ورق کامپوزیت ، ورق آلومینیوم

. . . . 1 2 3 . . . .

دانستنی های ورق کامپوزیت ، ورق آلومینیوم

ورق کامپوزیت ، ورق آلومینیوم

ورق کامپوزیت آلومینیوم از سه لایه تشکیل شده این سه لایه شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم و یک لایه از مواد پلی اتیلنی است .از مهم ترین خصوصیت در کامپوزیت آلومینیوم مقاومت نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی ( رطوبت , حرارت و اشعه خورشید )می باشد, . ورق کامپوزیت آلومینیوم بهترین عایق حرارتی می باشد که باعث صرفه جویی در اتلاف انرژی در ساختمان می شود. همچنین به دلیل سطح بسیار صاف و صیقلی برای آلومینیوم, اشعه نور خورشید را باز تابانیده و کمترین حرارت را از اشعه خورشید جذب می نماید. کامپوزیت ،نمای مینرال یکی از نماهای جدید ساختمان ها می باشد.نمای مینرال از سنگ های معدنی مانند مرمر،گرانیت و کوارتز تشکیل شده است و مهمترین مزیت نماهای کامپوزیت و مینرال،پایداری،سبکی،ارزان بودن،بادوام و مقاوم و بی خطر و ماندگاری طولانی است که باعث شده طرفداران بسیاری در مقایسه با نماهای سنتی پیداکند.

ورق کامپوزیت آلومینیوم

ورق کامپوزیت آلومینیوم

گروه ساخت و ساز: انتخاب کالای ساختمانی مورد نیاز در کشور ما به دلیل کثرت تولیدکنندگان کار چندان سختی به نظر نمیرسد اما اگر بخواهیم مناسبترین کالا را پیدا کنیم، همین کثرت و تنوع محصولات باعث سردرگمی میشود. خبرنگاران پیام ساختمان برای حل این مشکل در هر شماره مطالبی با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسبتر است» را تهیه نموده و با فعالان مرتبط با یک یا چند کالای خاص گفتگو میکنند تا مصرف کننده نهایی دست به انتخاب راحتتر بزند. البته لازم به ذکر است که نظرات مطرح شده از سوی مصاحبه شوندگان الزاما نظرات پیام ساختمان نیست و ما صرفاً منعکس کننده نظرات آنها هستیم. ورق کامپوزیت آلومینیومی که این روزها در نمای ساختمان بسیار پرکاربرد است، موضوع گزارش امروز ماست:

"آلوسویس باند" مشابه داخلی ندارد

موسوی، مدیر فروش شرکت بازرگانی طلوع به عنوان وارد کننده انحصاری "ورق آلوسویس باند" به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ورق های ما که دارای 10 سال بیمه و 15 سال وارانتی است که از چین وارد میشود اما تحت لیسانس کشور سوئیس میباشد.
وی افزود: بیشتر ورقهای موجود در کشور توسط چین و تحت لیسانس کشورهایی نظیر آمریکا، سوئیس، ژاپن و کره تولید میشود. مدیر فروش بازرگانی شرکت طلوع ادامه داد: کیفیت ورقهای ما باعث شده تا از 100 درصد بازار کامپوزیت، حدود 40 درصد آن را در اختیار بگیریم. وی ادامه داد: "ورق های آلوسویس باند" به خاطر 15 سال وارانتی که قابلیت تعویض دارد، با استقبال خوبی مواجه شده و مشابه داخلی ندارد.

