مشاوران املاک ، واسطه میان خریدار و فروشنده

مشاوران-املاک-واسطه-میان-خریدار-و-فروشنده

با این که مسئولان صنفی، موثر بودن نقش مشاوران املاک در گرانی مسکن را رد می کنند، اما بسیاری معتقدند نقش آنها در نرخ گذاری مسکن غیرقابل انکار است.

به گزارش پیام ساختمان، طی ماههای گذشته همزمان با افزایش قیمت مسکن ، نوک پیکان انتقادات به سمت بنگاه داران چرخیده و برخی فعالان بازار، بنگاه داران را بعنوان یکی از عوامل گرانی مسکن معرفی کرده اند.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن سه فاکتور مشاوران املاک، بی ثباتی ارز و مشکلات کلان اقتصادی را دلایل افزایش قیمت ها می داند.

اما مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با رد این موضوع گفت: مشاوران املاک مایل هستند قیمت مسکن گرانتر نشود.

از سوی دیگر بسیاری از مردم معتقدند نقش مشاوران املاک در ایجاد نوسانات در بازار مسکن پررنگ است. هر چند که بخش مهمی از فعالان این صنف این موضوع را رد کرده و معتقدند آنچه باعث می شود قیمت مسکن دچار نوسان شود، زیاده خواهی برخی مالکان است که اقدام به بالابردن قیمت ملک خود می کنند.

یک مشاور املاک: ما صرفا واسطه میان خریدار و فروشنده هستیم

ارسلان محمدی زاده، مشاور املاک در یکی از مناطق مرکزی شهر تهران است که درباره اثرگذاری هم صنفان خودبر قیمت مسکن اظهار داشت: مشاوران املاک بر اساس قانون صرفا به شغل دلالی، واسطه گری و یافتن خریدار و فروشنده مسکن مشغول هستند و هیچ گاه درباره قیمت ها اظهار نظر نمی کنند.

وی افزود: افرادی که خواهان فروش ملک خود هستند، با مراجعه به مشاوران املاک، واحد مسکونی آماده فروش را بر اساس نرخ دلخواه خود در دفتر مشاور املاک فایل می کنند و از سوی دیگر آنهایی که خواهان خرید هستند، بر اساس میزان توانایی و دارایی خود ملک مورد نظرشان را جستجو می کنند. مشاور املاک هم در این میان کمیسیون بابت واسطه گری را ​دریافت می کند.

یک شهروند: املاکی ها ارزان می خرند گران می فروشند

جمشید فرهادی کارمند 55 ساله که برای فروش واحد مسکونی خود و سپس خرید واحد مسکونی بهتر به یکی از مشاوران املاک مراجعه کرده، با رد این ادعای بنگاه دار مسکن گفت: بیشتر مردم معتقدند مشاوران املاک در زمینه افزایش یا ثابت ماندن قیمت مسکن نقش اثرگذاری دارند و هر جا که ملک آماده فروش، از وضعیت مناسبی برخوردار باشد، با قیمت مورد نظر فروشنده مخالفت کرده و می گویند رقمی که اعلام کرده ای بالاست و خواهان ندارند و باید واحد مسکونی خود را با قیمت کمتری بفروشی! سپس با امضای قرارداد صوری ملک را خریداری کرده و نهایتا با قیمت بسیار بالاتری به مشتری دیگر می فروشند.

املاکی ها التهاب قیمت را تشدید می کنند تا حق دلالی بیشتری بگیرند

خانم بازنشسته ای که توانسته با پاداش پایان دوره خدمت خود به انضمام فروش ملک قبلی اش، واحد مسکونی جدیدی بخرددر این باره گفت: من توانستم در پاییز پارسال و پیش از آغاز فصل گرانی مسکن، واحدی را با قیمت مناسب خریداری کنم؛ اما به دلایلی هنوز امکان نقل مکان به واحد جدید را نیافته ام و این آپارتمان همچنان خالی است.

وی افزود: بنگاه داری که این واحد مسکونی را میان من و فروشنده واسطه گری کرد، با اطلاع از خالی بودن واحد، در دو ماه اخیر تا کنون چندین بار تماس گرفته و اعلام کرده است می تواند واحدی را که من متری 4.5 میلیون تومان در یکی از برج های لاکچری منطقه 22 خریده بودم تا متری 11 میلیون تومان به فروش برساند.

