کندانسور

کندانسور

در سیستم های دارای انتقال حرارت، کندانسور یا چگالنده دستگاه یا واحدی است که برای تبدیل ماده ای از حالت گاز به مایع از آن استفاده می شود. این کار معمولا به وسیله سرد کردن آن ماده انجام می شود. در این فرایند حرارت نهان ماده گرفته شده و به سیال خنک کن کندانسور گفته می شود. در واقع کندانسور نوعی مبدل های حرارتی هستند که در آنها حرارت بخار داغ به یک سیال دیگر مانند هوا یا آب انتقال داده شده و در اثر آن، بخار تا دمای اشباع سرد و به مایع تبدیل می گردد.

کالاهای کندانسور

دانستنی های کندانسور

کندانسور

در سیستم های دارای انتقال حرارت، کندانسور یا چگالنده دستگاه یا واحدی است که برای تبدیل ماده ای از حالت گاز به مایع از آن استفاده می شود. این کار معمولا به وسیله سرد کردن آن ماده انجام می شود. در این فرایند حرارت نهان ماده گرفته شده و به سیال خنک کن کندانسور گفته می شود.
در واقع کندانسور نوعی مبدل های حرارتی هستند که در آنها حرارت بخار داغ به یک سیال دیگر مانند هوا یا آب انتقال داده شده و در اثر آن، بخار تا دمای اشباع سرد و به مایع تبدیل می گردد.
کندانسور اندازه های گوناگونی دارند که از اندازه نسبتا کوچک قابل بلند کردن با دست تا واحدهای بسیار بزرگ صنعتی که در فرآیندهای صنعتی به کار می روند، متغیر هستند. کندانسور در تهویه مطبوع، فرآیندهای صنعتی شیمیایی مانند تقطیر، نیروگاه های بخار و سیستم های انتقال حرارت دیگر به کار می روند.
با وجودی که در بعضی از سیستم های تبرید گاهی از آب نمک یا مبردهای انبساط مستقیم به عنوان عامل جذب حرارت یا تقطیر استفاده می شود، ولی در بیشتر موارد از هوا یا آب و یا ترکیبی از آن ها استفاده می گردد.

کندانسور از نظر سیال و فرآیند خنک کاری به سه دسته تقسیم می شوند:

