10 مزیت اصلی ساختمان هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

در سال های اخیر با هوشمندسازی ساختمان ها امکان کنترل و مانیتورینگ سیستم هایی همچون روشنایی، گرمایشی و سرمایشی، سامانه های امنیتی و ... فراهم شده است. کنترل هوشمند سیستم های ساختمانی به افزایش ایمنی و امنیت، افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی و به طور کلی ارتقا آسایش ساکنان و کارکنان یک مجتمع ساختمانی منجر می شود. امروزه با بکارگیری فناوری های جدیدی با رویکرد اینترنت اشیا (IoT) در ساختمان ها، دسته نوینی از راهکارهای هوشمندسازی مجتمع ها و ساختمان ها ارایه شده است که به نوعی نسل جدید سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) به حساب می آید.

10-مزیت-اصلی-ساختمان-هوشمند-مبتنی-بر-اینترنت-اشیا

(IoT) نسبت به سیستم های قدیمی تر اتوماسیون و BMS

سیستم های اتوماسیون ساختمان یا مدیریت ساختمان (BMS) که پیش تر استفاده می شد، مجموعه ای از سامانه های مختلف بود که به منظور کنترل و نظارت بر دستگاه های مکانیکی و الکتریکی (مانند روشنایی، تهویه، سیستم ایمنی و ...) در ساختمان ها نصب و راه اندازی می شدند.

بکارگیری اینترنت اشیا (IoT) در ساختمان هوشمند علاوه بر مزایای سیستم های قدیمی تر در کنترل و نظارت بر دستگاه ها و رفع مشکلات آن ها، ارزش های مهم دیگری را نیز برای ساکنان و مدیریت مجتمع بوجود می آورد که پیش تر امکان پذیر نبود. در ادامه به بررسی ده مزیت اصلی بکارگیری اینترنت اشیا در ساختمان هوشمند نسبت به سیستم های قدیمی تر BMS می پردازیم.

1- جمع آوری و تحلیل داده های ساختمان های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) در فضای ابری

در راهکارهای اینترنت اشیا، سرویس های مختلف بر روی فضای ابری مدیریت می شوند و بدین ترتیب امکان کنترل و نظارت بر تجهیزات ساختمان از راه دور و به صورت یکپارچه فراهم می گردد. همچنین با بکارگیری نتایج حاصل از تحلیل داده های ذخیره شده می توان با دقت بالایی برای آینده نیز برنامه ریزی کرد. علاوه بر این در نتیجه معماری مبتنی بر فضای ابری و اینترنت، امکان بروزرسانی و تغییر سناریو و فرمان ها نیز به سادگی فراهم می شود.

این در حالی است که اغلب سیستم های قدیمی مدیریت ساختمان به صورت محلی و آفلاین کار می کنند. بنابراین امکان تجزیه و تحلیل داده ها و تعریف سناریو بر اساس آن در BMS های قدیمی وجود ندارد.

سادگی جابجایی و گسترش دستگاه های IoT در ساختمان های هوشمند

با بکارگیری اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند امکان به روزرسانی ساده سرویس ها وجود دارد و می توان با توجه به نیازمندی های مجتمع و ساکنین، محل دستگاه ها را به سادگی تغییر داده یا دستگاه های جدیدی را (از برندهای جدید) به مجتمع افزود. این در حالی است که در سیستم های قدیمی مدیریت ساختمان، امکان تغییرات به سادگی فراهم نبود و هزینه و زمان زیادی را به دنبال داشت و علاوه بر این غالبا تنها توسط شرکت یا فردی ممکن بود که سیستم را راه اندازی کرده بود.

اجرای سریع و آسان سرویس های IoT در هوشمندسازی ساختمان

اجرای سرویس های اینترنت اشیا در ساختمان ها بسیار سریع تر و آسان تر از سیستم های قدیمی صورت می گیرد. علاوه بر این از آنجایی که سامانه های IoT به صورت بی سیم نصب و راه اندازی می شوند، می توان این سرویس ها را به سادگی در ساختمان های قدیمی و ساخته شده نیز راه اندازی کرد. در مقابل از آنجا که در اغلب سیستم های قدیمی BMS از اتصالات سیمی استفاده می شود فقط در حین ساخت یک ساختمان یا مجتمع، قابلیت طراحی و بکارگیری دارند.

توان مصرفی پایین سرویس های مبتنی بر IoT و عملکرد با یک باتری

غالب سرویس های مبتنی بر اینترنت اشیا توان مصرفی پایینی دارند و در نتیجه برای مدت زیادی تنها با یک باتری کار خواهند کرد. اما سیستم های قدیمی تر BMS مصرف توان بالایی داشتند. به این ترتیب با راهکارهای IoT می توان سرویس های جدیدی را ارائه کرد که قبلا به دلیل نیاز به سیم کشی برق و مصرف بالای انرژی در عمل امکان پذیر نبود. برای نمونه می توان به حسگرهای تشخیص باز یا بسته بودن در و پنجره، کنتورهای هوشمند آب و ... اشاره کرد، که بدون نیاز به سیم کشی برق قابل ارائه می باشند.

