محوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازی

محوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازی

محوطه سازی به زبان ساده را می توان چگونگی بکار بردن و جانمایی المان های مختلف مورد نیاز در یک فضا تعریف کرد. شاید در نگاه اول تصور این باشد که جدول بندی و مشخص کردن فضای سبز و راه ها تعریف مشخصی از محوطه سازی باشد، اما این چنین نیست و تمامی موارد بالا تنها اجزائی از عملیات پیچیده محوطه سازی می باشند.ممکن نیست فردی را بشناسید که از بودن در فضای سبز، سایه و آرامش طبیعت لذت نبرد و علاقه ای به نشستن زیر آلاچیق زیبا در فضای باز مانند حیاط خانه و ویلا یا بهارخواب نداشته باشد. داشتن محوطه و آلاچیق و سایه بانی که بتواند ما را از تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران و برف در امان نگه دارد لازم به نظر می رسد. با این شرایط هرگاه که بخواهیم با هر وضعیت آب و هوایی می توانیم از فضای سبز لذت ببریم. بیشترین موارد مصرف آلاچیق ، باغ ها و ویلاها است اما در فضاهای باز مانند کافه و رستوران ها یا حتی محیط های نگهبانی نیز به کار می رود. این روزها استفاده از آلاچیق نه تنها در آپارتمان های کوچک برای چیدمان زیباتر و مدرن کاربرد دارد، بلکه در لابی آپارتمان ها و مجموعه های مسکونی با استفاده از آلاچیق های دوجداره درواقع اتاق جلسات خود را می سازند.

کالاهای محوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازی

دانستنی های محوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازی

محوطه سازی و آلاچیق

محوطه سازی ، آبنما، آلاچیق

همان طور که می دانید هدف ما از داشتن آلاچیق، داشتن مکان و سرپناهی برای ارتباط ما با طبیعت است. برای طراحی و ساخت آلاچیق به نظر می رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبیعی همچون سنگ و چوب می تواند حس نزدیکی ما را با طبیعت بیشتر کند. در بعضی از مناطق با توجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی با استفاده از پوشال های گیاهی سقف آلاچیق ها را با چارچوب های چوبی پوشش می دهند. این نوع آلاچیق ها را نیز می توان در شمال ایران یافت که با ساقه های برنج ساخته می شوند. در مناطق دیگر کشور نیز گیاهان متفاوتی برای این کار مورداستفاده قرار می گیرند. اگر انتخاب شما برای ساخت آلاچیق استفاده از چوب است، می توانید با انتخاب صندلی و مبلمان چوبی با رنگ هماهنگ با چارچوب و کف پوش محیطی زیبا را بیافرینید. علاوه بر این که می توانید از ترکیب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنید، در طراحی امکان دارد که وجود یکی از آن ها نسبت به دیگری چشمگیرتر باشد. کف پوش های سنگی اگر طرح و رنگ آن ها باظرافت انتخاب شده باشد می تواند جلوه زیبایی به آلاچیق ببخشد.
راثی زاده، مدیر فروش شرکت چوب فهیمی درباره آلاچیق های فضای باز به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما به عنوان اولین تولیدکننده این محصول فعالیت خود را از اواسط سال 94 آغاز کردیم.
وی تصریح کرد: محصولات تولیدشده از کیفیت بالایی برخوردار بوده و از دو نوع رنگ در آلاچیق های خود استفاده می کنند؛ رنگ آب گریز ایتالیایی و اوزمو آلمانی و همچنین محصولات این شرکت از تنوع رنگ نیز برخوردارند.
این مدیر فروش افزود: آلاچیق ها از دو نوع چوب ترمو و روسی، UV دار ساخته شده، ضد آب، ضد حریق بوده و رنگ های به کاررفته نیز خواص شیمیایی ندارند.
وی به اندازه های مختلف آلاچیق ها اشاره کرد و گفت: اندازه آلاچیق ها متنوع بوده و متناسب با کاربرد و فضای موردنظر، مشتریان می توانند اندازه دلخواهشان را انتخاب کنند. آلاچیق های شرکت ما در دو نوع تک جداره و دوجداره و با اندازه 9 متری تولید می شود.