وی ادامه داد: مشخص نیست آیا اتحادیه مشاوران املاک بر این گونه رفتارها واقدامات تعدادی از بنگاه داران معاملات ملکی نظارتی دارد یا خیر.

مجتمع های بی سند تهران؛ جولانگاه مشاوران املاک

تعدادی از شهروندان تهرانی معتقدند این وضعیت برای ساکنان شهرک هایی که املاک آنها سند رسمی ندارد، بسیار بدتر است. با توجه به اینکه واحدها و مجتمع های مسکونی بدون سند در پایتخت فراوان است، مشاوران املاکی که در این شهرک ها یا مجتمع ها به خرید و فروش مسکن مشغول هستند، املاک این محله ها را بدون در نظر گرفتن فروش متری مسکن که یکی از رایج ترین اشکال خرید و فروش ملک در تهران است و صرفا به صورت یکجا ـ مثلا واحد دوخوابه یا سه خوابه ـ خرید و فروش می کنند. در این مجتمع های مسکونی معمولا مالکان و دارندگان واحدهای قولنامه ای دخالت کمتری در نرخ گذاری داشته و بیشتر تابع نرخ مورد نظر مشاور املاک آن منطقه و شهرک هستند. اگر هم بخواهند با قیمت متفاوتی واحد مسکونی خود را از طرق دیگری مانند اپلیکیشن ها یا سایت های خرید و فروش مسکن بفروشند، به سختی می توانند مشتری ای که از قیمت بنگاهی محله بی اطلاع باشد، بیابند و نهایتا مجبورند به همان مشاور املاک محله خود مراجعه کنند.

مدیر سایت مسکن یابی: تنوع فایلهای موجود در بنگاه ها با سایتها قابل مقایسه نیست

محسن کیاخانی مدیر یکی از سایت های پر تعداد خرید و فروش مسکن با بیان اینکه اپلیکیشن ها و سایت های فعال در بازار مسکن می توانند از کاسته شدن انحصار مشاوران املاک بکاهند، گفت: با این حال یکی از مشکلات مهمی که سایت ها و اپلیکیشن ها دارند این است که مجبورند همه مناطق شهر یا کشور را پوشش دهند ، درنتیجه سایت های کمی وجود دارد که برای یک محله، پیشنهادهای متعددی پیش روی خریدار قرار می دهند ولی بنگاه های معاملات املاک آن منطقه تعداد زیادی فایل به مشتری ارائه می دهند؛ تنوع پیشنهادات موجود در یک املاکی با سایت خرید و فروش مسکن قابل مقایسه نیست. درنتیجه مردم مجبورند به صورت فیزیکی برای خرید مسکن از این بنگاه به آن بنگاه بروند که معمولا بسیار کم پیش می آید بنگاه های موجود در یک محله در اثر رقابت، تفاوت فاحشی در قیمت های خود بدهند. بلکه برعکس، نوعی همکاری نانوشته میان بنگاه های معاملات ملکی هر محله وجود دارد تا قیمتی که خودبرگزیده اند را به اصطلاح نشکنند.

یکی از روش های عجیب مشاوران املاک برای گران کردن مسکن!

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره گفت: برخی مشاوران املاک فاقد پروانه کسب، به فروشنده ها وعده و وعید می دهند که اگر این ملک را بالاتر از رقم مورد نظر تو بفروشیم، مقدار کمیسیون خود را بیشتر می کنیم. فروشنده نیز به این معامله راضی است چون می تواند واحد مسکونی خود را به رقمی بالاتر از نرخ عرف منطقه به فروش برساند. این نوع اقدامات است که برای بازار مشاوران املاک تهدید است. البته ما تا به حال در اتحادیه گزارشی از انجام چنین اقداماتی از سوی مشاوران املاک دارای پروانه کسب دریافت نکرده ایم ولی برخی مشاوران املاک بدون پروانه کسب از این نوع فعالیت های مضرّ انجام می دهند.

عقبایی به همکاران خود توصیه کرد: مشاوران املاک قدیمی وقتی مالکان برای فروش به آنها مراجعه می کردند و خواهان فایل کردن ملکشان با ارقامی بالاتر از میانگین منطقه یا محله بودند، از پذیرفتن وی خودداری می کردند من به همکاران جدیدتر خود هم توصیه می کنم از فایل کردن چنین پیشنهاداتی خودداری کنند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 336فهرست مطالب شماره 336
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×