تاثیرکنترل مقاومت بتن بر مقاومت ساختمان در برابر زلزله

تاثیرکنترل-مقاومت-بتن-بر-مقاومت-ساختمان-در-برابر-زلزله
رضا حسن زاده

اصلی ترین بخش هر ساختمان که نقش اصلی را در باربری آن دارد، درواقع همان سازه ساختمان است. سازه شامل ستون ها، تیر ها، دیوارهای باربر، سقف ها و پی ساختمان است. فرایند طراحی سازه یک ساختمان، شامل بخش هایی مانند بارگذاری، تحلیل و طراحی است. در هنگام طراحی یک سازه نیز فرض های اساسی ای وجود دارند که سازه با این فرض ها طراحی می شود؛ مانند مشخصات مناسب مصالح، سلامت مقاطع مورداستفاده و ... حال نکته مهم این است که در زمان اجرای سازه، فرضیات اصلی طراح نقض نگردند. برای این منظور نباید شرایطی را که طراح برای مقاومت بتن و فولاد فرض نموده است، نقض نمود. به عنوان مثال در هنگام طراحی یک سازه بتنی، ممکن است طراح فرض نماید که از بتن با مقاومت 350 کیلوگرم بر سانتی مترمربع استفاده می شود و با این فرض ابعاد ستون برای مهار این سازه، 35 سانتی متر در 35 سانتی متر محاسبه می گردد. ولی اگر به جای بتنی با این مقاومت، بخواهیم از بتنی با مقاومت 200 کیلوگرم بر سانتی مترمربع استفاده کنیم، حداقل ابعاد ستون، 50 سانتی متر در 50 سانتی متر محاسبه می گردد.

در این مثال درصورتی که در هنگام اجرای سازه، بتنی ترکیب و ساخته شود که مقاومت آن به جای 350 کیلوگرم بر سانتی مترمربع، 200 کیلوگرم بر سانتی مترمربع باشد، دیگر ستون ها به هیچ وجه نباید با ابعاد 35 سانتی متر در 35 سانتی متر اجرا شوند. به دلایلی که در بالا توضیح داده شد، لازم است تا در هنگام اجرای ساختمان حتماً کیفیت بتن به صورت مداوم مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد تا مقاومت آن از حد تعیین شده (در این مثال 350 کیلوگرم بر سانتی مترمربع) کمتر نگردد. لازم به ذکر است که کنترل کیفیت بتن توسط آزمایشگاه های ذی صلاح و با استفاده از نمونه گیری در حین عملیات بتن ریزی انجام می گیرد و تعداد و زمان نمونه گیری توسط آیین نامه های مربوطه تعیین می گردند. عملکرد صحیح سازه های بتنی در برابر زلزله بستگی به عملکرد انفرادی و ترکیبی صحیح و متناسب بخش های بتنی و فولادی دارد. ازاین رو اهمیت کنترل مقاومت مصالح در مورد آرماتورها و فولاد مصرفی نیز مشخص است. فولاد مصرفی علاوه بر مقاومت مناسب، باید از تغییر شکل پذیری مناسبی برخوردار باشد تا قادر به تحمل و میرا کردن نیروی زلزله باشد. بنابراین لازم است که آرماتورهای مصرفی در آزمایشگاه های مقاومت مصالح مورد آزمون قرار گیرند تا از برقراری شرایط طراح اطمینان حاصل گردد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 231فهرست مطالب شماره 231
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×