راهکارهای گرم کردن خانه در زمان قطع گاز

وقتی از فصل سرما حرف می زنیم، اولین و مهم ترین نکته ای که به خاطرمان می آید چگونگی گرم کردن خانه در این فصل سرد است.

راهکارهای-گرم-کردن-خانه-در-زمان-قطع-گاز

در کشور ما گاز مهم ترین ماده برای گرم کردن خانه ها در فصول سرد سال است. در این نوشتار قصد داریم به ارائه راهکارهایی بپردازیم تا در صورت قطع گاز، بتوانید خانه خود را گرم نگه دارید.

استفاده از بخاری برقی

درست است که گرمای بخاری برقی به اندازه انواع بخاری های گازی نیست، اما بهتر است به منظور احتیاط برای فصول سرد سال و پیش بینی احتمال قطع گاز در روزهای برفی، یک عدد بخاری برقی در خانه داشته باشید.

انواع قدیمی بخاری برقی این قدرت را دارند تا حداکثر شعاع چند متری پیرامون خود را گرم کنند.

اما مدل های جدیدی از بخاری برقی در بازار وجود دارد، که با کمک گرفتن از المنت های برقی و مکش هوای سرد از بیرون، باد گرم و مطبوعی تولید کرده و در گرم کردن خانه بسیار خوب عمل می کنند. بنابراین اولین توصیه ما به شما برای حفظ سلامتی خود و فرزندانتان در روزهای سرد سال، با احتمال قطع گاز برای گرم کردن خانه تان، تهیه حداقل یک دستگاه بخاری برقی است.

البته میزان برق مصرفی توسط این نوع از سیستم های گرمایشی باید در نظر گرفته شود. متأسفانه اتلاف انرژی در بخاری برقی بالا است، گرچه راه حل خوبی برای فرار از سرما در زمان قطعی گاز به نظر می رسد.

گرم کردن خانه با قالی پشمی

نکته مهمی که برای گرم کردن خانه و جلوگیری از نفوذ سرما در فصول سرد سال، مخصوصاً در زمان قطع گاز وجود دارد، حفظ گرما و جلوگیری از هدر رفت آن است. برای این منظور بهتر است تمام فضای کف خانه را با موکت یا فرش و قالی پشمی بپوشانید.

سرامیک و پارکت سرما را بسیار سریع تر از فرش و موکت انتقال می دهند.

فراموش نکنید که اگر کف خانه شما سرامیک یا پارکت است و امکان فرش یا موکت کردن آن را ندارید، در ساعات افت دما مثل شب ها از لحاف های نسبتاً ضخیم و پشمی استفاده کنید و آن ها را کف زمین بیندازید تا سرمای کمتری از کف به فضای خانه منتقل شود.

استفاده از پرده های ضخیم و زمستانی

برای گرم کردن خانه در زمستان بهتر است با شروع فصل پاییز پرده های نازک بهاری را جمع کرده و از پرده های کلفت و ضخیم زمستانی استفاده کنید.

راه اندازی کرسی

اغلب ما می دانیم که در گذشته نه چندان دور، استفاده از این نوع سیستم گرمایشی بسیار رایج بوده است؛ و نه فقط به عنوان یک وسیله گرمایش،ی که حتی محلی برای دورهم نشینی و هم صحبتی اعضای خانواده از کرسی استفاده می شده است.

کرسی ها حتماً باید روی چهار پایه با ابعاد مناسب نصب شوند و وسایل قابل اشتعال فاصله مناسبی با کرسی داشته باشند.

برای منبع گرم کننده برقی حتماً حفاظ توری در نظر گرفته و تحت هیچ شرایطی آن را جدا نکنید.

ضمن اینکه استفاده از انواع لامپ به جای منبع گرم کننده برقی به هیچ وجه مجاز نیست.

حتماً هنگام خروج از منزل، کرسی های خود را از برق خارج کنید.

پوشاندن درز پنجره و درب ها

در روزهای سرد زمستان و در شرایط پیش بینی نشده قطع گاز، اگر از قبل اقداماتی را برای گرم کردن خانه انجام داده باشید، کمتر غافلگیر خواهید شد.

یکی از راهکارهایی که می تواند برای گرم شدن خانه به کار بیاید پوشاندن درز پنجره ها و درب هاست.

یکی از راه های ورود سرما به داخل، درز پنجره و درب خانه است. بهتر است برای جلوگیری از ورود سرما به داخل، از نوارهای باریک و مواد مخصوص پلاستیکی استفاده کنید تا درزهای باز کنار درب و پنجره را پر کند.

یکی از مشکلاتی که خانه های قدیمی دارند، مشکل ورود سرما از پنجره های بزرگ و قدیمی است، صاحبان خانه های قدیمی، می توانند برای اینکه از ورود هوای سرد به داخل خانه جلوگیری کنند، از فوم های درزگیر استفاده کنند و آن را در چهار طرف پنجره نصب کنند.

زمانی که از فوم استفاده می کنید، به علت ویژگی فشرده شدن می تواند قسمت درز پنجره را به خوبی پر کرده و آن را همچنان بسته و قفل نگه دارد.

یکی دیگر از نکات قابل ذکر برای گرم کردن خانه بدون وسایل گرمایشی، اطمینان از بسته بودن تمام درب و پنجره هاست، یکی از راه های ورود و خروج هوا که بیشترین تاثیر را در اتلاف انرژی دارد درب های خانه است.

درب به دلیل قابلیت باز و بسته شدن مکرر میتواند تا حد زیادی در مصرف انرژی تاثیر داشته باشد.

توجه داشته باشد که تمام مجراهای ورودی و خروجی هوا مانند کانل کولر، تمام درب و پنجره های موجود در خانه بسته و کاملا چفت باشند و هیج منفذی نداشته باشند.

درصورت وجود منفذ با کمک درزگیرهای درب و پنجره این مجراها را مسدود کنید. حتی می توانید دریچه کولر را با ورق های آلومینیومی بپوشانید تا مانع از خروج گرما و نفوذ سرما شوید.

یکی از راهکارهایی که می تواند برای گرم شدن خانه به کار بیاید پوشاندن درز پنجره ها و درب هاست. برای جلوگیری از ورود سرما به داخل، از نوارهای باریک و مواد مخصوص پلاستیکی استفاده کنید تا درزهای باز کنار درب و پنجره را پر کند.

تجمع در یک اتاق و بستن درب سایر اتاق ها

وقتی در فصل سرد زمستان یه یکباره گاز هم قطع میشود، بهترین ایده برای گرم کردن خانه و اهالی آن این است که همگی در یک اتاق جمع شده و سایر درب های خانه را ببندید.

بهتر این است که دور هم جمع شوید و با استفاده از انواع زیرانداز و پتوی پشمی خودتان را گرم و با تماشای تلویزیون و بازی های دسته جمعی خودتان را سرگرم کنید.

پوشیدن انواع لباس گرم مثل کلاه و دستکش و شال گردن

همیشه شال و کلاه گرم برای بیرون از خانه نیست، وقتی در سرمای زمستان گرفتار قطع گاز شده اید و امکان استفاده از وسائل گرمایشی گازی را ندارید، پوشیدن لباس گرم یکی از راهکارهای پیش روی شماست.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 349فهرست مطالب شماره 349
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×