بازار آشفته رهن و اجاره مسکن در ایلام

افزایش سرسام آور نرخ رهن و اجاره مسکن در استان ایلام به یک بحران اجتماعی تبدیل شده و این در حالی است که بسیاری از مردم از مسکن مهر برای سکونت استقبال نمی کنند.

افزایش سرسام آور رهن و اجاره مسکن در این استان به یک بحران اجتماعی تبدیل شده است به طوری خیلی از خانواده های فاقد مسکن توان پرداخت کرایه های زیاد را ندارند و مسئولان استانی هم برای کنترل بازار آشفته رهن و اجاره اقدامی انجام نداده اند.

اسکلت برافراشته شده مسکن مهر که قرار بود مشکلات مسکن مردم این دیار را حل کند، حال نه تنها مشکل مسکن را حل نکرده بلکه عدم ساخت وساز اصولی، مکان یابی نادرست و از همه مهم تر غریبه بودن مردم بافرهنگ آپارتمان نشینی سبب افزایش مشکلات فراوانی شده است.

مردم معتقد هستند عدم برنامه ریزی درست مسئولان وقت سبب شده بیش از دو هزار واحد مسکن مهر با پیشرفت 80 درصدی در استان ایلام فاقد متقاضی باشد، این در حالی است که عرضه و تقاضای مسکن در برخی از شهرهای استان ایلام باقیمت های نجومی همراه است و افزایش سرسام آور هزینه رهن و اجاره سبب شده ساخت وساز غیرمجاز در حاشیه برخی از شهرستان های استان به یک مشکل عدیده تبدیل شود.

15 هزار واحد مسکن مهر در ایلام تکمیل شده است

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام در این زمینه گفت: کل واحدهای مسکن مهر در استان ایلام 18 هزار و 133 واحد است.

علی اصغر منصور بیگی بیان داشت: از این تعداد هفت هزار و 360 واحد در قالب تعاونی، یک هزار و 152 واحد در قالب قرارداد سه جانبه (مسکن شهرسازی، پیمانکار و بانک عامل) و 9 هزار و 616 واحد به صورت خود مالکی بوده است.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه شهرسازی استان ایلام گفت: تاکنون 15 هزار و 31 واحد از میزان کل واحدهای مسکن مهر در استان افتتاح و تحویل متقاضیان شده است.

وی بیان داشت: از تعداد سه هزار و 102 واحد باقیمانده، تعداد یک هزار و 224 واحد در حال تکمیل هستند که تعدادی از آن ها تا نیمه اول سال 97 تکمیل و تحویل متقاضیان خواهد شد و یک هزار و 878 واحد با پیشرفت فیزیکی 80 درصد فاقد متقاضی هستند.

وی بیان داشت: عمده واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی در شهرستان دهلران، دره شهر و سرابله هستند.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: برای تعیین تکلیف واحدهای بدون متقاضی در جلسه کارگروه تأمین مسکن استان که با حضور فرمانداران این شهرستان ها برگزار شد، مقرر شد اگر شرکت های فعال در منطقه یا ارگان های دولتی درخواست خرید داشتند به آن ها واگذار شوند.

افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن در ایلام

رئیس انجمن انبوه سازان استان ایلام گفت: افزایش قیمت دلار و مصاح ساختمانی سبب شده قیمت رهن و اجاره در استان ایلام بالا برود.

نادر شوهانی بیان داشت: برای ساخت مسکن باید چند پارامتر را در نظر بگیرم که مهم ترین آن زمین است چرا زمین تأثیر فراوانی بر قیمت تمام شده مسکن دارد.

وی بیان داشت: یکی دیگر از مواد بالا رفتن ساخت مسکن در شرایط کنونی افزایش قیمت مصاح ساختمانی با توجه به افزایش نرخ ارز است.

رئیس انجمن انبوه سازان استان ایلام گفت: عدم رونق بازار مسکن سبب شده ما شاهد افزایش رهن و اجاره در استان باشیم این در حالی است که با رکود تورمی در بحث مسکن مواجه هستیم.

شوهانی در پاسخ به این سؤال که آیا مسکن مهر در استان موفق بوده است یا نه گفت: عمده مشکل مسکن مهر در استان ایلام در شهرستان دهلران است و عدم توجه به مکان یابی و شرایط اقلیمی سبب شده مردم از مسکن مهر استقبال نکنند.

100 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در کشور وجود دارد

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام نیز گفت: بیش از 100 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در کشور وجود دارد.

شادمهر کاظم زاده بیان داشت: متأسفانه سرمایه عظیمی در کشور در بحث مسکن مهر صرف شده است که باید وزارت راه شهرسازی در این راستا چاره اندیشی کند.

وی بیان داشت: با موافقت مجلس قرار شد بخشی از این منازل باقیمت مناسب به مددجویان تحت نهادهای حمایتی قرار بگیرد.

کاظم زاده تصریح کرد: افزایش رهن و اجاره مشکلات عدیده ای برای مردم در جامعه به وجود آورده است و دولت باید در این راستا وارد عمل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان داشت: یکی از تعهدات دولت در سال جاری ایجاد یک میلیون فرصت شغلی بوده است که در این راستا دولت در بخش مسکن قرار شده با پرداخت وام به بافت های فرسوده و ساخت 20 هزار مسکن روستایی زمینه ایجاد 300 هزار فرصت شغلی را در این بخش فراهم کند که تاکنون این اتفاق محقق نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام اظهار داشت: دولت باید به تعهدات خود در خصوص ساخت مسکن و ایجاد 300 هزار فرصت شغلی در این حوزه وارد عمل شود در غیر این صورت دولت شعار داده است.

کاظم زاده گفت: عمده مشکل مسکن مهر در استان ایلام در شهرستان دهلران است.

مسکن مهر دهلران همچنان بدون متقاضی

فرماندار دهلران هم در این زمینه اظهار داشت: چندین سال است که مسکن مهر بدون متقاضی در شهر دهلران و موسیان به حال خود رهاشده است.

سید حسینعلی موسوی عنوان کرد: متأسفانه مسکن مهر بدون توجه به فرهنگ آپارتمان نشینی و شرایط اقلیمی در شهرستان دهلران ساخته شده است.

موسوی افزود: در شهر دهلران دو هزار و 500 واحد مسکن مهر احداث شده که از این میزان تنها حدود 400 واحد به متقاضیان واگذارشده است و مابقی بدون متقاضی هستند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 334فهرست مطالب شماره 334
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×