menu

ثبت آگهی رایگان

دانستنی های گچ

گچ

گچ از مصالح پایه ساختمانی است که از سنگ گچ تولید می شود .سنگ گچ ،کلسیم سولفات آبدار است که در طبیعت یافت می شود.سنگ گچ پس از استخراج از معدن و حرارت دادن بصورت گچ ساختمانی تبدیل می شود.رنگ گچ به فرم طبیعی سفید بوده و ممکن است به دلیل ناخالصی های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ های خاکستری، خاکستری مایل به آبی، صورتی یا زرد دیده شود.در ساختمان سازی گچبصورت سنتی در دو مرحله 1- گچ زیر کار 2-بصورت لایه سفید و نازک روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.

گچ

گچ چیست؟

گروه ساخت وساز: گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به علت ویژگی هایی که دارد از زمان های قدیم در امر ساختمان سازی مورد مصرف داشته است. همچنان که در بناهای دوران صفویه گچ نقش مؤثری داشته و گچ بری های بسیار زیبایی از آن دوران باقی مانده است.
گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین می باشد تا آخرین مراحل بنا که سفیدکاری و نصب سنگ است، مورد نیاز بوده و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می نمایند. گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ به دست می آید. سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که به وفور در طبیعت یافت می شود و تقریباً در تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می باشد.
در ایران هم تقریباً در تمام نقاط کشور مخصوصاً مناطق مرکزی کشور، اطراف تهران ، جاجرود و آذربایجان یافت می شود.
در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است» به سراغ تولیدکنندگان رفته و گزارشی تهیه کرده ایم که در زیر می آید. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً نظر مدیران نشریه نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده نظرات برای قضاوت راحت تر مخاطبان هستیم

قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح

بهاره نیک سیرت، سرپرست فروش شرکت سنگر گچ ساوه به پیام ساختمان گفت: با توجه به در دسترس بودن بهترین و غنی ترین منابع و معادن سنگ گچ منطقه حدود سه دهه فعالیت در زمینه تولید گچ داریم. وی افزود: شرکت ما سابقه ای درخشان در زمینه تولید انواع گچ از جمله گچ طلایی (گچ سفیدکاری )، گچ و خاک ، گچ گیپتون ، گچ پاششی ،دیوار گچی 8 و 10 سانتی دارد و روزانه 1200 تن گچ پودری و 1500 متر پنل های گچی تولید می کند و توانسته است به بازار هدف خود که همان شرکت های ساختمانی و پیمانکاران و مصالح فروشان می باشد، دسترسی یابد.
نیک سیرت به دیگر محصولات گچی شرکت اشاره کرد و افزود: علاوه بر محصولات پیشین اقدام به تولید محصول جدیدی به نام سوپر گچ میکرونیزه نموده ایم که برای کارهای فانتزی ،گچ بری ، کشته کاری و سفیدکاری مناسب می باشد. وی اضافه کرد: گچ پاششی نیز محصولی است که به وسیله دستگاه با سرعت بسیار بالا و دورریز بسیار کم اجرا می گردد. این گچ مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت دارد و عایق حرارت و صدا می باشد و گیرش این گچ در کوتاه ترین زمان بین 2 تا 3 ساعت انجام می پذیرد. همچنین این گچ قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح از جمله بلوک سیمانی، تری دی پنل، هبلکس و سطوح دیگر را دارا می باشد.
وی در پایان با بیان اینکه یکی دیگر از مهم ترین محصولات شرکت دیوار های گچی می باشد، مزایای استفاده از دیوار های گچی را به شرح زیر بیان کرد:
1- ارزانی: با در نظر گرفتن کلیه هزینه ها تا مرحله نقاشی شامل قیمت مصالح ، حمل ، ملات ماسه ، سیمان ، گچ و دستمزد استادکار قیمت هر مترمربع دیوار گچی تقریباً 50 درصد ارزان تر از محصول مشابه می شود.
2- سبکی: وزن هر مترمربع دیوار گچی سنگر گچ تقریباً 78 کیلوگرم است که در مقایسه با دیگر مصالح تقریباً 60 درصد سبک تر است.
3- سرعت اجرا : یک استاد کارمی تواند به طور متوسط روزانه 60 مترمربع دیوار گچی را نصب نماید ، درحالی که برای نصب مصالح دیگر به یک استادکار و دو کارگر نیاز بوده و متوسط اجرا 30 مترمربع در روز است.
4- صرفه جویی در هزینه گچ و خاک: به دلیل آنکه پانل های دیوار گچی نیاز به گچ کاری ندارند و مستقیماً روی آن را نقاشی یا با کاغذدیواری پوشش می دهند یا کاشی کاری می نمایند که به دلیل عدم نیاز به گچ و خاک وزن کل دیوار به صورت چشمگیری کاهش می یابد.
5- کاهش هزینه ملات : درحالی که برای مصالح مشابه در هر متر تقریباً 30 کیلوگرم ملات ماسه و سیمان نیاز است ، برای هر مترمربع دیوار گچی 15 کیلوگرم ملات گچ و سریش با قیمت بسیار ارزان استفاده می شود.
6- افزایش فضای بیشتر در ساختمان: به دلیل آنکه در مصالح دیگر قطر دیوار 17 سانتیمتر و در اجرای دیوار گچی تقریباً 9 سانتیمتر است در نتیجه فضای مفید بیشتری خواهیم داشت.

