دانستنی های ورق فلزی ، ورق سیمانی ، ورق صاف و موجدار

ورق فلزی ، ورق سیمانی ، ورق صاف و موجدار

ورق های صاف و موجدار ازجمله ورق هایی هستند که در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارند. ورق موجدار که از مواد بدون آزبست تولیدشده اند، سازگار با محیط زیست بوده و یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب برای پوشش سقف های شیب دار منازل، ویلا، انبار، کارخانه ها و ... می باشد.ورق های صاف، یکی از بهترین و زیباترین محصولات ساختمانی است که از مواد بدون آزبست و سازگار با محیط زیست ساخته شده است. از این ورق ها به عنوان سقف های کاذب و پوشش داخلی و یا خارجی ساختمان های صنعتی، اداری و مسکونی و اخیراً هم در کانکس ها استفاده می شود و جلوه ی خاصی به آن ها می دهد این محصول در اکثر نقاط ایران قابل استفاده هست و همپوشی متناسبی نیز دارند.

ورق صاف و موجدار

مزیت ورق­ های عرشه فولادی

تأثیر نوع مواد و پوشش ورق ­های گالوانیزه مصرفی در عرشه­ های فولادی بر طول عمر سازه
با توجه به گسترش روش­ های جدید ساخت وساز سازه ­های ساختمانی، بخصوص روش­ های نوظهور در ایران ازجمله عرشه­ های فولادی به نظر می ­رسد توجه به برخی موارد در انتخاب مواد مصرفی و شیوه­ های اجرا، کمک به ایجاد بستری مناسب برای رشد و پایداری این نوع شیوه ­های اجرا خواهد بود.

انتخاب ورق­ های عرشه فولادی مناسب

محصولات عرشه فولادی در یک زمینه مشترک هستند و آن پوشش فلزی تمامی آنهاست که به دقت کنترل می­شود. تمامی موارد مربوط به خصوصیات ورق فولادی (فلز پایه و پوشش) به شدت در طول عمر و کارایی محصول نهایی مهم بوده و با انتخاب صحیح می­ توان به بهترین عملکرد دست یافت. در اینجا به تعدادی از انواع ورق پایه و پوشش ­ها و خصوصیات آنها اشاره می­ شود. موضوع حائز اهمیت انتخاب صحیح مشخصه­ های ورق متناسب با شرایط آب و هوایی محیط مورداستفاده عرشه­ های فولادی است.

فلز پایه

درواقع عرشه فولادی یک محصول مهندسی است و لزوماً می­ بایست از ورق فولادی با خصوصیات سازه­ای تصدیق شده، ساخته شود. تمامی مشخصات مربوط به خواص مکانیکی فلز پایه به طورمعمول از جانب تولید­کنندگان ارائه می­ شود. به عنوان مثال توجه به دامنه مجاز استحکام کششی که مطابق با استاندارد آمریکایی ANSI/SDI به میزان حداقل 340 مگاپاسکال برای فلز پایه ورق تعیین شده است، از نکات بااهمیت در انتخاب متناسب با طراحی می ­باشد. ضخامت فلز پایه ورق با توجه به الزامات ساختاری سازه تعیین می­ شود. جدول شماره 1 به یک نمونه جدول مشخصات مکانیکی ورق­ های مناسب عرشه فولادی بنا به استاندارد JIS G 3302 اشاره می­ کند. معادل این نوع گرید در استاندارد­های آمریکایی و انگلیسی قابل دسترسی است.

پوشش فلزی

با توجه به ماهیت کف­ های عرشه­ های فولادی مرکب به عنوان عضو کششی در سازه، از نکات بااهمیت در این ورق ­ها، توانایی لایه پوششی ورق در کنترل خوردگی ورق پایه و همچنین حفظ سلامت و استحکام آن در تمام طول دوره عملکرد سازه است. بنابراین فلز پایه تحت هر شرایطی می­ بایست از تماس با محیط اطراف محافظت شود. پوشش دهی با فلز روی (گالوانیزه)، پوششی سخت و مانعی غیر­متخلخل بر روی فلز پایه ایجاد می­ نماید که از نفوذ رطوبت و تماس آن با فلز پایه جلوگیری می­ کند.
انتخاب مناسب ضخامت پوشش روی در ورق­ های گالوانیزه می­ تواند تأثیر به سزایی در کارایی و طول­ عمر ورق­های عرشه ­های فولادی داشته باشد و سلامت این المان را در تمام طول مدت کاربرد در سازه تضمین نماید. انتخاب ضخامت پوشش با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر کشور قابل دسته ­بندی بوده که مطابق با جدول شماره 2 قابل ارائه است. جدول زیر بنا بر اطلس خوردگی ایران که به طبقه ­بندی شرایط خوردگی در مناطق مختلف ایران پرداخته و همچنین میزان خوردگی فلز روی مطابق با استاندارد ISO 9224 طراحی شده است.

پوشش رنگی

در برخی موارد علاوه بر پوشش گالوانیزه از پوشش رنگی نیز بر روی ورق پایه در عرشه­ های فولادی استفاده می ­شود. برای مثال کاربرد عرشه­ های فولادی به عنوان سقف که مدام در مجاورت رطوبت قرار می­ گیرند و یا برخی از شرایط محیطی به شدت خورنده صنعتی که نیاز به محافظت بیشتری از فلز پایه در مقابل خوردگی وجود دارد. توجه داشته باشید که رنگ پوشش را می­ توان هم پیش از اجرا و هم بعد از اجرا اعمال نمود. دقت شود که اعمال رنگ پیش از اجرا ازآنجاکه طی فرایندی گام به گام در خطوط تولید پیش از تبدیل ورق به عرشه فولادی و از طرفی به دلیل پخته شدن رنگ اعمال شده بر روی ورق پایه انجام می­ پذیرد، در شرایط آب و هوایی بسیار خورنده، محافظت از خوردگی بالایی را ایجاد می­ کند.

