کنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزی

دانستنی های کنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزی

پوشش سلولزی ، کنیتکس و رولکس

پوشش سلولزی از مصالح جدیدی است که به تازگی جایگزین رنگ های ساختمانی شده است و پوششی برای تزیین دیوار محسوب می شود، بلکا یک پوشش سلولزی در واقع صنعتی است که به مرور زمان جایگزین رنگ های ساختمانی شده و قابلیت ترمیم و اجرا روی سطوح مختلف و طراحی در اشکال مختلف داشته و تنوع نامحدود رنگی از مزایای پوشش سلولزی است. همچنین به عنوان عایق حرارت، برودت، صوت، رطوبت می تواند موجب کاهش قابل توجه مصرف انرژی، بازتاب نور، رفلکس صدا شود. مقاوم در برابر آتش، ضربه و ترک خوردگی بوده و خاصیت آنتی استاتیک (گرد و غبار و مولکول های سوخته در هوا را به خود جذب نمی کند) داشته، سرعت اجرایی بالایی نیز دارد.

پوشش سلولزی ، کنیتکس و رولکس

پوشش سلولزی چیست؟

تزیینات و نمای ساختمان از یکسو به ذوق و سلیقه سازنده و از سوی دیگر به مصالح نوین و پیشرفت تکنولوژی بستگی دارد؛ از این رو با رشد صنعت و ورود مصالح جدید نه تنها سرعت در ساخت و ساز معنا پیدا می کند بلکه کیفیت و تنوع نیز افزایش می یابد.
همان طور که می دانید مصالح ساختمانی سنتی، توان پاسخگویی به نیازهای امروزی بشر را ندارد. نیازهای عمومی صنعت ساختمان در سال های اخیر، به دلیل حجم گسترده اطلاع رسانی و دستیابی به ابزارهای ارتباط جمعی نوین مانند اینترنت افزایش یافته و آگاهی از وجود محصولات جدید و کم هزینه، تمایل مصرف کنندگان را به استفاده از این گونه مصالح و تولیدات مدرن و شیک را افزایش داده است. در این میان دست اندرکاران صنعت ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده، با آگاهی از این مهم و در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و موارد فنی خاص استفاده از این محصولات، رویکرد وسیعی به استفاده از این نوع محصولات داشته اند.

بهینه سازی مصرف انرژی

مباحث مهمی مانند بهینه سازی مصرف انرژی، سبک سازی ساختمان ها، عوامل جوی و زلزله، سرعت اجرای بسیار بالا در بهره برداری هر چه سریع تر از منافع سرمایه گذاری در این صنعت، از جمله مواردی است که طی سال های اخیر توجه شایانی بدان شده است. در این بین تولیدکنندگان مصالح ساختمانی از دقت نظر بالایی در تولید این گونه از محصولات ساختمانی برخوردار بوده و با استفاده از دانش بالای علمی، اقتصادی، مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و زیبایی شناسی در این راه قدم گذاشته و پیش می روند.
یکی از مصالح جدیدی که به تازگی جایگزین رنگ های ساختمانی شده و پوششی برای تزیین دیوار محسوب می شود، پوشش سلولزی به نام بلکاست؛ بلکا در واقع صنعتی است که به مرور زمان جایگزین رنگ های ساختمانی شده، درعین حال زیبایی، سلامت بهداشتی و صرفه جویی منابع نفتی را به دنبال دارد.

خلاقیت مدرنیسم

رنگ هایی که در بیشتر کشورهای جهان سوم و درحال توسعه استفاده می شوند، در کشورهای پیشرفته از چرخه استفاده خارج شده اند زیرا به گفته کارشناسان این رنگ ها دارای اکسید سرب هستند که سرطان زاست و برای کارکنان کارخانه ها رنگ سازی و همچنین مصرف کنندگانی که در معرض استنشاق این مواد قرار دارند مضر است. پس از گذشت حدود 70 سال از تولید رنگ، هنوز عیوب فراوانی برای رنگ شیمیایی مطرح است. شاید به همین دلیل برای رنگ آمیزی اماکن و ساختمان ها شالوده ای از تفکر قدیمی که مبتنی بر استفاده از مواد طبیعی بود و همچنین خلاقیت مدرنیسم، فرایندی شد و به عنوان پوشش های سلولزی به بازار ارائه شد.

