عرضه مسکن باز هم کاهش می یابد

در حالی که بیشتر واحدهای مسکونی عرضه شده در بنگاه های معاملات مسکن را بزرگ متراژها به خود اختصاص داده اند، کمبود مسکن مصرفی گرانی این واحدها را دامن زده است.

عرضه-مسکن-باز-هم-کاهش-می-یابد

به گزارش نشریه پیام ساختمان، بر اساس گزارش منتشره از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در مهر ماه امسال تنها 9 هزار و 561 فقره معامله مسکن به ثبت رسید که نسبت به ماه قبل از آن (شهریور 97) حدود 10 درصد (منفی 9.3 درصد) و نسبت به مهر ماه سال گذشته، یک سوم (منفی 32.6 درصد) کاهش داشته است. این در حالی است که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در این ماه نسبت به مهر ماه 96 بیش از 83 درصد افزایش داشته است.

به عبارت دیگر در حالی که در مهر ماه سال گذشته 14 هزار و 195 فقره معامله مسکن به ثبت رسیده بود، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی تنها 4 میلیون و 730 هزار تومان بود.

همچنین بر اساس اعلام این دفتر، در ماه گذشته بیش از نیمی از معاملات مسکن تهران (54.1 درصد) تنها در 6 منطقه از پایتخت انجام شده است که سهم 3 منطقه 5، 2 و 4 تهران 35 درصد کل معاملات مسکن پایتخت به شمار می رود. این در حالی است که منطقه 22 که در سال های اخیر به عنوان یکی از مناطق بارگذاری شده به عنوان سرریز جمعیتی پایتخت با استقبال خوب شهروندان مواجه شده بود، با افت شدید 50 درصدی معاملات مسکن روبه رو شده است.

تغییر سمت و سوی معاملات مسکن به مناطق مرفه نشین پایتخت

به نظر می رسد با توجه به افزایش بیش از حد قیمت مسکن در تهران و کاهش شدید خرید و فروش مسکن از سوی اقشار متوسط بدلیل افت شدید قدرت خرید، بیشتر معاملات در مناطق مرفه نشین و گران پایتخت در حال انجام است .

منطقه2؛ فاصله باورنکردنی قیمت ها

اگرچه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه 2 و در مهرماه امسال (متری 13 میلیون و 400 هزار تومان) نسبت به مهر ماه سال قبل (متری 6 میلیون و 900 هزار تومان) حدودا 2 برابر (93.7 درصد) شده، اما بررسی های میدانی نشان می دهد در برخی نواحی منطقه 2 این رشد قیمت تا سه برابر و تا متری 30 میلیون تومان بوده است.

به عنوان مثال در حال که در جنوب خیابان ستارخان واحد نوساز در پاییز سال قبل بین متری 5 و نیم تا 6 میلیون تومان بود، همین واحد در حال حاضر و در حالی که نوساز محسوب نمی شود، بین 16 تا 18 میلیون تومان در هر متر مربع به فروش می رسد. واحد مسکونی حدودا 5 سال ساخت نیز بین 12 تا 15 میلیون در هر متر و واحد مسکونی بالای 15 سال در جنوب ستارخان بین متری 7 تا 9 میلیون تومان به فروش می رسد.

بر اساس بررسی های میدانی ، در شمال این منطقه (گیشا) نیز واحد نوساز مصرفی (60 تا 75 متری) به متری 20 میلیون تومان رسیده است. واحدهای مسکونی 8 تا 10 سال ساخت نیز در این منطقه به متری 17 تا 19 میلیون تومان خرید و فروش می شوند. واحدهای بزرگ متراژ و لاکچری گیشا تا متری 25 میلیون تومان هم قابل خرید و فروش است.

همچنین از دیگر مناطق گران قیمت منطقه 2 تهران واقع در شهرک غرب می توان واحدهای آپارتمانی نوساز بزرگ متراژ (150 تا 160 متری) را با متری 29 میلیون تومان خریداری کرد. به عنوان مثال یک واحد نوساز 150 متری در شهرک غرب 2 خوابه با دو پارکینگ 4 میلیارد و 350 میلیون تومان به فروش می رسد.

بر اساس مشاهدات میدانی، همچنان در این منطقه مانند سایر مناطق تهران با کمبود شدید واحد مصرفی روبه رو بوده و عمده فایل های موجود برای واحدهای مسکونی بیش از 3 خوابه است. واحدهای مسکونی دو خوابه و کمتر نیز عمدتا با سن بنای بالای 15 سال هستند که بخش زیادی از آنها بازسازی نشده اند.

