چند راه حل برای از بین بردن جرم شیرآلات

ممکن است برای انتخاب شیرآلات منزل خود بسیار وقت صرف کنید تا یکی از زیباترین و براق ترین آن ها را تهیه کنید.

چند-راه-حل-برای-از-بین-بردن-جرم-شیرآلات

اما همانطور که می دانید این شیرآلات براق و زیبا پس از مدتی استفاده شدن، تغییر رنگ می دهند و دیگر به درخشانی روزهای اول نخواهند بود! کدر شدن رنگ شیرآلات و رسوبات ایجاد شده بر آن ها، به ویژه شیرهایی که در آشپزخانه و حمام و توالت قرار دارند، موجب نمایی بد در شیرآلات می شوند و از زیبایی منزل شما می کاهند.

روش های مختلفی برای رسوب زدایی شیرآلات، پاک کردن جرم و از بین بردن جرم شیرآلات وجود دارد. در این شماره چند روش ساده برای تمیز کردن شیرآلات و از بین بردن جرم شیرآلات به شما پیشنهاد می کنیم.

جرم ها و رسوبات شیرآلات از چه چیز هایی تشکیل می شوند؟

شیرآلات محل رشد میکروب های مختلفی هستند و این میکروب ها می توانند تأثیر منفی بر روی شیرآلات داشته باشند و باعث ایجاد لکه هایی بر سطح شیرآلات و داخل آن ها شوند. شیرآلاتی که از آن ها به عنوان شیر آب گرم استفاده می شود، بیشتر در معرض این لکه ها و رسوبات قرار می گیرند. این شیرها محیطی گرم و مرطوب ایجاد می کنند، محلی که مناسب رشد انواع میکروب ها است.

پاک کردن جرم شیرآلات خانه

با وجود شرایط مناسب، تنها بیست دقیقه زمان لازم است تا میکروب ها دو برابر شوند. این میکروب ها می توانند موجب انتقال بیماری شوند و به همین علت باید هر چه سریع تر آن ها را پاک کرد.

علت دیگری که باعث ایجاد لکه و رسوبات بر شیرآلات می شود، موادی است که در آب وجود دارد. شن و ماسه هایی که در آب وجود دارند می توانند به مرور زمان جمع شوند و موجب رسوب و لکه شوند. علاوه بر شن و ماسه، وجود موادی معدنی به نام کلسیم کربنات می تواند موجب رسوب شود. این مواد در دمای بالا تبدیل به رسوب می شوند. این رسوبات اغلب کرم رنگ هستند و حالتی پوسته پوسته دارند.

روش های از بین بردن جرم شیرآلات

استفاده از سرکه

سرکه یکی از کاربردی ترین موادی است که برای تمیز کردن بسیاری از لوازم از جمله تمیز کردن شیرآلات و خصوصا پاک کردن جرم آن ها می توانید از آن استفاده کنید. دسترسی به آن راحت است و تقریباً در همه خانه ها مقداری از آن وجود دارد. برای از بین بردن جرم شیرآلات می توانید از سرکه استفاده کنید. اگر آب منطقه زندگی شما سنگین باشد، می تواند موجب بسته شدن سوراخ های سر شیرآلات شود و جلوی جریان آب را بگیرد.

برای از بین جرم شیرآلات به وسیله سرکه مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا سری شیرآلات را باز کنید.

سری شیر را در نایلون های زیپی یا ظرفی دردار که در آن سرکه ریخته اید، قرار دهید.

سرها باید به طور کامل در سرکه شناور شوند.

اجازه دهید سری شیر به مدت چند ساعت در سرکه خیس بخورد.

پس از این مدت، سری را بردارید و با اسفنج آشپزخانه و یا یک برس (برای مثال از یک مسواک استفاده کنید) بر روی آن بکشید. این عمل موجب باز شدن و کنده شدن تکه های رسوب و جرم از سری می شود.

اگر نمی توانید سری را باز کنید، می توانید در یک کیسه ضخیم سرکه بریزید و با کش و یا نخ نایلونی آن را دور سری ببندید، به گونه ای که سر شیر به صورت کامل در سرکه قرار بگیرد.

اگر از شیر استفاده می کنید، بهتر است هنگام خواب این عمل را انجام دهید و صبح سری شیر را بعد از تمیز کردن به بدنه بچسبانید.

بهتر است برای از بین بردن جرم شیرآلات، ابتدا سرکه را کمی گرم کنید. گرم کردن سرکه موجب عملکرد بهتر آن می شود.

بهتر است برای رسوب زدایی شیرآلات از سرکه سفید استفاده کنید.

استفاده از سرکه برای پاک کردن جرم شیرآلات خانه

از سرکه می توانید برای برق انداختن و از بین بردن جرم روی سطح شیرآلات هم استفاده کنید:

ابتدا شیر را به صورت کامل خشک کنید. مرطوب بودن، موجب رقیق شدن سرکه می شود و در نتیجه موجب می شود اثر سرکه بر جرم و رسوبات کم شود.

مقداری سرکه در کاسه ای بریزید.