برابری با استانداردهای جهانی

سجاد مرتضوی، مدیرعامل شرکت پاراب (تولیدکننده کامپوزیت آلومینیوم) درگفتگو باخبرنگار پیام ساختمان گفت: ما تنها تولیدکننده داخلی هستیم که نشان استاندارد داریم. ضخامت ورقهای تولیدی ما نیم سانتیمتر و آلیاژهای آن 3003 است. همچنین پلی اتیلن مصرفی ما در ساخت ورق کامپوزیت آلومینیوم 100 درصد خالص است و هیچ ضایعاتی در آن وجودندارد و در نتیجه استحکام کششی و خمشی ما بالای 12 میلیمتر بر نیوتن است. وی در پاسخ به این سؤال که گفته میشود؛ تولیدکننده داخلی در زمینه کامپوزیت آلومینیوم نداریم، گفت: ؟ ما تولیدکننده داخلی بوده و کارخانه ما در دامغان است و تنها شرکتی هستیم که گواهی استاندارد در کشور و 20 سال ضمانت داریم. تنها ماده ای که ما وارد میکنیم؛ کویل آلومینیومی رنگ شده است. وی افزود: ما چون استاندارد داریم ، مجبور هستیم هر ماه ورق را به آزمایشگاه متالوژی بفرستیم تا پس از انجام آزمایشات و ارسال گزارش به سازمان استاندارد، گواهینامه استاندارد، مجددا تأیید شود. وی ادامه داد: "آلکلد" به عنوان یکی از ورقهای مشهور کامپوزیت آلومینیوم در جهان استحکام خمشی و کششی آن حدود 7/12 میلیمتر بر نیوتن است و استحکام ورق ما حدود 3/12 میلیمتر بر نیوتن بوده و از این نظر برابر با استاندارد جهانی است.

متری 155 هزار تومان

جواد رسول زاده، مدیرعامل شرکت تکنما (مجری نماهای آلومینوم کامپوزیتی) نیز در رابطه با خصوصیات ورق کامپوزیت آلومینیوم به خبرنگار ما گفت: استفاده از این نما حدود 80 برابر سبکتر از نمای سنگی است و ورق کامپوزیت آلومینیومی داخلی و خارجی در بازار وجود دارد . وی ادامه داد: ورق خوب باید عایق حرارت، رطوبت، سرما و گرما باشد؛ علاوه بر این یک کامپوزیت باید دارای رنگ ثابت بوده تا عمر طولانیتری داشته باشد . لازمه داشتن این خصوصیات این است که خود ورق به صورت رنگی تولید شود نه اینکه پس از تولید رنگ شود. وی خاطرنشان کرد: تا جایی که تحقیقات نشان میدهد؛ اکثر ورقها از چین وارد میشود و تنها اینجا برچسب میخورد و تولید کننده داخلی نداریم . با وضعیت حاضر قیمت تمام شده هر متر نمای کامپوزیت آلومینیوم با هزینه اجرا به طور متوسط حدود 155 هزار تومان تمام میشود.

تعمیر بدون داربست

پویا جهان بخت، مدیرعامل شرکت ایمن پژوهان نیز به خبرنگار پیام ساختمان گفت: زمینه فعالیت ما تعمیر و نگهداری نماهای کامپوزیت آلومینیوم است . واقعیت این است که ما نمیتوانیم در مورد اینکه کدام برند از کیفیت بهتری برخوردار است، اظهارنظر کنیم اما طبیعتاً هر شرکتی که از توانایی مالی بیشتری برخوردار است، امتیازات بیشتری دارد اما به طور کلی میتوانم بگویم که یکی از ایرادهای کامپوزیتها این است که پس از گذشت مدتی از نصب، لکه هایی در سطح نما به وجود می آید که به راحتی قابل پاک کردن نیست و رسوبات نیزبر روی کامپوزیت ها باقی میماند؛ بنابراین هر اندازه شرکتهای تولیدکننده کامپوزیت آلومینیوم بتوانند این نقیصه را برطرف کنند از کیفیت بهتری برخوردار می شوند.
جهان بخت در رابطه با نحوه اجرای کامپوزیت توسط شرکت مطبوعش گفت: شرکت ما، خدمات کار در ارتفاع را انجام میدهد. در گذشته کار در ارتفاع با داربست انجام میشد اما شرکت ما قادر است بدون استفاده از داربست، کار تعمیر نمای کامپوزیت آلومینیوم را انجام دهد. استفاده از داربست ضمن اینکه زمانبر است و نمای ساختمان را زشت میکند، دسترسی دیگران را هم به ساختمان در طول فرایند تعمیر سادهتر میکند؛ علاوه بر این بسیار هزینه بر نیز است.
وی ادامه داد: ما قادریم با استفاده از طناب به بخشهایی از ساختمان که نیازمند تعمیر است، دسترسی داشته باشیم و با صرف کمترین وقت و هزینه آن را تعمیر کنیم. علاوه بر این، ما سایر کارهای تعمیراتی از جمله جوشکاری، رنگ کاری و ... را نیز انجام میدهیم. وی در پاسخ به این سؤال که خصوصیات یک اجرای خوب در زمینه نصب کامپوزیت آلومینیوم چیست، گفت: یکی از خصوصیات یک اجرای خوب این است که نما باید آب بند باشد و درزهای بین ورقها به خوبی پوشیده شده باشد، اما چیزی که خیال مصرف کننده نهایی را راحت می کند، تضمینی است که شرکتهای تولیدی باید بدهند چراکه ظاهر کارها به شدت شبیه هم است.

