بازدید امروز تا این لحظه 9390 بار

مراحل دریافت سند تک برگی

 

چند سالی است که بحث تعویض اسناد قدیمی با سند های جدید مطرح شده است؛ اسناد منگوله دار قدیمی به اسناد تک برگی تبدیل میشوند که هریک ویژگیهای خاص خود را دارد . تبدیل سند و دریافت سند جدید کار چندان دشواری نیست . کافی است مراحل زیر را بخوانید تا به خوبی دستتان بیاید که برای انجام این تغییر در سند های ملکی خود ، باید چه اقداماتی انجام دهید . یادتان باشد در حال حاضر تبدیل سند های قدیمی به سند های تک برگی، اجباری شده است .

در این مطلب ما به شما میگوییم که چگونه برای انجام این کار اقدام کنید :

گام اول مراجعه به دفاتر ثبت

در این مورد دو حالت وجود دارد؛ یا شما یک سند منگوله دار قدیمی دارید و میخواهید سند جدید بگیرید یا اینکه یک ملک جدید خریده اید و باید سندتان را با نام جدید تغییر دهید

در حالت اول نیازی به رفتن به دفاتر ثبت نیست و یک راست به اداره ثبت املاک بروید ولی در حالت دوم ابتدا باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید . هنگام معامله یک ملک یا زمین با هر نوع کاربریای که داشته باشد نخستین قدم بعد از توافق های اولیه مراجعه به یک دفتر ثبت اسناد رسمی است تا معامله انجام شده در این دفتر ثبت شود . خریدار و فروشنده باید هر دو در دفتر ثبت حضور داشته باشند و مدارک هویتی خود را بیاورند . درصورتی که مالک یک ملک اشخاص حقوقی باشند شماره ثبت حقوقی آن و سایر مدارک برای انتقال سند مورد نیاز است .

گام دوم استعلام سند قدیمی

دفتر ثبت اسناد رسمی قبل از اینکه برای انتقال سند اقدام کند ، فهرستی از استعلام ها را از فروشنده یا همان صاحب فعلی سند دریافت میکند . نخستین استعلام مربوط به سند است . این استعلام توسط خود اداره ثبت و به صورت مکانیزه انجام میشود . تا رسیدن جواب این استعلام 2 روز زمان موردنیاز است . در این استعلام دفتر ثبت اسناد درمی یابد که آیا ملک یا زمینی که فروخته میشود قبلا به شخص دیگری فروخته شده یا نه و اینکه آیا این سند اصطلاحا در بند نیست و آزاد است یا خیر . سند هایی که در گرو بانک و یا زندان و . . . باشند تا پیش از آزاد نکردن آن قابل انتقال نیستند . مسلما در این شرایط سند جدیدی هم برایشان صادر نمیشود و باید ابتدا این موانع برطرف شود .

گام سوم تسویه حساب شهرداری

سندی که به شخص دیگری واگذار و در واقع معامله میشود باید از قبل بدهیهای خود را به شهرداری تسویه کرده باشد . یکی از مدارک مورد نیاز برای اثبات این تسویه حساب ها ، ارائه گواهی پایان کار شهرداری است . این گواهی نشان میدهد که خانه یا ملک موردنظر عوارض و مالیات خود را پرداخت کرده و سند آن مشکلی ندارد . گواهی بعدی هم که در مورد زمین های مورد معامله نیاز هست ، ارائه نامه از سازمان نوسازی است و تعیین تکلیف کاربری آنکه آیا تجاری است یا مسکونی یا اداری و . . . . ملک های تجاری و صنعتی علاوه بر این دو گواهی، باید نامه سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر تسویه حساب با این سازمان را هم هنگام خریدوفروش داشته باشند .

گام چهارم انتقال سند

در دفتر همه گواهیها و نامه های تسویه حساب از راه رسیده و دو طرف هم بر سر خریدوفروش ملک یا زمین موردنظر به توافق رسیده اند . مدارک لازم ارائه شده و همه چیز برای انتقال مالکیت آماده است . نقل وانتقال سند های دفترچه ای در داخل خود دفترچه نوشته میشوند اما سند های تک برگی اینگونه نیستند . به هرحال نقل وانتقال انجام شده پس از تعیین موعد مقرر در داخل سند دفترچه ای وارد میشوند . دفتر ثبت اسناد به صورت مکانیزه خلاصه ای از نقل وانتقال انجام شده را به اداره ثبت ناحیه موردنظر ارسال میکند . حالا باید با سند قدیمی راهی اداره های ثبت شوید تا بتوانید سند جدید بگیرید . کسانی که خریدوفروش نکرده اند و سند قدیمی دارند ، از این مرحله به بعد برای دریافت سند جدید باید همراه شوند .