پارچه ای را در درون کاسه قرار دهید تا سرکه را به طور کامل جذب کند. پارچه باید به صورت کامل به سرکه آغشته شود.

پارچه را بر روی قسمت هایی از شیر که رسوب بسته است، قرار دهید. پارچه را فشار دهید تا مطمئن شوید به صورت کامل به قسمت های رسوبی چسبیده است.

حداقل یک ساعت زمان نیاز است تا سرکه بر رسوبات اثر کند.

پس از گذشت زمان لازم، با استفاده از یک اسفنج، نواحی رسوبی را محکم بسابید.

اگر تمام رسوبات از بین نرفتند، می توانید چند بار دیگر این عمل را انجام دهید.

پس از انجام مراحل، شیر را با حوله ای نرم خشک کنید.

برای خشک کردن شیر از حرکات دورانی استفاده کنید. این عمل موجب براق شدن شیرآلات می شود.

استفاده از جوش شیرین به همراه مایع ظرف شویی

جوش شیرین از دیگر موادی است که در تمیز کردن لوازم خانگی بسیار کاربردی است. این ماده هم مانند سرکه در بسیاری از خانه ها یافت می شود و می توانید آن را از فروشگاه های محصولات غذایی تهیه کنید. برای از بین بردن جرم شیرآلات به وسیله جوش شیرین، مراحل زیر را انجام دهید:

یک تا دو قاشق غذاخوری (پانزده تا سی میلی لیتر) مایع ظرف شویی را در کاسه ای بریزید.

به اندازه دو لیوان (نیم لیتر) آب گرم به آن اضافه کنید.

مواد را با هم مخلوط کنید.

اسفنج ظرف شویی را درون ظرف قرار دهید.

اسفنج را به صورت دورانی بر روی شیر بکشید.

مقداری جوش شیرین را در ظرفی بریزید و چند قطره به آن آب اضافه کنید تا حالتی خمیری به خود بگیرید.

مسواکی را آغشته به خمیر کنید و آن را روی شیر بکشید.

این کار را تا زمانی انجام دهید که رسوبات از سطح شیرآلات کنده شوند.

درزهای شیر را به وسیله نخ دندان تمیز کنید. حدود سی سانت نخ دندان را جدا کنید و بین درزها بکشید.

سطح شیر را به خوبی با آب سرد بشویید.

سطح شیر را به وسیله یک پارچه حوله ای به خوبی خشک کنید تا علاوه بر تمیز شدن، براق هم شود.

از کلسیم ریمور استفاده کنید

راه دیگری که برای از بین بردن جرم شیرآلات وجود دارد، استفاده از حلال کلسیم است. اگر رسوباتی که روی شیرآلات شما قرار دارند سفت تر از آن هستند که بتوان با موادی چون جوش شیرین و سرکه آن ها را جدا کرد، باید از موادی تخصصی تر برای این کار استفاده کنید. ماده ای شیمیایی وجود دارد که مخصوص حل کردن و از بین بردن لایه های رسوبی کلسیمی است. برای از بین بردن جرم شیرآلات با استفاده از این ماده، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا دستکشی پلاستیکی بپوشید. حلال کلسیم ماده ای شیمیایی است و برای پوست مضر است و در هنگام استفاده از آن باید حتماً از دستکش استفاده کنید.

سعی کنید از دستکشی بلند استفاده کنید تا در صورت پاشیده شدن مواد، به پوستتان نرسد.

ابتدا سطح شیر را کاملاً تمیز کنید.

ظرفی پلاستیکی انتخاب کنید. از ظرفی قدیمی استفاده کنید؛ زیرا پس از مصرف باید آن را دور بیندازید.

ماده حلال را به اندازه ای مساوی با آب مخلوط کنید. برای اغلب شیرها مقدار دو قاشق از آب و دو قاشق از حلال کلسیم کافی است.

مخلوط را در کیسه ای پلاستیکی بریزید. لازم نیست کیسه شما دارای زیپ باشد. می توانید از کیسه های نایلونی مختلفی برای این کار استفاده کنید.

کیسه را با دقت به دور شیر بپیچید. به گونه ای که شیر به صورت کامل درون کیسه قرار بگیرد. انجام این کار کمی دشوار است اما اگر با دقت و حوصله این کار را انجام دهید، در انتها نتیجه خوبی خواهید گرفت!

برای از بین بردن جرم شیرآلات با این روش، یک تا دو ساعت زمان لازم است.

کیسه نایلونی را با دقت بردارید؛ زیرا بهتر است مواد درون کیسه پلاستیکی روی مناطق دیگر نریزید.

از یک اسفنج برای پاک کردن سطح شیر به صورت ملایم، استفاده کنید. این کار را ادامه دهید تا سطح شیر به صورت کامل تمیز شود.

پس از آن، با دستمالی حوله ای سطح شیر را به صورت دورانی تمیز کنید تا شیر براق شود.

علی رغم نکات مثبتی که حلال کلسیم برای جرم و رسوبات دارد از این ماده برای از بردن جرم شیرآلات جنس نیکل یا آهن استفاده نکنید زیرا به سطح و جلای روی شیرآلات این جنس آسیب می رساند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 347فهرست مطالب شماره 347
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×