باید روشن شود دستاورد ما از شرکت در نمایشگاه چه بوده است؟

مهندس محمد حمیدیه مدیرعامل شرکت میراب پروفیل با نشان تجاری هافمن، در گفتگو با نشریه پیام ساختمان، در مورد اهداف برگزاری نمایشگاه‎های تخصصی گفت: اساس و قاعده برگزاری نمایشگاه های تخصصی و همچنین دلایلی که از برگزاری این گونه نمایشگاه‎ها، هم در کل دنیا و هم در کشور ایران وجود دارد، اهداف و دستاوردهایی فراتر از تعاریف ابتدایی بازاریابی و توسعه بازار و امثال آن می‎باشد، که اهم شاخص‎های آن توسعه برندها و تولیدکنندگان در عرصه فراملی و بین‎المللی علاوه بر عرصه‎های داخلی، کارآفرینی، حل و فصل مشکلات و معضلات اقتصادی مرتبط با آن صنعت، و بسیاری دیگر از پارامترهایی است که بیان آن در این مقال اندک نمی گنجد.

باید-روشن-شود-دستاورد-ما-از-شرکت-در-نمایشگاه-چه-بوده-است

وی افزود: با کمال تاسف باید عنوان کنم، کلیت و کم‎وکیف نحوه اجرای نمایشگاه تخصصی در و پنجره تهران و همچنین روش مدیریت اجرایی و مالی برگزارکنندگان در ادوار گذشته تاکنون به‎گونه‎ای بوده است که توقعات دست اندرکاران این صنعت را در سطح بسیار نازلی پایین آورده است.

مدیر مجموعه هافمن ضمن اشاره به وضعیت نمایشگاه در و پنجره در سالیان گذشته اظهار داشت: در سال‎های قبل، حتی به همان اهدافی که در بازاریابی به دنبال آن هستیم، قانع بودیم که علاوه بر محقق نشدن آن اهداف، برای تولیدکنندگان محزر و مشخص شده است که گویا برگزارکنندگان نه تنها در پی اهداف متعالی بیان شده نیستند، بلکه از برآوردن اهداف ابتدایی و سطحی نیز عاجز می‎باشند. و تصور ما، وجود این ذهنیت است که «برگزاری نمایشگاه به یک عنصر صد در صد انتفاعی و صرفا ابزاری برای کسب درآمدهای غیر متناسب با اهداف مذکور تبدیل شده است». آرزو می کردیم ای کاش این دوستان، شرکت‎کنندگان را حداقل به دیده مشتری می نگریستند که حتی از این نوع نگرش نیز عاجز می‎باشند. رفتارها و پاسخ‎هایی که در پی درخواست‎های انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو.پی.وی.سی از طرف این عزیزان ارائه شده است موید و استناد عرایض بنده می‎باشد.

محمد حمیدیه با دسته‎بندی کردن مشکلات موجود در شش مقوله، به تشریح جزئیاتی از این موضوع پرداخت و بیان داشت: برای روشن شدن کامل موارد ناچارم به جزئیاتی بپردازم تا موارد برای مخاطبان محرز و مشخص گردد:

اول: همانند تمام نمایشگاه‎های دنیا برگزارکننده نمایشگاه تخصصی، باید خود از تخصص و علم لازمِ آن صنعت برخوردار باشد. به نظرم این مورد شامل تمام صنایع می‎باشد.

دوم: ساز‎و‎کاری جهت تجزیه و تحلیل نتایج و بازخورد حاصله از برگزاری نمایشگاه از طریق شرکت کنندگان، توسط برگزارکننده وجود ندارد. سوال این است که پس از صرف هزینه‎هایی این چنین گزاف، دستاورد ما چه بوده است؟ فارغ از پاسخ ما که «مایوس کننده است»، انتظار می‎رود برگزارکننده نسبت به این موضوع حساس باشد که این چنین نیست.

سوم: تاریخ و ساعات نمایشگاه نامناسب است. توضیحات و استدلال‎های مستدل و مشروحی در این رابطه وجود دارد. لیکن گویا در تنظیم تاریخ و زمان انتفاع و راحتی برگزارکننده مد نظر است و اهداف و نظرات شرکت‎کننده محلی از اعراب ندارد.

چهارم: انتظار می‎رود پس از صرف انرژی، برنامه‎ریزی، زمان و هزینه‎های گزاف، اطلاع‎رسانی مناسب از نظر کمی و کیفی در تمام سطوح جامعه و بازار از مصرف‎کننده گرفته تا مسئولان رده بالا توسط برگزارکننده صورت گیرد که متاسفانه چنین امری تا به حال محقق نشده است.

پنجم: خدمات اجرایی و رفاهی مناسب و متناسب با اهداف، بودجه و انگیزه‎های شرکت‎کنندگان و بازدیدکنندگان ارائه نمی‎شود.

ششم: به ادعای برگزارکننده، این نمایشگاه، یک نمایشگاه بین‎المللی است، بنابراین انتظار می‎رود شرکت‎های رده بالا از کشورهای صاحب صنعت در آن حضور یابند؛ حال آنکه چنین نیست و نهایتا چند شرکت دست چندم در آن مشارکت می‎کنند یا نمی‎کنند! گویا منظور از پاسخ غیر مسئولانه برگزارکننده مبنی بر اینکه «اگر شما شرکت نکنید، بسیاری دیگر هستند که شرکت کنند» همان شرکت‎هایی است که عرض کردم.

وی ادامه داد: موارد و ایرادات مذکور طی سنوات متمادی و در جلساتی متعدد، از طرف انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو.پی.وی.سی، با مسئولان مربوطه مطرح گردیده که به‎هیچ‎ کدام از این موارد ترتیب اثر داده نشده است و به نظرم بهترین و ساده‎ترین ابزار اعتراض به این بی‎مهری‎ها، عدم شرکت در نمایشگاه می‎باشد.

مدیرعامل شرکت میراب پروفیل پیرامون تاثیر صدور این اطلاعیه اظهار داشت: نهایتا انتظار داریم صدور این اطلاعیه تاثیری مثبت و مسئولانه ای داشته باشد. به هر صورت هدف ما از شرکت در نمایشگاه توسعه بازار، حل‎و فصل و معضلات مرتبط با صنعت، هم‎فکری و تشریک مساعی با همکاران، مسئولان و مصرف‎کنندگان و توسعه کارآفرینی به‎عنوان یک هدف غیرمستقیم است. بدیهی است که نمایشگاه تنها یک ابزار، از ابزارهای متعارفی است، که در بازار و صنعت موجود می‎باشد.

مدیریت مجموعه هافمن در پایان در خصوص مراجع بالاتری که می‎توانند به این مشکلات رسیدگی کنند، گفت: مراجعی بالاتر جهت رسیدگی به این موضوع وجود دارد که این امر به شرایط و اوضاع بازار و صنعت بستگی داشته و رسیدگی و پیگیری موارد به تصمیم ما و شرایط و اوضاعی که عرض کردم منوط می باشد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 348فهرست مطالب شماره 348
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×