menu

ثبت آگهی رایگان

هود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانه

لیست قیمت هود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانه

دانستنی های هود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانه

هود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانه

هود با مکش بو، دود و بخار ناشی از آشپزی اجاق گاز، رطوبت و چربی معلق در منزل را به بیرون از آن منتقل می کند و شرایط محیطی خانه را ازنظر بهداشتی در حد مناسبی نگاه می دارد. در این پروسه چربی و رطوبت، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا روی سقف و دیوارها بنشیند و این کار کمک زیادی به تمیز ماندن آشپزخانه می کند. درصورتی که هود در آشپزخانه نصب نشده باشد، شرایط را برای رشد میکروب ها، قارچ ها و کپک ها فراهم کرده و سلامت اعضای خانواده را به خطر می اندازد. با این توصیف کارکرد نامناسب هود تأثیر سوء بر کیفیت هوای داخل خانه می گذارد و حتی کارکرد دیگر دستگاه های تهویه منزل را مختل می کند. اجاق گاز وسیله ای برای آشپزی است که از گاز شهری به عنوان سوخت استفاده می کند.و امروزه اجاق گاز یکی از ضروری ترین وسایل منازل ایرانی است و یکی از رئوس اصلی مثلث کار در آشپزخانه است. سینک ظرفشویی به محفظه ای برای شستشو گفته می شود.سینک ظرفشویی فلزی، رایج ترین و پرطرفدارترین مدل در کشور است. مدل های فلزی سینک ظرفشویی بیشتر از جنس آلومینیوم، نیکل و کروم هستند.

هود

هود

هود در آشپزخانه کاربردهای زیادی دارد. مهم ترین کار آن خارج کردن بو، دود و بخاری است که در هنگام آشپزی بلند می شود. به عبارت دیگر، هود اجاق گاز، رطوبت و چربی معلق در هوا را به بیرون از منزل می کشد و میزان رطوبت را در حد مناسبی ثابت نگاه می دارد. درعین حال، چربی و رطوبت روی سقف و دیوارها نمی نشیند و آشپزخانه برای مدت زمان بیشتری تمیز می ماند. در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان "کالای برتر"، مشخصات انواع هودهای آشپزخانه را بررسی می کنیم.

کاربرد هود آشپزخانه

هود با مکش بو، دود و بخار ناشی از آشپزی اجاق گاز، رطوبت و چربی معلق در منزل را به بیرون از آن منتقل می کند و شرایط محیطی خانه را ازنظر بهداشتی در حد مناسبی نگاه می دارد. در این پروسه چربی و رطوبت مدت زمان بیشتری طول می کشد تا روی سقف و دیوارها بنشیند و این کار کمک زیادی به تمیز ماندن آشپزخانه می کند. درصورتی که این کالا در آشپزخانه نصب نباشد شرایط را برای رشد میکروب ها، قراچ ها و کپک ها فراهم کرده و سلامت اعضای خانواده را به خطر می اندازد. با این توصیف کارکرد نامناسب هود تأثیر سویی بر کیفیت هوای داخل خانه می گذارد و حتی کارکرد دیگر دستگاه های تهویه منزل را مختل می کند.

