menu

ثبت آگهی رایگان

نکاتی برای نگهداری چیلرها

نکاتی-برای-نگهداری-چیلرها

در به کارگیری، نصب و نگهداری از چیلرها نکاتی وجود دارد که بعضاً با اشتباهاتی همراه می شود که مصرف کنندگان باید از آن ها احتراز کنند.

اشتباه 1 : نصب ناصحیح دستگاه گاهی دستگاه چیلر از همان آغاز اسباب زحمت می شود، که این می تواند ناشی از نصب ناصحیح دستگاه باشد. چیلر را نباید نزدیک دیگ شوفاژ نصب کرد، چون گرمای دیگ هنگامی که چیلر خاموش است، می تواند فشار را در چیلر بالابرده موجب پارگی دیسک ایمنی (Rupture Disk) و فوران مبرد گردد. البته در چیلرهای جدید باید دیسک ایمنی را توسط یک خط لوله تخلیه، با بیرون ساختمان مرتبط نمود.

اشتباه 2 : سرد کردن بیش ازحد آب در برج خنک کن بعضی می پندارند که خنک کردن هر چه بیشتر آب در برج خنک کن موجب بالا رفتن بازدهی کندانسور می شود. البته این اندیشه ممکن است تا یک نقطه ای درست باشد، اما چنانچه از آن حد تجاوز کند موجب اتلاف روغن، تراکم مبرد در کندانسور و کاهش مبرد در اواپراتور می شود. چنانچه مهندس نگهدارنده چیلر، کاهش فشار و مکشی را مشاهده کند، اولین چیزی که به فکرش می رسد این است که مقدار مبرد کم شده است. درحالی که ممکن است اشکال از سرد شدن بیش ازحد آب در برج خنک کن باشد.

اشتباه 3 : به جریان درآوردن آب خیلی گرم در چیلر اگر آبی که باید توسط چیلر خنک شود، خیلی گرم باشد، می تواند سبب بروز شوک حرارتی گردد. این اشکال وقتی پیش می آید که شخص اپراتور، باز در اثر ندانم کاری و پیچاندن یک شیر، آب گرم را از دیگ شوفاژ راهی چیلر کند. شوک حرارتی برای لوله های چیلر زیان بخش است و می تواند سبب تغییر شکل آن ها و مسدود شدن مسیر جریان شود.

اشتباه 4 : به جریان درآوردن آب در چیلر به میزانی بیش ازآنچه در طرح پیش بینی شده(gpm) این هم در ابتدا فکر خوبی به نظر می رسد. اما برخلاف ظاهر، نهایتاً می تواند موجب افزایش هزینه ها شود. جریان دادن بیش ازحد آب در چیلر، به نظر بازده اواپراتور را بیشتر جلوه می دهد، اما وقتی مصرف کل انرژی سیستم محاسبه شود، به ویژه بامنظور کردن انرژی مصرفی پمپ، ملاحظه خواهد شد که بازده انرژی در سیستم کاهش یافته و نتیجتاً هزینه بیشتر می شود. همچنین این امر می تواند سبب فرسایش و خرابی زودهنگام لوله ها شده و مخارج هنگفتی را تحمیل کند.

اشتباه 5 : کارکرد دستگاه در شرایطی غیر ازآنچه در طرح پیش بینی شده دستگاه چیلر برای کارکرد مطلوب باید در شرایطی کار کند که برای آن طراحی شده است و هر انحراف قابل توجهی از شرایط طرح می تواند بر کارایی دستگاه تأثیر منفی بگذارد.

