، فعالیت و حرکت و با یادآوری این مطلب که پیش تر به عنوان معاون وزیر دفاع در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران حضور می یافت، گفت: همواره در جلسات شورا از وضعیت شهرسازی کشور رنج می بردم. همواره مباحثی که در استان ها وجود دارد وقتی مراحل بررسی را در کمیته های شورای عالی طی می کند و آماده تصویب می شود، دچار عدم بالانس و عدم توافق است.

وی افزود: یک بخش از عدم توافقات شامل محدودیت ها و آرزوهایی است که ما به لحاظ شهرسازی و معماری می خواهیم بر آن ها تاکید داشته باشیم و بخشی نیز واقعیت هایی هستند که در سرزمین وجود دارد و در استان ها و معمولا بیشتر شهرداری ها به آن می پردازند و بخشی هم وجود دارد که حکم حقوق مکتسبه است و به همین دلیل مورد تعارض قرار می گیرد. به همین دلیل ما می مانیم بین این تضادها که باید تلاش کنیم این عدم توافقات با منطقی صحیح به حداقل ممکن برسند.

اسلامی با اشاره به این مطلب که هر شهری فرهنگ و مقتضیات بومی خود را دارد، یادآور شد: عموما مشاورانی که طرح های جامع را تهیه می کنند، دقت های لازم را نسبت به واقعیات موجود ندارند و عموما طرح های تهیه شده فاقد کیفیت هستند. شاهد بوده ایم که در بسیاری از طرح ها، وضع موجود خوب بررسی نشده و پژوهش های کافی و وافی نیز در مورد سرنوشت آن جامعه صورت نگرفته است که باید این نقایص را برطرف کنیم.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید بر اینکه تنها توجه به زمین و فضا در تهیه طرح ها مطرح نیست بلکه سرنوشت شهرها و شهروندان نیز در تهیه طرح ها مورد توجه است، توضیح داد: باید در تهیه طرح های جامع، بررسی، تصویب و ابلاغ آن تلاش کنیم تا طرح جامع تسهیل گر سرنوشت جامعه به مسیر مطلوب باشد. شاید ما توان تعیین سرنوشت مطلوب برای شهرها را به طور کامل نداشته باشیم اما می توانیم تسهیل کنیم تا ایجاد شرایط مطلوب عملی شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بسیاری از نابسامانی های فرهنگی و اجتماعی ما و بسیاری از نابسامانی های شهرسازی حتما ربط مستقیم به طرح های جامع (طرح های توسعه و عمران) دارد. حاشیه نشینی هایی که شکل می گیرد، محدودیت هایی که قائل می شویم و تعرضی که به اراضی کشاورزی و زراعی و همچنین واجد ارزش وارد می شود، اتفاقاتی که در طی سالیان در روستاها رخ داده است، عدم توجه به نیازهای اساسی روستاییان، اختلال در زندگی روستایی و تعرض به اراضی کشاورزی، زراعی و باغی که زمینه اش فراهم می شود، گواه این مدعاست.

اسلامی افزود: گذشته ما همواره پرفراز و نشیب بوده است. امروزه شهرهای ما به لحاظ شخصیت و به لحاظ تمدن های شهری از منطق شهرها که ریشه در تاریخ دارند، فاصله زیادی پیدا کرده و ساخت و سازهایی که صورت می گیرد نیز در روند بی هویت کردن شهرها تاثیر فراوانی دارد که باید برای بهبود وضعیت، گام های اساسی برداریم.

وزیر راه و شهرسازی به جلسه ای که با حضور حسن روحانی رییس جمهوری در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اشاره کرد و گفت: در این جلسه به این موارد اشاره شد که هم سرمایه های ما به دلیل عدم کیفیت ساخت و ساز و همچنین قوانین شهرسازی و هم خودِ شهرسازی ما در حال از بین رفتن است که باید در اقدامی مؤثر در جهت بهبود وضعیت تصمیمات جامعی بگیریم.

