تولید، حرکتی برای ساختن فردای جامعه

معتقد است که درآمد حاصل از فرآوری و تولید سنگ ساختمان بسیار بابرکت است. چرا که این درآمد از کوه که مظهر پاکی است، بدست می آید.

تولید-حرکتی-برای-ساختن-فردای-جامعه

محمد حسین بیگل مدیرعامل شرکت پرشین سنگ است که از 6 سال پیش به صورت تخصصی سنگ های ساختمانی را فرآوری و تولید می کند.

وی که 16 سال پیش وارد بازار سنگ شده، در مصاحبه با نشریه پیام ساختمان، از ناهماهنگی و بی ثباتی بازار سنگ گله می کند و بر این باور است که صنف تولید و فروش سنگ در ایران از جمله صنوفی است که اعضای آن با یکدیگر هیچ اتحادی ندارند و در هیچ زمینه ای با هم هماهنگ نیستند.

به گفته بیگل با وجودی که سنگ ایران به ویژه در بخش تراورتن و مرمر از شهرت جهانی برخوردار است، ولی در بازارهای جهانی جایگاه شایسته ای کسب نکرده است.

وی در این باره گفت: متاسفانه عدم وجود اتحاد و هماهنگی میان اعضای صنف موجب شده تا هیچ قاعده مشخصی در بخش عرضه و فروش سنگ ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی وجود نداشته باشد .

بیگل افزود: همین مسئله موجب شده تا بیشتر فروشندگان و تولید کنندگان سنگ فرآوری شده در ایران بسیار متضرر شوند چرا که عمدتا وصول پول سنگ فروخته شده، به سختی انجام شود.

وی به بی ثباتی نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار تولید و عرضه سنگ وطنی اشاره کرد گفت: از جمله موارد بی ثباتی در بازارتولید و فروش سنگ داخلی، تغییرات پی در پی نرخ مواد اولیه ویژه فرآوری سنگ از جمله اپوکسی است که این مسئله زمینه افزایش قیمت تمام شده سنگ های فرآوری شده داخلی را فراهم کرده است.

بیگل با بیان اینکه اپوکسی ، ماده ای است که خلل و فرج داخل سنگ را پوشش می دهدوسنگ را مستحکم تر می کند، اظهار داشت: این ماده که در هنگام فرآوری سنگ مورد استفاده قرار می گیرد، موجب می شود تا هنگام استفاده از سنگ درساختمان شکست کمتری در آن ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تعداد تولیدکنندگان سنگ فرآوری شده در اندازه های بزرگ در کشور بسیار کم است، تصریح کرد: در حال حاضر، پرشین سنگ بخش بزرگی از بازار سنگ داخلی را در دراندازه بزرگ تامین میکند.

بیگل به کیفیت بالای محصولات پرشین سنگ اشاره کرد و افزود: انواع محصولات پرشین سنگ به کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه،آذربایجان و کردستان عراق صادر شده که البته در حال حاضر به دلیل نوسان قیمت ها در بازار سنگ داخلی ،پروژه صادرات پرشین سنگ متوقف شده است.

وی همچنین با بیان اینکه در گذشته و قبل از گران شدن نرخ ارز، واردات انواع سنگ فرآوری شده به ایران بسیار زیاد بود، اظهار داشت: در حال حاضر برای وارد کننده به هیچ وجه واردات سنگ خارجی مقرون به صرفه نیست.

بیگل ادامه داد: البته نوسان نرخ ارز در ایران همانند شمشیر دو لبه عمل می کند چرا که از یک طرف منجر به کاهش واردات شده و از سوی دیگر موجبات نگرانی سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش تولید سنگ را فراهم کرده است.

این کارآفرین جوان با بیان اینکه در واحد تولیدی پرشین سنگ 50 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند، گفت: یکی از انگیزه های اصلی تولید کنندگان به ویژه من همین است که می بینم برای تعدای از افراد و خانواده هایشان، شغلی دست و پا کردم که از این طریق امرار معاش می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه توصیه ای برای تولید کنندگان نوپا دارید، گفت: تاکید می کنم که باید در کار تولید صبور باشند چرا که در غیر این صورت حتی یک روز هم نمی توانید دوام بیاورید.

وی با اشاره به اینکه تولید کننده کسی است که تمام تصمیمات و اقداماتش برای آینده است، اظهار داشت:اگر تنها به فکر حال بودیم هرگز دنبال تولید نمی رفتیم چرا که تولید حرکتی در زمان حال است که درآینده به ثمر می نشیند و جواب می دهد.

به گفته بیگل در صورتی که صنف تولید کنندگان و فروشندگان سنگ ایران از یک انسجام، هماهنگی و مدیریت برخوردار شود، قطعا در آینده بسیار نزدیک سنگ فرآوری شده کشور جایگاه شایسته ای در بازارهای سنگ جهان پیدا خواهد کرد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 346فهرست مطالب شماره 346
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×