menu

ثبت آگهی رایگان

چگونه پکیج را سرویس کنیم؟

چگونه-پکیج-را-سرویس-کنیم

تامین آب گرم مناسب برای مصارف روزانه و همچنین دمای متعادل و گرمای مطبوع در فصل های سرد از ویژگی های مهم هر خانه ای است. امروزه پکیج های دیواری به یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین وسایل گرمایشی منازل تبدیل شده اند. مزیت های استفاده از این دستگاه نسبت به سیستم شوفاژ و موتورخانه فراوان است.

مستقل بودن دستگاه پکیج برای هر واحد مسکونی و امکان دسترسی راحت و سریع به آن، تنظیم دلخواه دمای آب مصرفی و رادیاتور، اشغال فضای کمتر، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، مصرف بهینه سوخته و بازدهی بالا از جمله این مزیت ها است.

اما نکته بسیار مهم این است که باید در حفظ و نگهداری این وسیله بکوشیم تا خسارات و هزینه های جانبی برای سرویس و تعمیر آن در حد امکان کاهش پیدا کند. یکی از خطراتی که این دستگاه گرمایشی را تهدید می کند، رسوب املاح آب در قطعات و لوله های آن است که به دلیل سختی آب مصرفی شهری اتفاق می افتد.

با رسوب زدایی و سرویس پکیج به طور سالیانه می توانید طول عمر وسیله گرمایشی خانه خود را افزایش دهید و هزینه های تعمیر پکیج را به حداقل برسانید.

موارد مهم پیش از نصب پکیج

پیش از نصب پکیج، بایستی موارد زیر را آزمایش نمایید. با آزمایش و کنترل این موارد است که می توانید اطمینان حاصل نمایید که شرایط لازم برای اینکه پکیج به خوبی عمل کند فراهم است.

گردش هوای کافی: این یک شرط اولیه است. در صورتی که هوای کافی برای گردش وجود نداشته باشد نمی توانید پکیج نصب کنید. معمولا برای وجود این شرط درون ساختمان از دودکش استفاده می کنند یا آنکه پکیج را در فضای بیرونی مانند بالکن و تراس نصب می کنند.

سختی سنجی آب: اگر آب منطقه شما بسیار سخت است و املاح فراوانی دارد، باید در فواصل زمانی کمتری نسبت به حالت عادی رسوب زدایی را انجام دهید.

صحت عملکرد دودکش: این مورد در هنگام نصب پکیج درون ساختمان هم لازم است و هم از نظر ایمنی اهمیت فراوانی دارد. پیش از راه اندازی پکیج از صحت کار دودکش اطمینان حاصل نمایید.

استحکام محل نصب: این مورد جهت ایمن ماندن خود دستگاه پکیج مهم است. اگر محل نصب از استحکام کافی برخوردار نباشد، ممکن است پکیج تان دچار آسیب فیزیکی شود.

از جمله موارد دیگری که پیش از نصب پکیج بهتر است بررسی گردد تا کمتر به سرویس یا تعمیر پکیج نیاز پیدا کنید، می توان به این موارد اشاره نمود: تشخیص محل اتصال لوله ها، فشار کافی آب شهر، تمیزی داخل لوله ها، نصب کف شوی، خشک بودن محل نصب و بررسی حداقل قطر لوله ی گاز.

حین نصب پکیج

هنگام نصب پکیج باید عواملی را در نظر داشت که در اینجا به طور خلاصه مطرح می شوند. اهمیت این موارد نیز از این نظر است که دستگاهتان عملکرد مناسبی داشته باشد و نیاز به سرویس پکیج و در ادامه تعمیر به حداقل برسد.

1. به دلیل وجود خاک و گرد و غبار در داخل لوله کشی حتما باید قبل از نصب پکیج درون لوله ها شستشو داده شود.

2. اطمینان حاصل شود لوله کشی گاز از ایمنی و استانداردهای لازم برخوردار باشد.

3. ارتفاع مناسبی برای دودکش رعایت شود.

4. شیر قطع و وصل جریان آب در ابتدای لوله رفت رادیاتور، لوله برگشت آن و لوله آب سرد ورودی پکیج برای سهولت سرویس نصب شده باشد.

5. هواگیری رادیاتور انجام گیرد.

6. لوله کشی آب گرم با واحدهای دیگر مشترک نباشد.

7. اطمینان حاصل شود لوله کشی های رادیاتور و پکیج نشتی نداشته باشد.

املاح موجود در آب باعث ایجاد رسوب در مخزن پکیج می شود که در صورت رسوب زدایی نشدن باعث فشار آمدن و سوراخ شدن آن می شود.

سرویس پکیج چه زمانی باید انجام شود؟

به طور کلی بهتر است که هر چند ماه یک بار خودتان پکیج را مورد بازبینی چشمی قرار دهید تا در صورت بروز مشکل در قطعات دستگاه، سریعا متوجه شوید و آن را رفع کنید. اگر مدت زمان زیادی می گذرد که از دستگاه استفاده می کنید، به شما پیشنهاد می دهیم که با کمک یک متخصص، پکیج را به صورت کامل سرویس و به ویژه رسوب زدایی کنید.

اما اگر به تازگی پکیج را خریداری کرده اید یا پس از سرویس کامل، دوره های زمانی خاصی را مشخص کنید تا به طور مرتب تعمیر پکیج را انجام دهید. به عنوان مثال می توانید اول هر نیم سال را برای این کار اختصاص دهید. هم چنین در صورت وجود املاح در آب و رسوب در قطعات و لوله های رادیاتور، علائمی در پیکج ظاهر می شود که در صورت مشاهده آن، باید اقدام به رسوب زدایی کنید.

انتهای خبر/پیام ساختمان

چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 346

فهرست مطالب شماره 346

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×