تهران یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است

تهران-یکی-از-آلوده-ترین-شهرهای-جهان-است

به گفته مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، بانک جهانی به تازگی گزارشی در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران، هزینه های سلامت، منابع و سیاست های مربوط به آن منتشر کرده است و بر اساس آن آلودگی هوا با توجه به پیامدهای زیان بار آن به یکی از ملموس ترین معضلات زیست محیطی تهران تبدیل شده است.

به گزارش پیام ساختمان، محسن روشنی گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی تهران با جمعیتی حدود 8.5 میلیون نفر در شمال کشور واقع شده است. در طول روز به دلیل رفت وآمد مردم حومه شهر تهران، برای کار روزانه جمعیت به بالای 12.5 میلیون نفر می رسد. در طول روز بیش از 17 میلیون رفت وآمد با وسایل نقلیه انجام می شود که بسیاری از این وسایل نقلیه، دارای تکنولوژی منسوخ شده هستند بنابراین تهران در ردیف یکی از آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. آلودگی هوا با توجه به پیامدهای زیان بار آن به یکی از ملموس ترین معضلات زیست محیطی تهران تبدیل شده است. در سال های اخیر با توجه به رشد جمعیت، افزایش شهرنشینی، توسعه صنعتی و افزایش مصرف سوخت، مساله آلودگی هوا سخت تر شده است. به گزارش بانک جهانی، تهران در سال 2016 در میان 26 شهر بزرگ جهان به لحاظ آلاینده PM10، در رده 12ام قرار دارد که رقمی تأمل برانگیز هست.

وی افزود: در گزارش بانک جهانی تصریح شده که آلودگی هوا یکی از عوامل زیست محیطی خطرناک از جنبه بهداشتی در ایران است که شامل بیماری هایی مانند آسم، سرطان ریه، هیپرتروفی بطنی، آلزایمر و پارکینسون، اوتیسم و سکته می شود. هزینه های اقتصادی سالانه مربوط به آلودگی هوا در تهران بیش از 2 میلیارد دلار برآورد شده است. این برآورد تنها تأثیرات آلودگی بر سلامت انسان را در نظر گرفته است و به همین دلیل هزینه آن از مقدار واقعی هزینه های اقتصادی ناشی از آلودگی هوا کمتر است. آلودگی هوا علاوه بر کاهش کیفیت زندگی، مشکلات اقتصادی نیز برجای می گذارد. در تهران، از 80درصد خودروهای ثبت شده، 90درصد اتومبیل های شخصی، 8درصد وانت و 2درصد تاکسی هستند. دومین رده بزرگ به لحاظ تعداد، موتورسیکلت ها هستند و کوچک ترین رده، خودروهای سنگین حدود 2 درصد از کل وسایل نقلیه در خیابان های تهران است. وسایل نقلیه سنگین بیشترین میزان آلودگی ذرات معلق را دارند.

روشنی خاطرنشان کرد: اگرچه بیشترین نوع وسیله نقلیه در تهران خودروهای شخصی هستند اما تنها 3 درصد از آلودگی PM در تهران ناشی از آن ها است مهم ترین منبع انتشار ذرات ریز، منابع متحرک هستند که 70 درصد از انتشار این آلاینده را شامل می شود. در میان منابع متحرک، وسایل نقلیه سنگین بیشترین سهم را در انتشار ذرات دارند و در میان وسایل نقلیه سنگین، اتوبوس های بخش خصوصی (35 درصد)، به دنبال آن اتوبوس های شهری تهران (28 درصد) و در نهایت کامیونها (28 درصد) بیشترین میزان انتشار ذرات را دارند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش بانک جهانی دولت در سال های اخیر توانسته است آلودگی هوا را در تهران کاهش دهد و اقدامات زیادی در این خصوص انجام شده است، از جمله به کارگیری استاندارد کیفیت سوخت (یورو 4)، بهبود مدیریت ترافیک برای کاهش ترافیک و رفت وآمد در مرکز شهر، دستیابی به بزرگ ترین ناوگان گاز طبیعی در جهان، بهبود حمل ونقل عمومی (BRT و مترو) و کاهش یارانه های سوخت بنابراین تعداد روزهای ناسالم تقریباً به نصف کاهش یافت (از 216 روز در سال 1390 به 111 روز در سال 1394). همچنین از موارد مرگ زودرس، زیان های اقتصادی و بیماریها کاسته شد که در نهایت منجر به کاهش سالانه حدود نیم میلیارد دلار هزینه اقتصادی شد. امید است که در آینده دولت و شهرداری تهران اقدامات بیشتری را جهت کاهش آلودگی هوا انجام دهند، از جمله برنامه های جایگزینی و از رده خارج کردن اتومبیل های سنگین قدیمی تر، برنامه جامع فیلتر خودروهای دیزلی، بهبود نظارت و معاینه فنی خودرو و اطمینان از پیاده سازی و انطباق با آخرین استانداردهای سوخت. علاوه بر این، گسترش منطقه کم انتشار نیز برای کنترل استانداردهای انتشار و تکنولوژی وسایل نقلیه همچنین موتورسیکلت، یک گام مهم دیگر در این جهت خواهد بود. در نهایت، سرمایه گذاری بیشتر در جهت گسترش سیستم حمل ونقل عمومی مطمئناً تهران را به هوای پاک نزدیک تر خواهد کرد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 336فهرست مطالب شماره 336
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×