بازدید امروز تا این لحظه 7140 بار

مهندسان مشاور ، مخربان فضای سبز هستند

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد که تهران هویت و چشم انداز کلاسیک خود را از دست داده است.

به گزارش پیام ساختمان، محسن هاشمی در نشست باغ های گمشده تهران که به منظور بررسی چالش ها و راهکارهای حفظ باغات تهران با همت جامعه مهندسان مشاور و کمیسیون معماری شورای شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه باغ های گمشده، وضعیت امروز تهران را نشان می دهد، گفت: شاید اگر عنوان برنامه را شهر گمشده تهران می نامیدیم می توانستیم وضعیت تهران را به خوبی نشان داده و نسبت به گذشته مقایسه کنیم.

وی با بیان اینکه شهرهای بزرگ دنیا توانسته اند درگذر زمان هویت خود را حفظ کنند اما تهران نتوانسته چشم انداز کلاسیک خود و هویت جاذبه های زیست پذیری خود را حفظ کند و متاسفانه آنها را از دست داده است، گفت: یکی از مولفه های تهران در قدیم باغات سرسبز آن بود اما متاسفانه حالا باغات جای خود را به سازه های بلندمرتبه نامتقارن و ناهماهنگ دادند که حتی داد آنهایی که این برج ها را ساخته اند درآورده است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه یک روزی منطقه یک به دلیل سرسبزی، بهترین منطقه تهران بود اما حالا از نظر سبک زندگی بدترین منطقه است به گونه ای که در برخی ساعات حتی نمی توان در آن تردد کرد و شاخص های آلودگی هوا در برخی روزها بیشتر خود را نشان می دهد گفت: برخی ها معتقدند که با وجود آنکه باغات از بین رفته اما پارک و فضای سبز بیشتری ایجاد شده است ، باید بگویم که 1500 پارک در سال های اخیر ساخته شده و فضای سبز حاشیه ای زیادی هم داریم و عنوان شده که 40 هزار هکتار فضای سبز حاشیه ای داریم اما اینها مشکل فضای سبز در تهران را حل نمی کند.

وی با بیان اینکه توسعه حمل و نقل عمومی ما را می تواند در جبران باغات و کاهش آلودگی هوا کمک کند، گفت: استفاده از زمین های ذخیره شهری به خصوص در مرکز شهر و بازآفرینی برخی از این پارک ها می تواند به ما کمک کند. همچنین حفظ و تبدیل اراضی نظامی و پادگان ها به فضای سبز می تواند جبران کننده کمبود فضای سبز در تهران باشد.

وی در پایان با بیان اینکه باید مطالعات زیست محیطی در پروژه های شهری را مد نظر قرار دهیم، گفت: به عنوان مثال مراکز خریدی همچون ارگ، پالادیوم، کوروش و ... مطالعات لازم را نداشته و تردد مردم را دچار سختی می کنند اما از این پس می بایست برای مراکز تجاری عمده فکری کرد تا این رویه ناصواب ادامه پیدا نکند.

هاشمی خطاب به جامعه مهندسان مشاور گفت: شما به اصطلاح خودمان از همین قماش هستید و در بحث ساخت و ساز و از بین رفتن فضای سبز تهران نقش شما هم واضح است. در خصوص اطلس مال و پارک نیاوران هم این پروژه نمونه بارز نقش شما است. به هر حال کنار اسم این پروژه که 168 هزار متر مربع مساحت دارد و این حجم سرمایه گذاری برای یک کار غیر اصولی انجام گرفته است، امضای یکی از اعضای جامعه نظام مهندسان مشاور پای آن بوده است.

وی با اشاره به تخلفات در پروژه های کوروش، پالادیوم و ارگ که ترافیک منطقه را مختل کرده اند افزود: این پروژه ها برای عبور از قانون امضای مهندسان مشاور را داشته اند. هر کسی باید نقش خود را در نظر بگیرد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 339فهرست مطالب شماره 339
×