menu

ثبت آگهی رایگان

درب و پنجره آلومینیوم

. . . . 1 2 . . . .

دانستنی های درب و پنجره آلومینیوم

درب و پنجره آلومینیوم چیست؟

درب و پنجره را از مواد مختلفی می سازند که در عین زیبایی ظاهری و کارایی خاص خود بتوانند عایق حرارت و صدا بوده و طول عمر بالایی نیز داشته باشند. بر این اساس درب و پنجره امروزی را علاوه بر آهن و چوب و آلومینیوم از موادی مانند پی وی سی و یو پی وی سی و به صورت تک جداره، دوجداره و حتی سه جداره می سازند. انواعدرب و پنجره سنتی و مدرن تک جداره و دوجداره تولید داخل و خارج از کشور با کیفیت، مدل و قیمت های متفاوت در بازار موجود هستند.
درب و پنجره از مصالح مهم در ساختمان به شمار می رود که جهت ارتباط بین فضاهای مختلف،عبور نور و تبادل هوا بین فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.
درب و پنجره آلومینیوم به درب و پنجره هایی گفته می شود که از جنس آلومینیوم باشد.آلومینیوم کاربردی ترین فلز بعد از آهن است.آلومینیوم،فلزی نرم و سبک ، بسیار مقاوم در برابر زندگ زدگی است،از مهمترین خصوصییات آلومینیوم،به چکش خواری و انعطاف پذیر می توان اشاره کرد. نوعی از درب و پنجره آلومینیوم که کمترین میزان اتلاف انرژی را دارد درب و پنجره ترمال بریک آلومینیومی است.سیستم درب و پنجره آلومینیوم با برخورداری از تنوع زیاد در فرم، رنگ و گستردگی استفاده از یراق آلات و تنوع بازشو، نیازهای صنعت ساختمان را برآورده ساخته است.

درب و پنجره آلومینیوم

درب و پنجره آلومینیوم

سیستم درب و پنجره آلومینیوم با برخورداری از تنوع زیاد در فرم، رنگ و گستردگی استفاده از یراق آلات و تنوع بازشو، نیازهای صنعت ساختمان را برآورده ساخته است.
بسته به اینکه کاربر در چه منطقه ای زندگی می کند، می تواند از پنجره های آلومینیوم پیشرفته حرارتی ترمال بریک استفاده کند. کاربرد نوار های پلی آمید (موانع حرارتی) در پنجره های با قاب آلومینیوم به شدت قابلیت عایق بودن آن ها را ارتقاء می دهد. از پلی آمید در میان قاب استفاده می شود، تا مانع حرارتی ایجاد شود و جریان حرارت کاهش یابد. ضریب انتقال حرارت در پنجره های آلومینیوم دارای ضخامت و فریم های گوناگون، متفاوت است که با توجه به نیروهای وارده از وزن شیشه به فریم و نیروهای وارده در اثر باز و بسته نمودن لنگه بازشو، نوع پروفیل های مصرفی بر اساس نوع استاندارد مشخص می شود.
در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی نحوه اجرا و مزیت های درب و پنجره های آلومینیومPVC پرداخته ایم، با این توضیح که مطالب عنوان شده اظهارات مصاحبه شوندگان است و پیام ساختمان از نظرات موافق و مخالف برای چاپ در نشریه استقبال می کند.

انواع مختلف درب و پنجره آلومینیومی

آلومینیوم ساده (Normal)
آلومینیوم ترمال بریک (Thermal Break)
چوب آلومینیوم (ALU Wood)

درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک

یکی از تولیدکننده های درب و پنجره های آلومینیوم در مورد در و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک به خبرنگار پیام ساختمان گفت: تجربه ثابت کرده است، اتلاف انرژی در پنجره های خوب آلومینیوم بسیار کمتر از پنجره های آهنی است، اما به دلیل ضریب انتقال حرارت بالا در آلومینیوم علاوه بر دوجداره بودن شیشه ها، دوجداره کردن پروفیل آلومینیوم از طریق تیغه های پلی آمید و اتصال آن ها به هم انتقال حرارت کاهش می یابد. این در حالی است که پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارت های بالا و نیز در برابر مواد شیمیایی، آب و اشعه حفظ می کند.
اسماعیل شجونی افزود: امروزه درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک پرطرفدارترین انواع درب و پنجره های آلومینیوم محسوب می شود. این در حالی است که درب و پنجره های آلومینیوم به دو صورت ساده و ترمال بریک ارائه می شوند. فرآیند استفاده از ترمال بریک، جلوگیری از انتقال سرما و گرما از جدار خارجی به جدار داخلی و بالعکس می باشد. پروفیل های سیستم ترمال بریک از دو مقطع پروفیل آلومینیوم مجزا که به وسیله تیغه های پلی آمید به هم متصل می گردند، تشکیل شده اند. تیغه های پلی آمید مانع انتقال حرارت از یک سطح به سطح دیگر می شود.
او ادامه داد: درواقع اطلاق عنوان ترمال بریک با این سیستم به دلیل ایجاد شکست حرارتی و ممانعت از انتقال حرارت است. بالا بودن استحکام، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، اشعه UV و طول عمر بالا از مزایای تیغه های پلی آمید محسوب می شوند.
شجونی بیان داشت: طی آمار و ارقام منتشرشده از سوی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، به طور متوسط 10 درصد سطح خارجی ساختمان را پنجره و 70 درصد از سطح هر پنجره را شیشه و مابقی را پروفیل تشکیل می دهد. در صورت استفاده از سیستم ترمال بریک درب و پنجره ها 38 درصد کاهش اتلاف انرژی حرارتی در فصل سرما و 32 درصد کاهش اتلاف انرژی برودتی در فصل گرما ، 28 درصد کاهش مصرف سوخت ، 20 درصد کاهش هزینه در سرمایه گذاری اولیه تأسیسات و به میزان قابل توجهی از آلودگی صوتی جلوگیری می شود.

انواع مختلف بازشوهای پنجره

با توجه به تنوع یراق آلات سیستم های جدید پنجره این امکان به وجود آمده که با توجه به فضای مختلف ساختمان از بازشوهای مناسب استفاده گردد که ازجمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
پنجره های لولایی ،(Tilt) ، پنجره های دو حالته (Tilt & Turn) ، پنجره های آکاردئونی (folding) ، پنجره های کلنگی (projecting windows) ، پنجره های محوری (pivot windows) ، پنجره های کشویی (sliding) ، پنجره های واگنی (Tilt & slid) ، پنجره های اسلاید (Lift & slid)

واحد رنگ

سعید پرتوی یکی دیگر از فعالین بخش درب و پنجره های آلومینیوم در مورد اهمیت رنگ کاری آلومینیوم به خبرنگار ما گفت: پروفیل های زیرسازی شده پس از نصب روی قرارهای معین که به کانوایر(نوار نقالی) متصل هستند به داخل کابین پاشش منتقل می شوند. در داخل کابین رنگ پودری به وسیله دستگاه های الکترواستاتیک باردار شده و به قطعات پاشیده می شوند. پروفیل ها پس از گذر از کابین پاشش و ورود به کوره پخت رنگ، طول کوره را که دمای آن با دستورالعمل رنگ مورداستفاده تنظیم شده است طی 15 دقیقه یا بیشتر می پیمایند. پروفیل ها پس از خروج از کوره و جدا شدن از قرارها و پس از کنترل به مرحله بعدی منتقل می شوند.

مرحله برش کاری

پرتوی، مرحله برش کاری را بعد از رنگ کاری عنوان کرد و افزود: پروفیل های رنگ شده طبق ابعادی که برحسب اندازه گیری انجام شده از ساختمان به وسیله رایانه محاسبه شده و توسط اره های خاص بریده می شوند. این اره ها قابلیت تنظیم زوایا به صورت خودکار رادارند و فاصله بین دو فک اره نیز با یک خط کش الکترونیکی دقیق اندازه گیری می گردد. تیغه های 50سانتی متری الماسه که در هنگام برش، روغن کاری می گردد نیز قابلیت برش پروفیل های قطور باکیفیت عالی را دارد.

مرحله فرزکاری

او ادامه داد: پروفیل های برش خورده برحسب نیاز برای تعبیه محل قفل یراق آلات مربوطه و ایجاد آبرونی پنجره ها به محل فرزکاری منتقل می شوند.

مرحله پرس کاری، سوراخ کاری و شیارزنی

پرتوی همچنین گفت: در این مرحله شکاف ها و شیارهای مختلف موردنیاز بر روی نقاط خاص پروفیل ها ایجاد می گردد و مرحله مونتاژ آغاز می شود. مونتاژ نیز به صورت های مختلفی انجام می گیرد که به اختصار می توان استفاده از گوشه های خاص، پیچ های آهنی، پانچ را نام برد که علاوه بر سرعت، دارای دقت، ظرافت و کیفیت بسیار بالا می باشند.

