77 درصد تقاضای مسکن برای سکونت نیست

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه 77 درصد تقاضای مسکن طی 10 سال اخیر به منظور سکونت نبوده، گفت: سوداگران عامل افزایش نجومی قیمت مسکن هستند که باید با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از بازار خارج شوند.

77-درصد-تقاضای-مسکن-برای-سکونت-نیست

به گزارش پیام ساختمان، زهرا سعیدی مبارکه در پاسخ به این سوال که اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه چه تاثیری بر بخش مسکن و قیمتها خواهد داشت، گفت: ریسک پایین و سود بالای بخش مسکن، سبب شده تا انگیزه لازم برای حضور تقاضاهای سوداگری به سمت این بخش اقتصاد وجود داشته باشد.

سوداگران با معاملات مکرر یا احتکار خانه ها منجر به افزایش نجومی قیمت می شوند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی خاطرنشان کرد: این متقاضیان برای کسب سود سریع و بودن هیچ زحمتی در بازار خرید و فروش حضور پیدا می کنند و با معاملات مکرر یا احتکار خانه ها منجر به افزایش نجومی قیمت مسکن می شوند.

وی ادامه داد: تقاضای سوداگران مصرفی نیست؛ لذا این رفتار سوداگرانه، نقش اساسی در افزایش قیمت مسکن در بازه های زمانی مختلف داشته و دود آن نیز به چشم خانواده هایی می رود که آرزوی خرید تنها یک خانه برای مصرف دارند.

توزیع مسکن در کشور عادلانه نیست

سخنگوی کمیسیون اقتصادی افزود: توزیع مسکن در کشور عادلانه نیست، به طوری که یک نفر چندین خانه دارد و برخی از افراد هیچ واحد مسکونی در اختیار ندارند.

10.5 میلیون به موجودی مسکن کشور اضافه شده اما تنها 2.4 میلیون خانوار صاحب مسکن شده اند

سعیدی گفت: بر اساس سرشماری های انجام گرفته، در بازه زمانی 1385-1395، حدود 10.5 میلیون به موجودی کل مسکن کشور اضافه شده، اما تنها 2.4 میلیون خانوار صاحب مسکن ملکی شده اند.

طی فاصله زمانی دو سرشماری گذشته 77 درصد از تقاضای مسکن موجود به قصد سکونت نبوده است

وی ادامه داد: بنابراین طی فاصله زمانی دو سرشماری گذشته(طی 10 سال) نزدیک به 77 درصد از تقاضای مسکن موجود به قصد سکونت نبوده و تنها 23 درصد این تصرف برای سکونت انجام شده است. این در حالی است که در بازه دو سرشماری 1355 تا 1365 نزدیک به 80 درصد از تقاضای بخش مسکن تقاضای مصرفی بوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه اخذ مالیات بر عایدی املاک از جمله ابزارهای مهار سوداگران در دنیا محسوب می شود، گفت: این طرح پس از ساعت ها کار کارشناسی در مورد محتوای آن تهیه شده و با هدف حذف سوداگران که عامل اصلی افزایش قیمت و نوسانات در بازار مسکن هستند، در حال پیگیری است.

وی با اشاره به برخی مخالفان این طرح گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه هنوز تبدیل به قانون نشده و شاید نیاز به اصلاح و چکش کاری داشته باشد و مخالفان نیز می توانند نظرات سازنده خود را برای هر چه بهتر شدن موضوع بیان کنند؛ اما اینکه بدون در نظر گرفتن شرایط مردم محروم از مسکن و فشارهایی که در این مدت ناشی از اجاره نشینی متحمل شدند، کل طرح را زیر سوال ببریم کمی اجحاف به حق داشتن مسکن برای همه است که در قانون اساسی نیز مطرح شده است.

سعیدی گفت: افزایش تقاضاهای سوداگری در طی این 10 سال ناشی از غفلت مسئولین در مورد این موضوع است و برای حذف سوداگران از بازار و تقویت عرضه مسکن و توانمندسازی مردم برای خرید خانه راهکار اخذ مالیات بر عایدی سرمایه است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 348فهرست مطالب شماره 348
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×