- کندانسور خنک شونده با هوا یا کندانسور هوایی یا ACC : در این نوع کندانسور از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده می شود.
- کندانسور خنک شونده با آب یا WCC : این نوع کندانسور برای تقطیر مبرد از آب استفاده می کند.
- کندانسور تبخیری : در این نوع کندانسور، هوا و آب تواما به عنوان عامل تبخیر مورد استفاده قرار می گیرند. در کندانسور خنک شونده با آب و هوا، حرارت دفع شده به وسیله بخار، موجب افزایش دمای سیال خنک کن می شود. در کندانسور تبخیری با وجود افزایش دمای هوای عبوری، تقطیر مبرد بیشتر توسط تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور انجام می شود و وظیفه هوا دور کردن بخار آب حاصل از تبخیر و افزایش شدت تبخیر می باشد.
در کندانسور هوایی از هوا به عنوان عامل تقطیر کننده استفاده می شود. هوا به صورت طبیعی، یا به وسیله فن یا دمنده جریان پیدا می کند. در صورتی که جریان هوا طبیعی باشد، مقدار هوای جریان یافته در کندانسور کم بوده و سطح تقطیر بیش تری لازم خواهد بود. این کندانسور به دلیل ظرفیت کم، فقط در کاربردهای کوچک و بیش تر در یخچال های خانگی به کار برده می شوند و معمولا از نوع صفحه ای یا لوله ای پرده دار هستند.
در صورت استفاده از لوله های پرده دار برای کاهش مقاومت در مقابل جریان آزاد هوا، معمولا پره ها را با فاصله زیادتری نسبت به هم تعبیه می کنند. با زیاد کردن فاصله پره ها، امکان کثیف شدن کندانسور در اثر ورود آلاینده ها کاهش می یابد.در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم : ایران شیر نخستین تولیدکننده بارنده خودکار اطفاءحریق(اسپرینکلر) ساخت چیلر جذبی هیبریدی توسط متخصصان داخلیپاویون مهندسان در هجدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات، سیستم های سرمایشی و گرمایشیکانال های ساختمانی پیش ساخته، وارد بازار شد بادگیرها، نخستین کولرهای آبی جهان نقش تأسیسات مکانیکی در بهبود کیفیت هوا فن کویل، دستگاهی برای تمام فصول قبل از شروع گرما به فکر سرویس کولر باشید فن کویل، سیستمی برای تمام فصول راهکارهای گرم کردن خانه در زمان قطع گاز ساخت بتن استاندارد با استفاده از یخ پولکی سایان اوج پارس شانزدهمین عامل خدمات پس از فروش محصولات روتنبرگر آلمان در دنیا آموزش هواگیری شوفاژ رادیاتور نکات ایمنی وسایل گرمایشی را جدی بگیریم کار تولیدی ، پشت میز نشینی نیست!تهویه هوشمند با بدر تک الکتریکگرماتاب گرمی بخش زندگی محافظت از گرما، ماموریتی در فصل سرما چگونه پکیج را سرویس کنیم؟ نکات ایمنی بخاری گازی چیست ؟نکات مهم در مورد بازرسی گازگرم کردن خانه با کفپوش های گرمایشیهنگام خرید وسایل سرمایشی درگیر تبلیغات نشویدسرمایش از کفسیستم کنترل هواساز و تهویه مطبوعروش های نوین گرمایش ساختمانتهویه مطبوع مولتی وی سری 5 رونمایی شدسیستم های نوین سرمایش ساختمانچرا گرمایش از کف بی خطر است؟بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف در ساختمانانتخاب بهترین وسایل گرمایشیتوصیه های مهم استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرماانواع تاسیسات گرمایشینکاتی برای نگهداری چیلرهاتهویه طبیعی و بازی نورکالاهای قاچاق بلای جان سیستم های تهویه مطبوعراه حلی برای صرفه جویی انرژی در تهویه مطبوع مرکزیفن کویلانواع سیستم های تهویهابداع سیستم سرمایشی جدیدصرفه اقتصادی با کدام سیستم گرمایش و سرمایشاتاق های رنگ و سیستم تهویهاقتصادی ترین سیستم های گرمایشیسهم سیستم های گرمایشی و سرمایشی در آلودگی هواسرما در بازار سرمایشتهویه مطبوع استخرهاهمه چیز درباره گرمایش از کفاشتباهات رایج در نصب و نگهداری چیلرانتخاب صحیح سیستم های سرمایشی و گرمایشیتهویه مطبوع در ساختمانهمکاری استراتژیک بوتان و بوش در صنعت گرمایش ایرانتهویه مطبوع در ساختمان های بلندتهویه مطبوع در ایرانهواساز گرمایشی در استخرهای سر پوشیدهویژگی های سیستم تهویه مناسبهشدارهای همیشگی به اشکالات سیستم های گرمایشیتهویه در آشپزخانه های صنعتیاهمیت مبردها در تهویه مطبوعراهنمای خرید سیستم های سرمایشی مرکزیدستگاه چیلرتهویه پارکینگ هاچیلرهایی با کندانسور آبیطراحی و نصب سیستم های گرمایشیانواع سیستم های سرمایشیجعبه های نور و تهویه طبیعیتهویه در استخرهای سرپوشیدهتغییر الگوی مصرف وسایل گرمایشی و سرمایشینسل جدید سیستم های تهویه صنعتیاز کولر تا چیلرجدال چیلرهای جذبی و تراکمیهوای تازه با فن کویلکیفیت فن کویل در گروی قدمت استفن کویلبرج خنک کنتهویه در استخر در شرایط تابستانی و زمستانیسیستم تهویه در اتاق رنگاصول تهویه در پارکینگ هاسرمایش ساختمان بدون مصرف انرژیاستراتژ های موفق تهویه فصلی
ثبت آگهی رایگان
×