بازدید امروز تا این لحظه 6019 بار

کاهش 40 درصدی معاملات مسکن در فروردین ماه

افزایش قیمت مسکن در چند ماه گذشته باعث شد تا روند صعودی معاملات مسکن در شهر تهران که در فصل پاییز و اوایل زمستان به اوج خود رسیده بود، از اواخر سال گذشته متوقف و در فروردین ماه کاهشی شود.

به گزارش پیام ساختمان، رشد معاملات مسکن در فصل پاییز و اوایل زمستان سال گذشته باعث شد تا قیمت مسکن در نقاط مختلف تهران افزایش را تجربه کند.

این رشد معاملات در حالی شکل گرفته بود که قیمت ها حدود چهار سال بدون تغییر باقی مانده بود، اما به یک باره روند افزایشی قیمت به حدی بود که باعث شد تا روند معاملات مسکن در اسفندماه افت قابل توجهی پیدا کند.

البته انتقال سرمایه ها به بازار ارز و طلا نیز دلیل دیگری برافت معاملات بود. در اسفندماه 1396 به دلیل رشد نرخ ارز سرمایه ها به بازارهای طلا و ارز منتقل شد که باعث افت 30 تا 35 درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل شد. میانگین خریدوفروش مسکن در اسفندماه نیز نسبت به متوسط سال 1395 بالغ بر 11.3 درصد کاهش نشان می داد که به گفته فعالان مسکن و مشاوران املاک این افت در سال 96 به طور مشخص به دو دلیل رشد قیمت مسکن و انتقال سرمایه ها به بازار ارز بود.

* رشد 26 درصدی قیمت مسکن در تهران

این گزارش می افزاید: افت معاملات مسکن را می توان در گزارش مستند بانک مرکزی جستجو کرد، به طوری که بانک مرکزی در گزارش خود اعلام کرد در اسفندماه سال گذشته متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 5.76 میلیون تومان بود که نسبت به اسفند 95 بالغ 26.1 درصد افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات معاملات انجام شده در دفاتر مشاور املاک در 28 روز ابتدای فروردین ماه سال 1397 بالغ بر 3353 مورد خریدوفروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به همین زمان در سال گذشته حدود 40 درصد افت کرده است.

بررسی ها از علت سقوط آزاد معاملات به حباب قیمت مسکن، جهش نرخ ارز و کوچ سرمایه های غیرمصرفی از بازار مسکن به سمت بازار ارز مربوط می شود. پس از آن که قیمت مسکن در ماه های پایانی سال قبل دچار جهش شد و تا مرز 41 درصد افزایش قیمت در برخی مناطق تهران پیش رفت، به تدریج از تعداد معاملات به دلیل رشد غافلگیرکننده قیمت ها کاسته شد.

در اسفندماه 1396 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی شهر تهران حدود پنج میلیون و 760 هزار تومان بوده که نسبت به بهمن ماه حدود 4.6 درصد و در مقایسه با اسفند سال 1395 تا 26.1 درصد گران شده است.

پور حاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان معتقد است که قطعاً رشد قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید می تواند دلیل اصلی افت معاملات مسکن باشد، اما از سوی دیگر رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز می گوید که رشد قیمت مسکن در حد نرخ تورم در سال جاری یک موضوع عادی و طبیعی و مناسبی می تواند باشد.

حامد مظاهریان معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی نیز سال گذشته گفته بود که برای رشد قیمت مسکن در سال 97 پیش بینی می شود در حد نرخ تورم و حتی دو درصد بیشتر از آن افزایش یابد.

متقاضیان و خریداران مسکن نیز معتقدند قیمت مسکن بالاتر از حد توان آن ها افزایش یافته است و اگر این گونه ادامه یابد قطعاً رکود معاملات مجدداً به بازار مسکن بازخواهد گشت.

از سوی دیگر سازندگان بر این باور هستند که تمام کالاهای مرتبط با بخش مسکن در سال گذشته و قطعاً در سال جاری با رشد نرخ ارز افزایش یافته است، بنابراین چنانچه قیمت مسکن افزایش نیابد ساخت و عرضه مسکن نیز دچار مشکل و افت می شود و درنهایت در آینده باید شاهد عدم توازن میان عرضه و تقاضا و رشد سونامی قیمت مسکن باشیم.

کارشناسان مسکن بر این باور هستند که رشد 15 درصدی قیمت مسکن هم برای متقاضیان و خریداران مسکن و هم برای سازندگان می تواند مناسب باشد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 333فهرست مطالب شماره 333
×