شن ، ماسه ، گچ ، آهک ، پوکه

شن ، ماسه ، گچ ، آهک ، پوکه

شن و ماسه از مصالح پایه و اساسی ساختمانی است و تهیه آن به شرط مرغوبیت و توجه به فاکتورهای خرید و فروش در قیمت تمام شده ساختمان تاثیر بسزایی دارد و این امر خود منوط به دانستن نکاتی چند است. به عنوان اولین نکته مشتری باید دقت داشته باشد که مصالح فروش به صورت تنی حواله ماسه از معدن خریداری می نماید و معدن دار به صورت تناژ هر بار از حواله مصالح فروش کسر می نماید. شن و ماسه قسمت اصلی ساختن یک سازه بتنی را با توجه به مقاومت ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جوی و عمر طولانی آن نسبت به ساختمان های فلزی و آجری تشکیل می دهد؛ لذا باید توجه کرد که جنس و خصوصیات مختلف شن و ماسه در هر ناحیه متفاوت است و از هر نوع شن و ماسه برای ساخت وساز نمی توان استفاده کرد. به این دلیل مطالعات انجام شده ممالک دیگر به طور کامل و دقیق برای ما قابل استفاده نیست. لذا در مملکت پهناوری مثل ایران شن، ماسه، حتی سنگ و خاک هر ناحیه باید به طور جداگانه موردمطالعه قرارگرفته و مشخصات معینی برای آن تهیه شود. گچ از مصالح پایه ساختمانی است که از سنگ گچ تولید می شود .سنگ گچ ،کلسیم سولفات آبدار است که در طبیعت یافت می شود.سنگ گچ پس از استخراج از معدن و حرارت دادن بصورت گچ ساختمانی تبدیل می شود.رنگ گچ به فرم طبیعی سفید بوده و ممکن است به دلیل ناخالصی های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ های خاکستری، خاکستری مایل به آبی، صورتی یا زرد دیده شود.در ساختمان سازی گچبصورت سنتی در دو مرحله 1- گچ زیر کار 2-بصورت لایه سفید و نازک روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. آهک از مصالح پایه ساختمان سازی به شمار می رود که در ساخت وساز ساختمان و یا برای ساخت مصالح دیگر ساختمانی مورد استفاده قرارمی گیرد. آهک در استحکام ساختمان نقش مهمی ایفا می کند .

کالاهای شن ، ماسه ، گچ ، آهک ، پوکه

. . . . 1 2 3 4 . . . .

دانستنی های شن ، ماسه ، گچ ، آهک ، پوکه

شن و ماسه چیست؟

شن و ماسه

شن و ماسه از مصالح پایه و اساسی ساختمانی است و تهیه آن به شرط مرغوبیت و توجه به فاکتورهای خرید و فروش در قیمت تمام شده ساختمان تاثیر بسزایی دارد و این امر خود منوط به دانستن نکاتی چند است. به عنوان اولین نکته مشتری باید دقت داشته باشد که مصالح فروش به صورت تنی حواله ماسه از معدن خریداری می نماید و معدن دار به صورت تناژ هر بار از حواله مصالح فروش کسر می نماید.
در کلیه معادن باسکول رایگان جهت کامیون وجود دارد که بر اساس آن تناژ از حواله مصالح فروش کم می گردد. پس به زبان ساده بی معنی است اگر کامیونی که یک بار به طور رایگان در معدن باسکول شده است دوباره به باسکول دیگری مراجعه نماید و هزینه ای متقبل شود و بار را با باسکول غیر معدن به حضور مشتری ارسال نماید چنین بارنامه های قطعاً اشکال تناژی دارد.
در حالت دوم فرض می کنیم با باسکول معدن، بار ماسه یا شن یا آجر و غیره برای مشتری ارسال و تحویل شده است. در این حالت باید برگه باسکول دارای شماره تلفن و آدرس معدن باشد و آن شماره تماس نیز پاسخ گو باشد که مثلاً در تاریخ فلان از این حواله چقدر ترخیص بار گردیده است در غیر این صورت نیز مشتری باید بداند که تناژ باسکول درست نیست.

جنس شن و ماسه

شن و ماسه قسمت اصلی ساختن یک سازه بتنی را با توجه به مقاومت ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جوی و عمر طولانی آن نسبت به ساختمان های فلزی و آجری تشکیل می دهد؛ لذا باید توجه کرد که جنس و خصوصیات مختلف شن و ماسه در هر ناحیه متفاوت است و از هر نوع شن و ماسه برای ساخت وساز نمی توان استفاده کرد. به این دلیل مطالعات انجام شده ممالک دیگر به طور کامل و دقیق برای ما قابل استفاده نیست. لذا در مملکت پهناوری مثل ایران شن، ماسه، حتی سنگ و خاک هر ناحیه باید به طور جداگانه موردمطالعه قرارگرفته و مشخصات معینی برای آن تهیه شود.
رسوبات آبرفتی جوان مهم ترین منابع تأمین شن و ماسه ساختمانی اند. این رسوبات به دلیل ناچیز بودن پیوند ذراتشان به یکدیگر به سادگی قابل بهره برداری اند. حدود نیمی از سطح کشور ما را رسوبات جوان متعلق به کواترنر با سنی کمتر از 2 میلیون سال پوشانده شده است. منشأ این رسوبات متفاوت است و تنها گروه های به خصوصی از آنها می توانند منبع تأمین شن و ماسه ساختمانی باشند. در این مطلب، نکات لازم جهت خرید شن و ماسه و توضیحات فنی در خصوص آن ارائه گردیده است. مطالعه این مطلب برای هر فردی که در صنعت ساخت وساز فعالیت می کند، توصیه می شود.

