شوتینگ زباله چیست؟

شوتینگ-زباله-چیست

در مجتمع های مسکونی و ساختمان های پرتراکم حمل زباله ها به صورت دسـتی موجب پخش زباله ها و ایجاد بوی نامطبوع و همچنیـن تولید میکروب های بیماری زا می شود. این امر در مجتمع های ساختمانی پیشرفته با سیستم های شوتیـنگ زباله جایگزین شده است. این روش درواقع یک روش مکانیزه برای جمع آوری زباله های ساختـمان است که برای راحتی ساکنان و البـته رعایت بهداشت بسـیار مناسب هست.

مزایای سیستم شوتینگ:

1- استفاده از سیـستم شوتینگ زباله موجب آسایش ساکنین و سهولت در جمع آوری زباله ها برای کارکنان ساختمان و البته کمک به حفظ محیط زیست می گردد.

2-استفاده از سیستم شوتینگ زباله علاوه بر پاکیزگی ساختمان استهلاک آسانسور، مصرف برق و بار ترافیکی آسانسور را در ساعاتی که باید زباله ها جمع آوری شود را کاهش می دهد.

3-استفاده از شوتینگ علاوه بر حذف شیرابه های زباله و بهداشت ساختمان، به از بین بردن حشرات موذی از قبیـل پشه، مگس و سوسک کمک شایانی می کند.

4-استفاده از نیروی انسانی کمتر در مقایسه با روش سنتی جمع آوری زباله خصوصاً در ساختمان هایی که تعداد طبقات زیادی دارند.

شماتیک سیستم شوتینگ زباله:

کانال اصلی شوت زباله:

این کانال برای انتقال زباله ها به اتاقک زباله استفاده می شود و از جنس ورق استنسل استیل تیپ 304 مات و گالوانیزه به شکل استوانه ای ساخته می شود.

دریچه شوت زباله:

از ایـن دریچـه برای هدایـت زبالـه به داخـل کانال اصلی شوتینـگ استـفاده می شود. جنـس آن از ورق استیـل دوجداره است که به صورت لولایی باز و بسته می شود.

نازل شستشو (سیستم شستشو):

برای شستشو و تمیز کردن سطح داخلی کانال شوتینگ استفاده می شود.

هواکش تخلیه هوا:

برای خروج بوی نامطبوع و هوای درون اتاقک زباله به کار می رود که البته می تواند بر روی کانالی جدا از کانال اصلی هم قرارگیرد.

درب انتهای شوتینگ:

برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع و ورود حشرات موذی به کانال زباله استفاده می شود.

سرعت گیر:

جهت جلوگیری از متلاشی شدن کیسه زباله در سطل جمع آوری زباله قبل از رسیدن به آن استفاده می شود.

کامپکتور:

جهت کاهـش حجم زباله های جمع آوری شده در اتاقک زباله و همچنـین سهولت در حمل آن ها استفاده می شود.

قسمت های اصلی تشکیل دهنده شوتینگ:

1- کانال اصلی شوت زباله:

قطر کانال شوت زباله به تعداد طبقات، واحدهای مجتمع مسکونی و نیز فضای طراحی شده معـماری برای کانال شوت بـستـگی دارد که در اندازه های 50 و 60 سانتی متر طراحی و اجرا می گردد. این کانال به صورت عمـودی در داخل داکت تأسیسات یا داکت مخصوص شوتینگ نصب می گردد.

فضای موردنیاز جهت نصب سیستم شوتینگ 70*70 سانتی متر هست. کانال های شوتینگ زباله از ورق استنسل استیل تیپ 304 مات و گالوانیزه و به شکل استوانه ای ساخته می شود.

2- کانال تقسیم کننده (سه راهی):

این کانال به صورت سه راهی و با زاویه دقیق طراحی شده است و در همه طبقات ساختمان نصب می شود. دریچه شوتینگ بر روی این سه راهی نصب می شود.

3- دریچه شوت زباله:

جنـس دریچه شوت زبالـه از ورق استنسل استیل تیپ 304 مات و گالوانیـزه دوجداره که به صورت لولایی قابل باز و بسته شدن هست. دریچه شوتینگ که دارای لاستیک درزبندی است طوری طراحی شده اند که در هنگام باز و بسـته شدن دریـچه به صورت زباله خودکار به داخل کانال هدایت می شود.

4- سیستم شستشو:

شستشو و پاکیزگی سطح داخلی کانال از مهم ترین مسائل در سیـستم شوتیــنگ زبالـه است که از سیستم پاشش آب و محلول به وسیله یک نازل که در بالاترین نقـطه و تعداد نازل کمـکی که در طبقات قرار می گیرند انجام می شود. برای پاکیـزگی بیشتر در این قسمت می توان از سیـستم فرچه ای استفاده کرد. البتــه در کانال هایی که مجـهز به سیـستم سرعت گیر در طبقات هستـند نمی توان استفاده کرد.

5- سرعت گیر:

ارتفاع و بلندی ساختمان باعث سرعت گرفتن کیسه های زباله می شود. جهت جلوگیری از متلاشی شدن کیسه زباله در قسمت انتهایی کانال شوتینگ و قبل از رسیدن به دریچه انتهایی سرعت گیر نصب می شود.

6- دریچه انتهایی:

دریچه انتـهایی شوت به گونه ای کار می کند که هنـگام خروج زبالـه و پس از تخلـیه بسته می شود. باوجوداین دریچه می توان از انتشار بوی نامطبوع در کانال و همچنین از ورود حشرات موذی به کانال جلوگیری کرد.

7- سیستم تخلیه هوای اتاقک زباله:

این سیستم که از ورق 0.6 میلی متر گالوانیزه و به قطر 30 سانتی متر ساخته می شود هوای درون اتاقک زباله را به بیرون هدایت می کند.

8- کاور صداگیر:

این کاور بر روی جداره بیرونی کانال ها نصب می شود و از انتقال صداه های ناشی از برخورد کیسه زباله به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

9- ساپورتها:

ساپورتها از تسمه آهنی 2.5 میلی متری به عرض 3 سانتی متر تهیه شده است و جهت نگه داشتن کانال های شوت زباله و تخلیه هوا استفاده می شود.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 334فهرست مطالب شماره 334
×