حفاظ ،نرده

دانستنی های حفاظ ، نرده

حفاظ و نرده چیست؟

حفاظ سازه ای فلزی که جهت حفاظت و ایمنی استفاده می شود .حفاظ انواع مختلفی دارد از جمله حفاظ ها به حفاظ بوته ای - شاخ گوزنی -نامنظم پرتراکم- خاری- دیواری-حفاظ ساختمان - حفاظ راه پله و نرده و .... می توان اشاره کرد.
حفاظ و نرده قسمتی از اجزای ساختمان هستند که علاوه بر آنکه زیبایی خاصی را به خانه اضافه می کنند باعث راحتی و امنیت ساکنان خانه خواهند شد.در گذشته حفاظ های سنتی در کشور تولید می شد که در حال حاضر جای خود را به حفاظ های مدرن و امروزی داده است.

حفاظ

حفاظ چیست؟

حفاظ سازه ای فلزی که جهت حفاظت و ایمنی استفاده می شود .حفاظ انواع مختلفی دارد از جمله حفاظ ها به حفاظ بوته ای - شاخ گوزنی -نامنظم پرتراکم- خاری- دیواری-حفاظ ساختمان - حفاظ راه پله و نرده و .... می توان اشاره کرد.

حفاظ بوته ای؛ از سرنیزه تا شاخ گوزن

همه ما حفاظ هایی را بر بالای دیوارها یا بر فراز پنجرۀ ساختمان ها دیده ایم، اما نسل جدیدی از حفاظ های نرده ای- غیر از آن مدل سرنیزه ای و صلیبی آشنا- به بازار مصرف عرضه شده که هم زیبا تر است و هم از نظر کاربرد مفید تر یا به بیان دقیق ، غیر قابل عبور است. در مورد کالایی صحبت می کنیم که نه واردات دارد نه صادرات و نه نیازی به گارانتی دارد. لازم به ذکر است که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصۀ تولید و عرضه است و نشریۀ پیام ساختمان صحت آنها را لزوماً تأیید نمی کند.
آنچه از آن با عنوان حفاظ بوته ای یاد می شود برگردانی ازBush Plant Shieldاست که دارای دو کاربرد زیبایی دکوراسیون و نیز ایمنی ساختمان است تا از سرقت و ورود ناخواسته دیگران جلوگیری کند. حفاظ بوته ای نه تنها بر بالای دیوار، بلکه روی فنس ها و نیز پنجره ها هم قابل نصب است.
اگر چه به این حفاظ ها بوته ای می گویند ولی با نگاه به آنها نقش شاخ گوزن بر ذهن متبادر می شود. از این رو تولید کنندگان و نصابان نام های مختلفی بر این کالا گذاشته اند. حفاظ گوزنی، حفاظ خورشیدی، حفاظ هلالی، حفاظ گل نرده، حفاظ بوته خاری، فنس بوته خاری، حفاظ خاری، محافظ بوته ای، حفاظ دیواری بوته ای، حفاظ دیواری بوته خاری از جمله این نام ها است. به هر حال صرف نظر از اینکه ساختمان آپارتمان است یا ویلا، کاربری تجاری دارد، اداری است یا مسکونی می توان از این محصول استفاده کرد.
به گفته شاهین حسنی از فعالان حفاظ های ساختمان، شاید حفاظ بوته ای در نظر اول، کالایی جالب باشد اما چیزی نیستند جز میلگردهای سایز 10و 12و 14 که به یکدیگر جوش داده می شوند؛ تنها سر میلگردها به منظور ممانعت از ورود کسی تیز می شوند. ارتفاع این حفاظ به درخواست مشتری در 60، 70 و 80 سانتی متر ساخته می شود. وی ادامه می دهد: از تفاوت های بارز این حفاظ ها نسبت به حفاظ های قدیمی این است که ضمن امنیت بالاتر طراحی آن نیز متنوع است و می توان طرح های مختلفی از این کالا را ارائه داد.

سخن بخش تولیدی حفاظ بوته ای

امید صادقی مدیر عامل شرکت «حفاظ بوته ای ایمن پویا « به خبرنگار پیام ساختمان گفت: تنها سه شرکت در کل ایران با این حجم از تولید فعالیت دارند که اسامی آن در اینترنت دیده می شود و بیشتر فروشنده اند تا تولید کننده. البته کارگاه های دیگر نیز در تولید این کالا فعال هستند اما میزان تولید آنها کمتر است.
وی با بیان اینکه بیشتر فعالیت شرکت ما در شهر مشهد است تاکید کرد: قیمت هر متر از این حفاظ ها با رنگ در مشهد 60 تا 80 هزار تومان است اما در بازار تهران به حدود 100 تا 120 هزار تومان می رسد. صادقی اظهار داشت: اگر در جوش دادن میلگردها عیب و نقصی وجود داشته باشد شرکت ما این مشکل را می پذیرد و نسبت به برطرف کردن آن اقدام می کند،البته بعید است خود کالا با مشکلی مواجه شود. صادقی گفت: علاوه بر حفاظ بوته ای ایمن پویا، شرکت های حفاظ سازان و زیباسازان دو شرکت دیگری هستند که در تولید این کالا در ایران فعالیت می کنند.

وضعیت نصب حفاظ بوته ای

کمالیان پور از نصابان این کالا به خبرنگار پیام ساختمان گفت: رنگ این حفاظ ها می تواند بنا به سفارش مشتری رنگ آمیزی شود. به گفته وی وزن هر متر طولی از این حفاظ ها بیش از 17 تا 24 کیلوگرم در سایزهای مختلف میلگرد است. وی ادامه داد: از آنجا که این کالا خراب نمی شود، اگر نصب آن دقیق باشد دچار مشکلی نخواهد شد، مگر آنکه به عمد خراب شود.
روشن بین از نصابان و آگاهان بازار حفاظ در خصوص مسئولیت شرکت های تولید کننده به خبرنگار ما گفت: هزینه نصب را خریدار باید بپردازد و تولیدکننده مسئولیتی در این خصوص قبول نمی کند. وی ادامه می دهد: از آنجا که برخی ساختمان ها دارای رنگ خاصی هستند می توانند رنگ این حفاظ ها را برای ترکیب بهتر با ساختمان به تولید کننده سفارش دهند. برای مثال اگر دیوار، آجر سه سانتی باشد طبعا رنگ حفاظ را زرد یا کرم می کنند یا دیوار و ساختمانی که از سنگ یا سیمان سفید ساخته شده است حفاظ بوته ای آن را نیز رنگ سفید می زنند.

×