مبلمان خانگی ، اداری ، شهری

. . . . 1 2 3 4 5 . . . .

دانستنی های مبلمان خانگی ، اداری ، شهری

مبلمان خانگی ، اداری ، شهری

مبل ومبلمان از تغییر شکل چهارپایه ها، نیمکت ها، میزهای ساده و ... ایجاد شد. این تحولات تدریجی حاصل شد.مبلمان به مجموعه ای از اشیا متحرک گفته می شود که جهت استفاده فعالیت های مختلف انسان مورد استفاده قرار میگیرد.مبلمان می تواند از مواد مختلفی از جمله فلز ،چوب و پلاستیک،سنگ و ... ساخته شود.مبلمان دارای انواع ،مبلمان خانگی ،مبلمان اداری و مبلمان شهری است.مبلمان اداری به مجموعه ای از میز و صندلی هایی گفته می شود که در بخش های مختلف شرکت ها از جمله اتاق کنفرانس، اتاق کارکنان، اتاق مدیریت، سالن انتظار و سایر قسمتها کاربرد دارند. مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می شود که چون در خیابان و در کل فضای باز شهر نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند.مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می شود که چون در خیابان و در کل فضای باز شهر نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند.

مبلمان خانگی

مبلمان خانگی ، اداری ، شهری

انواع مبل کلاسیک

گروه معماری و دکوراسیون:مبلمان کلاسیک یا استیل دارای سبک های مختلفی است که هر سبکی مربوط به دوره ای تاریخی است.در این مطلب به بررسی انواع سبک ها پرداخته ایم که در ادامه نیز راهنمایی خرید این نوع مبل آمده است.

مبلمان کلاسیک در فرانسه

کلاسیک در فرانسه به دوره های گوتیک، رنسانس، باروک (لویی14)، رو کوکو (لویی 15)، دوره بازگشت (لویی 16) (نئو کلاسیسم ) تقسیم میشود.

دوران لویی چهاردهم

در زمان لویی چهاردهم، سبک باروک به اوج خود میرسد. سه ویژگی خاص این دوره عبارت است از : قرینگی، استفاده از چوب های طلایی رنگ و همچنین پیروی از سبک روم باستان.

دوران لویی پانزدهم

خصوصیات اصلی مبلمان دوره لویی پانزدهم درواقع استفاده از منحنی در کارها بود. البته این امر از زمان لویی چهاردهم آغازشده بود. استفاده از خطوط مورب و راست نما و کناره های دارای انحنا و کار دستی زیادی برای ساخت مبلمان از ویژگیهای این سبک به حساب میآید. در این دوره بیشتر منحنی در بالای کار دیده میشد. چوب هایی که بیشتر در این دوره استفاده میشد شمشاد، ماهون، گردو، انجیرمصری، آبنوس و... بودند.

دوران لویی شانزدهم

در این دوره یک بازگشت به سبک یونانی -رومی شکل میگیرد. بسیاری از فرم ها در این دوره مشمول تغییر شدند و بیشتر این تغییر هم به وسیله ماری آنتوانت (ملکه اتریشی تبار) ایجاد شد که فرم های ساده تر و جدید و مجلل را میپسندیدند. همین امر سبب خلق سبک این دوره گردید. در مقایسه با سبک های انگلیسی هم دوره با سبک لویی 16، باید گفت که این سبک همچنان پرتجمل بود اما کمی ساده تر. مشخصه اصلی مبلمان در این دوره استفاده از نماهای صاف و خطوط راست و همچنین طراحی مبلمان در قالب های کوچک و همچنین حکاکی کمتر بر روی مبلمان است. الوارهای به کاررفته در این دوره نیز همان الوارهای به کار رفته در دوره گذشته بودند. درمجموع در آن دوره مبلمان یک صنعت اشرافی محسوب میشد. به طورکلی به این دوره «سبک فرانسوی» میگویند.