مهم ترین منابع تأمین شن و ماسه

شن و ماسه مورداستفاده در کارهای ساختمانی به دو گونه تهیه می شود. 1 ـ شن و ماسه طبیعی 2 ـ شن و ماسه شکسته.

1 ـ شن و ماسه طبیعی

هرسال پس از فصل بارندگی و طغیان رودخانه ها مقدار زیادی شن و ماسه در بستر رودخانه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد و این ماسه ها را پس از شستن و سرند کردن استفاده می شوند.

2 ـ شن و ماسه شکسته

تک سنگ های درشت را بعد از تعیین جنس آن در سنگ شکن های مختلف شکسته و خرد می شوند، آنگاه آنها را به وسیله الک های مخصوص دانه بندی نموده و به مصرف می رسانند.

ابعاد دانه ای شن مصرفی در ساختمان

عمده ترین ماسه تهیه شده در کارخانه های شن و ماسه صرف بتن می شود و قسمت کمتر آن صرف تهیه ملات می گردد. بزرگی دانه های مصرف شده در ملات با توجه به ضخامت ملاتی که زیر فرش موزاییک یا سنگ یا روی آجرچینی دیوار می کشند متفاوت است.
بزرگی بزرگ ترین دانه ماسه برای ملات و نماسازی نباید از نصف کلفتی لایه ملات که روی آجر می کشند بیشتر باشد و برای دوغاب پشت کاشی کاری و سنگ کاری نیز باید از دانه های کوچک تر استفاده کرد تا این دانه ها بتوانند همراه دوغاب سیمان به داخل بدنه سنگ با سیمان نفوذ کرده و موجب چسبانیدن آن به دیوار بشود.
در حدود 35 تا 40 درصد حجم ماسه های ملاتی را هوا تشکیل می دهد که قسمتی از این هوا باید پس از مخلوط شدن ماسه با سیمان به وسیله گرد سیمان اشغال شده و درنتیجه وزن مخصوص ملات بالا می رود و موجب یکپارچه شدن ملات و آجر روی آن می شود.
اگر مقدار ریزدانه های داخل سیمان (خاک) از مقدار معینی بیشتر باشد (در حدود 3 تا 4 درصد) این ریزدانه ها دور دانه های ماسه را گرفته و مانع آن می شود که دور دانه با سیمان گرفته شده و به دانه مجاور بچسبد و در نتیجه باعث پوکی ملات می گردد. البته ماسه کاملاً شسته و مناسب برای ملات به نسبت ماسه ای که دارای ریزدانه بیشتری باشد کمتر شکل پذیر بوده و پهن کردن آن روی دیوار یا زیر فرش کف احتیاج به نیروی بیشتری دارد و در نتیجه این ماسه موردقبول کارگران ساختمانی نیست. لذا برای مصرف این گونه ماسه ها کارگران ساختمانی از سیمان بیشتری استفاده می نمایند تا کمبود ریزدانه های ملات را به وسیله سیمان تأمین نموده و ملات شکل پذیرتری به دست آورند.

مواردی که نباید در ماسه و شن باشد:

مهم ترین ماده مضر برای شن و ماسه در بتن یا ملات، خاک رس است، زیرا خاک رس خاصیت مکندگی آب داشته و در حدود 8 برابر وزن خود آب می کشد. در نتیجه آب ملات را مکیده و آن را خشک نموده و مانع فعل وانفعالات طبیعی سیمان گشته، در نتیجه چسبندگی بین دانه ها به خوبی انجام نشده، قطعه پوک می شود و چنین قطعه ای باربری لازم را ندارد.
دیگر آنکه خاک رس موجود در ملات دور دانه های شن و ماسه را گرفته و مانع تماس آن با سیمان می گردد. بعضی از آئین نامه ها وجود 3 تا 5 درصد وزن خاک رس را در شن و ماسه مجاز می دانند. برای تعیین مقدار خاک رس و سایر ریزدانه ها باید از روش های آزمایشگاهی استفاده کرد.

محل های مصرف شن و ماسه در ساختمان:

لاوه بر مصرف شن و ماسه در ساختمان های بتنی، این مصالح در نقاط مختلف کلیه ساختمان ها مصرف دارد. از جمله در پی سازی قریب به اتفاق ساختمان ها که از دوطبقه بیشتر است از بتن استفاده می گردد. همچنین در ساختمان های آجری برای چیدن آجر از ملات ماسه و سیمان استفاده می نمایند. برای فرش موزاییک و نصب کاشی از ملات ماسه و سیمان استفاده می کنیم. همچنین برای دانه بندی کف فضاهایی که روی زمین ساخته می شود (همکف یا زیرزمین) برای آنکه از نفوذ رطوبت به سطح جلوگیری شود از شن با ابعاد مختلف استفاده می گردد و علاوه بر اینها برای محفوظ نگه داشتن لوله های تأسیسات که در ایران معمولاً از کف ساختمان عبور می کند علاوه بر ضدزنگ ـ پشم شیشه ـ نایلون پیچی روی لوله ها را با یک لایه ماسه غیرآهکی می پوشانند تا مواد آهکی که احتمالاً در پوکه یا ملات وجود دارد روی آن اثر نکند.

