هشدار نسبت به خطرات بافت ناکارآمد

هشدار-نسبت-به-خطرات-بافت-ناکارآمد

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن گفت:­محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد، در بردارنده بافت ناکارآمد هستند و این بافت در حریم گسل ها واقع شده اند.

به گزارش پیام ساختمان، علی بیت اللهی پیشنهاد کرد که در آن مناطق (گلابدره، دارآباد و فرحزاد) به سبب کاهش خطرات بالقوه، دست اندرکاران اجرایی کشور و تصمیم گیران کلان در اسرع وقت تدابیر لازم را بیندیشند. بدین معنا اگر اقدامی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده در حال انجام است این سه محله در اولویت دست اندرکاران قرار گیرد.

وی با اعلام این مطلب که پهنه نقشه گسلی شهرهای تبریز، کرمان، مشهد و کرج در مراحل نهایی قرار دارد، اظهار داشت: حدود 256 سایت بسیار مهم در حریم گسل ها از جمله ساختمان سازمان مدیریت بحران و 16 بیمارستان و مرکز درمانی، 3 مرکز آتش نشانی و پست های برق و لوله های گاز در این مناطق واقع شده اند که نیاز دارند تا به مرور از این مناطق خارج شوند.

وی، ­با اشاره به ماموریت چندین ساله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای تهیه پهنه های گسلی شهر تهران با همکاری سازمان مدیریت بحران و شورای شهر به سفارش شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، افزود: مرکز تحقیقات پروژه ای را در این خصوص به سرانجام رساند و در این رابطه گزارشی مفصل همراه با جزئیات و نقشه، تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارایه شد که جزو دقیق ترین کارهای موجود در این زمینه است و در حدود دو ماه است که اینکار تمام شده است.

بیت اللهی تصریح کرد: بر اساس نقشه هایی که تهیه شده ­دقیقا مشخص شده است که کدام ناحیه با چه مختصاتی در مناطق گسلی تهران قرار گرفته است و در عین حال، بافت های فرسوده مناطق شهری و میزان خطراتی که بافت های فرسوده در حریم گسل ها برای شهر تهران در صورت بروز زلزله احتمالی ایجاد خواهد شد نیز تعیین شده است.

وی گفت: پهنه گسلی شهرهای تبریز و کرمان در جلسات اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد و به دلیل اهمیت موضوع، بندهای پیشنهادی ما با همکاری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، به طور کامل به تصویب رسید و در حال حاضر نیز بر اساس آخرین آمار، وزارت راه و شهرسازی در حال ارسال آنها به هیئت­ دولت است.

بیت اللهی افزود: به زودی به منظور نهایی کردن طرح حریم گسل های شهر مشهد در شورای فنی خراسان رضوی به مشهد می رویم و نتایج بررسی ها و آخرین تصمیمات در استان در شورای عالی شهرسازی و معماری، طرح می شود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین ادامه داد: برای شهر کرج، پیگیری های ما ادامه دارد و در این رابطه، زمان بیشتری در حدود دو ماه نیز لازم است تا توسط سازمان زمین شناسی، تدقیق بیشتر گسل ها انجام شود که نتیجه آن موارد نیز، اعلام خواهد شد.

بیت اللهی بااشاره به حمایت های معاونت معماری و شهرسازی برای تهیه نقشه پهنه های گسلی، گفت: طبق جداول اولویت داری که تهیه شده است تهیه نقشه پهنه های گسلی 20 شهر نیز در شرف آغاز به کار است که در صورت ابلاغ توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: شهرهایی مثل اراک و زنجان به صورت داوطلبانه خودشان با نظارت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اقدام به تهیه نقشه پهنه های گسلی شهرهای خود کرده اند. همچنین، تهیه نقشه های پهنه گسلی شهرهایی مثل قم، شیراز و قزوین در اولویت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 336فهرست مطالب شماره 336
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×