معیارهای خرید

میر افشار یکی از فعالان فروش هود آشپزخانه در خصوص جزئیات این محصول، گفت: مهم ترین معیار در انتخاب هود، مکش آن است. نصب درست هود بر میزان مکش آن تأثیرگذار است. برای این کار باید نوع خروجی هود منزل مشخص شود یعنی قطر دریچه، قطر لوله به کاررفته در دیوار و کلاهک به کاررفته در آن باید تعیین شده باشد. اگر خروجی مطابق با ظرفیت هود خریداری شده نباشد نمی تواند نتیجه مطلوب را ایجاد کند و علاوه بر مکش کمتر صدای بیشتری نیز ایجاد می شود.
وی ادامه داد: داشتن فیلترهای قابل تعویض نیز معیار دیگری است که مخصوصاً برای آشپزخانه های چرب ایرانی موردتوجه باید باشد. داشتن فیلترهای قابل شست وشو و در هودهای جدید، داشتن مخزن روغن و گردوغبار باید در انتخاب مدنظر قرار گیرد.
به گفته میر افشار معیار دیگر صدای هود است که این عامل در هودهای دارای موتور فلزی بیشتر است. میزان مصرف برق و میزان روشنایی که با نصب لامپ های LED در آن حاصل شده معیار مهم دیگری برای خرید است. همچنین راحتی در شستشو و تمیز کردن هود معیار مهم دیگری است که با توجه به اینکه مهم جمع شدن آلودگی ها و چربی ها است از اهمیت زیادی برخوردار است. آخرین معیار و برای برخی مهم ترین معیار زیبایی در طراحی آن است که باید متناسب با شرایط آشپزخانه و دکوراسیون خانه موردتوجه قرار گیرد.
این فروشنده محصولات هود اظهار داشت: در تمیز کردن هود باید توجه داشت که هود مانند هر وسیله برقی دیگر دارای اجزایی است که نباید به آن ها آسیبی وارد شود به همین خاطر بهتر است ابتدا آن را خاموش کنید. ضمن اینکه مراقب هستید به لامپ و پریز آسیبی وارد نمی شود هود را با آب ولرم و صابون هود بشویید.
وی تأکید کرد: فیلترهای زغالی قابل شستشو نیست و باید عوض شود بنابراین بهتر است بر اساس میزان پخت وپز نسبت به تعویض آن اقدام کنید اما فیلترهای متالیک را می توان به سادگی در ماشین ظرف شویی شست. برای تمیز کردن هودهایی از جنس فلزهای اکسید نشدنی هم می توانید از موم عسل استفاده کنید. کثیفی جمع شده روی پره های فن را نیز به سادگی می توان با مواد شوینده تمیز کرد.

انواع هود

نجاتی یک کارشناس فروش هود آشپزخانه نیز گفت: در یک دسته بندی کلی هودهای آشپزخانه را به دو نوع کلی می توان تقسیم کرد نخست هودهای تصفیه کننده هوا و دیگری هودهای دارای خروجی هوا که نوع معمول تر هودهای آشپزخانه هستند. هودهای تصفیه کننده، گردوغبار و بو را به داخل می کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا می زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می دهند.
وی ادامه داد: هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده اند که گردوغبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می شود. نوع اخیر به شکل های معمولی، شومینه ای و جزیره ای در بازار موجود هستند.
این کارشناس فروش، افزود: هودهای معمولی که نسل قدیمی هودها به حساب می آیند، بالای اجاق گاز به دیوار وصل می شوند، اغلب زیر یک کابینت دیواری قرار دارند و به وسیله یک دریچه و کانال که در داخل دیوار تعبیه شده است هوا را به داخل دریچه و ازآنجا به پشت بام و خارج راهنمایی می کنند.
نجاتی معتقد است: عیب این نوع هودها این است که به مرورزمان روی عایق بندی و رنگ سقف تأثیر می گذارند. هودهای شومینه ای بلندتر، بزرگ تر و به شکل قیف برعکس هستند. جنس آن ها از مس، فلزهای اکسید نشدنی یا دیگر فلزاتی هستند که در مقابل گرما بادوام هستند و به راحتی تمیز می شوند.
وی ادامه داد: هواکش این هودها گاهی به دیوار و گاهی به سقف وصل می شود که نوع سقفی آن به هودهای جزیره ای معروف است و اطراف آن شیشه ای است. تمیز نگه داشتن آشپزخانه و وسایل آن به دلایل بهداشتی اهمیت زیادی دارد زیرا بیماری های زیادی از طریق وسایل موجود در آشپزخانه به فرد منتقل می شود.

تمیز کردن هود

در تمیز کردن هود باید توجه داشت که هود مانند هر وسیله برقی دیگر دارای اجزایی است که نباید به آنها آسیبی وارد شود؛ به همین خاطر بهتر است ابتدا آن را خاموش کنید. ضمن اینکه مراقب هستید به لامپ و پریز آسیبی وارد نشود، هود را با آب ولرم و صابون بشویید. فیلترهای زغالی قابل شستشو نیست و باید عوض شود بنابراین بهتر است برحسب میزان پخت وپز، نسبت به تعویض آن اقدام کنید! اما فیلترهای متالیک را می توان به سادگی در ماشین ظرف شویی شست. برای تمیز کردن هودهایی از جنس فلزهای اکسید نشدنی هم می توانید از موم عسل استفاده کنید. کثیفی جمع شده روی پره های فن را نیز به سادگی می توان با مواد شوینده تمیز کرد.