آزمایشاتی که باید روی ماسه انجام شود

برای داشتن یک بتن خوب و ملایم، باید روی دانه ها آزمایش های متفاوتی انجام شود که با تناسب محل سازه و استفاده ای که از آن می شود متفاوت باشد. مثلاً ماسه ای که برای پایه پل مصرف می شود باید از نظر مقاومت در مقابل نمک ها آزمایش شود، زیرا این پایه در معرض حمله شدید سولفات ها قرار دارد یا ماسه ای که برای ریختن قطعه بتنی که در راهرو یک محل عمومی مانند سینما، مدرسه یا بیمارستان مصرف می شود باید از نظر سایش آزمایش شود. ولی آزمایش تعیین درصد مواد خارجی، مخصوصاً درصد مواد آلی و همچنین درصد خاک رس برای تمام ماسه های طبیعی لازم است.
روش های آزمایشگاهی برای تعیین درصد سایش دانه های شن و ماسه موجود است که مشهورترین آن آزمایش لوس آنجلس است. بهترین روش برای تعیین مقاومت های یک توده شن و ماسه، آزمایش آن به طور عملی است. مثلاً اگر بخواهیم مقاومت ماسه را در مقابل سایش تشخیص بدهیم بهتر است با ماسه مورد آزمایش قطعه ای بتنی تهیه نماییم و آن را در محل پررفت وآمدی قرار بدهیم.

قیمت روز شن و ماسه

انواع شن و ماسه نام واحد نوع بسته بندی قیمت بلوکاژ سنگ دانه بندی شده تن فله ( ویژه مقاومت پی ) 25,000 شن بادامی 2٫0٫0 تن فله ( ویژه بتن ) 15,500 شن شسته عدسی 1٫0٫0 تن فله ( ویژه بتن و سنگ ) 13,500 شن مخلوط عدسی،بادامی،نخودی تن فله ( ویژه بتن ) 14,000 شن نخودی 1٫5٫0 تن فله ( ویژه بتن ) 14,000 ماسه شکسته خورده سنگ تن فله ( ویژه سنگ و بنایی ) 14,000 ماسه ملاتی (خاکدار) مخلوط خاک و ماسه تن فله ( ویژه بنایی ) 13,000 ماسه 1 بار شسته مخلوط تن فله ( ویژه سنگ و بنایی ) 15,000 ماسه 2 بار شسته طبیعی شماره 0,6 تن فله ( ویژه بتن ) 16,000 ماسه 2 بار شسته طبیعی شماره 0,7 تن فله ( ویژه بتن ) 17,000 ماسه 2 بار شسته طبیعی مخلوط 0,6 و 0,7 تن فله ( ویژه بتن ) 16,500

گچ چیست؟

گچ

گروه ساخت وساز: گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به علت ویژگی هایی که دارد از زمان های قدیم در امر ساختمان سازی مورد مصرف داشته است. همچنان که در بناهای دوران صفویه گچ نقش مؤثری داشته و گچ بری های بسیار زیبایی از آن دوران باقی مانده است.
گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین می باشد تا آخرین مراحل بنا که سفیدکاری و نصب سنگ است، مورد نیاز بوده و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می نمایند. گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ به دست می آید. سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که به وفور در طبیعت یافت می شود و تقریباً در تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می باشد.
در ایران هم تقریباً در تمام نقاط کشور مخصوصاً مناطق مرکزی کشور، اطراف تهران ، جاجرود و آذربایجان یافت می شود.
در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است» به سراغ تولیدکنندگان رفته و گزارشی تهیه کرده ایم که در زیر می آید. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً نظر مدیران نشریه نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده نظرات برای قضاوت راحت تر مخاطبان هستیم

قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح

بهاره نیک سیرت، سرپرست فروش شرکت سنگر گچ ساوه به پیام ساختمان گفت: با توجه به در دسترس بودن بهترین و غنی ترین منابع و معادن سنگ گچ منطقه حدود سه دهه فعالیت در زمینه تولید گچ داریم. وی افزود: شرکت ما سابقه ای درخشان در زمینه تولید انواع گچ از جمله گچ طلایی (گچ سفیدکاری )، گچ و خاک ، گچ گیپتون ، گچ پاششی ،دیوار گچی 8 و 10 سانتی دارد و روزانه 1200 تن گچ پودری و 1500 متر پنل های گچی تولید می کند و توانسته است به بازار هدف خود که همان شرکت های ساختمانی و پیمانکاران و مصالح فروشان می باشد، دسترسی یابد.
نیک سیرت به دیگر محصولات گچی شرکت اشاره کرد و افزود: علاوه بر محصولات پیشین اقدام به تولید محصول جدیدی به نام سوپر گچ میکرونیزه نموده ایم که برای کارهای فانتزی ،گچ بری ، کشته کاری و سفیدکاری مناسب می باشد. وی اضافه کرد: گچ پاششی نیز محصولی است که به وسیله دستگاه با سرعت بسیار بالا و دورریز بسیار کم اجرا می گردد. این گچ مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت دارد و عایق حرارت و صدا می باشد و گیرش این گچ در کوتاه ترین زمان بین 2 تا 3 ساعت انجام می پذیرد. همچنین این گچ قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح از جمله بلوک سیمانی، تری دی پنل، هبلکس و سطوح دیگر را دارا می باشد.
وی در پایان با بیان اینکه یکی دیگر از مهم ترین محصولات شرکت دیوار های گچی می باشد، مزایای استفاده از دیوار های گچی را به شرح زیر بیان کرد:
1- ارزانی: با در نظر گرفتن کلیه هزینه ها تا مرحله نقاشی شامل قیمت مصالح ، حمل ، ملات ماسه ، سیمان ، گچ و دستمزد استادکار قیمت هر مترمربع دیوار گچی تقریباً 50 درصد ارزان تر از محصول مشابه می شود.
2- سبکی: وزن هر مترمربع دیوار گچی سنگر گچ تقریباً 78 کیلوگرم است که در مقایسه با دیگر مصالح تقریباً 60 درصد سبک تر است.
3- سرعت اجرا : یک استاد کارمی تواند به طور متوسط روزانه 60 مترمربع دیوار گچی را نصب نماید ، درحالی که برای نصب مصالح دیگر به یک استادکار و دو کارگر نیاز بوده و متوسط اجرا 30 مترمربع در روز است.
4- صرفه جویی در هزینه گچ و خاک: به دلیل آنکه پانل های دیوار گچی نیاز به گچ کاری ندارند و مستقیماً روی آن را نقاشی یا با کاغذدیواری پوشش می دهند یا کاشی کاری می نمایند که به دلیل عدم نیاز به گچ و خاک وزن کل دیوار به صورت چشمگیری کاهش می یابد.
5- کاهش هزینه ملات : درحالی که برای مصالح مشابه در هر متر تقریباً 30 کیلوگرم ملات ماسه و سیمان نیاز است ، برای هر مترمربع دیوار گچی 15 کیلوگرم ملات گچ و سریش با قیمت بسیار ارزان استفاده می شود.
6- افزایش فضای بیشتر در ساختمان: به دلیل آنکه در مصالح دیگر قطر دیوار 17 سانتیمتر و در اجرای دیوار گچی تقریباً 9 سانتیمتر است در نتیجه فضای مفید بیشتری خواهیم داشت.