اسلامی خاطرنشان کرد: از همان روزهای ورودم در مسئولیت جدید به اقای ایزدی اعلام کردم که باید مشخص کنیم چه سازمانی مسئول کنترل شهر و کنترل قوانین و ضوابط شهرسازی است. ضمانت اجرایی طرح های جامعی که توسط وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و ابلاغ می شود، چیست؟

وی خطاب به مدیران شهرسازی و معماری استان های سراسر کشور اعلام کرد: انتظار داریم آسیب شناسی که توسط شما کارشناسان و متخصصان انجام می شود با تاکید بر رفع دغدغه های موجود باشد و نتیجه ای که حاصل می شود توان ایجاد تغییر رویکردهای بنیادین را داشته باشد.

اسلامی با اعلام اینکه جلساتی را با رییس جمهوری در مورد مباحث حمل و نقل و همچنین معماری و شهرسازی تشکیل می دهد، گفت: از شما مدیران معماری و شهرسازی انتظار دارم که در زمینه موضوعات مرتبط با شهرسازی و معماری و همچنین حمل و نقل در استان های خود بررسی و مطالعه همه جانبه ای انجام دهید تا بتوانیم بر اساس پژوهش های میدانی و مطالعات واقعی که توسط شما متخصصان حوزه شهرسازی و معماری کشور انجام می شود سخنی واحد و یکپارچه را برای ارایه مطالب به رئیس جمهوری داشته باشیم.

این مقام مسئول همچنین اعلام کرد: هر منطقه شهری باید متناسب با زیست بوم و تاریخ و فرهنگ خودش مطالعاتی داشته باشد. ما باید بتوانیم بگوییم که به لحاظ رویکرد جدید تا 50 سال آینده برای تمدن سازی در حوزه معماری و شهرسازی چه کاری می خواهیم انجام دهیم؟ همچنین، گذشته ما امروز ما را به این نقطه رسانده است و از اینجا به بعد به کجا می خواهیم برسیم؟

اسلامی ادامه داد: هم اکنون طرح مدیریت یکپارچه شهری و درآمد پایدارِ شهرداری ها در حال تبدیل شدن به قانون است، به همین دلیل باید از فرصت ایجاد شده نهایت بهره را ببریم و با آسیب شناسی های دقیقی که توسط شما مدیران معماری و شهرسازی انجام می شود، آسیب ها و دلایل آنها بررسی شوند و در عین حال با ارایه راهکارها، تعیین کنیم که مسئولیت کنترل شهر و شهرسازی با چه نهاد و سازمانی است.

وی افزود: باید بررسی کنیم که چرا طرح های جامع ما رعایت نمی شود و مداخله ها و عدم انطباق ها و مغایرت های اساسی ما در طرح های جامع به چه دلایلی رخ می دهد و راهکارهای پایدار شامل چه مواردی است.

وزیر راه و شهرسازی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: یک بار برای همیشه سیستم هایمان را الکترونیکی کنیم و دست از جزیره ای نگاه کردن برداریم و به مانند کشورهای پیشرفته همه اطلاعات موجود را نرم افزاری کنیم و با نرم فزار، اطلاعات شهرها را استخراج و بارگذاری ها را مطابق با محاسبات نرم افزاری طراحی کنیم، نتایج و عوارضش را مشاهده کنیم و بالانس آن را به لحاظ تراکم، عرض معابر و سرانه هایی که می خواهیم اختصاص دهیم به صورت مکانیزه تعیین کنیم، همانطور که در شهرهای پیشرو در حال انجام است.

اسلامی ادامه داد: هر طرحی همان لحظه در نرم افزاری که اطلاعات شهرسازی در آن موجود است دریافت و در لحظه بالانس می شود و بلافاصله می توان تصمیم گرفت که چه کاری باید انجام شود و ملاحظات و محدودیت ها چیست. ما نیز از همین مدل ریاضی استفاده کنیم که در آن فرهنگ و معماری و شهرسازی با هم تلفیق شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: پیشنهادم به طور مشخص این است که آسیب شناسی ها به صورت شهر به شهر انجام شود که این کار، کار بسیار بزرگ و طاقت فرسایی است اما در صورت انجام آن به صورت کارشناسی و دقیق به نتایج اثربخشی خواهیم رسید و آن اقدامات اثربخش می تواند راهنمایی باشد تا بعدها بتوانیم از تمامی ظرفیت ها برای ساماندهی به شهرهای سراسر کشور بهره ببریم.