ورق داخلی ارزانتر است

امیر سماواتی، مدیرعامل شرکت "آکام گستر کیش" به عنوان طراح، مجری و فروشنده ورق کامپوزیت آلومینیوم به خبرنگار ما گفت: تقریباً ویژگی نماهای کامپوزیت آلومینیوم مشترک است. ورق" الپلیک" از کیفیت بالاتری نسبت به سایر برندها برخوردار است اما قیمت تمام شده آن بیش از سایر ورقهاست و به همین خاطر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. وی افزود: با توجه به تفاوت قیمتی که در اثر نرخ ارز به وجود آمده است، ورقهای داخلی از فروش بیشتری برخوردارند و به طور کلی میتوان گفت: بین 30 تا 40 هزار تومان در هر مترمربع ارزانتر است. به عنوان مثال قیمت هر متر ورق کامپوزیت ایرانی حدود 60 هزار تومان و هر متر ورق " آلوباند" بین 90 تا 100 هزار تومان بدون هزینه اجرا در نوسان است. سماواتی در پاسخ به این سؤال که خریداران چگونه میتوانند از کیفیت ورقها آگاه شوند، گفت: آگاهی در این زمینه باید به وسیله تجربه و مشاهده نمونه های دیگر حاصل شود.

کامپوزیت، نمای مینرال

کامپوزیت، نمای مینرال

کامپوزیت ،نمای مینرال یکی از نماهای جدید ساختمان ها می باشد.نمای مینرال از سنگ های معدنی مانند مرمر،گرانیت و کوارتز تشکیل شده است و مهمترین مزیت نماهای کامپوزیت و مینرال،پایداری،سبکی،ارزان بودن،بادوام و مقاوم و بی خطر و ماندگاری طولانی است که باعث شده طرفداران بسیاری در مقایسه با نماهای سنتی پیداکند.

کدام نما بهتر است؟

گروه معماری و دکوراسیون :ایرانیان دارای سابقه طولانی و دیرینه در امر نما سازی برای ساختمان ها هستند و در طول تاریخ از گچ بری و آهک بری، برای نماسازی استفاده میکرده اند. نتیجه و حاصل کار هنرمندانه و در عین حال فنی و اصولی معماران و بناها و سازندگان ایرانی را میتوان در بناهای تاریخی مثل مساجد جامع بسیاری از شهرها، از جمله شیراز، تبریز، اصفهان و بسیاری از عمارت ها، بقعه ها و مقبره ها و بناهای قدیم و تاریخی در جایجای کشور، به عینه مشاهده کرد. در حال حاضر نماهای متفاوتی برای ساختمان به کار می برند و مالکان بر حسب قیمت و هزینه هایی که هر نما دارد به انتخاب نوع نمای خانه شان میپردازند . در ادامه سلسله مطالب کالای برتر در این شماره از نشریه، به بررسی بازار نماهای بایرامیکس، کنیتکس، سنگ،گرانیت، مرمریت و سرامیک پرداخته ایم، با این توضیح که مطالب ارائه شده نظرات تولیدکنندگان، فروشندگان و واردکنندگان و مصرف کنندگان است؛ پیام ساختمان از نظرات دیگر تولیدکنندگان، منتقدان و کارشناسان استقبال میکند.