مکانیزم

به طورکلی هود از سه بخش اصلی تشکیل شده است: قاب گیرنده که بو و گازهای پخش شده را جمع آوری می کند و در هودهای دارای خروجی هوا به محیط بیرون منزل هدایت می کند؛ فیلترها و فن یا دمنده ای برای انجام عمل تهویه. همچنان که گفته شد هودهای تصفیه کننده نیازی به مجرای خروجی ندارند؛ در این هودها سیستم و کیفیت فیلتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. در هودهای دارای مجرای خروجی فیلتر، چربی و گردوغباری که گاهی وارد کانال هواکش می شود را جذب می کند. فیلترهای زغالی در این دستگاه ها توان جذب بالایی برای گردوغبار و چربی رادارند و در کنار فیلترهای متالیک که عمر زیادی دارند، می توانند بسیار کارآمد باشند. نوع دیگری از فیلترهای چربی وجود دارد که تنها چربی را جذب می کند. فیلتر زغالی به تنهایی کارآمدی زیادی ندارد و تنها بوی نامطبوع را جذب می کند. پس ازاینکه ذرات گردوغبار، بو، حرارت و ذرات چربی توسط فن یا سیستم مکنده به هود وارد شد از فیلترها عبور می کند و یا توسط کانال ها، راهی بیرون از منزل می شود و یا تصفیه شده و به محیط بازمی گردد.
برخی از هودها به حسگرهایی مجهز هستند که اجازه می دهد قدرت مکش هود با مقدار آلودگی موجود در هوا هماهنگ شود. طبیعی است که در اینجا کنترل هود بر عهده واکنش های الکتروشیمیایی است و از دست مصرف کننده خارج است. در برخی دیگر برعکس کنترل هود کاملاً به شیوه الکترونیکی است و به توسط شخص استفاده کننده است که تا چه درجه هود را زیاد و یا کم کند.
در آشپزخانه هایی که پخت وپز در آن زیاد صورت می گیرد و در آشپزخانه های تجاری که هود به صورت دائم باید روشن باشد، سیستم روشنایی هود از اهمیت برخوردار است. پیش تر از لامپ های هالوژنی در هود استفاده می شد که نور مناسبی نیز داشت. با آمدن لامپ های LED این لامپ ها نیز که مصرف کمتری دارند در هودها مورداستفاده قرار می گیرند. این لامپ ها نه تنها ازنظر اقتصادی به صرفه هستند و مصرف پایینی دارند،بلکه برای مصرف کننده نور مناسبی نیز فراهم می کنند.
با توسعه و پیچیده شدن این دستگاه، ابزار و تجهیزات دیگری نیز به هودهای آشپزخانه افزوده شده است. بعضی نمونه های پیچیده تر هود از امکاناتی مانند کنترل از راه دور، تنظیم ارتفاع، حسگر حرارتی، محافظ حرارتی، سیستم تأخیری خاموش شدن، یادآور تعویض فیلتر، حذف کننده صداهای اضافی، و نشانگر دما، برخوردار است.
در ساخت هود مواد و ترکیبات زیادی مورداستفاده قرار می گیرند. موادی همانند ورقه فولاد ضدزنگ، مس، برنز، نیکل، روی، شیشه نشکن، آلومینیوم، چوب، برنج و پلاستیک مقاوم در برابر حرارت و حتی بیشتر از این، در ساخت هود به کار می رود.

هود ایرانی حرف اول بازار

گروه معماری و دکوراسیون: بازار هود، ارتباط مستقیمی با ساخت و ساز مسکن و ساختمان دارد، چرا که در اسکان بشر، مسئله ایجاد کانال و منفذی برای خروج دود و گرد و غبار از محل سکونت همواره به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر مدنظر قرار گرفته است. وضعیت بازار معاملات هود نیز به گونه ای است که به رغم وجود رکود نسبی در بازار خرید و فروش مسکن و ساختمان کشور، با توجه به آغاز سال جدید و شروع فصل ساخت و ساز، از خواب زمستانی بیدار شده و تولیدکنندگان و فروشندگان این کالا، با تولید و ورود انواع مدل های جدید هود و هواکش به بازار معاملات این کالا، خود را مسلح و آماده ساخته اند.انواع هود و هواکش را میتوان در تمامی شهرها و شهرستان های کشور یافت. در تهران نیز بازار معاملات این کالا در دو منطقه سه راه امین حضور و خیابان سهروردی شمالی متمرکز شده است که البته بازار لوازم خانگی در سه راه امین حضور از تنوع بیشتری نسبت به سهروردی شمالی برخوردار است. لازم به توضیح است که این گزارش نظر مصاحبه شوندگان است نه پیام ساختمان و سایر عزیزان هم می توانند در این مورد نظریات خود را بیان کنند تا در پیام ساختمان چاپ شود.

