محافظت از گرما، ماموریتی در فصل سرما

محافظت-از-گرما-ماموریتی-در-فصل-سرما

با فرا رسیدن فصل سرما، حفظ انرژی گرمایی و در تعادل نگه داشتن درجه حرارت خانه اهمیت زیادی پیدا می کند. احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که با وجود مصرف انرژی بالا و یا بالا بودن درجه حرارت وسیله گرمایشی، گرمای مورد انتظارتان در خانه ایجاد نشده باشد. این اتفاق به علت اتلاف انرژی گرمایی در خانه شما رخ می دهد. اما علت اصلی این اتلاف گرما چیست؟ و چطور می توان جلوی آن را گرفت؟

از جمله راه های اتلاف انرژی گرمایی در خانه عبارت است از: رعایت نکردن استانداردهای ساختمان سازی، وجود درزهای اطراف در و پنجره ها و اهمیت ندادن به سرویس پکیج یا دیگر وسایل گرمایشی خانه. در ادامه با بررسی هر مورد راهکاری برای جلوگیری از اتلاف گرما از آن طریق شرح داده خواهد شد.

درزگیری درها و پنجره ها

درزهای در و پنجره ها از عوامل مهم در اتلاف انرژی گرمایی در خانه و نفوذ هوای سرد به داخل ساختمان هستند.

زیاد کردن درجه رادیاتور یا بخاری راه حل این مشکل نیست. توجه جدی به درزگیری می تواند تا حد قابل توجهی مشکل اتلاف گرمای خانه را کاهش دهد.

برای درزگیری پنجره ها و همچنین درها، وسایلی با جنس های مختلف در بازار یافت می شود. در گذشته از مواد خمیر مانند برای درزگیری اطراف شیشه پنجره ها و درها استفاده می شد؛ که اثر قابل ملاحظه ای داشت؛ ولی به علت ظاهر نامرتبی که در اطراف شیشه ها ایجاد می کرد، افراد خیلی تمایلی به استفاده از این مواد خمیر مانند نداشتند.

استفاده از نوارهای درزگیر که راحت و ارزان هستند، برای رفع این مشکل بسیار متداول است. شما می توانید شیارهای پنجره و درب ورودی را با نوار درزگیری بپوشانید.

چنانچه پنجره خانه شما سلامت فیزیکی مطلوبی ندارد، می توانید در طول فصل سرما نایلون های بزرگ و ضخیمی از داخل و پشت پرده به اطراف چهارچوب پنجره بچسبانید و پس از تمام شدن فصل سرما آن را از چهارچوب پنجره جدا کنید.

اگر در زیر یا لولای در ورودی خانه نیز درزهایی وجود دارد که موجب اتلاف گرما می شود، بهتر است شب ها با قرار دادن یک تکه پارچه جلوی خروج گرما از این درزها را بگیرید.

درزگیری پنجره ها

با رواج نوارهای سیلیکونی و لاتکس در بازار، درزگیری برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی در خانه، قبل از شروع فصول سرد سال بسیار ساده شده است.

استفاده از پنجره های دو جداره

بیشترین اتلاف انرژی گرمایی در خانه از طریق پنجره ها صورت می گیرد. یکی از بهترین راه های مقابله با اتلاف گرما، استفاده از پنجره های دو جداره است.

پنجره های دوجداره معمولاً یک شیشه اضافی دارند که هوا بین دو شیشه به دام می افتد و نقش عایق حرارتی را ایفا می کند، همچنین اتلاف گرما به صورت رسانندگی را کاهش می دهد. اثربخشی پنجره دو جداره به عنوان عایق حرارتی را می توان با مکش هوای بین دو شیشه و ایجاد خلأ به طور قابل توجهی افزایش داد.

در حال حاضر پنجره های سه جداره نیز در بازار رواج یافته اند، اما خیلی بهتر از پنجره دوجداره نیستند.

برای انتخاب بهترین نوع پنجره دوجداره باید میزان ممانعت پنجره از عبور گرما، میزان نور وارد شده به داخل از طریق پنجره، و مقدار نشت هوای گرم و نفوذ هوای سرد از درزها و اطراف پنجره را به دقت بررسی کرد.