نمای بایرامیکس

بایرامیکس که امروزه به عنوان نمای تزئینی داخل و خارج ساختمان به کار میرود، برای اولین بار در سال 1993 میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. محصول حاضر به صورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانه های گرانیتی و مرمر آمیزه با تنوع رنگ فراوان و دانه بندیهای متعدد، رزین های طبیعی و مصنوعی و سایر افزودنیها میباشد.
فلاح از شرکت پوششگران به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بایرامیکس بعد از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ تزئینی به خود میگیرد. این نما روی سطوح چرب، غبارآلود، ناهموار، مرطوب و همچنین مواقعی که هوا توفانی و دارای گردوغبار باشد قابل اجرا نیست. مزایای کاربرد بایرامیکس به گفته فلاح، ضخامت ناچیز بایرامیکس یا مینرال بار وزنی ساختمان را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد .
او اضافه کرد: اجرای مینرال آسان و سریع است. دارای تنوع رنگ فراوان و دانه بندیهای گوناگون بوده و از این رو به آرشیتکت ها و مهندسین امکان اجرای طرح های زیبا و متنوع میدهد. قابل شستشو بوده ومقاوم درمقابل بخارآب و یخبندان است. از مقاومت و استحکام زیادی برخوردار بوده و دارای ویژگی انعطاف پذیری میباشد. با توجه به اینکه دارای پایه آبی هستند،اجازه تنفس به دیوار میدهند و در زمستان درنمای داخلی بخار نمی کنند.
یکی دیگر از قابلیت های مینرال این است که به عنوان پرکننده درزها و ترک های دیوار، عمل مینماید،به علت عدم وجود حلال های سمی و مضر ونیز فقدان مواد نفتی دوست محیط زیست می باشد. همچنین به دلیل وزن سبک و عکس العمل ایده آل پوشش های مینرال درمقابل زلزله، مصالحی ایده آل برای برج ها و ساختمان های بلند مرتبه میباشد.