گام پنجم مراجعه به اداره ثبت

وقت آن رسیده که به اداره ثبت ناحیه مربوطه مراجعه کنید و برای دریافت سند تک برگی مخصوص به ملک یا زمین موردنظر درخواست خود را ارائه دهید . اداره ثبت املاک در شهر های مختلف قرار دارد و در شهر های بزرگی مثل تهران هم چند اداره ثبت برای مراجعه در نظر گرفته شده است . فرم درخواست را پر میکنید . دقت کنید اطلاعاتی که در فرم وارد میکنید اطلاعات درستی باشد چراکه یکی از مبنا های پر کردن سند استفاده از همین فرم است . اگر قصد فروش ملک یا زمین را نداشته و تنها برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگی اقدام کرده اید این نخستین گام شما محسوب میشود . تسویه حساب های شهرداری و استعلام سند هم پس از ارائه درخواست در اداره ثبت موردنظر پیگیری میشود .

گام ششم ارائه سند مالکیت قبلی

چه برای نقل وانتقال سند مالکیت و چه برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگی، باید اصل سند مالکیت قبلی ملک یا زمین به اداره ثبت ارائه شود ، در غیر این صورت سند جدید به شما تعلق نمیگیرد . اگر سند منگوله دار شما مفقود ، یا به دلایل مختلف غیرقابل استفاده شده باشد باید قبل از اقدام برای تک برگی کردن سند ، برای دریافت سند المثنی اقدام کنید . خود این گرفتن المثنی هم مراحلی دارد که میتوانید درباره آن از کارمندان اداره ثبت سؤال کنید . اطلاعات مربوط به نقل وانتقال سند در سند های تک برگی وارد نمیشود و تنها مشخصاتی که در سند های تک برگی نوشته میشود مشخصات مالک آن است . البته در این سند مختصر جایی هم برای رهن و سرقفلی ملک در نظر گرفته شده است .

گام هفتم پرداخت هزینه ها و مدارک

سایر مدارک خود را هم تکمیل کنید؛ از مدارک هویتی خود و طرف دیگر معامله گرفته تا قبض تلفن ثابت مربوط به ملک . قبض تلفن یکی از مدارک مهمی است که اگر آن را فراموش کنید باید روز و نوبت دیگری را به دریافت سند تک برگی اختصاص دهید و یا هرچه زودتر آن را به اداره ثبت برسانید؛ نشانی دقیق ملک و کد پستی آن اطلاعاتی است که قطعیت آن را قبض تلفن ملک مورد نظر مشخص میکند . کروکی ملک یا زمین را هم به خوبی به خاطر داشته باشید . مالک فعلی ملک و خریدار در زمان دریافت سند تک برگی و همچنین زمان انتقال سند باید حضور داشته باشند ، در غیر این صورت شخص ثالثی با داشتن وکالت نامه قانونی میتواند به جای یکی از دو طرف حضور داشته باشد .

گام هشتم مراجعه به باجه پست

برای اینکه زحمت رفت وآمد شهروندان به اداره های ثبت کمتر شود ، اداره پست قبول زحمت کرده و سند آماده شده را به دست مالک میرساند اما قبل از آخرین مرحله ها برای دریافت سند تک برگی لازم است که سری هم به باجه پست مستقر در اداره ثبت بزنید و با پرداخت هزینه لازم و پر کردن فرم مشخصات ، رسما وظیفه دریافت سند را بر عهده این اداره بگذارید . قبلا برای این کار باید از اداره ثبت خارج میشدید و سری به اداره پست ناحیه میزدید . اخیرا در برخی از اداره های ثبت ، باجه ای هم به اداره پست اختصاص داده شده تا کار های مربوط به تحویل سند در آن انجام شود . اداره های ثبتی که هنوز برای متصدی اداره پست باجه ای مشخص نکرده اند خود شان تا اطلاع ثانوی کار این متصدی را انجام میدهند .