مبلمان کلاسیک در انگلستان

دوره های مبلمان انگلیس به شرح زیر است : دوره تحول (گوتیک) تزئینات مبلمان گوتیک بیشتر از تزئینات کلیسای گوتیک تبعیت میکند. این سبک شامل میز، عسلی، صندوق و حتی تابوت میشود. این سبک در دوره های هنری دچار تحول شد. سبک الیزابت در این سبک چوب بلوط بیشترین استفاده را در مبلمان داشت. پایه های مبل ها در این دوره به شکل پیازی بود و در قسمت های بالایی به شکل منحنی بود. در بالای تخت ها نیز تزئینات بسیاری به چشم میخورد. استفاده از فلزات در نمای بوفه ها و گنجه ها نیز دیده میشد. تختخواب ها نیز بسیار بزرگ ساخته میشد، با سایبانی مجلل در بالای سر آن.

سبک ژاکوبین

چوب بلوط در این دوره هنوز خمیرمایه اصلی مبلمان بود. در این دوره بیشتر سبک های دوره الیزابت حفظ شد. اما پیرایه و تزئینات کمتر شد. صندوقچه کم کم به فراموشی سپرده شد و جای خود را به دراور داد.

کدام مبلمان مناسب خانه شماست؟

امروزه میان مردم، مبلمان دیگر یک کالای تجملاتی نیست؛ بلکه با عبور از سنت ها به کالای مصرفی مردم تبدیل شده است.
به این ترتیب با توجه به حجم بالای متقاضی خرید این کالا، طبیعتاً بسیاری از مردم به دنبال این احساس نیاز، آخرین تغییرات و در حجم انبوه تولید و واردات انواع گوناگون و سبک های مختلف مبلمان را تعقیب می کنند تا علاوه بر کیفیت و تناسب مبلمان و فضای مورداستفاده خود، از آخرین طرح ها در شکل ظاهری و زیبایی مبلمان آگاهی پیدا کنند. البته زیبایی و شکل ظاهری یکی از عوامل مهم انتخاب در هنگام خرید مبلمان است و لازم است نکاتی را در نظر داشته باشند.بعضی از مبل ها وقتی روی آن می نشینید، احساس آرامش و راحتی نمی کنید و اصطلاحاً می گویند آدم را پس می زند. این شکل به دلیل رعایت نکردن استانداردهای لازم در هنگام ساخت و عدم توجه به مسائل ارگونومی و اندام انسان است که مثلاً ارتفاع نشیمن کوتاه یا بلند است یا زاویه دسته ها مناسب نیست و از این قبیل عیب ها. ازاین رو در هنگام خرید یک مبلمان بایستی روی آن نشسته و از راحتی آن از نظر سطح نشیمن، ارتفاع، زاویه دسته، پشتی و غیره اطمینان حاصل کنید.
در این راستا یه تولید کننده و طراح مبلمان خانگی توصیه می کند: متقاضیان باید هنگام خرید مبلمان با در نظر گرفتن فضای منزل یا محل کار مبلی را انتخاب کنند که با آن متناسب باشد. مثلاً جهت اتاق نشیمن، اتاق خواب کودک و بزرگ سال، آشپزخانه و پذیرایی، استانداردها و اصول چیدمان متناسب با آن را رعایت کنند. به طور مثال مبلمان اتاق خواب کودک نباید خیلی حجیم و جاگیر باشد، همچنین از نظر ساخت نباید دارای لبه های تیز باشد تا برای کودک راحتی و تحرک را به همراه داشته و امکان جابه جایی آن را آسان کند.
حریصی می گوید: از نظر رنگ بندی هم بایستی رنگ های شاد و اصطلاحاً چندرنگ داشته باشد تا باعث شادی کودک شود. خریداران در هنگام خرید مبلمان حتماً از قبل تعدادی کاتالوگ، بروشور یا عکس مبلمان و نحوه چیدمان را بازدید کنند تا در هنگام خرید مبلمان متناسب با فضای خود انتخاب کنند. البته در کشور ما به دلیل رعایت نشدن استانداردهای ساخت و ساز در ساختمان سازی در انتخاب مدل متناسب هم دچار مشکل می شویم، به طوری که به راحتی نمی توانیم مدل مناسب فضای خود را انتخاب کنیم.
وی ادامه داد: مسئله دیگر در هنگام خرید مبلمان رنگ مبلمان است که اصولاً بایستی از دو منظر موردتوجه باشد، یکی از نظر زیبایی شناختی و تناسب آن با محیط و دیگری از نظر نوع پوشش و مقاومت آن نسبت به عوامل محیطی از قبیل سرما و گرما، بخارآب، نور و غیره. همچنین یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مبلمان دوام، استحکام و کیفیت مواد به کاربرده شده در آن است. به دلیل اینکه دانستن کیفیت مواد به کاررفته در مبلمان مستلزم داشتن اطلاعات فنی و تخصصی در زمینه صنایع چوب و مبلمان است؛ بنابراین خریداران این محصولات بیشتر به شکل ظاهری آن توجه می کنند.