گچ های استاندارد

سیامک آذری، مدیرعامل شرکت گچ هشترود مراغه به پیام ساختمان گفت: گچ سفیدکاری از جمله محصولات شرکت ماست که دارای استاندارد ملی به شماره 1-12015 می باشد و زمان گیرش اولیه 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان گیرش ثانویه آن حدود 23 دقیقه می باشد. وی افزود: مقاومت فشاری این گچ N/mm 1/28و مقاومت خمشی آن حدود23N/mm است که در کیسه های پلی پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری سمنان هشترود به بازار عرضه می گردد .
وی ادامه داد: محصول دیگر ما گچ سفت کاری نام دارد. این محصول در سال 1370 به مرحله تولید رسید و تا کنون در بازار عرضه می گردد . زمان گیرش اولیه آن 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان گیرش ثانویه حدود 22 دقیقه می باشد. همچنین مقاومت فشاری آن
N/mm 87/27و مقاومت خمشی آن N/mm 77/22می باشد. آذری در مورد بسته بندی این گچ هم گفت: این گچ در کیسه های پلی پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری خورشید هشترود به بازار عرضه می گردد.

ساخت 12 متر در 45 دقیقه

علی صدر، کارشناس فروش شرکت پانل سبک فردو نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما پانل سبک گچی تولید می کند و این محصول توسط چند شرکت در کشور تولید می شود اما هر کدام خصوصیات خاص خود از جمله ضد حریق بودن، سبکی و ... دارد. وی افزود:پانل های تولیدی ما بیشتر با هدف سریع سازی و سبک سازی در دیوار های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین نمی توان از این محصول به منظور مقاومت در برابر آتش استفاده کرد.
صدر ادامه داد: با این پانل ها می توان دیوار 12 متری را ظرف 45 دقیقه اجرا کرد. این محصول از کشور آلمان به ایران واردشده و دارای تأییدیه های آلمان است اما استاندارد داخلی هم نیاز است. وی خاطرنشان کرد: برخی محصولات دارای نشان استاندارد هستند اما برخی استاندارد ندارند. لازم به ذکر است قطر این دیوار ها 7، 5/7، 5/9، 5/12 و 5/15 می باشد.

گواهی نامه 9001 ISO

پیمان نیکبخت، مدیر روابط عمومی شرکت آذین گچ میانه نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت آذین گچ با ظرفیت 1500 تن در روز فعالیت می کند و تمامی محصولات ما با استاندارد بالایی در کیسه های 40 و 50 کیلوگرمی عرضه می شوند.
وی افزود: با توجه به مشتری مداری شعار ما این است: کیفیتی که می توان به آن اعتماد کرد.ضمن اینکه خوشبختانه ما علاوه بر نشان ملی استاندارد، گواهی نامه 9001 ISO هم داریم. نیکبخت در پایان گفت: از جمله گچ های تولیدی ما گچ خاک، گچ زیر کار، گچ مخصوص تاق اشاره کرد که بر طبق آزمایشات و آنالیزهای صورت گرفته سنگ گچ مورد استفاده در کارخانه دارای درجه خلوص 5/98 می باشد. شایان ذکر است محصولات ما هم اکنون در بازار داخلی و همچنین کشورهای همسایه نظیر کشور عراق و کشورهای آسیای میانه عرضه می گردند.

