نگاه سابق به نظام مهندسی، تخریبی بود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید بر این که نگاه گذشته به نظام مهندسی تخریبی بود نه اصلاحی، گفت: بر اساس حکم رئیس جمهوری بنده رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور شدم و اساسا وزیر سابق نمی توانست این حکم را لغو کند.

نگاه-سابق-به-نظام-مهندسی-تخریبی-بود

به گزارش پیام ساختمان، فرج الله رجبی در پاسخ به این پرسش که با توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی به معاون امور مسکن و ساختمان برای رفع تعلیق پروانه اشتغال به کار آیا سمت شما به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز باز می گردد، اظهار کرد: طبق آیین نامه ای در سال 94، وقتی برخی اقدامات که اثرات تبعی دارد مانند اقدام وزیر سابق راه و شهرسازی، علاوه بر این که دو عضو شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی آنرا امضا کنند، باید مسئول امضاکننده حکم یعنی رئیس جمهوری نیز آنرا امضا کند.

وی تصریح کرد: در حالیکه نه آن دو نفر حکم عباس آخوندی را امضا کردند نه رئیس جمهوری.

وی ادامه داد: به نظرم فضاسازی های اخیر ادامه همان روند گذشته است؛ در گذشته ادعای ما این بود که به دنبال ایجاد اصلاحات در همان سه محور نامه بنده یعنی ضرورت ارتقای خدمات، ضرورت شفاف سازی مالی و ضرورت انضباط تشکیلاتی هستیم. متاسفانه آن "شیوه ها" اصلاحات در نظام مهندسی ساختمان را متوقف کرده و در این کشمکش ها حدود 1.5 سال از وقت شورای مرکزی تلف شده است.

وی بیان کرد: فکر می کنم بازهم سوق دادن افکار عمومی چه در حوزه نظام مهندسی و چه بیرون از آن به این قبیل بحث ها به جز وقت کشی و اتلاف وقت جامعه مهندسی و مردم خاصیت دیگری ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تاکید کرد: باید سمت و سوی کار را با رویکرد مثبت وزیر کنونی راه و شهرسازی به سمت اصلاحات و مطالبات سوق دهیم. اصلاحاتی که ضرورت ارتقای خدمات، ضرورت شفاف سازی مالی و ضرورت انضباط تشکیلاتی است.

رجبی تاکید کرد: در این ماجرا کم اهمیت ترین موضوع این است که رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی باشد یا فرد دیگری. مهم این است که هر فردی رئیس سازمان می شود به اجرای این اصلاحات تعهد داشته باشد و وزارت راه و شهرسازی بر خلاف رویه وزیر سابق بخواهد به این اصلاحات کمک کند.

وی با بیان این که اگر بنده خیلی نگران این بودم که رئیس باشم یا خیر در برابر بخشنامه های غیرقانونی وزیر سابق راه و شهرسازی مقاومت نمی کردم، گفت: نگران این هستم که طرح چنین مسائلی دوباره ماجرا را از موضوع اصلی منحرف کند. سازمان نظام مهندسی سرمایه ملی است اما دچار یک سری مشکلات شد. این مشکلات و مسائل نیز ناشی از بخشنامه های گذشته دولت است؛ بنابراین باید ضمن حفظ این سرمایه اصطلاحات مورد نیاز و حتی در برخی مواقع جراحی هایی را انجام دهیم.

وی با اشاره به این که خوشبختانه ماشین تخریب متوقف شده است، اظهار کرد: الان فرصت آن است که برای مردم دستاوردی داشته باشیم، اگر این دستاور اتفاق بیفتد کم اهمیت ترین موضوع این است که چه کسی رئیس سازمان باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید بر این که اصلاحات صرفا در تعامل بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی انجام شود، افزود: این کار با نگاه اصلاحی باید انجام شود نه نگاه تخریبی. آنچه که ما به آقای آخوندی ایراد می گرفتیم این بود که نگاه وی اصلاحی نبود و نگاهش تخریبی بود. ضمن این که قائل به همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارتخانه نبود. خوشبختانه وزیر جدید راه و شهرسازی هم توجه بیشتری به این موضوع دارد و هم این که به طور جدی به دنبال اصلاحات و تعامل است.

رجبی تاکید کرد: در مجموع باید تاکید کنم که حکم بنده توسط رئیس جمهوری لغو نشده و درست این بود که وزیر قبلی چنانچه مرتکب تخلفی شده ام به رئیس جمهوری گزارش می داد و از وی تقاضا می کرد که حکم من را -ریاست بر سازمان نظام مهندسی ساختمان- را لغو کند.

وی ادامه داد: این کار انجام نشد و آیین نامه مشخص کرده که مسئول امضا حکم باید اثرات تبعی را بپذیرد که تا امروز هم اتفاق نیفتاده است. به هر حال امیدواریم پس از این همه کشمکش که ناگوار بود و وقت همه را تلف کرد بتوانیم اصلاحات مورد نظر را در سازمان اجرایی کنیم.

وی تاکید کرد: بنده در ساختمان سازمان نظام مهندسی کشور مستقر هستم، همان از زمانیکه وزیر سابق راه و شهرسازی به صورت غیرقانونی پروانه اشتغال به کارم را تعلیق کرد نیز به مسئولیت خود در سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه می دادم. چراکه وزیر سابق اساسا نمی تواند حکم رئیس جمهوری را لغو کند.

وی یادآور شد: پس از اقدام آخوندی به رئیس جمهوری نامه نوشته و از وی کسب تکلیف کردم که آقای روحانی تاکید کرد از گونه اقدام عجولانه در این زمینه خودداری شود. الان هم وزیر جدید با رویکرد جدید و مثبت روی کار آمده است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 348فهرست مطالب شماره 348
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×