منطقه 5؛ افزایش 105 درصدی میانگین قیمت مسکن

بررسی های میدانی نشان می دهد منطقه 5 تهران به دلیل استقبال خوب خریداران مسکن بیش از سایر مناطق با رشد قیمت مواجه است. این موضوع را دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز تأیید می کند.

بر اساس اعلام این دفتر، میانگین هر متر واحد مسکونی در منطقه 5 در حالی مهر ماه سال گذشته 5 میلیون و 400 هزار تومان بود که در مهر ماه امسال با رشد بیش از دو برابری (104.8 درصد) به متری 11 میلیون تومان رسیده است.

به عنوان مثال، در حال حاضر منطقه جنت آباد که در پاییز سال گذشته متری 6 تا 8 و نیم میلیون تومان برای واحدهای زیر 5 سال ساخت خرید و فروش می شد، برای واحدهای مشابه به متری 13 تا 15 میلیون تومان رسیده است. در منطقه جنت آباد جنوبی برای واحدهای با عمر بیش از 20 سال نیز این رقم به متری 10 میلیون تومان رسیده است در حالی که این منطقه در پاییز سال قبل برای واحدهای مشابه متری کمتر از 4 میلیون تومان بود.

رئیس اتحادیه املاک: کاهش 19 درصدی معاملات مسکن در 8 ماهه امسال

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران در خصوص وقوع رکود تورمی در بخش مسکن به خصوص در پایتخت اظهار داشت: من با اصطلاح رکود تورمی موافق نیستم. تا زمانی که همه اقلام مصرفی خانوار با رشد قیمت مواجه هستند، نباید انتظار داشت که بخش مسکن تورم نداشته باشد.

وی ادامه داد: باید کنترل قیمت ها از پایین به بالا بوده و از ارزاق عمومی شروع شود تا به تدریج به کنترل قیمت مسکن بینجامد. در حالی که میلگرد شاخه ای 100 هزار تومان است، چگونه می توان انتظار داشت قیمت مسکن افزایش نداشته باشد؟ این در حالی است که بیش از 85 درصد مصالح ساختمانی تولید داخل بوده و نمی توان ارتباطی میان این محصولات با نرخ ارز برقرار کرد.

رئیس کمیسیون املاک اتاق اصناف کشور با بیان اینکه ممکن است در بخش املاک کساد داشته باشیم اما رکود نداریم، در خصوص آمار معاملات مسکن در سراسر کشور گفت: در بازه زمانی 1 فروردین 96 تا 21 آبان 96 معادل 397 هزار و 328 مبایعه نامه امضا شده در حالی که در بازه زمانی 1 فروردین امسال تا 21 آبان ماه، این شاخص معادل 472 هزار و 107 فقره مبایعه نامه امضا شده که نشان می دهد 19 درصد در کل کشور افزایش معاملات مسکن داشته ایم.

وی در خصوص حجم معاملات مسکن در تهران در بازه زمانی 1 فروردین 96 تا 21 آبان 96 تعداد معاملات مسکن 135 هزار و 976 فقره مبایعه نامه بوده است این در حالی است که در بازه زمانی مشابه در سال جاری این شاخص به رقم 111 هزار و 293 فقره رسیده و نشان می دهد 10 درصد از حجم معاملات مسکن در این مدت در پایتخت کاهش داشته است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 348فهرست مطالب شماره 348
دیدگاه خوانندگان :

این رئیس کمیسیون املاک فکر می کنم خودش بساز و بفروش است که با حرفهایش موجب گرانی مسکن میشود.اقای رئیس اتاق اصناف ما اگه مصالح ساختمانی را به قیمت امروز حساب کنیم ساخت هر متر ساختمان دو میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه داردو.اگه هزینه زمین را هم حساب کنیم میشود 7 میلیون تومان. در صورتیکه ان اپارتمان به قسمت 18 میلیون تومان معامله میشود.انهم بدلیل وجود شما ها ست.که کل زندگی مردم را قربانی منافع خود می کنید. مردم از شما مدیران خاطره..........دارند.بیائید مردم ایران و ایران را قربانی خوشگذرانی چندروز خود نکنید.ایران این رفتار های شمارا قبول نخواهد کرد.حقوق مردم را رعایت کنید.کوروش را بیاد ارید.حقوق مردم را پایمال نکنید.ایران این مادر عزیز دلش خونه .داغ بر دل مادرتان نگذارید.ایرانی الااصل.


×