نسل جدید گچکاری با گچ پاش

گروه بازار ساختمان:کشورهای پیشرو در جهان مدت هاست که از گچ به صورت ساده استفاده نمی کنند و این اتلاف منابع را تنها برای کشورهای در حال توسعه مانند ملل افریقا باقی گذارده اند اما بهره بردن از گچ فراوری شده که با نام هایی مانند گچ پلیمری یا گچ پاششی نیز مشهور شده، نیاز به وسایلی دارد که پوششی از گچ را بر دیوار بیافشاند. این امر برای ایران که هم دارای ساخت و ساز وسیع است و هم دومین تولیدکننده گچ در دنیاست اهمیت بسیار دارد.
اندک اندک ایران وارد بازار گچ های فراوری شده می شود. اکنون می توان استفاده از این فناوری ها را در برخی از شرکت ها دید که بیشتر از هزینه ها به ارزش افزوده می اندیشند. از این وسایل بیشتر از خانه های نقلی و ویلایی در ساخت و ساز های بزرگ و وسیع استفاده می شود حال آنکه برای هر پروژه ای کارایی دارد. در ادامه با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه ماشین آلات گچ پاش بوده و الزاما نظرات نشریه نمی باشد به بررسی بازار و کیفیت این کالاها اشاره ای نیز به بتن پاش ها خواهیم داشت.
ماشین آلات پاشش برای مصالح بسیاری مانند سیمان و گچ تا پلیمر ها و عایق ها مورد استفاده دارد ام بر خلاف سایر دستگاه ها دارای بازار متشکل مشهور نیست و تنها می توانید آن را مرز کمی میان ماشین آلات گچ پاش و ملات پاش وجود دارد و معمولا شرکت ها هر دو محصول را عرضه می کنند.
اردشیر امین زاده مدیر عامل ماشین آلات کلار معتقد است گچ پاش تولیدی این شرکت علاوه بر گچ می تواند ملات ریز دانه را نیز بر دیوار بپاشد. به گفته وی که محصولی خاص برای بازار تولید کرده که نمونه مشابه ندارد تاکید دارد: آنچه که به عنوان بتن پاش به بازار عرضه می شود تنها ملات پاش است که دانه بندی ماسه آن بین صفر تا 6 می باشد که چون کمتر از هشت می باشد که بتن حاصله را ملات یا بتن ریز دانه غیر باربر است. امین زاده افزود: ما محصول جدیدی که ابداع کردیم می تواند گچ عادی را به همراه افزودنی های خاصی به گچ پلیمری تبدیل کند. شرکت فوق دو مدل ملات پاش میکسردار و بدون میکسر را با قیمت های 11.500 میلیون و 9 میلیون تومان و گچ پاش را با 8 میلیون و سَرند برقی را 900 هزار تومان تولید می کند.

به سفیدی گچ به قدرت ملات

سبک سازی، سرعت و پیشگیری از اتلاف سرمایه از مزیت های استفاده از گچ پاشی است به ویژه آنکه می توان از این روش در پارتیشن بندی نیز بهره برد. هوشنگ کیانی بختیاری یک سرمایه گذار است که وی را در کارگاهی ساختمانی می یابیم. وی که در حال بازدید از اجاری گچ پاشی است به خبرنگار ما گفت: من از دیدن نحوه اجرای ونیز وضعیت نتیجه این روش بیشتر از سفید کاری و ... متعجب شدم و از این به بعد در پروژه هایی سرمایه گذاری خواهم کرد که دیوارهای سبک، سریع ساخته شوند و به سفیدی گچ باشند. همچنین ملات پاش ها دیوار را به نحوی می سازند که انگار این ملات همان بتن است.
مهدی موسوی مدیر آموزش ایران کناف و ایران گچ به خبرنگار ما گفت: ما علاوه بر تولید گچ پلیمری ، گچ پاش هایی را منطبق با فناوری روز اروپا عرضه می کنیم که می تواند با 6 نفر نیروی کار 60 لیتر را در دقیقه برای پوشش سطحی به وسعت 150 تا 250 متر مربع در روز گچ پاشی کند. وی قیمت این کالاها را 8 هزار دلار (در حدود 35 میلیون تومان) به همراه ابزارهای مربوطه عنوان کرد. محصولات ما به عراق ، افغانستان، افریقای جنوبی هند صادر می شود.
وی به نکته ای جالب در خدمات پس از فروش اشاره کرد که گچ کاران و پیمان کاران خریدار دو روز در شرکت مابه رایگان آموزش می ببیند سپس دستگاه ارسال شده و باز هم به رایگان توسط تکنسین های ما در اولین کارگاه دستگاه راه اندازی می شود و در صورت بروز مشکل قطعات عوض می شود.