بازار هود در دست تولیدکنندگان ایرانی

مریم حنیفه–کارشناس فروش در مورد موقعیت هود در بازار به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر در بازار معاملات هود تهران، انواع هود ایرانی، ایتالیایی، آمریکایی و چینی موجود است که مدلهای ایرانی متنوع تر بوده و از نظر کیفیت نیز با هودهای ایتالیایی و آمریکایی برابری می کند. هودهای چینی نیز که چند وقتی است وارد بازار شده علی رغم قیمت های ارزانی که دارند، به دلیل کیفیت پایین نتوانسته اند توجه مشتریان را به خود جلب کنند. بر این اساس به راحتی می توان گفت که بازار معاملات انواع هود و هواکش در دست تولیدکنندگان ایرانی است.

مارک های معروف امتحان خود را پس داده اند

مازیار قوانینی – مدیر فروش شرکت درسا هود در مورد هود و نکات مهم آن به خبرنگار ما گفت: هود بی صدا هنوز اختراع نشده و تمامی هودهای موجود در بازار صدا دارند. به این ترتیب، یکی دیگر از تفاوت های میان انواع هود، به نوع و قدرت صدای آنها مربوط می شود. به طور کلی هودهای دوموتوره صدای بیشتری نسبت به یک موتوره ها داشته و صدای موتور هودهای با مارک متفرقه و چینی نیز بیشتر از نمونه های ایرانی و ایتالیایی است. هم چنین، موتورهای ایتالیایی کم صداتراز نمونه های ایرانی و موتورهای ایرانی نیز کم صداتر از نمونههای چینی و بازار مشترک است .وی می افزود: بر این اساس قیمت موتورهای ایتالیایی گران تر بوده و دو برابر موتورهای ایرانی است .

هنگام خرید یک هود،

اولین و مهم ترین نکته اندازه و سایز هود است که باید متناسب با اندازه اجاق گاز انتخاب شود. همچنین برای آشپزخانه های 9 متری و کوچک تر نیازی به هودهای دوموتوره نیست و متقاضیان چنانچه آشپزخانه کوچکی داشته باشند با خرید یک هود دو موتوره در واقع به جای کارآیی بیشتر، سر و صدای بیشتر را انتخاب کرده اند. وی در ادامه می افزاید: متقاضیان حتما در هنگام خرید هود سعی کنند به دنبال مارک های معروف و شناخته شده بگردند، چرا که این مارک ها امتحان خود را پس داده اند و مصرف کننده را با دردسر کمتری مواجه می کنند. از طرف دیگر مارک های شناخته شده ایرانی نه تنها چیزی کمتر از هودهای معروف خارجی ندارند، بلکه به دلیل فراوانی قطعات و لوازم یدکی و وجود ضمانت نامه، گارانتی و خدمات پس از فروش، به مراتب به صرفه تر بوده و ریسک کمتری نسبت به نمونه های خارجی دارند.
وی در ادامه در مورد قیمت کالاهای شرکت درسا هود گفت: رنج قیمت های این شرکت از 130 هزار تومان تا 820 هزار تومان قوانینی و نوع زیر کابینتی آن ارزان تر است در مورد بزرگترین مزیت های شرکت درسا هود به خبرنگار ما گفت: صدای پایین موتور کمتر از 55 دسیبل و تنوع رنگ نامحدود از مزیت های هود این شرکت است.

قاب فلزی و استیل گران تر

رضا خدایاری مدیر شرکت هود کن با اشاره به این که قیمت یک هود براساس اندازه و تعداد موتور آن تعیین می شود، اظهار داشت: به طور کلی هر چه اندازه و سایز یک هود بزرگ تر باشد یا اگر یک موتوره یا دو موتوره باشد گران تر است. از طرف دیگر، قیمت هود با توجه به جنس قاب آن نیز تغییر می کند. در حال حاضر هودهایی که قاب فلزی و استیل دارند گران تر از نمونه های شیشه ای و نمونه های شیشهای نیز گران تر از هودهای با قاب پلاستیکی هستند.

