تأمین برق از نیروگاه های برق آبی افت کرد

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشورگفت:ظرفیت نصب شده نیروگاه های برق آبی11 هزار و 944 مگاوات است که به دلیل پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها نمی توانیم برق از این منابع تولید کنیم.

به گزارش پیام ساختمان به نقل از وزارت نیرو، فربد استیری، مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشو با اشاره به کاهش بی سابقه بارندگی های کشور در نیمه دوم سال گذشته، گفت: افت حجم بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر 96) تاکنون به 167 میلیمتر رسیده است که در مقایسه با سال گذشته 26 درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت 30 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که بخش اعظم ظرفیت نیروگاه های برق آبی کشور در این منطقه قرار گرفته است این روند متفاوت است، به طوری که در بازه زمانی مذکور حجم بارش های این منطقه به 212 میلیمتر رسیده است که در مقایسه با سال گذشته افت 41 درصدی داشته است.

استیری با تاکید بر اینکه حدود 86 درصد ظرفیت در دست بهره برداری نیروگاه های برق آبی در این حوضه آبریز واقع شده است، عنوان کرد: افت 41 درصدی بارندگی ها در این حوضه آبریز موجب شده تا میزان تولید انرژی نیروگاه های برق آبی نیز با کاهش قابل توجهی نسبت به سال های گذشته روبه رو شود.

توان قابل تولید نیروگاه های برق آبی در تابستان 6300 مگاوات پیش بینی می شود

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه ای که در سال آبی جاری داشته ایم و آخرین پیش بینی های صورت گرفته از منظر بحث آورد و نیاز مصرف شرب، صنعت و کشاورزی در پایین دست سدهای دارای نیروگاه برق آبی، به ویژه در حوضه های آبریز کارون، دز، کرخه و سایر سدها، میزان تأمین توان قابل اتکای نیروگاه های برق آبی در زمان پیک حدود 6300 مگاوات است.

پیش بینی تولید روزانه 40 هزار مگاوات ساعت انرژی

وی تأکید کرد: همچنین براساس میزان آب موجود و آورد و نیازهای پایین دست، در تابستان سال جاری می توانیم روزانه به طور متوسط رقمی در حدود 40 هزار مگاوات ساعت توسط نیروگاه های برق آبی تولید انرژی داشته باشیم. همچنین میزان توان قابل تولید و متوسط تولید انرژی روزانه پیش بینی شده برای تولید 6 ساعت در زمان پیک مورد نیاز شبکه برق برآورد شده است.

استیری خاطرنشان کرد: این میزان تولید نسبت به سال گذشته از منظر تأمین توان 32 درصد و از منظر تأمین انرژی 41 درصد کاهش را نشان می دهد که با توجه به میزان کاهش بارندگی و میزان آورد و حجم آب ذخیره شده، رعایت دستورالعمل های خروج آب از سدهای دارای نیروگاه های برق آبی توسط همکاران در دیسپاچینگ ملی برای رسیدن به ترازهای پایان شهریورماه در پایان سال آبی جاری و شروع سال آبی 98-97 با توجه به شرایط بارندگی، بسیار تعیین کننده و حائز اهمیت می باشد.

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور یادآور شد: با وجود تغییرات هیدرولوژیکی و اقلیمی که در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم، با حداکثر مشارکت در پیک سال گذشته توانستیم به واسطه عملکرد خوب نیروگاه های برق آبی و با ضریب آمادگی حداکثر، بالاترین رکورد را رقم بزنیم، به طوری که در چهاردهم تیرماه سال گذشته براساس دستور دیسپاچینگ و نیاز مصرف شبکه، توان تولیدشده همزمان نیروگاه های برق آبی به ظرفیت 9330 مگاوات رسید، در شرایطی که حتی می توانستیم 10 هزار مگاوات توان قابل تولید همزمان نیز داشته باشیم.

وی تصریح کرد: میزان انرژی تولیدشده روزانه نیز در هشتم مردادماه سال گذشته به عدد 115 هزار و 666 مگاوات ساعت رسید که این اعداد در نوع خود یک رکورد در عملکرد نیروگاه های برق آبی کشور تا کنون به حساب می آید. امیدواریم در پیک سال جاری نیز با توجه به ظرفیت و منابع آبی موجود در مخازن سدها، بتوانیم حداکثر مشارکت و نقش آفرینی را در پیک شبکه به واسطه عملکرد و آمادگی 100 درصدی واحدهای برق آبی کشور شاهد باشیم.

این مقام مسوول در پاسخ به این سؤال که آیا نیروگاهی برق آبی تاکنون از مدار خارج شده است، گفت: در حال حاضر نیروگاه خاصی از مدار خارج نشده است ولی ممکن است در یکی دو نیروگاه به دلیل افت ذخیره آب سد با محدودیت بهره برداری مواجه باشیم. به طور مثال در نیروگاه مارون با وجود اینکه آب تا حدودی از تراز آبگیری نیز بالاتر است ولی اگر بخواهیم از این نیروگاه بهره برداری طولانی مدت کنیم مطمئناً آب سریعاً به زیر تراز قابل بهره برداری خواهد رسید و از این منظر در نیروگاه مارون علی رغم اینکه هر دو واحد نیروگاه آماده بهره برداری است، برای تولید مستمر در مضیقه هستیم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 338فهرست مطالب شماره 338
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×