پوششی به جای گچ و خاک

بازار بتن پاش ها را بیشتر از گچ پاش ها می طلبد. از این رو تنوع قیمت این ماشین آلات بیش از گچ پاش هاست اما حداقل و حداکثر قیمت گچ پاش ها از بتن پاش ها بیشتر است. آنچه در دنیا رواج دارد و اخیرا در ایران نیز دیده می شود مفتول های مشبک فلزی همراه با پلی استایرن است که بدون ستون و در یک راستای طولانی قرار دارد و روی آن ملاتی از سیمان و ماسه دانهِ صفر تا شش پاشیده می شود.
گل پرور مدیر عامل شرکت تجهیز تونل جوان معتقد است: برتری محصولات این شرکت در خدمات پس از فروش می باشد که بسته به نوع دستگاه از یک تا 5 سال را در برمی گیرد. گچ پاش های تولیدی تجهیز تونل جوان از 10 تومان تا 20 میلیون تومان قیمت دارد و به الکتروموتورها وارانتی و به سایر بخش های دستگاه مانند گیربکس ها گارانتی تعلق می گیرد. علاوه بر این بتن پاش های این شرکت که بین 4میلیون تا 100 میلیون تومان قیمت دارد و از خانه های کوچک تا مغار نیروگاه، سد سازی و تونل های فضاهای شهری قابلیت استفاده دارد را در بر می گیرد. وی در توضیح اینکه چرا تا این حد به داخلی بودن تولیدات شرکت اش می نازد و چگونه کالایی ایرانی آن همه ماشین آلات می تواند برای مصرف کننده برتر از مدل اروپایی باشد تاکید کرد: وقتی به هر دلیل قطعه لازم برای دستگاه موجود نباشد در زمان نیاز به خدمات پس از فروش، تولید داخلی به مزیت تبدیل می شود. چرا که دستگاه های مثلا آلمانی خوب است اما زمانی که قطعات آن نرسد چالش اساسی ایجاد می شود.
وطن دوست از گچ کاران ساختمان به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: گچ ساده نسبت به گچ پلیمری بسیار ارزان تر تمام می شود اما آنچه خارجیان را نیز بر آن داشته تا به گچ پلیمری گران تر رویکرد کنند سرعت بالای اجرا، کیفیت خوب و کاهش پرت گچ می باشد از این روست که قیمت هر بسته 30 کیلوگرمی از گچ پاششی دوبرابر گچ عادی و حدود 6 هزار تومان است.
گچ کاری در گذشته نه تنها برای مقاصد هنری ساختمان بلکه برای مصارف نازک کاری استفاده می شد. شانه ساز، یکی از فعالان این عرصه که به نوعی مصرف کننده این دستگاه هاست که به خبرنگار پیام ساختمان تاکید کرد: اکنون به یُمن ابداع گچ پاش ها دیگر نیازی به گچ و خاک نیست و به سهولت می توان نازک کاری را انجام داد. کافیست بتوانید یکی از این دستگاه های گچ پاش را خریداری کنید و با چند ساعت آموزش و تهیه کردن ماده مصرفی آن کسب و کار خوبی را راه اندازی کنید. آن هم در بازار به بزرگی صنعت ساخت و ساز کشور . دلیل موفقیت در این شغل هم این است که گچ پاشی بسیار سریع و مقرون به صرفه تر از گچ کاری های قدیمی بوده و به دلیل برتری های گچ پلیمیری که باید پاشیده شود بازار نازک کاری تنها در انحصار این روش کار با گچ ساختمانی است.
صادق کافی، فروشنده دستگاه های گچ پاش می گوید: بازار گچ از حالت سنتی خارج شده و حداقل در شهرهای بزرگ همه از فناوری های نوین گچ مانند گچ پاششی استفاده می کنند. اما خرید دستگاه گچ پاش پایان کار نیست و نیاز به آموزش هم دارد.

خدمت بهتر از برند برتر

برتری رایگان به دست نمی آید و نیاز مند تلاش است. این جمله را از ما داشته باشید تا به ییک نکته برسیم. این روزها با ورود فناوری های جدید به عرصه تولید مصالح ساختمانی بسیاری از شرکت ها اقدام به عرضه ماشین آلاتی به نام گچ پاش می کنند اما تا چه میزان خرید از آنها قابل اطمینان است؛ صنعتگر از کارشناسان بازار مشاین آلات ساختمانی معتقد به خبرنگار ما گفت: ماشین آلات هر چه که باشد غیر از مواد مصرفی به تعویض قطعات نیز نیاز مند است و اگر شرکتی آن را تحت پوشش نداشته باشد وسیله خریداری شده بی استفاده می شود از این رو باید به خدمات پس از فروش و نیز اعتبار شرکت نیز توجه داشت. فرزاد علی نژاد کارشناسی است که کار با ایران کناف و ایران گچ را مناسب می داند و دلیل آن را نیز علاوه بر مرغوبیت محصولات آنها در آموزش رایگانی می داند که برای کار با گچ پاش ارائه می کنند.
آنچه در بازار دستگاه های پاششی مهم است اینکه باید به خدمات پس از فروش باید دقت داشت. از تامین قطعات تا آموزش رایگان استفاده از این وسایل را می توان در برخی از تولید کنندگان دید.

آهک چیست؟

آهک

آهک از مصالح پایه ساختمان سازی به شمار می رود که در ساخت وساز ساختمان و یا برای ساخت مصالح دیگر ساختمانی مورد استفاده قرارمی گیرد.آهک در استحکام ساختمان نقش مهمی ایفا می کند .

پوکه چیست؟

پوکه

در طول دهه های گذشته روش های گوناگونی برای هموارسازی و شیب بندی بام ها و کف ساختمان ها ارائه شده و دستیابی به وزن کمتر از مهم ترین پارامتر های مصرف کنندگان بوده است. پوکه معدنی دانه های سبک حاصل از فعالیت های آتش فشانی است که به دلیل قیمت مناسب آن طرفداران زیادی در جامعه ایرانی ما دارد. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش هایی با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است» به سراغ تولیدکنندگان پوکه رفته است. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاما منطبق بر نظر نشریه نیست و ما صرفا انعکاس دهنده هستیم.