مبانی قیمت درب و پنجره های آلومینیوم

عوامل مؤثر در قیمت درب و پنجره دوجداره آلومینیوم عبارت اند از: کیفیت متریال، نوع طرح و حالات بازشو، نوع رنگ آمیزی، نوع شیشه دوجداره، قاب ترمال بریک، نوع یراق آلات و ...
پرتوی در مورد قیمت برخی درهای آلومینیوم شرکت زرین آلومینیوم گفت: درهای با فریم پروفیل سنگین، متر طولی 20 هزار توان، پنجره سری آلدوکس، متر طولی 18500 تومان، پنجره سری ترمال سری T60، متر طولی برابر با 40 هزار تومان و درهای آن، متر طولی 45 هزار تومان خواهد بود.

پنجره آلومینیومی

در تمام دنیا استفاده از آلومینیوم در صنعت درب و پنجره سازی رو به افزایش است و استقبال از پی وی سی روزبه روز کمتر می شود اما درکشور ما به دلیل کم کاری و رخوت دست اندرکاران این بخش جریان کاملاً برعکس است. البته حمایت های دولتی و سازمان یافته از صنایع پی وی سی در این امر بی تأثیر نبوده است . پنجره های آلومینیومی مزیت های بسیار زیادی دارند در ادامه سلسله مقالات پیام ساختمان در خصوص معرفی کالاهای برتر صنعت ساختمان در این شماره، بازار پنجره های آلومینیومی را با کارشناسان و فروشندگان این محصول بررسی کردیم. با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده اظهارنظر مخاطبان بوده و نظر نشریه نمی باشد:

آلومینیومی با خاصیت عایق بودن

محسن برادران – کارشناس صنایع در مورد این سؤال که درب و پنجره آلومینیومی نسبت به درب و پنجره های UPVC چه مزایایی دارند به پیام ساختمان گفت: در چندین سال گذشته واردات و تولید پروفیل درب و پنجره PVC در کشور آغازشده و با توجه به تبلیغات وسیع و گسترده حجم بالایی از بازار ساخت وساز صنعت ساختمان و تأمین درب و پنجره و نمای شیشه ای را به خود اختصاص داده است. وی افزود: باگذشت زمان بازار مصرف PVC دچار سیر نزولی گردید و با وجود مشکلات شناخته شده و تبعاتی که استفاده ازPVC در ساخت درب و پنجره و کاربرد آن در نمای ساختمان ایجاد می نمود، بحث دیگری به جای PVC باز شد و آن جایگزینی درب و پنجره با متریال و مواد UPVC به جای PVC بود درحالی که باید دقت کرد آنچه در بازار وجود دارد PVC است یا UPVC زیرا قیمت UPVC حداقل دو برابر قیمت PVC است.
این کارشناس ادامه داد:یکی از مواردی که در تبلیغات درب و پنجره های PVC و مزایای آن نسبت به آلومینیوم، مطرح می شود؛ عایق بودن PVC و UPVC با توجه به مواد مصرفی در آن در مقایسه با آلومینیوم است که در این زمینه کارشناسان، متخصصین و مهندسین صنعت آلومینیوم برای رفع این نقیصه مبادرت به طراحی و تولید نوع جدیدی از پروفیل آلومینیومی به نام «ترمال بریک» نموده اند.
برادران در پایان مزایای درب و پنجره دو جداره آلومینیومی را ظریف، زیبا و مستحکم،نصب سریع و آسان به طریقه پیچ و فوم پلاست،ضریب ایمنی بالا در برابر سرقت، دارای لاستیک های مخصوص هوابند از نوع SILICON – EPDM – PVC بین لنگه و چهارچوب جهت جلوگیری از نفوذ گرما، سرما، آلودگی صوتی و لرزش،سبک و درعین حال مقاوم در برابر عوامل جوی، امکان زاویه بندی چارچوب فریم و لنگه به صورت پانچ هیدرولیک و بست های مخصوص،غیرقابل اشتعال و بدون تغییر شکل و رنگ پریدگی در محدوده دمایی 45 تا 85 درجه، عدم محدودیت در طرح، رنگ و ابعاد، تولید اشکال منتظم و غیر منتظم و منحنی،قابلیت نصب شیشه 4 تا 28 میلی متر تک، دو یا سه جداره بدون محدودیت سایز،عایق در برابر نفوذ باران، باد، گردوغبار، آلودگی صوتی و لرزش،مکان درجه بندی پنجره ها و ایجاد خم توسط پنجره های مسطح به صورت N ضلعی با لولۀ آداپتوری در زوایای مختلف،قابلیت آبکاری آنودایزینگ رنگی (آنادایز) و سفید خود رنگ و ... عنوان کرد.