چگونه مناسب ترین مبل را انتخاب کنیم

بااین حال سختی کار اینجاست که انواع زیادی از مبلمان در بازار وجود دارد که انتخاب را برای ما سخت می کند. کثیری یک تولیدکننده مبلمان خانگی توصیه های جالبی دراین باره دارد. او معتقد است: انتخاب بهترین آنها بستگی به انتخاب اندازه مناسب، ترکیب رنگ، تزئینات و میزان رعایت اصول ارگونومی دارد. به گفته این تولیدکننده مبلمان اشتباه در انتخاب اندازه می تواند باعث شود که منزل خریداران کوچک تر از اندازه واقعی به نظر بیاید و یا اینکه جایی برای نشستن نباشد. اشتباه در انتخاب رنگ دکوراسیون کلی منزل شما را به هم می ریزد و اشتباه در انتخاب یک مبل طبی راحت و منطبق با بدن شما منجر به آسیب های جبران ناپذیر می شود.
کثیری برای انتخاب اندازه مبلمان توصیه می کند: لازم است خریداران علاوه بر اندازه اتاقی که مبلمان در آن چیده می شود، اندازه درها و راهروها را به دقت یادداشت کنند تا از خرید مبل هایی که بزرگ تر از درها و راهروهای منزل آنهاست جلوگیری شود. ازآنجایی که مبلمان اصلی ترین قسمت دکوراسیون منزل اندازه آن بسیار مهم است به طوری که مبل های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ می تواند چیدمان منزل را به هم بریزد. مبل های بزرگ یا مبل های ال با تعداد نفرات بالا می تواند انتخاب مناسبی برای اتاق های بزرگ باشد درحالی که مبل های کوچک و نقلی برای اتاق های کوچک مناسب تر است.
وی همچنین با اشاره به اینکه مبل های ال شکل یکی از انتخاب های رایج خانم های خانه دار است، اضافه می کند: مدل ال ظاهری فوق العاده را به منزل می بخشد و فضای زیادی را برای نشستن فراهم می کند. همچنین می تواند به عنوان یک جداکننده در فضاهایی که اتاق نشیمن و نهارخوری به هم متصل هستند، به کار رود؛ اما اگر منزل خریدار موردنظر کوچک است بهتر است به دنبال مبل هایی کوچک تر که دارای تعداد صندلی کمتر به همراه لاوسیت هستند، باشد تا بتواند راحتی بیشتری را برای مهمانان خود فراهم کند. علاوه بر اینها نحوه استفاده از مبل نیز می تواند در انتخاب اندازه آن مؤثر باشد. به عنوان مثال شخصی که یک مبل شخصی جهت تماشای تلویزیون نیاز دارد انتخاب متفاوتی با سایرین خواهد داشت.
نهالی تولید کننده مبلمان خانگی دیگر با تاکید بر اهمیت انتخاب رنگ و جنس مناسب مبلمان در این باره توصیه می کند: از آنجایی که مبلمان با رنگ روشن پرطرفدارتر از مبلمان تیره است با این حال باید توجه داشت که مبل های روشن بسیار ساده تر و زودتر از مبل های تیره کثیف می شوند. ازاین رو اگر متقاضیان خرید این نوع مبل ها فرزندان خردسال دارند یا اهل مهمانی دادن هستند بهتر است به دنبال رنگ های تیره تر باشند. جنس چرم و پارچه هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند، انتخاب هرکدام بستگی به دکوراسیون منزل دارد. در حالت کلی مبلمان چرمی بزرگ تر از مبلمان پارچه ای به نظر می آید.
وی همچنین در اشاره به راحتی مبلمان و انطباق آن با بدن توصیه می کند: قبل از خریداری مبل حتماً روی آن بنشینید و میزان احساس راحتی، سفتی کفه و پشتیبانی از ستون فقرات را بسنجید. تاکید می کنم که یک مبل راحت حتی اگر زیبا هم نباشد دوست شماست اما یک مبل غیرراحت درهرصورت دشمن شماست.
گفتنی است؛ علیرغم پیگیری های متعدد از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مبلمان خانگی به دلیل ارائه متفاوت قیمت کالاهای موردنظر در بازار این محصول و احتمال سردرگمی مخاطبان نشریه از معرفی قیمت های موجود در بازار خودداری می کنیم.