انواع پوکه

جلیلی، مدیر فروش شرکت سبک دانه طاها به پیام ساختمان گفت: پوکه معدنی در سایز های مختلفی تولید می شود. سایز پوکه معدنی نخودی 3 تا 12 میلی متر بوده و وزن حجمی آن حدود 650 تا 700 کیلوگرم بر مترمکعب است. این دانه با نام دانه صنعتی در بین تولیدکنندگان شهرت دارد و در ساخت قطعات بتنی سبک مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت نهایی محصولات با این نوع پوکه به علت دانه بندی استانداردشده و یکدست، به میزان قابل توجهی بالا می رود و به دلیل داشتن حباب های ریز هوا عایق صدا محسوب می شود. با به کارگیری در صنایع وابسته به ساختمان (تولید قطعات بتنی سبک) باعث کاهش آلودگی صوتی می گردد. به دلیل همسازی بسیار بالای پوکه و سیمان در ساخت قطعات بتنی نیاز به هیچ ماده افزودنی دیگری نیست.
وی افزود: نوع دیگر پوکه، بادامی نام دارد که اندازه ای حدود 30-20 میلی متر دارد و وزن حجمی آن حدود 500 تا 550 کیلوگرم بر مترمکعب است. پوکه معدنی بادامی در صنایع ساختمانی و کشاورزی و راه سازی مورداستفاده قرار می گیرد. از این پوکه به دلیل وزن حجمی پایین بنا به نظر مهندسین ناظر در کف سازی و شیب بندی ساختمان ها و همچنین در صنایع کشاورزی برای بهتر شدن آبیاری و زهکشی استفاده می شود. این پوکه معدنی به عنوان پرکننده فضاهای ریزشی تونل ها در صنعت راه سازی نیز کاربرد دارد.
جلیلی خاطرنشان کرد: نوع دیگری از پوکه معدنی، پوکه فندقی نام دارد که سایز آن بین 10 تا 20 میلی متر بوده و وزن حجمی آن در حدود 600 تا 650 کیلوگرم به مترمکعب است. پوکه فندقی معمولاً در مصارف ساختمانی و کشاورزی مورداستفاده قرار می گیرد. این پوکه به عنوان پرکننده کف در ساختمان و همچنین در پرورش گل، تهویه مطبوع زمین های مسابقه، زمین چمن گلف و کود زمین های فقیر از مواد معدنی و ایجاد مزارع کیوی کاربرد فراوان دارد.
وی اضافه کرد: پوکه معدنی ماسه ای یکی دیگر از انواع پوکه های تولیدی ماست. سایز این پوکه بین 0 تا 5 میلی متر بوده و وزن حجمی آن در حدود 900 کیلوگرم بر مترمکعب است. پوکه ماسه ای به عنوان مکمل دانه صنعتی، در تولید قطعات بتنی سبک به کار می رود. همچنین این پوکه در انواع سیمان کاری های نما رویه کاری و آستر نما که خود عایق صوتی بوده و مقاومت حرارتی را بالا می برد نیز کاربرد دارد. استفاده از پوکه ماسه ای در ملات پشت کار (مانند سنگ نما و ...) حائز اهمیت است.

قیمت انواع پوکه

امیر فلاحی، مدیر فروش شرکت پوکه معدنی فلاح به برخی مزایای پوکه های مرغوب اشاره کرد و به پیام ساختمان گفت:
پوکه معدنی باید عاری از هر نوع ناخالصی باشد مانند خاک، پوکه نرمه، نخاله و...
پوکه معدنی مرغوب به صورت متخلخل یا اسفنجی است
تعدادی ازمعادن، پوکه سنگین و نامرغوب تولید می کنند که به دلیل نزدیکی به شهر پوکه را با قیمت نازل تر و کیفیت بسیار پایین عرضه می نمایند که به بازار این ماده معدنی ارزشمند لطمه وارد می آورند. رنگ پوکه معدنی ملاک مرغوبیت یا سبک سنگین بودن پوکه نیست. بعضی افراد فکر می کنند که پوکه مشکی بهتر است و بعضی دیگر برعکس فکر می کنند پوکه قرمز یا سبز بهتر است که درواقع هیچ تفاوتی وجود ندارد
وزن مخصوص یک مترمکعب پوکه عدسی درجه 1 نباید از 700 کیلوگرم بیشتر باشد
وزن مخصوص یک مترمکعب پوکه بادامی درجه 1 باید کمتر از 700 کیلوگرم باشد
وزن نهایی یک مترمکعب پوکه فندقی یا نخودی درجه یک هم 650 کیلوگرم است
وزن یک مترمکعب پوکه نرمه یا ماسه ای 900 کیلوگرم است.
فلاحی در ادامه به قیمت انواع پوکه های معدنی شرکت اشاره کرد و گفت: اختلاف قیمت انواع پوکه معدنی به دلیل اختلاف سایز و اختلاف وزن نوع پوکه است.