پنجره دوجداره علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی، خانه شما را از آلودگی های صوتی نیز ایمن نگه می دارد.

چهارچوب پنجره های دوجداره از مواد مختلفی ساخته می شوند که جنس PVC آن عمومیت بیشتری پیدا کرده است. البته اولین پنجره های دوجداره آلومینیومی بوده اند.

ایراد پنجره دوجداره آلومینیومی، به علت رسانایی حرارتی بالای بدنه آلومینیومی این پنجره ها بود، که در نوع PVC به علت عایق بودن چهارچوب پنجره دوجداره اتلاف گرما از طریق این نوع پنجره ها به حداقل ممکن رسیده است.

پنجره های دوجداره یک ایراد هم دارند و آن گران بودن آن ها است. البته در مواقع اضطراری نیز برای شکستن پنجره دوجداره نیاز به چکش مخصوص است. گرچه در خصوص گران بودن و هزینه خرید و نصب این پنجره ها تجربه نشان داده است که در عرض چند ماه این هزینه صرف شده، با کاهش مبلغ فیش گاز کاملاً جبران می شود.

احتمالاً وقتی برای انتخاب و خرید پنجره دو جداره به فروشگاه های مربوطه مراجعه کنید، فروشنده سعی در ترغیب شما به سمت انتخاب پنجره سه جداره خواهد داشت. این نکته را به یاد داشته باشید که پنجره های سه جداره تفاوت چندانی با پنجره های دو جداره در جلوگیری از اتلاف گرما نخواهد داشت.

استفاده از پرده های ضخیم

شما هم به زیبایی خانه تان اهمیت می دهید؟ بدون شک پرده شیک و آراسته نقش مهمی در زیبایی خانه ها دارند. شما از همین آراستگی نیز می توانید به نفع خود استفاده کرده و هم زمان جلوی اتلاف گرما را بگیرید.

استفاده از پرده های ضخیم و همچنین پرده های تیره رنگ می تواند در جلوگیری از به هدر رفتن گرمای خانه بسیار مفید باشد.

پرده های کرکره ای، که اغلب در خانه ها استفاده می شود به دلیل وجود شکاف ها، نقش چندانی در حفظ گرما خانه ندارند.

استفاده از پرده های دوتکه با یک بخش ضخیم به عنوان والان و بخش زیرین که می تواند حریر یا توری باشد، برای جلوگیری از اتلاف گرما بهتر است.

در طول شب و یا در روزهای بدون آفتاب بخش والان را به طور کامل بازکنید تا اتلاف گرما از این طریق به حداقل برسد. البته بهتر است در روزهای آفتابی پرده ها را جمع کنید و از نور و گرمای آفتاب در سرمای زمستان لذت ببرید.

بهتر است تا حد امکان پرده ها تا کف اتاق را بپوشانند، البته توجه داشته باشید که شوفاژ پشت پرده نماند. در این صورت استفاده از پرده هایی کوتاه تر توصیه می شود، به طوری که شوفاژ به طور کامل بیرون از پرده قرار بگیرد.

نوع جدیدی از پرده ها نیز با عنوان پرده های خورشیدی در بازار وجود دارند که استفاده از آن ها نیز می تواند مقرون به صرفه باشد. این پرده ها را می توانید در روزهای آفتابی آویزان کنید تا در طول روز انرژی اشعه خورشیدی را جذب کند و در طول شب مانع از جریان هوای گرم به خارج از خانه و اتلاف گرما شوند.

استفاده از پرده با جنس پنبه می تواند عایق مناسبی در برابر اتلاف گرما باشد؛ چه بسا که پارچه های از این جنس زیبایی خاص خود را برای خانه شما به ارمغان خواهند آورد.

همچنین اگر از یک لایه پرده توری یا حریر استفاده می کنید بهتر است در هنگام دوخت، چین های زیادی داشته باشد تا پوشش مناسبی در برابر اتلاف گرما ایجاد کند.

اگر هزینه تعویض پرده و خرید پرده ای که ویژگی های فوق را به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی داشته باشد، برای شما مقدور نیست، می توانید از پارچه ها معمولی سفید یا در رنگ دلخواهتان برای پوشاندن پنجره ها در طول فصول سرما استفاده کنید.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 347فهرست مطالب شماره 347
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×