گزارش ژئوتکنیک در کارتابل الکترونیک

حجت اله عزیزی، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیته های ژئوتکنیک نظام مهندسی استان تهران در گفتگو با پیام ساختمان: تهران نیازی به سنگین سازی ندارد.

گزارش-ژئوتکنیک-در-کارتابل-الکترونیک
گروه بازار ساختمان: مطالعات ژئوتکنیک و آزمایش های خاک دارای کاربردی بی نظیر است که می تواند تأثیرات اقتصادی و کیفی در زمان ساخت سازه ساختمان و افزایش ایمنی ساکنین اطراف محل پروژه در حال ساخت را به همراه داشته باشد. حجت اله عزیزی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و مسئول کمیته های ژئوتکنیک، جوش، بتن و مصالح استاندارد این سازمان، ژئوتکنیک را حقیقتی ضروری می داند و اقدامات انجام شده و در شرف انجام برای استفاده هر چه بهتر از این مطالعات در صنعت و بازار ساختمان را در گفتگو با ما بیان می کند. پیام ساختمان: ژئوتکنیک چه ارتباطی با ساختمان و نظام مهندسی دارد؟ در مطالعات ژئوتکنیک پارامترهایی درباره زمین "ساختگاه پروژه" انجام می شود تا مشخص گردد آیا سازه ای با وزن، ارتفاع و مصالح مشخص را می توان در محل مورد نظر ساخت؟ و آیا زمین و خاک آن پروژه در هنگام زلزله رفتار مناسبی با سازه پروژه خواهد داشت ؟ این مطالعات که در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان با عنوان پی و پی سازی تدوین شده است ، می بایست قبل از اجرای پروژه انجام شود و نقش کلیدی در تعریف یک پروژه خواهد داشت و از نیازهای اساسی طراحی یک سازه محسوب می شود. این مطالعات و آزمایش ها باید در فاز صفر و در زمان تعریف پروژه و قبل از انجام محاسبات سازه انجام شود و نتایج آن در اختیار مهندسان محاسب قرار گیرد.در مطالعات ژئوتکنیکی با به دست آوردن عمق آب های زیرزمینی، مسیر قنوات، بررسی وجود و عمق خاک دستی، دانه بندی خاک ، مقاومت خاک ، ظرفیت باربری خاک و پارامترهای دیگر، قابلیت اجرای پروژه مورد نظر در زمین پروژه بررسی می گردد. از جمله مواردی که در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان نیز به آن اشاره شده ، چسبندگی خاک و زاویه اصطکاک داخلی بین دانه های خاک است. همچنین در مقررات ملی ساختمان 4 نوع زمین تعریف شده است. زمین نوع 1 نشان می دهد که خاک پروژه دارای استحکام بالاتری است و زمین نوع 4 بالعکس. پیام ساختمان: چرا توجه به نوع زمین می تواند موجب کاهش هزینه ساخت وساز شود؟ رفتار زمینی که ساختمان بر آن ساخته می شود در مقابل زمین لرزه، نشست زمین و روانگرایی آن را می توان بررسی کرد. سازه و اسکلت ساختمان ها را می توان با توجه به مطالعات ژئوتکنیکی تا 20 درصد ارزان تر و سبک تر ساخت؛ هرچند در مناطقی مانند جنوب کهریزک زمین نوع 4 هم وجود دارد اما عموماً در تهران نوع زمین 2 و 3 است. به بیان دیگر، زمانی که مشخص شود زمین از نوع 2 است مهندس طراح سازه می تواند 20 درصد فولاد و بتن مصرفی را کاهش داد . در پروژه های بسیاری به دلیل بی توجهی به مطالعات ژئوتکنیک یا عدم داشتن تخصص کافی، نوع زمین را به صورت پیش فرض نوع 3 حساب می کنند، درحالی که زمین از نوع 2 بوده و نیازی به استحکام بخشی بیش ازحد ندارد. به بیان دیگر در زمین هایی که نوع زمین 2 است اگر مطالعات ژئوتکنیک انجام شود می توان حداقل 20 درصد سبک تر ساخت که در هزینه و استفاده از مصالح سازه ای و منابع ملی صرفه جویی می شود. متن کامل این مصاحبه را در شماره 177 پیام ساختمان بخوانید.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×