مزایا و معایب پوکه

بیژن خاتمی نژاد، پیمانکار ساختمان نیز در رابطه با مزایای پوکه معدنی به پیام ساختمان گفت: پوکه باید سبک باشد به گونه ای که روی آب شناور بماند. همچنین علاوه بر عایق صدا و گرما و سرما باید در مقابل آتش سوزی مقاومت داشته باشد، طوری که تا 750 درجه سانتی گراد هیچ تغییری در حجم و شکل آن حاصل نشود. نقطه ذوب این ماده معدنی قروه 1342 درجه سانتی گراد است.
وی ادامه داد: به دلیل وزن بسیارکم نسبت به ماسه معمولی (شسته یا رودخانه ای) در کارگاه های ساخت بتن، بلوک زنی (دیواری یا سقفی) و پر نمودن سطح لوله کشی های ساختمانی و ... مورداستفاده قرار می گیرد. این پوکه به عنوان عایق صدا برای موتورخانه ها و محل های صدادار بسیار مناسب خواهد بود. این قابلیت سبب آن می شود که ساکنان آپارتمان ها بدون نگرانی از هرگونه انتقال صدا از یک طبقه به طبقه دیگر سکونتی آرام و لذت بخش را تجربه کنند.
میرزایی افزود: این ماده به دلیل وزن کم باعث کاهش وزن ساختمان و در نتیجه کاهش تیرآهن مصرفی می گردد و از لحاظ مالی نیز صرفه جویی خواهد شد. وی در ادامه به برخی معایب استفاده از پوکه معدنی برای شیب بندی اشاره کرد و گفت: پوکه های معدنی به دلیل باز بودن خلل و فرج درونی تا میزان 70 درصد حجم خود، آب جذب می کنند. میزان بالای جذب آب پوکه های معدنی مشکلات متعددی را در کاربرد آنها به وجود می آورد. با افزایش میزان رطوبت محیط ضریب انتقال حرارت آنها به سرعت بالا رفته و عایق بودن نسبی آنها را از بین می برد. این مشکل به خصوص در اقلیم های مرطوب باعث تبادل حرارتی زیاد ساختمان از طریق بام می گردد. همچنین در صورت ترک خوردن لایه ایزولاسیون و نشت آب به درون لایه شیب بندی، به دلیل باقی ماندن رطوبت در پوکه های معدنی، علاوه بر ترمیم ایزولاسیون، لایه شیب بندی نیز باید جمع آوری شده و دوباره پوکه ریزی شود. این مسأله در سقف هایی که ایزولاسیون آنها تعویض و یا تعمیر شده اما رطوبت باقی مانده، از سقف زیرین باعث پوسته شدن رنگ و ترک خوردگی گچ وخاک سقف می شود. جذب رطوبت و بخار شدن آن در اثر گرمای تابیده شده بر بام نیز باعث طبله کردن لایه ایزولاسیون می شود. این مشکل در مناطق گرمسیر، قابل ملاحظه است.
وی در پایان گفت: پوکه های معدنی غالبا فاقد دانه بندی مناسب بوده، به همین دلیل تثبیت و پایداری لایه پوکه ریزی شده در شیب بندی مشکل ساز خواهد بود. علاوه بر این بر طبق اصول شیب بندی صحیح، ضخامت لایه شیب بندی شده باید حداقل 3 برابر اندازه بزرگ ترین دانه استفاده شده باشد که با توجه به اندازه های بزرگ کلوخه ای برخی پوکه های معدنی این امر امکان پذیر نیست. به عنوان مثال با استفاده از پوکه با جنس سنگ پا و با اندازه تقریبی 8 سانتی متری باید حداقل به ضخامت 24 سانتی متر پوکه ریزی انجام شود.

قیمت روز بازار مصالح

در اواسط تابستان بازار ساخت وساز و به تبع آن بازار مصالح ساختمانی تا حدودی با رونق مواجه است و این رونق انگیزه ای شد تا نگاهی به قیمت مصالح ساختمانی داشته باشیم : پیش از نگاهی به قیمت مصالح غیرفلزی در بازار سطح شهر تهران باید به این نکته توجه داشت که تحویل در داخل شهر در اغلب موارد هزینه ها را تا 20 هزار تومان افزایش میدهد، قیمتی که برای تحویل در حومه شهر دیده نمیشود. از مواردی که میتواند ازقیمت کالا بکاهد افزایش مقدار خرید است که میتواند 200 تومان در واحد قیمت ها را کاهش دهد. در بازار مصالح ساختمانی هر تن آجر فشاری 68 هزار تومان و هر تن آهک 65 هزار تومان عرضه شده است.
هر متر پوکه نیز در انواع مختلف با قیمت هایی از 34 هزار تا 80 هزار تومان در بازار دیده میشود که در این میان هر تن پوکه سفال قیمت 24000تومان را به خود دیده است.
بلوک نیز هر عدد به قیمت 930 تومان عرضه شده است.
گچ مصرف بسیاری در صنعت ساخت وساز دارد و ایران از بزرگترین تولیدکنندگان این محصول معدنی است. در بازار کالاهای ساختمانی هر پاکت گچ ساختمانی از 28500 تا 34000تومان قیمت دارد و دیوارهای گچی نیز متری 6500 تا 6950 تومان در بازار عرضه شده است.
خرید کامیونی ( تناژ بالا) سیمان تیپ 2 با قیمت هر پاکت حدود 7 هزار تومان و به صورت جزئی یا همان انباری پاکتی 7200 تومان در بازار انجام میگیرد .
هر عدد سفال تیغه اصفهان 10 سانتی متری 2هزارو 350 تومان عرضه می شود.
اگر به دنبال خاک رس کیسه ای باشید آن را با قیمت هر تن 13 هزار تا 14 هزارو تومان خواهید یافت.
پودر سنگ 40 کیلوگرمی نیز با قیمتی معادل 2 هزارو 700 تومان خود نمایی می کند.
در بازار روز مصالح ساختمانی انواع شن و ماسه تحویلی برای داخل شهر تهران با قیمت های تقریبی : هر تن ماسه کفی شهریار 12 هزار و 500 تومان، ماسه شکسته 13 هزار و تومان ، ماسه دو بار شور 14 هزار و 500 و ماسه بادی 12 هزار و 850 تومان عرضه میشود . همچنین هر تن مخلوط شن و ماسه طبیعی 14هزار و 500 و مخلوط شن و ماسه شکسته 12 هزار و 500 تومان قیمت دارد. لازم به توضیح است که قیمت کالاهای عنوان شده بر اساس بررسی میدانی در سطح شهر به دست آمده و نظر هیچ اتحادیه یا تعاونی خاصی نیست.ثبت آگهی رایگان
×