لتو مارک وارداتی

حسنی- نمایندگی شرکت هود لتو، در مورد هود های این برند گفت: این برند وارداتی از کشور ترکیه است و قدرت موتور بالا و تنوع رنگ و 2 سال ضمانت نامه و خدمات پس از فروش از مزیت های این برند است. این محصول را برای سالیان سال با آسودگی خاطر استفاده کنید و رنج قیمت این محصولات از 400 هزار تا 900 هزار تومان است.

هودهای دوموتوره، کارایی بیشتراما...

داریوش فراهانی یکی از فروشندگان لوازم خانگی می گوید: «هود از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل می شود که بخش بیرونی شامل قطعات فلزی، شیشه ای و پلاستیکی از جمله کلیدهای مربوط به لامپ، موتور و دور موتور، تایمر به همراه قاب و خرطومی هواکش بوده و بخش داخلی نیز شامل قطعاتی از جمله موتور و فیلتر هواست. تمامی قطعات ذکر شده در بازار موجود بوده و قابل تعویض است. همچنین مهم ترین بخش هر دستگاه هود، موتور آن است که سه نمونه ایرانی، ایتالیایی و چینی آن با قیمت های مختلف در بازار موجود است. وی می افزاید: اکثر فروشندگان، آلبوم عکسی از انواع هود نصب شده در آشپزخانه ها دارند که طرح ها، مدلها و رنگ های مختلف هود را در منازل مختلف به متقاضی نشان می دهد. همچنین متقاضیان باید بدانند گرچه هودهای دوموتوره، کارایی بیشتری در مقایسه با هودهای یک موتوره دارند ولی برای آشپزخانه های کوچک که فضایی کمتر از 10 متر دارند، هود یک موتوره کفایت کرده و به خوبی جواب می دهد. به همین دلیل استفاده از هود دو موتوره با توجه به سروصدای زیادی که دارد در آشپزخانه های کوچک توصیه نمی شود.

برندهای هود از دید خریدار

محمد طاهری( خریدار) در مورد کالای منتخب خود به خبرنگار ما گفت: به نظر بنده درسا هود یک کالای تمام عیار است و هیچ نقص و کم و کاستی نسبت به جنس خارجی ندارد .بنده به مدت 10 سال از این برند استفاده کرده و راضی بودم حال هم تصمیم دارم از این برند خریداری کنم. شاهین عرب نیا(خریدار) در مورد کالای منتخب خود به خبرنگار ما گفت: بیشتر اعضای خانواده ما با برند بیمکث موافق هستند براین اساس بنده محصولات بیمکث را به دلیل کیفیت و قیمت انتخاب خواهم کرد.
رضا بایرامی(خریدار) نیز گفت بنده به پیشنهاد دوستان می خواهم برند مس را انتخاب کنیم زیر دارای کیفیت بالا ،تنوع رنگ ،تنوع طرح و صدای بسیار کم است در هر صورت بنده به دنبال برند ایرانی هستم چون همه معتقدند برند های خارجی نسبت به برند ایرانی مزیتی ندارد.
کمال مانی فر-خریدار وکارشناس انرژی در مورد برند منتخب خود گفت: من از محصولات استیل البرز استفاده کردم و بسیار راضی بودم و الان هم به دنبال برند استیل البرز هستم. البته منظور من از ارائه این پیشنهادها اصلا رد یا قبول برند مورد نظر شما نیست چه بسا در این موارد سلیقه شما به عنوان مصرف کننده نهایی کالا بسیار با اهمیت است.اما در مورد هود موارد بالا از منظر کیفیت صدق میکند. 1- موتور چند سرعته و کم صدا با مصرف انرژی A و +A 2- فیلتر « هپا » یا سلولزی قابل تعویض و شستوشو با آب گرم 3- دارای زیر شبکه پهن برای مکش بهتر هوا همراه با نور 4- رنگ لعاب یا استیل ضد زنگ 5- قابلیت جداسازی و شست وشوی تمام قطعات غیر مکانیکی و الکتریکی اگر محصول مورد نظر شما این ویژگیها را دارد در خریدن آن تردید نکنید.