نگاهی به بازار مبلمان

گروه معماری و دکوراسیون: دو نوع مبلمان اصلی وجود دارد: مبلمان روکش دار و مبلمان موردی. مبلمان روکش دار به آن دسته از مبلمان اتلاق می شود که در آن یک پوشش نرم برای نشستن وجود دارد و در صورت نیاز در آن فنر می گذارند تا قابلیت ارتجاعی آن افزایش پیدا کند و سپس آن را روکش می کنند، مانند مبل های نشیمن و کاناپه ها که دارای بالشتک هستند. مبلمان موردی هم به اسباب و اثاثیه ای اتلاق می شود که فاقد قسمت بالشتک دار هستند، مانند: میز، ویترین،کابینت و قفسه.
هر یک از این دو نوع مبلمان می توانند از اجناس مختلفی ساخته شوند که عموماً انواع چوبی و غیرچوبی آن در بازار های ایران موجود است. عمده محصولات مبله از چوب سخت (چوب جنگلی) یا چوب نرم ساخته می شوند.
چوب سخت به چوب درختانی نظیر: ماهون (ماهاگونی)، گردو، افرا، بلوط، گیلاس، غان (توس)، ساج، و پی کان و چوب نرم هم به چوب درختانی نظیر: راش ،کاج و صنوبر، ماموت (چوب سرخ)، و سدر اتلاق می شود. مبلمانی که از چوب های نرم ساخته شده باشد به مراتب از چوب های سخت ارزان تر است. در ادامه سلسله مقالات معرفی کالای برتر، در این شماره به بررسی و مقایسه کیفیت و قیمت و مزایای مبلمان پرداخته ایم. لازم به ذکر است نظرات تولیدکنندگان و مصرف کنندگان لزوماً نظرات پیام ساختمان نیست و این نشریه از دریافت و چاپ نظرات مخالفان و موافقان در این زمینه استقبال می کند:

بورس مبلمان کجاست؟

برای خرید مبلمان بهتر است اول سری به بازار یافت آباد تهران بزنید. در آنجا انواع و اقسام مبلمان با قیمت های مختلف پیدا می شود. بازار مبل خاوران و دلاوران نیز از جمله مراکز فروش مبل به حساب می آیند.