اسلامی پیشنهاد فراخوان اجتماعی را برای انجام آسیب شناسی دقیق و همچنین بررسی راهکارهایی که در افق 10 تا 20 ساله می توان به اهداف آن دست یافت را داد و افزود: تاکید بر سه آیتم سکونت، فعالیت و حرکت در شهرهای را دارم همانگونه که طی برنامه اول خود به مجلس ارایه دادم.

ادغام راه و مسکن اقدام به جایی بود

این مقام مسئول ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و همچنین مسکن و شهرسازی را اقدامی به جا خواند و خاطرنشان کرد: از فرصتی که چند سال است از ادغام وزارت راه و ترابری با مسکن و شهرسازی، ایجاد شده، استفاده کنیم و در جهت ارتقا بخشیدن به راه ها و همچنین شهرسازی گام برداریم و این دو مقوله مهم را به صورت یکپارچه ببینیم.

سیاست آخوندی را تعقیب می کنیم

وی ادامه داد: آقای آخوندی در زمان مسئولیت خود بر وزارت راه و شهرسازی بحث شهرسازی ریل پایه را مطرح کردند و بنده تاکید دارم که علاوه بر تعقیب آن سیاست باید تلاش کنیم تا کسب و کارها در این زمینه رونق پیدا کند.

اسلامی با اشاره به اینکه شهرهای سنتی و قدیمی شهرهای واجد زیبایی های بصری و مفهومی هستند، پرسشی را مطرح کرد و گفت: چه بلایی به سر ما و نظام برنامه ریزی ما آمده که باید همه چیز را پرهزینه تر انجام دهیم؟ چه شده که بافت های میانی و مرکزی شهرها تبدیل به بافت های ناکارآمد شده اند؟

وی ادامه داد: نشاط زندگی به فعالیت است. همچنین، حیات و زندگی شهرها نیز در گرو فعالیت و انجام آن است. تلفیق ایجاد فعالیت در شهرها همراه با فرهنگ و استعداد سرزمینی که همان طرح آمایش است زندگی شهروندان و شهرهای ما را شکل می دهد و به همین دلیل، ضرورت دارد که همه آنها را در کنار هم و به صورت یکپارچه ببینیم.

تاکید بر برهم تیندگی سیاست بازآفرینی و نظام شهرسازی

اسلامی همچنین افزود: در سیاست بازآفرینی شهری باید به این نکته توجه داشته باشیم که بازآفرینی شهری از شهرسازی جدا نیست. در حال حاضر، شهرهای ما از درون پوک و فرسوده شده اند که باید تلاش کنیم با اجرای صحیح سیاست بازآفرینی شهری، فرسودگی درون شهرها را از بین ببریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نباید مانع شویم که بافت های واجد ارزش که دچار فرسودگی هستند، بهسازی شوند و در عین حال باید در بافت های فاقد ارزش که دچار فرسودگی و ناکارآمدی هستند نوسازی انجام شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: بافت شهری مان را با ساز و کار زندگی امروز اصلاح و تلاش کنیم تا هیاهوی صنعتی امروز را به آن ندهیم و ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلات را نیز حفظ کنیم.

پیشنهاد ایجاد ضابطه ای در قوانین نظام مهندسی

وزیر راه و شهرسازی همچنین در ادامه سخنان خود به ایجاد مسئولیت کنترل شهرسازی تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می کنم ضابطه ای را به قوانین سازمان های نظام مهندسی اضافه کنیم که مهندسان ناظر در صورت تخلف شهرداری، پروانه اشتغال خود را به پروژه های ساخت و ساز دارای مشکل و تخلف، اختصاص ندهند و تنها ساخت و سازهای مجاز و مطابق قوانین را بپذیرند.

اسلامی تاکید کرد: کنترل شهرسازی، کنترل نقشه و کنترل ساختمان باید با هم هم راستا و هم گرا باشد و یک منطق را دنبال کند. باید به سمتی برویم که مانند کشورهای توسعه یافته که تغییر کاربری را در قوانین و اجرای قوانین به هیچ عنوان نمی پذیرند، به سمت اصلاحات بنیادین در اجرا و عمل گام برداریم.

انتهای خبر/پ
×