تنوع رنگ ،کیفیت بالا ،عایق حرارت

امینی- از مسئولین شرکت پالومینو در مورد محصولات شرکت گفت: شرکت ما یکی از واردکنندگان درب و پنجره مدرن آلومینیوم ترمال بریک و اختصاصی ، آلوپ وین و upvc با برندهای لورنزو و آکپای ترک محسوب می شود و تمام مزایای خوب یک محصول آلومینیومی مانند تنوع رنگ ،کیفیت بالا ،عایق حرارت و عدم دفرمگی و کاملاً سازگار با طبیعت را دارد .وی رنج قیمت این پنجره ها را متفاوت دانست و در این مورد گفت: متوسط قیمت پنجره ها از 300 تا 450 هزار تومان متفاوت است .

محصولی باویژگی های منحصر به فرد

مسئول فروش شرکت پرتو نما نیز به پیام ساختمان گفت: شرکت ما تولیدکننده درب و پنجره آلومینیومی است. وی مشخصات فنی محصولات تولیدی شرکت متبوعش را استفاده از نوارهای درزبندی و نوار شیشه EPDM ایتالیایی در دو طرف پنجره.، استفاده از یراق آلات مدرن و متنوع ایتالیایی، استفاده از 15 میکرون Wash Primer در زیر لایه رنگ جهت چسبندگی و دوام رنگ، اتصال منحصربه فرد در گوشه ها که مانع هر نوع تغییر شکلی در درازمدت می گردد، انجام کلیه عملیات برش ، فرزکاری ، پانچ و مونتاژ توسط ماشین آلات مدرن ایتالیایی که موجب ارتقای کیفیت و دقت در مونتاژ می گردد،نصب آبچکان جهت هدایت آب باران به خارج.،قابلیت نصب شیشه یک جداره و دو جداره بر روی کلیه محصولات، تنوع حالات باز و بسته شدن ،امکان ساخت پنجره های قوس دار و محدب عنوان کرد .
احمدی در مورد قیمت محصولاتشان گفت: رنج قیمت محصولات ما به علت تنوع اندازه ها و طرح ها متفاوت است اما رنج قیمت پنجره های ما از 380 هزار تومان به بالا است .

محصولات با کیفیت و مطابق با سلیقه ایرانی

محسن قاسمی- مدیرعامل شرکت صنایع آلومینیوم محسن با بیان اینکه ما سازنده انواع درب و پنجره های دوجداره اختصاصی و کلیه سازه های آلومینیومی هستیم، گفت: تمام محصولات ما کیفیت و تنوع طرح ها مطابق با سلیقه ایرانی را دارا می باشند . وی در مورد قیمت محصولات تولیدی شرکتشان نیز گفت:قیمت تولیدات ما نسبت به محصول مشابه خارجی کمتر است به گونه ای که قیمت محصولات ما از 150 هزار تومان به بالاست .

تنوع زیاد در طراحی سیستم های مختلف بازشو

زیدی- مدیرعامل شرکت آلویام نیز در مورد نوع محصولات و رنج قیمت آنها به پیام ساختمان گفت: سیستم پنجره های دو جداره آلومینیوم آلویام با برخورداری از تنوع زیاد در طراحی سیستم های مختلف بازشو، رنگ و گستردگی استفاده از یراق آلات Giesse ایتالیا و لاستیک EPDM شرکت BMP ایتالیامی باشد .همچنین در سیستم پنجره های دو جداره ترمال بریک آلویام (Thermal Break) ارتباط سطح بیرونی با سطح داخل پنجره توسط یک لایه پلی آمید به عنوان عایق حرارتی از یکدیگر جدا گردیده است، که از اتلاف انرژی مصرفی در ساختمان ها جلوگیری می کند. وی افزود: پنجره های دو جداره آلومینیومی آلویام دارای ضخامت و فریم های متنوعی می باشند که با توجه به نیروهای وارده از وزن شیشه به فریم و نیروهای وارده در اثر باز و بسته نمودن لنگه بازشو، از پروفیل های لورنزو همراه با بهترین یراق آلات اروپا که برخی از یراق آلات تا 80 کیلوگرم قابلیت تحمل وزن را دارند، استفاده می شود. زیدی رنج قیمت محصولاتشان را از 300 هزار تومان به بالا عنوان کرد.

رقیب محصولات خارجی

محسن صرامی – انبوه ساز با بیان این مطلب که تمام محصولات پنجره آلومینیومی تولید ایران کیفیت بسیار بالایی دارند، گفت: محصولات پرتو نما جزو کالاهایی است که توانایی رقابت با محصولات خارجی را دارد.در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×