چگونه خرید کنیم؟

برای خرید مبل ابتدا روی مبل بنشینید تا بسنجید میزان فرو رفتن در آن، زاویه مهره های کمر و... حین نشستن اذیتتان می کند یا نه؟ مبل راحتی نباید سلامت شما را به خطر اندازد یا پس از مدتی سبب انحراف اسکلتی بدن، کمردرد و... شود. در خرید آن باید به جنس رویه اعم از پارچه، چرم، کتان، پشم و نوع چوب یا فلز دقت کرد. اگر رویه، کلاف یا چارچوب اصلی مبل، تشک ها و پشتی ها قابل شست وشو باشد، از دردسرهای بعد هم راحت شده اید. رویه های کتانی با شامپوهای مبل، مبل های چرمی با بخار بدون مواد شوینده، مبل های نانوسرتکس در برابر نفوذ مایعات مقاوم است و با کشیدن دستمالی خیس تمیز می شود.
دوخت آن را بررسی کنید، اجزای رویه باید طوری محکم دوخته شده باشد که پس از مدتی از هم باز نشود. به استحکام کلاف و چارچوب توجه بیشتری کنید. دقت کنید فاصله و استحکام فنرها آن قدر باشد که پس از مدتی به تشک یا نشیمنگاه مبل فشار نیاورده، آنها را پاره نکند یا از شکل نیندازد.به اندازه و همتراز بودن پایه ها هنگام خرید توجه کنید.
مبل راحتی مناسب نباید لبه های تیز یا پایه هایی جلوآمده داشته باشد. چنین پایه هایی معمولاً با اصابت پا به آنها هنگام رفت وآمد، به خصوص در فضاهای کوچک تر سبب صدمه به انگشتان پایتان می شود.

جنس بالشتک ها و پارچه

مجید امینایی مدیر فروشگاه بلوط درباره جنس بالشتک های مبل می گوید:جنس پارچه های رو مبلی، نوارهای دور دوزی، پد های نشیمن، و فنرهای به کار رفته در مبلمان متفاوت است و درعین حال تعیین کننده میزان راحتی و سفتی مبل است. به این منظور از فنرهای ساده کویل، فنرهای دو سر مخروطی کویل، فنرهای زیگزاگ، و مارپیچی که به وسیله یک نخ یا مفتول سیمی یا گیره به هم متصل شده اند استفاده می شود.
داخل آن هم با پارچه، پلی استر و پلی اورتان پر می شود. معمولاً استفاده از اورتان به دلیل دوام و مقاومت بالا، وزن کم، و برخورداری از خاصیت ضد بیدی بیش از سایر موارد مشابه است. هر چند کیفیت فوم های به کار گرفته شده با یکدیگر تفاوت های بسیار زیادی دارد، بهترین آنها فوم های متراکم تر هستند که میزان اورتان موجود در آنها بالاست.
وی اضافه می کند: برای روکش نیز از پارچه های مختلف طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. در حین خرید باید دقت کنید که جنس پارچه چیست و طرز نگهداری آن چگونه است. جنس پارچه در ارتباط مستقیم باقیمت مبلمان است و هر چه مرغوب تر باشد بالطبع قیمت مبلمان هم افزایش پیدا می کند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که کارخانه های تولید پارچه هیچ گاه پارچه های به کاررفته در مبلمان را جزو گارانتی خود به حساب نمی آورند.

نظرات تولیدکنندگان

آهی، مدیر تبلیغات شرکت اکتیران درباره محصولات خود می گوید:با توجه به تغییرات قیمت ارز و ایجاد امکان رقابت در خارج از مرز های کشور و لااقل در کشورهای هم جوار ، تولید سری محصولات پنتا ( نسل پنجم تولیدات شرکت اکتیران) را باقیمت مناسب ، هر قطعه کالا از 250 هزار تومان تا 1.500هزار تومان آغاز کرده ایم.
وی اضافه می کند:کالاهای این مجموعه که در مرحله اول تولیدشده و آماده حمل است، شامل: میز های کارمندی، کارشناسی، میز مدیریت به همراه کنفرانس ، کتابخانه در انواع در دار و بدون در و انواع مبل ها و صندلی است.
وی می گوید:کلیه محصولات تولیدشده اکتیران دارای گواهی استاندارد ایزو 14001 و 9001 بوده است.