گچ های استاندارد

سیامک آذری، مدیرعامل شرکت گچ هشترود مراغه به پیام ساختمان گفت: گچ سفیدکاری از جمله محصولات شرکت ماست که دارای استاندارد ملی به شماره 1-12015 می باشد و زمان گیرش اولیه 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان گیرش ثانویه آن حدود 23 دقیقه می باشد. وی افزود: مقاومت فشاری این گچ N/mm 1/28و مقاومت خمشی آن حدود23N/mm است که در کیسه های پلی پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری سمنان هشترود به بازار عرضه می گردد .
وی ادامه داد: محصول دیگر ما گچ سفت کاری نام دارد. این محصول در سال 1370 به مرحله تولید رسید و تا کنون در بازار عرضه می گردد . زمان گیرش اولیه آن 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان گیرش ثانویه حدود 22 دقیقه می باشد. همچنین مقاومت فشاری آن
N/mm 87/27و مقاومت خمشی آن N/mm 77/22می باشد. آذری در مورد بسته بندی این گچ هم گفت: این گچ در کیسه های پلی پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری خورشید هشترود به بازار عرضه می گردد.

ساخت 12 متر در 45 دقیقه

علی صدر، کارشناس فروش شرکت پانل سبک فردو نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما پانل سبک گچی تولید می کند و این محصول توسط چند شرکت در کشور تولید می شود اما هر کدام خصوصیات خاص خود از جمله ضد حریق بودن، سبکی و ... دارد. وی افزود:پانل های تولیدی ما بیشتر با هدف سریع سازی و سبک سازی در دیوار های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین نمی توان از این محصول به منظور مقاومت در برابر آتش استفاده کرد.
صدر ادامه داد: با این پانل ها می توان دیوار 12 متری را ظرف 45 دقیقه اجرا کرد. این محصول از کشور آلمان به ایران واردشده و دارای تأییدیه های آلمان است اما استاندارد داخلی هم نیاز است. وی خاطرنشان کرد: برخی محصولات دارای نشان استاندارد هستند اما برخی استاندارد ندارند. لازم به ذکر است قطر این دیوار ها 7، 5/7، 5/9، 5/12 و 5/15 می باشد.

گواهی نامه 9001 ISO

پیمان نیکبخت، مدیر روابط عمومی شرکت آذین گچ میانه نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت آذین گچ با ظرفیت 1500 تن در روز فعالیت می کند و تمامی محصولات ما با استاندارد بالایی در کیسه های 40 و 50 کیلوگرمی عرضه می شوند.
وی افزود: با توجه به مشتری مداری شعار ما این است: کیفیتی که می توان به آن اعتماد کرد.ضمن اینکه خوشبختانه ما علاوه بر نشان ملی استاندارد، گواهی نامه 9001 ISO هم داریم. نیکبخت در پایان گفت: از جمله گچ های تولیدی ما گچ خاک، گچ زیر کار، گچ مخصوص تاق اشاره کرد که بر طبق آزمایشات و آنالیزهای صورت گرفته سنگ گچ مورد استفاده در کارخانه دارای درجه خلوص 5/98 می باشد. شایان ذکر است محصولات ما هم اکنون در بازار داخلی و همچنین کشورهای همسایه نظیر کشور عراق و کشورهای آسیای میانه عرضه می گردند.