پوشش منحصربه فرد در طراحی و دکوراسیون داخلی

آقای رضایی، مدیرعامل شرکت رومالین می گوید: پوشش تولیدی این شرکت ترکیبی است از آخرین متدهای مهندسی پلیمر، عمران و معماری که با استفاده از الیاف طبیعی و مصنوعی، سلولز، سنگ و رزین، یک پوشش منحصر به فرد در طراحی و دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و .... ساخته و به کمک سلیقه های نو شتافته است.
به گفته او، این پوشش یک پوشش زیبا و درعین حال اقتصادی است که توسط ژاپنی ها ابداع و استفاده می شد. مردم ژاپن به علت سرمای زیاد کشورشان از این پوشش به عنوان عایقی در برابر سرما استفاده می کردند و سبوس برنج را بعد از کوبیدن با چسب ترکیب نموده و به صورت لایه ای روی درها می مالیدند. بعدها این پوشش شکل کامل تری گرفت و در اروپا استفاده شد و به جای سبوس و ساقه برنج از مواد دیگری استفاده شد.
ماده اولیه تولید پوشش سلولزی، سلولز و افزودنی هاست که تنوع این محصول را بسیار زیاد کرده و کم کم به صورت یک پوشش شناخته شده درآمد که در تمام دنیا کاربرد دارد.
رضایی برخی ویژگی های مهم پوشش سلولزی را این طور برشمرد: قابلیت ترمیم و اجرا روی سطوح مختلف و طراحی در اشکال مختلف داشته و تنوع نامحدود رنگی نیز دارد. همچنین به عنوان عایق حرارت، برودت، صوت، رطوبت می تواند موجب کاهش قابل توجه مصرف انرژی، بازتاب نور، رفلکس صدا شود. مقاوم در برابر آتش، ضربه و ترک خوردگی بوده و خاصیت آنتی استاتیک (گرد و غبار و مولکول های سوخته در هوا را به خود جذب نمی کند) داشته، سرعت اجرایی بالایی نیز دارد. نداشتن بو و مواد فرار، طول عمر بالا و قابلیت شستشو از دیگر مزایای پوشش های سلولزی است.

اجرای پوشش سلولزی

اجرای پوشش سلولزی برخلاف ظاهر ساده آن به مهارت زیادی نیاز دارد تا علاوه بر ایجاد یک پوشش کامل روی دیوار، با استفاده از مقدار مناسب مواد اولیه بلکا ضخامت لایه روی دیوار در حد استاندارد باشد. این پوشش به راحتی روی سطوح گچ وخاک، انواع سیمان سیاه وسفید، رنگ پلاستیک (در این صورت باید قبل از اجرای بلکا سطح دیوار آستری از رنگ روغنی زده شود)، رنگ روغنی و ... قابل اجراست. در مواردی که دیوار کثیف بوده یا دوده زیادی روی آن قرار گرفته ابتدا لازم است تا حد امکان دیوار تمیز شود.
قیمت نصب و اجرای بلکا یا رومالین برای هر مترمربع بین4500 تومان تا 5500 تومان است که این تفاوت هزارتومانی برای هر مترمربع با توجه به متراژ کار متغیر بوده و نوسان خواهد داشت.

قیمت پوشش های سلولزی

قیمت پتینه بر اساس مترمربع:
قیمت بر حسب مترمربع: 3500برای محصولات سلولز
قیمت بر حسب مترمربع: 5800برای محصولات ابریشمی
قیمت پودر خشک بر اساس کیلو:
3000 تومان برای هرکیلو (سلولزی)
5800 تومان برای هر کیلو (ابریشم)
پوشش های الیافی (بلکا)
از 2000 تا 3500 تومان (پوشش الیافی تنها)
از 3500 تا 6500 تومان (پوشش الیافی و ابریشمی)
پوشش ابریشمی براق تر و نرم تر است.

×