مبلمان آدم های خاص

احمدی مدیرعامل مبل کلکسیونر درباره محصولات خود می گوید:ما محصولات خود را از شرکت های ایتالیایی وارد می کنیم. این نوع مبلمان طرح ها و نقش های خاصی داشته و اصالت دارد و نمی توانند از آن کپی برداری کنند. قیمت این نوع مبلمان بسیار گران است و نیم ست آن(5 نفره) 150 میلیون تومان است و حتی بعضی مواقع قیمت یک مبل آن به 300 میلیون تومان می رسد.به گفته وی، مبلمان ایتالیایی از بقیه انواع مبلمان بهتر است.

کیفیت متفاوت مبلمان ایتالیا

شهاب شمیرانی مدیرعامل مبلمان میلانو می گوید :کیفیت مبلمان ایتالیا به شدت با آنچه در بازار ایران رواج دارد متفاوت است زیرا دلیل آن چند گزینه است:
اولین دلیل آن نوع طراحی مبلمان است زیرا اولین کسی که این کار را کرد و در یک فضای مینی مال و مدرن دست به طراحی فضا زد، ایتالیایی ها بودند که به لحاظ طراحی بسیار پیشتاز هستند، دلیل بعدی آن بحث فنی کار است که در تشک مبل ترکیبی از فوم و فنر استفاده می شود که مقاومت آن را بالا می برد به حدی که می توان آن را 10 سال گارانتی کرد.
وی ادامه می دهد: پارچه های مبل بسیار جنس خوبی دارد و عمدتاً تولیدات خود شرکت هاست و بعد از چند سال می توان آن را تعویض کرد . شمیرانی می گوید: چون هزینه مبلمان کلاسیک بیشتر است و چیدمان مبل کلاسیک نیاز به فضای بزرگ تری دارد، بنابراین اقبال عمومی به طراحی های کوچک تر و کاربردی تر است.
وی درباره قیمت مبلمان می گوید: قیمت مبلمان بستگی به چند المان دارد چون ابعاد کالا و نوع پارچه ای که انتخاب می کنید بنا به سلیقه مشتری تغییر می کند و قیمت ها هم متفاوت خواهد بود. اگر یک نیم ست 5 نفره کسی بخواهد تهیه کند تقریباً 9000 یورو خواهد بود. وی می گوید:چون ما نمایندگی هستیم قیمت مبلمان ما در ایران با ایتالیا یکسان است.

مبلمان منزل پارچه ای باشد

علی شاکری کارشناس فروش مبلمان الیزه وینر می گوید:جنس مبلمان در فضای منزل بهتر است پارچه ای و در اداره چرم باشد. وی به تفاوت مبلمان با چوب راش و گردو می پردازد ومی گوید:مبلمان با چوب راش استحکام بسیاربالایی دارد چوب گردو خیلی زیبا تر و گران تر است. وی درباره قیمت محصولات می گوید: قیمت محصولات ما نسبت به موادی که در آن استفاده شده بسیار کم است گارانتی 18 ماهه دارد.. قیمت نیم ست ما از دو میلیون و600 شروع می شود.