نسل جدید گچکاری با گچ پاش

گروه بازار ساختمان:کشورهای پیشرو در جهان مدت هاست که از گچ به صورت ساده استفاده نمی کنند و این اتلاف منابع را تنها برای کشورهای در حال توسعه مانند ملل افریقا باقی گذارده اند اما بهره بردن از گچ فراوری شده که با نام هایی مانند گچ پلیمری یا گچ پاششی نیز مشهور شده، نیاز به وسایلی دارد که پوششی از گچ را بر دیوار بیافشاند. این امر برای ایران که هم دارای ساخت و ساز وسیع است و هم دومین تولیدکننده گچ در دنیاست اهمیت بسیار دارد.
اندک اندک ایران وارد بازار گچ های فراوری شده می شود. اکنون می توان استفاده از این فناوری ها را در برخی از شرکت ها دید که بیشتر از هزینه ها به ارزش افزوده می اندیشند. از این وسایل بیشتر از خانه های نقلی و ویلایی در ساخت و ساز های بزرگ و وسیع استفاده می شود حال آنکه برای هر پروژه ای کارایی دارد. در ادامه با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه ماشین آلات گچ پاش بوده و الزاما نظرات نشریه نمی باشد به بررسی بازار و کیفیت این کالاها اشاره ای نیز به بتن پاش ها خواهیم داشت.
ماشین آلات پاشش برای مصالح بسیاری مانند سیمان و گچ تا پلیمر ها و عایق ها مورد استفاده دارد ام بر خلاف سایر دستگاه ها دارای بازار متشکل مشهور نیست و تنها می توانید آن را مرز کمی میان ماشین آلات گچ پاش و ملات پاش وجود دارد و معمولا شرکت ها هر دو محصول را عرضه می کنند.
اردشیر امین زاده مدیر عامل ماشین آلات کلار معتقد است گچ پاش تولیدی این شرکت علاوه بر گچ می تواند ملات ریز دانه را نیز بر دیوار بپاشد. به گفته وی که محصولی خاص برای بازار تولید کرده که نمونه مشابه ندارد تاکید دارد: آنچه که به عنوان بتن پاش به بازار عرضه می شود تنها ملات پاش است که دانه بندی ماسه آن بین صفر تا 6 می باشد که چون کمتر از هشت می باشد که بتن حاصله را ملات یا بتن ریز دانه غیر باربر است. امین زاده افزود: ما محصول جدیدی که ابداع کردیم می تواند گچ عادی را به همراه افزودنی های خاصی به گچ پلیمری تبدیل کند. شرکت فوق دو مدل ملات پاش میکسردار و بدون میکسر را با قیمت های 11.500 میلیون و 9 میلیون تومان و گچ پاش را با 8 میلیون و سَرند برقی را 900 هزار تومان تولید می کند.

به سفیدی گچ به قدرت ملات

سبک سازی، سرعت و پیشگیری از اتلاف سرمایه از مزیت های استفاده از گچ پاشی است به ویژه آنکه می توان از این روش در پارتیشن بندی نیز بهره برد. هوشنگ کیانی بختیاری یک سرمایه گذار است که وی را در کارگاهی ساختمانی می یابیم. وی که در حال بازدید از اجاری گچ پاشی است به خبرنگار ما گفت: من از دیدن نحوه اجرای ونیز وضعیت نتیجه این روش بیشتر از سفید کاری و ... متعجب شدم و از این به بعد در پروژه هایی سرمایه گذاری خواهم کرد که دیوارهای سبک، سریع ساخته شوند و به سفیدی گچ باشند. همچنین ملات پاش ها دیوار را به نحوی می سازند که انگار این ملات همان بتن است.
مهدی موسوی مدیر آموزش ایران کناف و ایران گچ به خبرنگار ما گفت: ما علاوه بر تولید گچ پلیمری ، گچ پاش هایی را منطبق با فناوری روز اروپا عرضه می کنیم که می تواند با 6 نفر نیروی کار 60 لیتر را در دقیقه برای پوشش سطحی به وسعت 150 تا 250 متر مربع در روز گچ پاشی کند. وی قیمت این کالاها را 8 هزار دلار (در حدود 35 میلیون تومان) به همراه ابزارهای مربوطه عنوان کرد. محصولات ما به عراق ، افغانستان، افریقای جنوبی هند صادر می شود.
وی به نکته ای جالب در خدمات پس از فروش اشاره کرد که گچ کاران و پیمان کاران خریدار دو روز در شرکت مابه رایگان آموزش می ببیند سپس دستگاه ارسال شده و باز هم به رایگان توسط تکنسین های ما در اولین کارگاه دستگاه راه اندازی می شود و در صورت بروز مشکل قطعات عوض می شود.