قیمت نمای بایرامیکس

با مقایسه قیمت سایر نماها، هزینه اجرای نمای مینرال کمتر است. به گفته فلاح، قیمت نمای بایرامیکس چینی متری 14 تا15 هزار تومان و محصول ایران با رزین آلمان متری 25 هزار تومان است. کنیتکس این محصول ترکیبی از کربنات کلسیم ، پیگمنت های AntiUV ، رزین آکریلیک ، تالک، روان کننده ها و افزودنیهای دیگر است. فلاح بیان کرد: این محصول با وزن بسیار کم و خاصیت ضد آب ، قابلیت انعطاف پذیری زیادی داشته و با تنوع رنگ و سادگی خاص خود در بسیاری از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از علل عمده گرایش مصرف کنندگان در سال های اخیر به این محصول، قیمت پائین آن نسبت به دیگر محصولات مشابه بوده که از روزهای آغازین تولید و عرضه آن به بازار مصرف، به طور چشمگیری مورد توجه عموم قرار گرفت تا زیبنده پروژه های کوچک و بزرگ ساختمانی باشد.
رنگ های شاد ، زنده و ساده کنیتکس آن را از محصولات دیگر، متمایز ساخته است. قیمت این نما متری 12 هزار تومان است. نمای سنگی منصوری، واردکننده سنگ است؛ وی درباره نماهای سنگی اظهار داشت: برای نماهای سنگی از انواع سنگ های پلاک بارنگ های گوناگون و اندازه های متفاوت استفاده می نمایند مانند سنگ تراورتن باغ ابریشم مرمر و یا انواع سنگ های قیچی که دارای سطح ناصافی بوده ودر محل هائی که از لحاظ معماری احتیاج به قدری خشونت در سطح نما میباشد مورد استفاده قرار میگیرد .
وی اضافه کرد: بعضی از سنگ ها مانند سنگ های باغ ابریشم ، مرمر، مرمریت ویا انواع سنگ های چینی دارای سطحی صیقلی بوده و با توجه به اینکه سنگ خاصیت مکش چندانی ندارد، به خوبی به نما نمیچسبد و بعد از مدتی از نما جداشده و سقوط می کند. برای جلوگیری از این کار باید از پشت، آنها را به وسیله میله های مخصوصی که به آن اصطلاحاً اسکوب می گویند یه دیوار محکم نمود. منصوری درباره قیمت این نوع نماها گفت: اگر قیمت نصب آن را 60 تا 70 هزار تومان در نظر بگیریم قیمت تمام شده آن متری 110 هزار تومان میشود.
نمای گرانیتی این نوع نما، ترکیبی است از چیپس های سرامیکی، پودرگرانیت، رزین های آکریلیک ساختمانی ، پیگمنت های AntiUV ، روان کننده ها و همچنین سایر آراینده ها و مواد افزودنی دیگر. صحرامنش، تولیدکننده سنگ گرانیتی به خبرنگار ما میگوید: این محصول از ابتدای عرضه، به بازار مصرف توجه دست اندرکاران صنعت ساختمان را به خود جلب کرد. از علل عمده توجه متخصصین و عموم دست اندرکاران صنعت ساختمان به این محصول، میتوان شباهت بسیار زیادی که به سنگ های گرانیتی دارد را برشمرد. این محصول علاوه بر دارا بودن طیف رنگی گسترده، قیمت بسیار مناسب تری نسبت به سنگ های ساختمانی دارد. همچنین این محصول دارای پولک های سرامیکی بوده که باعث انعکاس نور و زیبائی خیره کننده ای میشود.
کم بودن وزن این محصول در برابر سنگ های گرانیتی، از ویژگیهای عمده آن به شمار میرود. تقریبا میتوان وزن هر متر مربع این محصول را در برابر سنگ های گرانیتی، یک پنجم برآورد نمود. حلال رزین های آکریلیک در این محصول آب بوده و به هیچ عنوان از نفت یا تینر در آن استفاده نمیشود. به همین دلیل فاقد حساسیت بهداشتی و بو است. نمای مرمریت سنگ های مرمریت بیشتر در فضای داخلی ساختمان های مسکونی استفاده میشود. یکنواختی در سنگ های مرمریت از اهمیت بالائی برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قیمت آن بالاتر است. مرمریتی که برای فضای داخلی منزل مورد استفاده قرار میگیرد، با سنگ هائی که برای نمای خارجی استفاده میشود متفاوت است.
شهبازی که تولیدکننده نمای مرمریتی است گفت: سنگ های تراورتن به دلیل حفره هائی که در آنها مشاهده میشود، انجام پذیر است یک نوع سنگ کم مقاومت به نظر برسند؛ در حالی که این طور نیست و سنگ تراورتن یکی از بادوام ترین سنگ ها برای نمای داخلی و خارجی ساختمان ها محسوب میشود. حداقل عمر سنگ های آهکی مانند مرمریت و تراورتن، 30 سال است و علاوه براین، با صیقل دادن این نوع سنگ ها، امکان تغییر و تمیز شدن نمای آن پس از چند سال کارکرد فراهم میشود، در حالی که انجام این کار برای سنگ‎های مصنوعی مانند کاشی و سرامیک امکان پذیر نیست. نمای سرامیک از جمله معایب نماهای سرامیکی عایق نبودن آن به سرما و گرما و صدا میباشد همچنین نماهای سرامیکی به دلیل بازتاب شدید نور در مکان های شلوغ به کار نمیروند. بنابراین نماهای سرامیکی توسط اکثریت فعالان بازار ساختمان توصیه نمیشود.×