مبلمان شهری

المان های معماری در مبلمان شهری

این روزها نقش مبلمان شهری در خدمت رسانی به شهروندان هر شهر بر کسی پوشیده نیست. اما مسئولان امر و دست اندرکاران امور شهری معتقدند که گذشته از امر خدمات رسانی، حفظ هویت و زیبایی سیمای شهری نیز از اولویت های بالایی برخوردار است.
چنان که بعضاً مشاهده می شود با گسترش بی ضابطه بسیاری از شهرهای بزرگ و افزایش جمعیت، کم کم تسلط مسئولان شهری به کنترل اوضاع اجتماعی و پرداختن به امور سیمای شهرها و سامان دهی آن کم تر از گذشته می شود و گاهی هویت حفظ سیمای بصری در زیر پوشش عملکردها و پاسخ به نیاز روزمره شهروندان به فراموشی سپرده می شود. در بعضی موارد نیز به جرئت می توان گفت هجوم بی رویه و حساب نشده جمعیت از روستاها و شهرهای کوچک تر به شهرهای بزرگ و به ویژه کلان شهرها و درنتیجه نیاز بیش تر به خدمات شهری مناسب، باعث به وجود آمدن سیمایی نامناسب و اغتشاش در هویت و کالبد شهر می شود.

سیمای شهر و نیاز شهروندان

بی شک بخش عمده ای از عناصر تشکیل دهنده سیمای هر شهر، مبلمان آن شهر است؛ اجزایی که گذشته از کاربردهای خاص خود به زیبایی و انتظام شهر نیز سامان می بخشند. طبعاً شکل گیری عناصر بصری که تصویر هر شهر را به وجود می آورند، خاطره ای را برای هر بیننده در ذهن باقی می گذارند. کوین لینچ در کتاب «سیمای شهر» در همین اثر و خاطره و یادی که از سیمای یک شهر در ذهن بیننده به جای می ماند (تصویر ذهنی)، مفصل صحبت کرده است. هنر طراح آن است که در کنار چیدمان این ابزار و اجزا، نیاز شهروندان را برطرف کرده و سیمای زیبا به شهر بدهد؛ به طوری که شهروند احساس آرامش و راحتی را در برخورد با آن ها داشته باشد. نیمکت، تیرهای چراغ برق، صندوق پست و اتاقک تلفن، تابلوها، فضاهای سبز، آب نماها و بسیاری از اجزای دیگر تشکیل دهنده این نظم هستند.
در بسیاری از شهرها فقط تابلوهای نصب نشده (نه علائم رانندگی) خود به تنهایی می توانند به دلیل بی نظمی و اغتشاش و شلوغی سیما باعث به وجود آمدن تصویری نه چندان زیبا و آرامش بخش در شهر شوند .
امروزه در شهرهای بزرگ و پیشرفته، ازجمله در شهرهای اروپا و امریکا کارشناسان بسیاری بر روی این موضوع کارکرده و به جزئیات سیما و نمای شهری اهمیت می دهند و گاهی همان قدر که طرح های جامع و تفصیلی شهری اهمیت دارند، برای مبلمان و سیمای شهر نیز بهای ویژه ای پرداخت می کنند، مثلاً حتی الامکان بسیاری از تابلوهای ایستاده راهنمایی و رانندگی را حذف و به جای آن از خطوط و علائم رنگی در سطح خیابان استفاده می کنند. نخستین کمکی که این حرکت می کند، جلوگیری از آشفتگی، اغتشاش و ازدحام در دید بیننده و شلوغی محیط است. اهمیتی که این طراحان به نقش مردم و نیاز شهروندان می دهند، آن قدر است که محور تصمیماتشان عمدتاً رفاه و راحتی و آسایش ایشان محسوب می شود؛ به گونه ای که دید بصری و به وجود آوردن نمایی توأم با تعادل لازم، راحتی و آرامش را برای ساکنان به ارمغان می آورد و مشاهده می شود عناصر مبلمان شهری نه تنها مزاحمتی برای رفت وآمد مردم ندارد، بلکه درست جایی که موردنیازشان هست نیز به کار گرفته شده است.