پوششی به جای گچ و خاک

بازار بتن پاش ها را بیشتر از گچ پاش ها می طلبد. از این رو تنوع قیمت این ماشین آلات بیش از گچ پاش هاست اما حداقل و حداکثر قیمت گچ پاش ها از بتن پاش ها بیشتر است. آنچه در دنیا رواج دارد و اخیرا در ایران نیز دیده می شود مفتول های مشبک فلزی همراه با پلی استایرن است که بدون ستون و در یک راستای طولانی قرار دارد و روی آن ملاتی از سیمان و ماسه دانهِ صفر تا شش پاشیده می شود.
گل پرور مدیر عامل شرکت تجهیز تونل جوان معتقد است: برتری محصولات این شرکت در خدمات پس از فروش می باشد که بسته به نوع دستگاه از یک تا 5 سال را در برمی گیرد. گچ پاش های تولیدی تجهیز تونل جوان از 10 تومان تا 20 میلیون تومان قیمت دارد و به الکتروموتورها وارانتی و به سایر بخش های دستگاه مانند گیربکس ها گارانتی تعلق می گیرد. علاوه بر این بتن پاش های این شرکت که بین 4میلیون تا 100 میلیون تومان قیمت دارد و از خانه های کوچک تا مغار نیروگاه، سد سازی و تونل های فضاهای شهری قابلیت استفاده دارد را در بر می گیرد. وی در توضیح اینکه چرا تا این حد به داخلی بودن تولیدات شرکت اش می نازد و چگونه کالایی ایرانی آن همه ماشین آلات می تواند برای مصرف کننده برتر از مدل اروپایی باشد تاکید کرد: وقتی به هر دلیل قطعه لازم برای دستگاه موجود نباشد در زمان نیاز به خدمات پس از فروش، تولید داخلی به مزیت تبدیل می شود. چرا که دستگاه های مثلا آلمانی خوب است اما زمانی که قطعات آن نرسد چالش اساسی ایجاد می شود.
وطن دوست از گچ کاران ساختمان به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: گچ ساده نسبت به گچ پلیمری بسیار ارزان تر تمام می شود اما آنچه خارجیان را نیز بر آن داشته تا به گچ پلیمری گران تر رویکرد کنند سرعت بالای اجرا، کیفیت خوب و کاهش پرت گچ می باشد از این روست که قیمت هر بسته 30 کیلوگرمی از گچ پاششی دوبرابر گچ عادی و حدود 6 هزار تومان است.
گچ کاری در گذشته نه تنها برای مقاصد هنری ساختمان بلکه برای مصارف نازک کاری استفاده می شد. شانه ساز، یکی از فعالان این عرصه که به نوعی مصرف کننده این دستگاه هاست که به خبرنگار پیام ساختمان تاکید کرد: اکنون به یُمن ابداع گچ پاش ها دیگر نیازی به گچ و خاک نیست و به سهولت می توان نازک کاری را انجام داد. کافیست بتوانید یکی از این دستگاه های گچ پاش را خریداری کنید و با چند ساعت آموزش و تهیه کردن ماده مصرفی آن کسب و کار خوبی را راه اندازی کنید. آن هم در بازار به بزرگی صنعت ساخت و ساز کشور . دلیل موفقیت در این شغل هم این است که گچ پاشی بسیار سریع و مقرون به صرفه تر از گچ کاری های قدیمی بوده و به دلیل برتری های گچ پلیمیری که باید پاشیده شود بازار نازک کاری تنها در انحصار این روش کار با گچ ساختمانی است.
صادق کافی، فروشنده دستگاه های گچ پاش می گوید: بازار گچ از حالت سنتی خارج شده و حداقل در شهرهای بزرگ همه از فناوری های نوین گچ مانند گچ پاششی استفاده می کنند. اما خرید دستگاه گچ پاش پایان کار نیست و نیاز به آموزش هم دارد.

خدمت بهتر از برند برتر

برتری رایگان به دست نمی آید و نیاز مند تلاش است. این جمله را از ما داشته باشید تا به ییک نکته برسیم. این روزها با ورود فناوری های جدید به عرصه تولید مصالح ساختمانی بسیاری از شرکت ها اقدام به عرضه ماشین آلاتی به نام گچ پاش می کنند اما تا چه میزان خرید از آنها قابل اطمینان است؛ صنعتگر از کارشناسان بازار مشاین آلات ساختمانی معتقد به خبرنگار ما گفت: ماشین آلات هر چه که باشد غیر از مواد مصرفی به تعویض قطعات نیز نیاز مند است و اگر شرکتی آن را تحت پوشش نداشته باشد وسیله خریداری شده بی استفاده می شود از این رو باید به خدمات پس از فروش و نیز اعتبار شرکت نیز توجه داشت. فرزاد علی نژاد کارشناسی است که کار با ایران کناف و ایران گچ را مناسب می داند و دلیل آن را نیز علاوه بر مرغوبیت محصولات آنها در آموزش رایگانی می داند که برای کار با گچ پاش ارائه می کنند.
آنچه در بازار دستگاه های پاششی مهم است اینکه باید به خدمات پس از فروش باید دقت داشت. از تامین قطعات تا آموزش رایگان استفاده از این وسایل را می توان در برخی از تولید کنندگان دید.

در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×