آلاچیق موردپسند همه افراد است

راثی زاده به موارد مصرف آلاچیق ها اشاره کرد و اظهار داشت: بیشترین موارد مصرف آلاچیق ها، باغ ها و ویلاها است اما در فضاهای باز مانند کافه و رستوران ها یا حتی محیط های نگهبانی نیز به کار می رود.
وی بابیان اینکه استفاده از آلاچیق در کشور ما به تازگی باب شده و تولید آن جدید است، افزود: این روزها استفاده از الاچیق نه تنها در آپارتمان های کوچک برای چیدمان زیباتر و مدرن کاربرد دارد، بلکه در لابی آپارتمان ها و مجموعه های مسکونی با استفاده از آلاچیق های دوجداره درواقع اتاق جلسات خود را می سازند.
این مدیر فروش در ادامه گفت: آلاچیق موردپسند همه افراد است اما خرید و استقبال از آن بستگی به این نکته دارد که فرد تا چه حد بخواهد برای ایجاد فضای دکوراتیو و لاکچری در خانه، محل کار و ... هزینه تقبل کند.
وی در پایان گفت مشتری با دیدن انواع آلاچیق ها در بازار به راحتی می تواند به کیفیت و نوع جنس آن پی ببرد و از طرفی با خواندن بروشورها و کاتالوگی ها محصولات به اطلاعات موردنیاز پی ببرد.

طراحی آلاچیق

برای ساخت و طراحی انواع آلاچیق بد نیست از چیدمان و فرم مناسب استفاده کنید. شاید یکی از پرطرفدارترین نوع سقف برای آلاچیق ها، سقف هایی است که به کمک رشد گیاهان رونده در طول زمان شکل می گیرند. این سقف ها بسیار زیبا هستند و حس طراوت و تازگی را به شما هدیه می دهند. زیبایی عبور نور از لابه لای شاخ و برگ گیاهان لذت حضور در آن فضا را بیشتر می کند.

سقف های متنوع

قف های چوبی مشبک، که همه شکل های انتزاعی از طبیعت را به خود گرفته اند نیز با عبور نور خورشید از خود حس و حالی زیبا را به وجود می آورند. این سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه می دهد تا شما بتوانید انتخابی متناسب را داشته باشید. دیوارهای پارچه ای می توانند با ایجاد نیم سایه از تابش مستقیم آفتاب به محیط داخل آلاچیق جلوگیری کنند. شاید دیواره های پرده مانند آلاچیق و پوشش پارچه ای مبلمان بتواند حس هماهنگی را در طراحی آن تقویت کند. این نوع سقف های پارچه ای با استفاده از ریل هایی که گیره های مخصوص را در خود جای داده اند، به شما اجازه می دهند تا باز یا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنید. حصیرها می توانند گزینه مناسبی برای پوشش سقف و دیوارهای آلاچیق ها باشند. وجود آن ها حس نزدیک نزدیکی با طبیعت را افزایش می دهد و با توجه به این که رطوبت را در خود نگه می دارند با گذر باد از میان ساقه های آن هوایی خنک را در محیط آلاچیق جریان می دهند.

نورپردازی

فراموش نکنید، آلاچیقی که طراحی می کنید در طول شب نیز باید قابل استفاده باشد. بنابراین به نورپردازی آن توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب وسایل نورپردازی دقت کنید و با انواع چراغ های مخصوص برای فضای بیرونی آشنا شوید و پس ازآن دست به انتخاب بزنید.
آلاچیق ها را در مجاورت دیوار خانه برپا کنید تا بتوانید علاوه بر دسترسی سریع به آن، سقف را نیز به دیوار تیکه دهید. مجاورت این آلاچیق با خانه به زیبایی نمای خارجی ویلای شما کمک می کند.

نورپردازی

نورپردازی

اصول نورپردازی

اولین نکته در نورپردازی توجه به رنگ و شدت نورها می باشد. مسئله دیگر این است که نورها نباید به داخل ساختمان بیایند زیرا باعث رنجش ساکنین آپارتمان می شوند و اما نکته دیگر آن است که منبع نور نباید جز در موارد خاص دیده شود. نورپردازی باید هدفمند باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر بنا شود هماهنگی رنگ نورها با رنگ متریال های انتخاب شده، یکی از مهم ترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای نورپردازی به آن توجه کرد،همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که طراحی نورپردازی نمای ساختمان هماهنگ با محیط اطراف و آرایش دیواره های صاف و در تناسب با ابنیه مجاور باشد.
استفاده از نورپردازی ها در ساختمان همیشه منوط بر نمای ساختمان نیست. از نورپردازی در سایر قسمت های ساختمان نیز استفاده می شود. برای هیجان انگیزتر شدن محوطه بیرونی خانه خود از نورپردازی در طراحی مبلمان حیاط و محوطه بیرونی خانه استفاده کنید.
به طور مثال اگر در طراحی محوطه بیرونی خانه خود از پله استفاده می کنید برای این که در شب مشکلی برای قدم زدن نداشته باشید می توان از نورپردازی های سطحی در زیر پله ها استفاده گردد.
روش های مختلفی برای نورپردازی ساختمان وجود دارد مانند : نورپردازی خشن،نورپردازی یکدست،نورپردازی از داخل و بیرون,...