گام نهم دریافت سند جدید

سند شما آماده است . برای تبدیل سند های دفترچه ای به سند های تک برگی حدودا 50روز زمان مورد نیاز است . برای دریافت سند های تک برگیای که قرار است به شخص دیگری تعلق بگیرد حدودا 20روز زمان نیاز است . سند شما از طریق مأمور پست به در خانه و به نشانیای که در اداره ثبت به متصدی پست داده اید ارسال میشود . سند تنها به مالک آن تحویل داده میشود مگر اینکه در زمان پر کردن فرم مربوط به اداره پست ، شخص دیگری را مأمور دریافت آن کرده و آن را در فرم خود معرفی کرده باشید . اگر مأمور اداره پست نتواند نشانیای را که باید سند را به آن تحویل دهد پیدا کند ، سند به اداره ثبت ارجاع داده میشود و مالک باید برای دریافت آن به اداره ثبت مراجعه کند .

ویژگی سند های تک برگی

سند های تک برگی مثل سند های قدیمی به صورت دستی تهیه نمیشوند و روند چاپ آنها کاملا مکانیزه است . این یکی از بزرگ ترین حسن های سند های جدید است؛ دیگر مشکل بد خط بودن و یا ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی درپی پشت سند وجود ندارد و به راحتی میتوان اطلاعات درون سند را دید .

سند های تک برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزییتری نسبت به سند های قدیمی دربر دارند و با تکیه بر این اسناد دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین ها و املاک اتفاق نمیافتد .

سند های تک برگی به آسانی سند های منگوله دار ، جعل نمیشوند . هر سند برای یک نفر صادر میشود بنابراین مشکل فرسودگی سند و دست به دست گشتن آن هم حل میشود . اما در این سند ها خبری از اطلاعات مربوط به نقل وانتقال ملک وجود ندارد و در نگاه اول ، بدون مراجعه به اداره ثبت نمیتوان چنین اطلاعاتی را در مورد ملک یا زمین موردنظر به دست آورد . از طرفی با وارد شدن این اطلاعات در سامانه اداره ثبت اسناد ، دسترسیهای اداره ای به اطلاعات این اسناد راحت تر شده است .

هزینه تنظیم سند جدید

هزینه های مختلفی برای دریافت سند تک برگی تعیین شده است . از همان ابتدای کار اگر از هزینه دریافت پایان کار و تسویه با بیمه تأمین اجتماعی صرف نظر کنیم ، برای استعلام سند باید مبلغ 10هزار تومان به دفتر ثبت بپردازید . هزینه پست بسته به محل موردنظر دریافت میشود . اگر سند شما قبلا در اداره ثبت اسناد به ثبت نرسیده باشد باید مبلغی بابت ثبت این سند به اداره ثبت اسناد پرداخت کنید . این مبلغ عدد ثابتی نیست و محاسبه آن از طریق سیستم اداره ثبت انجام میشود . برای تبدیل سند های قدیمی به جدید باید حدودا 100هزار تومان و برای انتقال سند و گرفتن سندی جدید با نام خودتان باید حدود مبلغ 70هزار تومان هزینه کنید .

چه مدارکی باید همراهمان ببریم

اصل و کپی مدارک هویتی خریدار و فروشنده ملک یا مالک جدید و مالک قبلی آن نخستین سند مورد نیاز برای دریافت سند های تک برگی است .

ارائه پایان کار شهرداری، استعلام سند ، تسویه حساب با بیمه تأمین اجتماعی برای املاکی که کاربری صنعتی و تجاری دارند دیگر مدارک موردنیاز است .

قبض تلفن ثابت ملک را فراموش نکنید .

کروکی دقیق ملک دیگر مدرک موردنیاز است .

اصل سند قبلی ملک باید هنگام ارائه درخواست به اداره ثبت ارائه شده باشد .

اگر وکیل قانونی مراحل تعویض سند و یا واگذاری آن را دنبال میکند در تمام مراجعه ها ارائه وکالت نامه از سوی او ضروری است .

فرم تقاضای دریافت سند و فرم مربوط به اداره پست ازجمله فرم هایی هستند که باید در روند این کار تکمیل شوند .

پرداخت هزینه های لازم در خود اداره های ثبت از طریق دستگاه کارتخوان امکان پذیر است . به فیش پرداخت این هزینه ها هم نیاز دارید.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 208فهرست مطالب شماره 208
دیدگاه خوانندگان :

اداره های ثبت.هرمنطقه.مشخص شود...برای هرمنطقه..به کدام اداره ثبت.باید مراجعه کرد..?


×