نیکلاس گریمشاو

نیکلاس گریمشاو از معماران برجسته انگلیسی، در سال 1939 متولد و در سال 1965 از دانشگاه هنر در ادینبورگ فارغ التحصیل شد.

نیکلاس-گریمشاو

وی مدتی به همکاری با فارل پرداخت و پس از اتمام این همکاری در سال 1980 دفتر معماری خود را تاسیس نمود که دفاتر دیگری را نیز در نیویورک، لندن، دوحه، ملبورن و سیدنی گسترش داد.

گریمشاو معتقد است که متریال و جزئیات هستند که پایه معماری را ایجاد می کنند و تا کنون پروژه های بسیاری طراحی و اجرا کرده است که سبک معماری اش های تک مدرن بوده و بدین منظور پیشرفت بسیاری نموده است.

از جمله آثار او می توان به پروژه ایدن در انگلیس در سال 2001، ترمینال بین المللی واترلو در لندن در سال 1993 اشاره کرد که سازه عظیم این ترمینال عامل ماندگاری بنا در اذهان عمومی شده است.

همچنین گریمشاو در زمینه طراحی صنعتی جهت طراحی و اجرای مبلمان و تجهیزات شهری نیز فعالیت دارد، چرا که در دنیای کنونی اهمیت طراحی تجهیزات و مبلمان شهری به حدی رسیده که حتی معماران شاخص نیز به این رشته دعوت می شوند.

برخی از آثار نیکلاس گریمشاو:

پروژه ایدن در انگلیس در سال 2001

ترمینال بین المللی واترلو در لندن در سال 1993

پروژه در بریستل1994 و محصولات فروگراف طراحی صنعتی NGP

ساختمان Frankfurt Messehalle درآلمان سال 2001

کارخانه Herman Miller در سال 1976

مرکز ملی علوم فضایی، لستر، 2001

پروژه-ایدن-انگلستان

پروژه Eden در انگلستان

این پروژه عظیم ترین بنای ساخته شده با استفاده از ETFE می­ باشد و گلخانه بزرگی با گنبدهای ژئودزیک است که قابلیت پرورش انواع گونه ­های گیاهی بومی اقلیم ­های مختلف سرتاسر جهان را برخوردار است. از اقلیم مدیترانه ­ای گرفته تا جنگل های پرباران استوایی. اما نکته اینجاست که تمام این ویژگی­ها مدیون قابلیتهای فوق­ العاده ETFE نظیر انعطاف پذیری، سبکی، دوام و ... است که معمار پروژه نیکولاس گریمشاو را در طراحی و اجرای آن یاری نموده است.

ترمینال-بین-المللی-واترلو

ترمینال بین المللی واترلو

ترمینال بین المللی واترلو واقع در لندن با مساحتی در حدود 60 هزار مترمربع و هزینه ای بالغ بر 130 میلیون پوند معادل 150 میلیون دلار یکی از شاخصه های دهه 90 لندن است. در سال 1988 کار فرمای پروژه، هیات مدیره شرکت راه آهن های بریتانیا، کار ساخت ترمینال را به نیکلاس گریمشاو سپرد و در سال 1993 اجرای موفق آن به پایان رسید.

ساختمان ترمینال واترلو کاربرد و امکاناتی همانند فرودگاه را در خود جای داده است، حمل ونقل مسافر ،کنترل بلیت و لابی ورود وخروج و همه نیامندی های پشتیبانی مورد نیاز برای هدایت کردن 15 میلیون مسافر در سال را دارا است. این پروژه از دو بعد حایز اهمیت است، یکی معماری بنا و دیگری اهمیت واعتبار و پتانسیل موجود در آن اهمیت و اعتبار آن به سبب بین المللی بودن آن در میان کشورهای اروپایی است و همینطور حجم مسافری که در سال جا به جا می کند، اما ارزش معماری آن به دلایل مختلف حایز اعتبار است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 347فهرست مطالب شماره 347
×