1- نورپردازی خشن

وقتی بخواهیم عناصر معماری نمای ساختمان را موردتوجه قرار دهیم از نورپردازی خشن استفاده می کنیم. نورپردازی خشن باعث می شود بافت های کوچک و سطوح و شکل های ردیف روی سطح ساختمان موردتوجه بیننده قرار گیرد، اما این اشکال را دارد که نمی تواند سطح وسیعی از نمای ساختمان را روشن کند. ادوات نورپردازی معمولا روی همان سازه ای که نورشان به آن تابیده نصب شده و از نمای ساختمان فاصله ندارند.

2- نورپردازی یکدست

نورپردازی یکدست و نرم، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان انجام می شود، که توسط آن می توان نمای ساختمان را به صورتی یکنواخت و در سطح وسیعی روشن کرد.

3-نورپردازی از داخل و بیرون

ساختمان ها را می توان از داخل هم نورپردازی کرد که در این صورت با استفاده از پنجره های موجود در نما و نور آسمان تاب می توان عناصر سردر ساختمان و سطح خارجی آن را روشن کرد خطوط نمای ساختمان مشخص کننده حجم ساختمان است که با مشخص کردن لبه خطوط توسط منابع نور خطی مانند لوله های لامپ نئون یا فیبر نوری می توان به موردتوجه قرار گرفتن حجم و حدود ساختمان در نظر بیننده کمک کرد. اثر این کار بسیار مهیج خواهد بود ، اگرچه در حالت کلی منبع ممکن است نسبت به خود ساختمان بیشتر قابل رؤیت باشد.
محققان و پژوهشگران توانسته اند با بررسی اثر نورهای شعله ای غیریکنواخت، مشخصات فرکانس روشنایی غیریکنواخت آتش و شمع را تحلیل کرده و توسط آزمایش های روان شناسانه، با استفاده از نور ال ای دی هدایت شونده با کامپیوتر، اثر نور یکنواخت را بر احساسات انسان بسنجند.
شاید یکی از دلایلی که نوسان نور حساسیت ما را تحریک می کند، غریزه طبیعی ما باشد که در طبیعت و طی دوره بسیار طولانی تکامل، درنتیجه انواع زیاد تجربیات رفتاری کسب کرده ایم. به عبارت دیگر، ممکن است بسیاری از بذرهای احساسات عمیقی که در ما شکل می گیرد، در ذهنمان کاشته شده باشد و این بذرها با کلیدهای محرک مناسبی که در محیط طبیعی اطراف ما هستند، جوانه بزند.

تأثیر نورپردازی در شب

تابه حال سیمای شهری و هر آنچه در ارتباط با آن است با احتساب روشنایی روز و در محدوده زمانی تابش نور خورشید حضور خود را عیان می کرده است، به عبارتی نور خورشید مانند ظرفی است که محتوای درون خود را شکل و شخصیت می بخشد.
اما باید اذعان کرد که سیمای شهر در شب نیز روی دیگر سکه است که تابه حال به آن توجهی که درخور آن است، نشده است. برخی از شهرهای اروپایی درزمینهٔ مدل سازی سیمای شهری در شب پیشروتر از بقیه اند به طوری که، بروشورها و پوسترهای تبلیغاتی آن ها، تصاویری از زیبایی های شهر را که در دل شب تلألؤ دلپذیری دارد، به نمایش گذاشته اند. این اقدام زمانی امکان پذیر شده که متخصصان توانسته اند سیمای شهر را از دریچه شب ارزیابی کرده و برای آن طراحی منحصربه فردی انجام بدهند.
در آلمان در سال های اخیر علاقه به این موضوع افزایش یافته است. شهرهایی نظیر فرانکفورت، لایپزیک، دوسلدورف و… دارای یک نظام سیمای شهری شبانه هستند، شهرهای پکن و شانگهای در چین برنامه ریزی خود را در این زمینه به پایان رسانده اند.
شب هنگام فضاهای شهری مانند خیابان ها، میدان ها، پارک ها و… به طور فزاینده ای به عنوان فضاهای زنده، متنوع و مملو از عبور و مرور مورداستفاده قرار می گیرند. تغییرات بنیادینی که فعالیت های شبانه موجب آن شده اند، تدریجاً سیمای خاصی را به محیط تحمیل می کند که در صورت هدایت آگاهانه کیفیت زندگی شهری را بهبود می بخشد.ثبت آگهی رایگان
×