نظام مدل سازی ساختمان در ایران متولی ندارد

معاون مسکن وزیر راه با اشاره به اهمیت استقرار نظام BIM در مدیریت ساخت گفت: این وزارت از این نظام در پروژه های تولیدی خود بهره خواهد برد.

به گزارش پیام ساختمان، حامد مظاهریان در چهارمین نشست هم اندیشی تهیه نقشه راه سند استراتژیک مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) بر ضرورت تدوین مسیر دستیابی به نظام BIM تأکید کرد و گفت: ما به دنبال کامل کردن پازل تهیه نقش راه (BIM) هستیم تا بدانیم در این مسیر چه کارهایی باید صورت گیرد.

لذا برگزاری این جلسات به تصمیم سازی و تصمیم گیری در این مورد کمک خواهد کرد. همه ما تلاش داریم تا نوری بر این مسیر بیفکنیم و قطعاً از این قدم ها به عنوان قدم های تعیین کننده در تاریخ ساختمان ایران یاد خواهد شد.

وی به نبود متولی مشخص در حوزه BIM نیز اشاره کرد و افزود: باید مشخص شود که متولی BIM در این کشور کیست؟ تنها وزارت راه و شهرسازی نمی تواند متولی BIM باشد، چراکه این موضوع فرابخشی است.

وی با اشاره به این موضوع که کشور انگلستان توانسته با BIM، 20 درصد زمان و 30 درصد انرژی را در فرآیند ساخت کاهش دهد، گفت: اهمیت BIM هنوز برای سطوح عالی تصمیم گیری در کشور مشخص نشده است. باید بتوانیم مزایای BIM را تبلیغ و ترویج کنیم. در این صورت خود ارگان ها و نهادها متقاضی متولی این حوزه خواهند شد.

مظاهریان همچنین به نحوه استقرار BIM در کشور پرداخت و گفت: با این دیدگاه که چون در این حوزه تازه وارد هستیم، باید از سطوح اولیه و ابتدایی شروع کنیم موافق نیستم. تجربیات توسعه در دنیا این گونه نیست که حتماً یک فرآیند خطی طی شود. این نظریات کلاسیک است. اکنون ثابت شده که می توان میان سطوح ابتدایی و پیشرفته پل زد و از ابتدا به سطوح عالی دست یافت.

وی ادامه داد: اگر سطوح بالا را هدف قرار ندهیم، انگیزه لازم برای حرکت فراهم نمی شود. البته نباید در این راه شتاب زده عمل کرد.

ضرورت تشکیل کارگروه BIM

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در مطالعات انجام شده، چند نقطه عطف برای استقرار BIM در نظر گرفته شده است، گفت: اولین نقطه عطف انجام طرح ها و پروژه های پایلوت است. این طرح های میدانی می تواند به ما بگویند درروند کلی چه اتفاقی خواهد افتاد و مشکل از کجاست.

وی ادامه داد: نیاز به شروع طرح های پایلوتی زمان بر که دو یا سه سال طول بکشد نیست. خوشبختانه بسیاری از پروژه ها اکنون شروع شده و در حال انجام است. این پروژه ها می توانند به عنوان پایلوت در نظر گرفته شود و تنها کافی است این کارها مستندسازی شوند.

مظاهریان پیشنهاد داد ازاین پس گروهی از پروژه های دولتی با استفاده از نظام و کاربست BIM انجام شود و گفت: پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت تا نظام BIM در پروژه های دولتی مستقر شود. این کار هم بازار کار ایجاد می کند و هم پایلوت موردنظر را برای ما فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره بر ضرورت مستندسازی پروژه های دولتی و انجام کار تحقیقاتی بر پایه آن ها افزود: سعی می کنیم تا یک ماه آینده تعدادی از پروژه های وزارت راه و شهرسازی به صورت پایلوت و در نظام BIM تعریف شود و وزیر محترم راه و شهرسازی نیز به موضوع BIM ابراز علاقه کرده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم ایجاد یک کارگروه مرتبط با BIM تأکید کرد و گفت: تمام ذی نفعان این حوزه باید کنار هم جمع شوند و به تصمیم سازی برای این کار بپردازند و لازم است تا نمایندگان رسمی همه ذی نفعان در این کارگروه حضورداشته باشند. حضور نهادهایی چون جامعه مشاوران، نظام مهندسی و سازمان برنامه وبودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان استاندارد و معاون علمی رئیس جمهور و وزارت آموزش علوم و نیز انجمن های علمی دانشگاهی و نهادهای صنفی و حرفه ای و... در این کارگروه ضروری است.

زیرساخت های حقوقی باید تقویت شوند

مظاهریان به نقش دولت اشاره کرد و گفت: نقش دولت باید در این مورد رگولاتوری باشد و درواقع نقش دولت در این کار عظیم بوده و هر جا دولت مشکلات حقوقی و یا مشکلات دیگر را مشاهده کرد باید آن را رفع کند.

وی افزود: پژوهشکده های خوبی در دانشگاه ها وجود دارد. لازم است این مراکز تقویت شوند و ارتباط بین آن ها برقرار شود. در این صورت نیازی به ورود دولت وجود ندارد.

مظاهریان ادامه داد: ما به یک نهضت تولید مدارک پشتیبان نیاز داریم. تجربه های جهانی باید به وسیله هماهنگی در تولید محتوی و ترجمه در دسترس قرار بگیرند. مقالاتی که در جهان تولید می شوند، نمونه ها و دستور عمل ها باید به سرعت فهرست و ترجمه شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی سپس به مبحث کدهای ارتباطی پرداخت و گفت: در قضیه کدهای ارتباطی، نیاز به نقشه مدل داریم. لازم است بر مبنای مطالعات یک سیستم و استاندارد بین المللی را بپذیریم و کدها یکسان شود.

مظاهریان درنهایت ضرورت ایجاد زیرساخت های حقوقی در حوزه BIM را مطرح کرد و گفت: در بحث مالکیت فکری و معنوی، باید بتوانیم راهکاری برای حمایت از ایده ها پیدا کنیم. همچنین ما در امور قراردادها هم مشکل داریم. در قراردادها به حقوق طرفین توجه نمی شود که باید این مسئله برطرف شود درواقع با استقرار نظام BIM می توان یک بازنگری کلی در تمام مسائل مربوط به صنعت ساختمان انجام داد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 334فهرست مطالب شماره 334
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×