رابطه مبلمان شهری، آرامش ذهنی و سلامت روانی

بدیهی و روشن است که مبلمان شهری علاوه بر خصوصیات و ویژگی هایی که نام برده شد، باید سهم مهمی در به وجود آوردن آرامش و سلامت روحی و ذهنی افراد داشته باشد. گاهی شلوغی و اغتشاش عناصر چنان است که نه تنها آرامشی را به دنبال ندارد، بلکه باعث سردرگمی و آشفتگی شهروندان نیز می شود، به گونه ای که انسان خسته از کار روزانه هیچ رغبتی برای نشستن و استفاده کردن از فضای شهری و مبلمان آن ندارد. شاید تاکنون کم تر به رابطه مبلمان شهری و آرامش روانی افراد توجه شده باشد، اما به یقین اولین تأثیرات خود را در ارتباط با چگونگی استفاده شهروندان از این عناصر خواهد داشت. به هر جهت، زمانی که در یک بازار شلوغ و پرسروصدا با تابلوهای نامنظم مختلف روبه رو می شویم، خودبه خود احساس نبود آرامش و آشفتگی را خواهیم داشت و یا وقتی در فضای شهری که برای استفاده ساکنان در نظر گرفته شده که دقایقی را بیاسایند، اما رعایت بسیاری از مسائل روانی شهری در آن لحاظ نشده است، احساس راحتی نداشته و آرامشی نیز به دنبال نخواهد آمد. بدین ترتیب، این نیز هنر طراحان و دست اندرکاران مسائل مبلمان شهری است که با چیدمان صحیح و استفاده به جا، ضمن به وجود آوردن محیط و منظر مناسب و عملکردی درخور استفاده ساکنان، به مسائل روحی، روانی و آرامش بخش محیط نیز توجه کافی داشته باشند.

تأثیر اقلیم، فضای سبز، مصالح، رنگ

نقش هنرمندان و طراحان شهر و مبلمان آن در رابطه با استفاده از مصالح، عوامل اقلیمی و عناصر هنری ازجمله رنگ ها به گونه ای است که در اولین نظر، کنش ها و واکنش های برخاسته از آن هویدا می شود. بدیهی و روشن است که این هنر طراح است که برای مبلمان منطقه ای، از چوب در محلی که به جنگل نزدیک است و یا سنگ در مکانی که منطقه کوهستانی است و نظایری مشابه آن استفاده می کند. کم تر منظری در شهر است که از این عناصر بومی تهی باشد و این ظرافت مورد تحسین و ترغیب طراحان و مجریان مربوطه را دنبال خواهد داشت. برای مثال، در شهر همدان که سنگ کوهستان نمونه ای از مبلمان و تزیینات شهر محسوب می شود و عنصری برای تزیین بلوارهای آن است، همین حال را خواهد داشت. گرچه نحوه ی چیدمان همین سنگ های صخره ای روی هم قرارگرفته نیز خود دقت و ظرافت لازم را می طلبد تا نمای سنگین و زمخت آن را به تصویری آرام بخش و دوست داشتنی تبدیل نماید.
آب به عنوان یک عنصر ثابت، نقشی پررنگ و قوی در مبلمان و مناظر شهرها دارد. گذشته از آیات و احادیث و روایات، همچون «و من الماء کل شیء حی»، استفاده از آن در مناظر و مبلمان شهری شاخص و تعیین کننده می نماید. ضمن این که تعیین جایگاه آب خوری ها و شیرهای شست وشو و فضاهای سبز نیز از اهمیت لازم برخوردار می باشند. در همین رابطه لازم است به فضاهای سبز، و درختان در مبلمان شهری اشاره کرد. اگرچه باز کردن این مطلب از حوصله ای این مقاله خارج است، حداقل باید مختصر به نقش اساسی سبزینه و فضای سبز و به کارگیری انواع رنگ ها، به ویژه رنگ های گرم در طراحی محیط و منظر و مبلمان شهری پرداخت. به درستی کم تر مکانی است که برای نشستن افراد در نظر گرفته شده باشد، ولی فاقد گل، گیاه و چمن باشد. تأثیری که این عناصر به خصوص گل های معطر رنگی، در تلفیق با سایر اجزا بر انسان دارد، خودبه خود برآورنده محیطی آرامش بخش و دلپذیر خواهد بود.در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×