هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان کلید خورد

مدیرکل راه شهرسازی استان تهران با اعلام اینکه هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی در مهرماه سال جاری برگزار می شود؛گفت: این دوره ازانتخابات، امسال لزوماً در یک روز برگزار نمی شود.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، محمد نادر محمدزاده مدیرکل راه شهرسازی استان تهران درباره هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان کشور که در مهرماه سال جاری برگزار می شود، گفت: دراین دوره چارچوب ها بیشتر ضابطه ای و قانونمند است و تصمیمات بیشتر متناسب با تعداد اعضا و شرایط جغرافیایی محلی است بنابراین در طول بازه زمانی انتخابات در کشور برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 400 هزار نفر می توانند در این انتخابات شرکت کنند، اظهارداشت: از این رقم بیش از 110 هزار نفر مربوط به استان تهران است که حدود 30 درصد شرکت کنندگان را شامل می شود.

محمدزاده تصریح کرد: دو تغییر جدی در انتخاب این دوره است و فکر می کنیم محاسنی را خواهد داشت که تغییر اول این است که انتخابات در این دوره اختیارات محلی بیشتری را به ادارات استان ها داده و در گذشته از نحوه برگزاری، تاریخ برگزاری و موضوعات متعدد کاملاً به صورت دستوری از وزارت راه و شهرسازی به استان ها ابلاغ می شد و هیات های اجرایی در چارچوب آن عمل می کردند.

وی با بیان اینکه طی انتخابات قبلی تاکنون دستورالعمل های جدیدی در خصوص تعارض منافع، اخلاق حرفه ای، صلاحیت افراد مجاز در هیات مدیره و افراد با پایه پروانه یک ابلاغ شده است، افزود: دستورالعمل های جدید این نوید را به ما می دهد که چهره های جدید را در کشور و استان تهران در انتخابات هیات مدیره خواهیم داشت که امیدواریم زمینه ساز شور و نشاط بیشتر در گروه های جوان تر عضو نظام مهندسی و افرادی که کار حرفه ای نظام مهندسی می کنند، شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اعلام نتیجه انتخابات در اواخر مهرماه امسال گفت: پس از اعلام نتیجه شاهد افراد هیات مدیره های جدیدتری هستیم که کاملاً حرفه ای، تخصصی و درون حرفه به موضوعات مهندسی می پردازند.

وی اظهار کرد: انتخابات نظام مهندسی در کشور به حسب تعداد اعضا متفاوت است و تعداد اعضای تهران به دلیل داشتن بیشترین سهم، 25 نفره است و در 4 حوزه تخصصی تقسیم می شوند و 7 رشته تخصصی دیگر نیز داریم که هر کدام حداقل یک عضو را دارند اما در گروه عمران، معماری شهرسازی و مکانیک این حوزه ها تقسیم می شوند و در هر حوزه برحسب اینکه رشته نقشه برداری در گروه عمران و نقشه برداری را داریم و در حوزه مکانیک و برق در حوزه تأسیسات هر دو را خواهیم داشت، در حوزه معماری و شهرسازی معماری را خواهیم داشت، گروه ها به تناسب اعضایی که دارند حداقل یک عضو و اگر تعداد تناسب اعضا بیشتر باشد، بیش از یک عضو را خواهند داشت.

محمدزاده تصریح کرد: همه اعضای نظام مهندسی به تمام رشته ها می توانند رأی بدهند اما ملزم هستند که در تعداد تعیین شده رأی دهند، نماینده هر حوزه لزوماً نماینده بخش خود نیست بلکه نماینده تمام حوزه های مهندسی است که در این بخش خواهیم داشت.

جزییات برگزاری انتخابات نظام مهندسی پایتخت

در ادامه این نشست خبری سید محمدصادق موسوی خلخالی نایب رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی استان تهران گفت: انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در هر استان با شرکت اعضای کل سازمان در سطح استان تشکیل می شود که در راستای توسعه و اعتلای مهندسی، قانون گرایی و تأمین حقوق شهروندان به نحو مطلوب می تواند به اجرا درآید.

وی بابیان اینکه هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره در چارچوب قانون نظام مهندسی است، تصریح کرد: تعداد اعضای مهندسین بر اساس نسبت اعضای هر سازمان تعیین می شود که اگر تعداد اعضای هر سازمان 2 هزار نفر تعداد اعضای هیات مدیره 3 تا 5 نفر است، اگر تا پنج هزار نفر عضو داشته باشد تعداد اعضای هیات مدیره 5 تا 7 نفر است و اگر بیش از 5 هزار نفر باشد نیز تعداد اعضای هیات مدیره 5 تا 7 نفر خواهد بود.

نایب رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی استان تهران گفت: سازمان نظام مهندسی هفت رشته دارد که در استان تهران شامل رشته های معماری با 21629 عضو، شهرسازی با 1112 عضو، عمران با 54862 عضو، تأسیسات مکانیکی با 15182 عضو، تأسیسات برق با 15780 عضو، نقشه برداری با 3745 عضو و ترافیک با 92 عضو است.

وی اظهار کرد: بر اساس برنامه زمان بندی ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی به استان ها که وظیفه دستگاه نظارت بر انتخابات را عهده دار است، دستگاه نظارت از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان انتخاب می شود که ریاست این هیات نظارت برعهده مدیرکل راه و شهرسازی است و بعد از آن هیات اجرایی از هفت نفر تشکیل می شود که این افراد نیز از بین 14 نفر مهندسین باسابقه استان و عضو سازمان به عنوان هیات اجرایی انتخاب می کنند.

موسوی خلخالی بیان کرد: اولین جلسه هیات اجرایی در تاریخ 29 خردادماه سال 97 تشکیل شد که از تاریخ ششم تیرماه تا 23 تیرماه ثبت نام از کاندیداها صورت پذیرفت که پس از اتمام ثبت نام به مدت یک هفته بررسی های اولیه انجام می شود و مشخصات کاندیداها به دستگاه های مربوطه برای بررسی صلاحیت و سوابق آن ها ارسال می شود.

وی افزود: پس از یک ماه هیات اجرایی و دستگاه نظارت مستقلاً بررسی لازم را انجام می دهند و افراد واجد شرایط را اعلام می کنند که پس از مهلت داده شده برای اعتراض، اسامی افراد تأیید صلاحیت شده اعلام و پس ازآن انتخابات به صورت سراسری بین پنجم تا چهاردهم مهرماه برگزار و پس از آن نتایج آرا اعلام می شود که پس از اعلام نتیجه قطعی، احکام این افراد صادر و اعتبارنامه آنها از طریق وزارتخانه صادر می شود.

نایب رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی استان تهران با بیان این مطلب که در دوره های قبل 80 درصد داوطلبان از دستگاه های دولتی در انتخابات شرکت می کردند، یادآور شد: امسال کارکنان بسیاری از سازمان ها برای ایجاد فضای کسب وکار در کشور اجازه شرکت در انتخابات را ندارند . به همین دلیل امیدواریم انتخابات این دوره با رقابت سالم تر و مشارکت حداکثری اعضای نظام مهندسی ساختمان کشور در استان ها برگزار شود.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 339فهرست مطالب شماره 339
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×