قیمت انواع هود در بازار

قیمت مدل ریال 7,170,000 هود شومینه ای لتو مدل H-38 2400000ریال هود زیرکابینتی لتو ریال3230000 H47هود لتو مدل ریال4,550,000 هود شومینه ای بیمکث مدل B2012 1700000ریال هود زیر کابینتی بیمکث مدل4002 523600ریال هود شومینه ای استیل البرز 5670000ریال هود شومینه ای استیل البرز مدل SA-202 4040000ریال هود شومینه ای کن مدل 600 1780000ریال هود زیرکابینتی کن مدل4000 4317000ریال هود شومینه ای اخوان 240,6250 ریال هود آشپزخانه توکار اخوان

اجاق گاز

اجاق گاز

اجاق گاز چگونه و از چه زمانی بوجود آمد؟

حدود 30000 سال پیش ازتاریخ، نخستین فرهنگ انسان های کنونی، لااقل در مشرق زمین طلوع کرد. برای آسانی کار این انسان را به مناسبت نماینده سرشناس آن، انسان کرو - مانیون میگویند. رسم شده است که انسان ابتدای دوره شاتلپرونی و انتهای دورها ماگدالنی را یک واحد فرض کنند گر چه تفاوت آن ها با یکدیگر برابر تفاوت فرانسویان معاصر با دوگل هاست. باوجوداین ابتدایی ترین آن ها دارای چنان ابزارهای صنعتی بودند که هیچ وجه اشتراکی با انسان نئاندرتال ندارند.
از بررسی ده ها هزار سنگ چخماق خردشده نشانه ای از به کار بردن آن ها برای ایجاد آتش به دست نیامد. ساختن فندک مستلزم دسترسی به قطعه ای فلز یا حداقل تکه ای پیریت است و یا آنکه در خانه های پیش ازتاریخ، پیریت هم گاهی یافت شده، به نظر نمی رسد که برای ساختن فندک به کاررفته باشد.
ساختماناجاق گاز غالباً بسیار ساده و گاهی حلقه ای از سنگ ها بود به نشانه ای از اینکه دیگی بر روی آتش گذاشته شده باشد، در دست نیست. به نظر می رسد با سنگ هایی که در آتش داغ شده بود و آب را گرم می کردند طی اکتشافات اجاقی کشف شده که هواکش دارد. یکی از این نوع اجاق ها در اوکراین در کلبه ای که روی تلماسه ای ساخته شده است، پیدا شد، دو هواکش کوچک که در ماسه ایجادشده است هوای تازه وارد اجاق می کرد.
به نظر می رسد که در اجاق های عصر گوزن شمالی از بقایای استخوان در سوخت استفاده می شد و احتمالاً برای پخت غذا به کار می رفتند ولی مدرک مستقیمی به سود این ادعا دشوار است. کلبه های واقع بر روی تلماسه که در اوکراین و اروپای مرکزی یافت شده، بیش از غارهای اروپای غربی جزئیات ساختمانی را آشکار می سازند.
زیرا در این غارها جابه جا کردن شن و ریگ همه آثار طرح اجاق ها را از میان برده است. در اوکراین اجاق های متعددی یافت شده است که حفره هایی به بزرگی دیگ آن ها را احاطه کرده است.
ماگدالنی ها برای گرم کردن غذا، تعدادی قطعه سنگ بزرگ بر روی هم قرار داده و آن را با آتش داغ و از گرمایش در پخت وپز استفاده می کردند و بدین ترتیب گرما را منتقل می کردند این گونه اجاق ها در پناهگاه های سنگی موتیه فرانسه و سردابه های سن، مارسل به طور دست نخورده ای کشف شده است