اشتباه 6 : دست کم گرفتن موضوع بیرون دهی گاز (Purge) در چیلرهای فشار ضعیف، با روش قدیمی بیرون دهی گاز به ازای هر پاوند هوا، 3 تا 7 پاوند مبرد تخلیه می شود. با مقرراتی که سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA) وضع کرده است، این روش دیگر به اندازه کافی بازدهی ندارد . چیلرهای جدید دارای گاز گیرهایی (Purger)با بازدهی بالا هستند که البته چیلرهای قدیمی را نیز می توان به این گاز گیرها مجهز کرد. اما از هر نوع گاز گیری که استفاده شود، چیلر باید تا حد امکان هوابندی شده و بدون درز باشد. افزایش دفعات بیرون دهی گاز بیش ازحد موجب اتلاف مبرد و ورود آلودگی ها و رطوبت به داخل چیلر می شود. وجود رطوبت در چیلر نیز طول عمر آن را کم می کند

اشتباه 7 : اضافه کردن بیش ازحد روغن اپراتورها آموخته اند که وقتی سطح روغن از خط میانی سایت گلاس پایین تر رفت، باید روغن به دستگاه اضافه شود. قانون انگشت (Rule of Thumb) فقط وقتی چیلر تحت بار کامل کار می کند، قابل استفاده است. اگر چیلر سانتریفوژ تحت باری کمتر از بار کامل کار کند،پایین تر بودن سطح روغن نیز جایز است. حال چنانچه شخص اپراتور روغن بیش ازحد لازم به سیستم اضافه کند، بار وارده به کمپرسور را افزایش می دهد که این می تواند موجب صدمه دیدن پره های کمپرسور شود.

اشتباه 8 : قصور در تمیز کردن به موقع فیلترها و صافی ها گاهی مسئولین نگهداری سیستم در تمیز کردن به موقع فیلترها و صافی ها کوتاهی می کنند، درحالی که تمیز نگه داشتن این دو وسیله و پاک کردن آن ها از کثافات در حفظ کار آرایی چیلر بسیار مؤثر است.

اشتباه 9 : عدم نگهداری صحیح برج خنک کن از نگهداری صحیح برج خنک کن نباید غافل شد. تمیز کردن سالانه تشتک آب برج، اطمینان از سالم بودن بادزن ها و درستی کارکرد آن ها و غیره باید به طور مرتب انجام گیرد. نگهداری ناصحیح برج خنک کن می تواند موجب کاهش بازده سیستم، و از آن مهم تر، رسوب گیری شدید لوله های کندانسور شود. تمیز کردن لوله های کندانسوز را می توان با یک برس و آب یا مواد شیمیایی (اسید) انجام داد. اگر برای رسوب زدایی لوله ها از مواد شیمیایی استفاده شود و نتوان رسوبات کنده شده را با برس پاک کرد، باید داخل لوله ها را با آب پرفشار شستشو داد. البته اگر شستشو به خوبی انجام نگیرد، اسید باقیمانده در لوله ها می تواند آن ها را سوراخ کند. پیشنهاد می شود در مورد چگونگی رسوب زدایی از لوله ها، توصیه های کارخانه سازنده چیلر حتماً مراعات شوند.

اشتباه 10 : قصور در ثبت مشخصات عملکرد چیلر مشخصات عملکرد سیستم باید در طول زمان کارکرد چیلر خوانده و ثبت شوند. شخص راهبر سیستم ممکن است هر دو ساعت یک بار، در هر شیفت کاری یا روزبه روز آن ها را بخواند. برگه مشخصات ثبت شده باید شامل موارد زیر باشد: ولتاژ آمپراژ دمای روغن سطح روغن فشار روغن فشار اواپراتور فشار کندانسور فشار استوانه هواگیری دمای آب ورودی به کندانسور دمای آب خروجی از کندانسور دمای مایع مبرد در کندانسور اختلاف فشار آب سرد شده در چیلر دمای آب سرد شده در چیلر دمای مایع مبرد در اواپراتور مشخصات ناصحیح، مهندس راهبر سیستم را در مورد چگونگی کارکرد چیلر به اشتباه می اندازد. پس به هنگام قرائت و ثبت این مشخصات باید کاملاً دقت کرد .

انتهای خبر/پیام ساختمان

چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 275

فهرست مطالب شماره 275

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×