راه اندازی سامانه هوشمند املاک

دبیر کانون نهادهای مالی ایران با اشاره به اینکه دولت موظف است اطلاعات خام در حوزه مسکن را منتشر کند چرا که نگه داشتن اطلاعات از سوی دولت رانت ایجاد می کند، گفت: یکی از اهداف تدوین راهکار 9 گانه وزارت راه برای تعادل بخشی بازار مسکن شفاف سازی و آگاهی رسانی به مردم است.

به گزارش پیام ساختمان، علی اسلامی بیدگلی در مراسم رونمایی از جدیدترین سامانه هوشمند املاک کشور «کیلید» با تأکید بر اینکه تدوین راهکارهای 9 گانه وزارت راه و شهرسازی برای تعادل بخشی به بازار مسکن همانا شفاف سازی و آگاهی رسانی به آحاد مردم است، گفت: این سامانه های اینترنتی می تواند شفاف سازی را با استفاده از هوش مصنوعی و بدون نیاز به اظهارنظرهای سطحی که باعث ایجاد حباب های کاذب قیمت مسکن می شوند برای مردم فراهم کنند.

اظهارنظرهای سطحی باعث ایجاد حباب کاذب قیمت مسکن می شوند

اسلامی بیدگلی با اشاره به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در بهمن ماه 87 و اینکه اظهار نظرهای سطحی باعث ایجاد حباب های کاذب قیمت می شوند گفت: هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آنکه قانون منع کرده باشد پس بنابراین، اطلاعات مربوط به معاملات املاک بدون افشای اطلاعات طرفین معامله مصداق اطلاعات عمومی ذکر شده در قانون دسترسی آزاد به اطلاعات بوده و تمامی شهروندان حق دسترسی به آن را دارند.

سیاست اعلامی وزیر راه و شهرسازی دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات است

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بنا به سیاست های اعلامی وزیر راه و شهرسازی دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات از سیاست های اصلی این وزارتخانه برای تعادل بخشی به بازار مسکن در شرایط اقتصادی و سیاسی جاری است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از هوش مصنوعی، GIS و سایر فناوری های مدرن که امروزه در دنیا متداول است می تواند تصمیمات ملکی را به سوی تصمیمات هوشمند و بدون هیجان و احساسات کاذب هدایت کند.

ایجاد بازارگاه الکترونیکی مسکن

اسلامی بیدگلی ادامه داد: ایجاد بازارگاه الکترونیکی مسکن که به تازگی از سوی وزیر راه و شهرسازی برای تعادل بخشی به بازار مسکن مطرح و در بانک مسکن قرار است راه اندازی شود، در زمره سیاست های وزارت راه است که می تواند رابطه بین عرضه کنندگان، متقاضیان مسکن و بانک مسکن در کشور باشد.

وی اضافه کرد: وجود این سامانه ها باعث می شود که متقاضیان مسکن با اطلاعات بیشتری وارد بازار شوند پس هر چقدر اطلاعات بیشتری داشته باشند، راحت تر می توانند در خصوص خرید و یا فروش مسکن تصمیم گیری کنند.

مدیرعامل سامانه هوشمند املاک کشور: سامانه هوشمند املاک تمام ابزارهای لازم برای مشاوره تخصصی مسکن را در اختیار مشاوران می گذارد

همچنین در این مراسم علیرضا ذوالفقاری مدیرعامل سامانه هوشمند املاک کشور با بیان اینکه این سامانه جدیدترین سامانه هوشمند املاک کشور است، گفت: این سامانه مأموریت دارد بستری آنلاین را برای برآورده ساختن تمامی نیازهای عرضه کنندگان و متقاضیان مسکن به عنوان خرید از یک مکان را فراهم کند و تمام ابزارهای لازم برای مشاوره تخصصی مسکن را در اختیار مشاوران می گذارد.

کاربران با وارد کردن کدپستی 10 رقمی قیمت هر ملک را بر اساس ویژگی های مختلف محاسبه کنند

ذوالفقاری ادامه داد: ارزیابی هوشمند قیمت خانه یکی از امکانات منحصر به فرد جدیدترین سامانه هوشمند املاک کشور است که برای اولین بار در ایران معرفی و پیاده سازی شده است. پس با کمک سیستم ارزیابی هوشمند قیمت املاک کاربران قادر خواهند بود تنها با وارد کردن کدپستی 10 رقمی قیمت هر ملک را بر اساس ویژگی هایی از قبیل مساحت، موقعیت، سن بنا، تغییرات بازار در سطح محله و قیمت املاک مشابه به صورت آنلاین و با قیمت بالا محاسبه کنند.

بنیان گذار این استارآپ هوشمند افزود: به این ترتیب خریداران، فروشندگان و مشاوران املاک می توانند در هر لحظه از قیمت املاک در هر نقطه از شهر تهران مطمئن باشند قیمت محاسبه شده به قیمت واقعی ملک بسیار نزدیک است.

وی افزود: برای اولین بار شاخص قیمت مسکن را با کمک روش های آماری و اقتصادسنجی پیچیده محاسبه کرده و شاخص کیلید را در اختیار کاربران خود قرار داده است این شاخص بر مبنای جدیدترین تحقیقات اقتصاد مسکن محاسبه شده است و تغییرات و رفتار بازار را به درستی تحلیل می کند.

رفتار بازار مسکن در تمام مناطق تهران یکسان نیست

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه رفتار بازار مسکن در تمام مناطق تهران یکسان نیست و روند تغییرات قیمت برای خانه ها بسته به متراژ و سال ساخت متفاوت است در شاخص کیلید امکان تفکیک بازارهای هدف به 22 منطقه تهران و همچنین محدود کردن جست وجو بر اساس شرایط متراژ و سن بنا وجود دارد.

ذوالفقاری هدف از راه اندازی این سامانه را اینگونه بیان کرد: این سامانه بر آن است تا مسیری کارآمد و کم هزینه برای یافتن ملک را در ایران بنیان نهد و مرجع تخصصی اطلاعات مسکن کشور را به وجود آورد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این سامانه قرار است به وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و یا مرکز آمار در دادن اطلاعات بخش مسکن کمک کند، گفت: این سامانه با وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و سازمان های دیگر ارتباط تنگاتنگی داشته است، بنابر این با اتحادیه املاک نیز ارتباطات خود را آغاز کرده ایم.

پیش بینی قیمت مسکن فاز بعدی برنامه سامانه هوشمند املاک

وی تأکید کرد: در فاز بعدی این سامانه قرار است پیش بینی در مورد بازار مسکن نیز صورت گیرد چرا که ما معتقدیم در مسکن باید یک پیش بینی کوتاهی صورت گیرد چرا که هر چه بازه بلند باشد، خطا نیز بیشتر است.

منطقه یک بیشترین تغییر قیمت را داشته

وی در پاسخ به این پرسش که در چند ماه گذشته بیشترین افزایش قیمت مسکن در کدام منطقه تهران صورت گرفته است گفت: بازار مسکن در چند ماه گذشته تحت تأثیر بازارهای موازی قرار گرفت اما طبق اطلاعات به دست آمده منطقه یک بیشترین تغییرات قیمت را داشته است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 340فهرست مطالب شماره 340
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×