سینک ظرف شویی

سینک ظرف شویی

برای خریدسینک ظرف شویی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

برای انتخاب بهترین سینک ظرف شویی ایرانی و خارجی بهتر است به موارد زیر توجه کنیم:
روی جنس سینک ظرف شویی تمرکز کنید. آزمایش های ما نشان داده است که مواد به کار رفته از تولید کننده مهم تر می باشد. متریال مشابه در تمامی برندها کارایی مشابهی دارد، بنابراین ارزیابی ما به طور کامل بر مبنای متریال به کار برده شده در سینک ظرف شویی خواهد بود.
تعداد حفره های سینک ظرف شویی را در نظر داشته باشید. بیشتر سینک ظرف شویی دارای حفره هایی برای نصب شیر ظرفشویی هستند. اگر شما در حال خرید یک شیر آب جدید برای سینک ظرف شویی خود یا به عکس هستید، به هماهنگی بین تعداد شیرآلات و حفره ها و فاصله بین آنها توجه کنید. شما می توانید برای پوشش یک حفره اضافی روی سینک ظرف شویی یا بالای کانتر ، یک شاسی شیر آب نصب کنید اما سعی نکنید برای این منظور با دریل حفره اضافی روی سینک ظرف شویی یا کانتر ایجاد کنید.
در مورد نصب و تعمیرات فکر کنید. جایگزینی یک شیر آب و سینک ظرف شویی به صورت همزمان آسان تر می باشد زیرا شیر ظرفشویی مورد نظر قبل از نصب سینک ظرف شویی ظرفشویی می تواند روی سینک ظرف شویی یا کانتر نصب شود. بیشتر شیر های ظرفشویی یک ضمانت دوره استفاده (لایف تایم) دارند که نشتی و زنگ زدگی را پوشش می دهد. اما اگر شما با شیر ظرفشویی مشکلی داشته باشید، تولید کننده فقط جایگزینی آن را با یک شیر ظرفشویی نو به شما پیشنهاد خواهد داد.
ممکنه شما هر روز آشپزی نکنید، اما آیا تا به حال روزی بوده که از سینک ظرف شوییاستفاده نکرده باشید؟ ما بیش از 20 سینک ظرف شویی دو لگنه از برندهای مختلف را از نظر راحتی در تمیز شدن، وزن و زنگ زدگی و لکه پذیری در بوته آزمایش قرار داده ایم. نتایج این آزمون به شرح ذیل می باشد:
ضد زنگ : گیچ (معیار سنجش ضخامت سینک ظرف شویی) اهمیت ندارد بیشتر مردم سینک ظرف شویی استنلس استیل را در مقابل انواع دیگر ترجیح می دهند. ما سینک ظرف شویی 18 تا 23 گیج (Gauge) را مورد آزمایش قرار داده ایم، پایین ترین گیج (Gauge) بیشترین ضخامت را دارد. ما همچنین به صدای تولید شده از ریزش آب بر روی سینک ظرف شویی و وزن های کاهش یافته توجه کردیم. کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که گیچ (Gauge) تاثیر کمی در کارایی سینک ظرف شویی دارد و سینک ظرف شویی که دارای پد جاذب صدا در قسمت های جداره خارجی و تحتانی می باشند از انواع دارای پوشش اسپری شده، آرام تر هستند و صدای کمتری تولید می کنند.
لعابدار : رنگارنگ و آسان برای تمیز شدن این نوع سینک ظرف شویی در دو نسخه (دارای لعاب چدنی یا سبکتر، نوع ارزانتر با لعاب استیل) به فروش می رسد و در رنگ های گوناگون وجود دارد و قابلیت تمیز شدن آسان را دارند. آزمون قرار دادن قابلمه داغ بر روی سینک ظرف شویی به آنها آسیبی وارد نکرد اما زمانی که ما وزنه 5 پوندی (2.26 کیلوگرم) مثل یک پت سنگین را روی این نوع سینک ظرف شوییا رها کردیم سینک ظرف شویی با لعاب استیل ورقه شده یا ترک خورده است. سینک ظرف شویی لعابدار چدنی زمانی ورقه شده که ما یک جسم تیز و سبک مانند یک چاقو را روی آن رها کردیم. روکش زخمی شده می تواند باعث خوردگی و زنگ زدگی فلز زیرین شود. سینک ظرف شویی اکریلیک ممکن است شبیه سینک ظرف شویی لعابدار به نظر برسد اما این نوع سینک ظرف شویی راحت تر خراشیده می شوند و حرارت می تواند به آن ها آسیب برساند (آزمایش قابلمه داغ باعث ذوب شدن سطح این نوع سینک ظرف شویی شده است).
سطح جامد (سالید) : براق و بدون درز این نوع سینک ظرف شویی این قابلیت را دارند که با کانتر های ساخته شده از متریال مشابه جفت شده و یک نمای یکپارچه را به کانتر شما بدهند. در آزمون ما حرارت بالا و سقوط جسم تیز و سبک مانند چاقو به سطح سالید این نوع سینک ظرف شویی آسیب وارد نموده است.
تعداد اینچ (ابعاد) : سینک ظرف شویی دو لگنه این قابلیت را دارند که شما در حالی که در یک لگن آبکشی می کنید در لگن دیگر یک قابلمه را خیس دهید. فقط مطمئن شوید که حداقل یکی از لگن ها به اندازه کافی دارای پهنا باشد به طوری که قابلمه های بزرگ یا سرخ کن ها درون آن جای گیرد. سینک ظرف شویی با ظاهر چهارگوش استاندارد هستند. سینک ظرف شویی دو لگنه در قسمت پشت لگن دارای انحنا می باشند که فضای بیشتری را ایجاد می کنند.
به عمق لگن سینک ظرف شویی توجه کنید لگن ها معمولا 6 تا 12 اینچ (15 تا 30 سانتیمتر) عمق دارند. سینک ظرف شویی عمیق تر ترشح آب را کاهش می دهند اما با توجه به میزان قد شما، ممکن است کار کردن با یک سینک ظرف شویی دارای لگن خیلی عمیق برای شما راحت نباشد. به یاد داشته باشید که سینک ظرف شویی های زیرکار (undermounted) تا 1/5 اینچ (4 سانتیمتر) پایین تر از سینک ظرف شویی روکار نصب می شوند.

