بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف در ساختمان

بررسی-مزایا-و-معایب-گرمایش-از-کف-در-ساختمان

روش گرمایش از کف به عنوان یکی از راحت ترین، سالم ترین و طبیعی ترین روش برای گرمایش خانه شناخته می شود. استفاده از سیستم گرمایش از کف دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آنها را برای شما توضیح می دهیم. امروزه استفاده از رادیاتور قرنیزی به عنوان مهم ترین سیستم گرمایش از کف شناخته شده است. همچنین معایب اندک این سیستم را نیز در انتهای مقاله برای شما بیان می کنیم.
مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف
آسایش و آرامش در بالاترین حد ممکن
درجه حرارت ثابت و دائمی در کل طول زمستان در نزدیکی کف ساختمان و در محلی که شما قرار دارید وجود خواهد داشت. هنگامی که محیط اطراف پا گرم باشد و هوای مورد تنفس گرمای زیادی نداشته باشد حالت بسیار دلپذیری است. سیستم انتقال گرمای گرمایش از کف به سیستم انتقال ایده آل بسیار نزدیک است، گرما به آرامی از کف به سمت سقف منتشر می شود، پای گرم و سر خنک، به سلامت کمک می کند.

ثابت بودن حرارت

در صورت هر گونه قطع برق و یا عوامل دیگر که باعث توقف حرارت دهی مرکزی باشد، مدت زمان سرد شدن آپارتمان بسیار طولانی تر از سایر روش ها می باشد. در این سیستم گرمایشی، در ابتدای گرم شدن سیستم، مدت زمانی طول می کشد تا کف زمین به درجه حرارت مطلوب برسد، ولی پس از گرم شدن این حرارت به صورت باثبات تری در طول مدت زمستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سبکی وزن ساختمان، افزایش ارتفاع اتاق ها

به علت استفاده از یک نوع لوله و همچنین حذف عبور لوله های تاسیساتی از روی یکدیگر (که عموما باعث بالا آمدن کف واحد ها و پر کردن کف در زمان ساخت می شود)، ضخامت پوشش کف به مقدار زیادی کاهش می یابد. این امر ضمن کم کردن وزن ساختمان (و در نتیجه استقامت بیشتر آن) موجب افزایش ارتفاع سقف واحد ها نیز می شود.

صرفه جویی در مصرف سوخت

به علت تماس مستقیم افراد با منبع گرمایش، درجه حرارت اتاق در درجات پایین تری تنظیم می شود. این امر موجب صرفه جویی 25 الی 40 درصدی در مصرف سوخت می شود.

آزادی عمل در دکوراسیون داخل منزل

در این نوع سیستم گرمایشی، به دلیل نبود رادیاتور فضای بیشتری در اختیار دارید. همچنین نگرانی از نزدیک بودن برخی وسایل مثل تلویزیون به آنها وجود ندارد. این امر به خصوص در واحد های کوچکتر و اتاق خواب های با فضای محدود، ملموس تر است.

هوای پاکیزه تر و خشک نشدن هوا

در سیستم رادیاتوری، عموما هوای اتاق خشک می شود. این مشکل در سیستم گرمایش از کف وجود ندارد.

تمیزی دیوار ها و اثاثیه منزل

در سیستم گرمایش با رادیاتور، به علت سیکل گردش هوای داغ عموما دیوار های بالای رادیاتور به مرور زمان سیاه شده و دوده را به خود جذب می کنند. در سیستم گرمایش از کف، این مشکل برطرف شده و دیوارها و سایر لوازم در طول زمان سیاه نمی شوند.

استفاده از منابع حرارتی مختلف

در این سیستم گرمایشی می توان از منابع مختلفی برای تامین گرمایش استفاده کرد. موتور خانه، پکیچ و حتی حرارت خورشیدی می توانند در این سیستم مورد استفاده قرار گیرند.

خشک تر باقی ماندن زمین های مرطوب و یا خیس

در صورت نصب سیستم گرمایش از کف در اتاق هایی مانند آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و زیر زمین، در صورت خیس شدن کف این اتاق ها (به علت شستشو)، کف آنها به سرعت خشک می شود.

معایب سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف نیز مانند سیستم های دیگر مشکلات خاص خود را دارد، اما اکثر این مشکلات قابل حل می باشند.

زمان پیش گرمایش سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف دارای زمان پیش گرمایش 36 ساعته می باشد. به این شکل که استارت سیستم در اول فصل سرما (فقط در استارت اولیه در شروع زمستان)، با دمای 20 درجه سانتی گراد است و هر 12 ساعت 5 درجه می توان به آن افزود که در طول 36 ساعت به دمای ایده آل که همان 35 درجه است می رسد. این کار برای این است که گرمای ناگهانی، به کف شوک وارد نکند. این زمان در سیستم رادیاتوری 10 ساعت و در سیستم های هوای گرم مانند فن کوئل زیر یک ساعت است.

عدم اعمال تغییرات در کف ساختمان

به دلیل کف خواب بودن سیستم گرمایش از کف و عدم استفاده از اتصالات در لوله های کف خواب، پس از اتمام کف سازی دیگر نمی توان در کف ساختمان تغییر ایجاد کرد؛ اما تغییرات جزئی و کوچک را می توان انجام داد.

کف سازی قبل از اجرای گرمایش از کف

قبل از اجرای گرمایش از کف باید روی لوله های آب، برق، گاز و غیره را به وسیله ملات سیمان هموار کرد تا سیستم گرمایش از کف را بتوان به درستی نصب کرد. این مشکل قابل حل می باشد، به این صورت که می توان با لوله کشی درست و استفاده از فوم بتن یا پوکه این مشکل را بر طرف کرد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 324فهرست مطالب شماره 324
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
دیدگاه خوانندگان :

سلام وقت بخیر من از دفتر فروش کارخانه لوله گستر گلپایگان در شاد آباد باهاتون تماس میگیرم. ما تولید کننده لوله و اتصالات pvc و پلی اتیلن با برند گلپایگان هستیم. افتخار میدید که در صورت تمایل درخدمتتون باشیم. روز خوبی داشته باشید.66153162.66153241.66153243.09121853469 digipipe@


×