پروتکل های باز و جهانی ویژه IoT و عدم وابستگی به یک شرکت خاص

راهکارهای مبتنی بر IoT لینکپ بر پایه پروتکل های باز و جهانی هستند و بنابراین ارایه این سرویس ها به یک مجموعه، برند و شرکت خاص محدود و منحصر نمی شود. برخلاف سیستم های قدیمی تر BMS که غالبا کلیه تجهیزات آن برای سازگاری بین دستگاه ها باید از یک برند خاص تهیه می شد. راهبرد باز مبتنی بر اینترنت اشیا لینکپ امکان تهیه تجهیزات از مجموعه برندهای متنوع را بوجود آورده و همچنین برای گسترش سرویس ها نیز استفاده از دستگاه هایی با برندهای متفاوت امکان پذیر است. این موضوع علاوه بر حق انتخاب اولیه، در گذر زمان و با توجه به نیاز به تغییر و گسترش سرویس ها نیز به سود مشتری است و مانع وابسته شدن آن به یک شرکت خاص می شود.

هزینه پایین راه اندازی و نگهداری سرویس های مبتنی بر اینترنت اشیا

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، راه اندازی و نگهداری سرویس های IoT با توجه به عدم نیاز به سیم کشی، فناوری های جدید بکارگرفته شده و ... بسیار ساده تر و در نتیجه ارزان تر از سیستم های قدیمی تر BMS است. از این رو هزینه پایین راه اندازی و نگهداری یکی از مهم ترین ارزش هایی است که استفاده از راهکارهای اینترنت اشیا برای مشتری بوجود می آورد.

پوشش دهی گسترده شبکه های ویژه IoT در تمام نقاط مجتمع های بزرگ

بستر فنی و شبکه های جدید بی سیم ویژه اینترنت اشیا همچون شبکه های LPWAN، امکان پوشش دهی وسیع شبکه ارتباطی در همه نقاط یک مجتمع را فراهم کرده است. در نتیجه سرویس های متعددی به صورت یکپارچه و سریع در همه نقاط ساختمان قابل ارایه هستند. در حالی که راه اندازی این سرویس ها در BMSهای قدیمی سخت و پیچیده بوده و بعضا در عمل امکان پذیر نیست.

مدیریت یکپارچه سرویس های متنوع ساختمان هوشمند، با استراتژی «راهکارهای یکپارچهIoT » لینکپ

راهبرد لینکپ مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) این امکان را فراهم می کند که سرویس های مختلف مبتنی بر برندها و دستگاه های متفاوت همه از طریق یک دریچه واحد و یکپارچه کنترل شوند. به این ترتیب سرویس های متفاوت در یک ساختمان را می توان با یک داشبورد آنلاین کنترل کرد. این یکی از ارزش های مهمی است که در ساختمان های مبتنی بر اینترنت اشیا لینکپ برای مشتری فراهم می شود.

IoT در ساختمان هوشمند: سطح پایین توان سیگنال و تضمین سلامت ساکنین

زیرساخت ارتباطی ویژه سرویس های IoT توان مصرفی و سیگنال هایی با سطح انرژی بسیار پایین دارد و از این رو از شبکه هایی همچون WiFi سالم تر است. به این ترتیب راهکارهای اینترنت اشیا در ساختمان هوشمند، نسبت به برخی مدل های قدیمی تر هوشمندسازی که مبتنی بر شبکه های بی سیم پرمصرف کار می کردند، برای سلامت ساکنین کاملا بی خطر هستند.

امکان تجمیع سرویس های IoT با سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) از جمله جدیدترین ابزارهای مدیریت سازمانی است که همه فعالیت ها و وظایف موجود در یک سازمان را تحت پوشش قرار می دهد. این سیستم ها امکان مدیریت و دسترسی به اطلاعات لازم و ضروری را برای استفاده کنندگان در سطوح مختلف سازمان فراهم می کند.

با اینترنت اشیا در ساختمان هوشمند و با توجه به امکان دسترسی به داده های ساختمان از طریق API، می توان سیستم مدیریت سرویس های IoT را با سیستم ERP نیز تجمیع نمود؛ به این ترتیب همه بخش ها و منابع سازمان به طور یکپارچه عمل می کنند.

اطلاعات بیشتر در linkap.net
انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 345فهرست مطالب شماره 345
دیدگاه خوانندگان :

واقعا اینترنت اشیا غوغایی به پا کرده تو دنیای تکنولوژیک امروزی


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×