انواع سینک ظرف شویی

سبک سینک ظرف شویی خود را با فضای موجود در آشپزخانه شما، نیازهایتان و بودجه خود مطابقت دهید. سینک ظرف شویی آشپزخانه کاربرد چشمگیری دارد زیرا شما از این سینک ظرف شویی هر روز و در تمام طول روز برای هر کاری از قبیل خیس دادن قابله و تابه و شستشوی ظروف استفاده می کنید.
دو لگنه سینک ظرف شویی دو لگنه دارای یک پارتیشن هستند که آنها را به دو بخش تقسیم می کند. سینک ظرف شویی با ظاهر چهارگوش متداول ترند، اما سینک های D شکل با یک انحنای پشتی در دسترس می باشند. سینک ظرف شویی دو لگنه خوش دست تر هستند زیرا این اجازه را به شما می دهند که دو کار خیس دادن و آبکشی را به طور همزمان انجام دهید. به این نکته توجه کنید که بخش باریک بین دو لگن ممکن است از قرارگرفتن کامل ظروف بزرگ و تابه ها در داخل سینک ظرف شویی جلوگیری کند (یک تفاوت سینک ظرف شویی گرانیتی کن مدل جاز با پولو).
سینک ظرف شویی سنتی به نام آپرون (apron) هم می شناسند، سینک ظرف شویی سنتی به طور معمول با یک لگن منفرد عمیق به همراه یک شیر ظرفشویی نصب شده روی کانتر یا دیوار شناخته می شوند. این انتخاب شیک می تواند یک نمای سنتی به آشپزخانه ببخشد و نسخه های استینلس استیل می تواند به خوبی با طراحی های مدرن به کار رود. اما این نوع سینک ظرف شویی گران هستند و به کابینت های خاص احتیاج دارند و آب می تواند از آن بچکد و به کابینت آسیب وارد کند.
سینک ظرف شویی توکار همچنین سینک ظرف شویی لبه دار نیز نامیده می شود، لبه های این نوع سینک ظرف شویی روی لبه کانتر قرار گرفته و آنرا می پوشاند. سینک ظرف شویی تاپ مانت یا توکار به انواع کانتر آشپزخانه با متریال گوناگون مطابقت دارد و به سهولت نصب می شوند، بنابراین این نوع سینک ظرف شویی بهترین انتخاب با داشتن بودجه سبک می باشد. اما سینک ظرف شویی توکار می توانند از زیبایی کانتر آشپزخانه شما بکاهد و رسوبات و چرک در اطراف لبه سینک ظرف شویی شما باقی بماند.
سنگاب (Trough) این نوع سینک ظرف شویی برای استفاده در رستوران ها و کافی شاپ ها مناسب هستند. این نوع سینک ظرف شویینازک و دراز هستند، دارای عرض 8 تا 14 اینچ (20 تا 35 سانتیمتر) و طول آنها بیش از 50 اینچ (127 سانتیمتر) می باشد. اما سینک ظرف شویی سنگی گران می باشند و بیشتر حالت فانتزی دارند تا کاربردی.
سینک ظرف شویی زیرکار (undermount) به جای اینکه روی کانتر نصب شود، سینک ظرف شویی زیرکار از پایین به کانتر نصب می شود. این نوع سینک ظرف شویی نمای بهتری به کانتر شما می دهد و از آنجایی که به قسمت زیرین کانتر نصب می شود، سهولت در تمیز کردن را بوجود می آورد. بنابراین شما به راحتی می توانید خرده ای غذا و نان را به داخل سینک ظرف شویی جاروب کنید بدون اینکه کثیفی به لبه سینک ظرف شویی گیر کند. اما سینک ظرف شویی زیرکار بسیار گران هستند و باید با کانتر های ضد آب (waterproof) استفاده شوند.در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×