ایرانیت

ایرانیت

گروه بازار ساختمان: با صنعتی شدن جهان و پیشرفت صنعت ساختمان محصولات جدیدی در این زمینه تولید میشوند که به فراخور نیاز در بخش های مختلف ساختمان به کار میروند. یکی از قدیمیترین محصولات برای پوشش سقف کارگاه ها ،کارخانه ها ،خانه های شیروانی دار و... ایرانیت است . شرکت های متعددی در ایران هستند که این محصولات را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت تولید و عرضه میکنند، بنابراین نمونه چینی و وارداتی این محصول مشتری خوبی ندارد.

انواع ورق های ایرانیت

احمدرضا عباس پور؛ کارشناس فروش ایرانیت در مورد این محصول و انواع آن به پیام ساختمان گفت: این محصولات ترکیبی از الیاف و سیمان و یا فایبرگلاس است که در ایران بیشتر به دو صورت ورق صاف و موج دار تولید میشود.
وی افزود: ورق صاف که یکی از بهترین و زیباترین نوع ایرانیت است از مواد بدون آزبست تهیه شده و سازگار با محیط زیست است. از این ورق ها به عنوان سقف های کاذب و پوشش داخلی یا خارجی ساختمان های صنعتی ، اداری و مسکونی و اخیراً هم در کانکس ها استفاده میشود و جلوه خاصی به آنها میدهد.
عباس پور ادامه داد: این محصول در اکثر نقاط ایران قابل استفاده است. البته مشخصات مکانیکی این ورق ها مشابه ورق موجدار است.زیرسازی ورق صاف با استفاده از شبکه های چوبی یا فلزی صورت میگیرد، بدین صورت که متناسب با سایز ورق مورداستفاده انتخاب شده و ورق ها در داخل آن شبکه ها قرارگرفته و به وسیله پیچ به زیرساخت محکم میشوند.
از مزایای استفاده از ورق صاف ایرانیت میتوان به استفاده از مواد بدون آزبست و سازگاربامحیط زیست،اجرای سقف با کمترین هزینه،خاصیت آب بندی،عایق حرارت و صوت اشاره کرد .
وی اظهار داشت: نوع دوم ایرانیت، ورق موجدار است که بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب برای پوشش سقف های شیب دار منازل،ویلا، انبار، کارخانه ها و ... است.عایق بودن در برابر گرما و سرما ازجمله ویژگیهای مثبت این نوع ورق ها هست.همچنین این ورق ها را میتوان روی تیرهای چوبی یا اسکلت های فلزی نصب کرد و آنها را برای پوشاندن خانه نیز به کار برد. این ورق تمام مشخصات ورق صاف ایرانیت را دارد اما زیباتر بوده و عایق حرارتی بالایی دارد .

تمامی محصولات بدون آزبست

احمد شکری؛ مدیر بازرگانی ایرانیت فجر ری در مورد محصولات این شرکت به خبرنگار ما گفت: این محصول به دو صورت ایرانیت ورق موجدار با عرض 110 سانتیمتر و طول 150 و 175 و 200 و 225 و 250 سانتیمتر و ورق ورق صاف ایرانیت با عرض 131 و طول 150و200 سانتیمتر و بدون آزبست با بهترین کیفیت تولید و عرضه میشود .
وی در مورد رنج قیمت این محصولات به پیام ساختمان گفت: قیمت هر مترمربع از این محصول از 10هزار تا 12هزار و 500 تومان به دلیل کیفیت و تنوع ظاهر متغیر است.

مقاوم در برابر رطوبت و حرارت

وحید کوهی ، از مسئولان شرکت فایبر سیمنت اسرم گفت: در این شرکت انواع صاف ایرانیت جهت مصارف نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ، سقف کاذب ، کف کاذب عایق کاری ، قالب بندی سازه های بتنی و مصارف گوناگون ساختمانی و صنعتی موجود است .
وی در مورد رنج قیمت ایرانیت ورق صاف و موج دار اظهار داشت: هر مترمربع ایرانیت های ورق صاف 4 میل 10هزار تومان ،6 میل 12 هزار تومان 8میل 16هزار تومان و 10میل حدود 25 هزار تومان و هر مترمربع ایرانیت موج دار از 9هزار و 500تومان به بالا قیمت دارد .
کوهی با بیان اینکه ایرانیت هایی با برندهای متفرقه کمتر از9 هزار تومان نیز عرضه میشود، ادامه داد: تمامی این محصولات در مقابل رطوبت و حرارت مقاومت بالایی دارند.

ورق موجدار سازگار با محیط زیست

یکی از نمایندگان فروش ایرانیت به پیام ساختمان گفت: محصولات ما با 6 و نیم موج تولید میشود . البته بنا به درخواست مشتری تعداد امواج قابل کاهش است. وی افزود: رنگ طبیعی ورق ها خاکستری روشن بوده که بنا به سفارش در رنگ های مختلف تولید میشود . مشخصات مکانیکی این محصولات شامل مقاومت خمشی: 3500 N/در ½ 6 موج و ممان خمش 40 N.m/m میباشد. احمدی ادامه داد: ورق موجدار تولیدشده از مواد بدون آزبست و سازگار با محیط زیست، با گام موج 177 میلیمتر و ارتفاع موج 51 میلیمتر بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب برای پوشش سقف های شیب دار منازل ، ویلا، انبار، کارخانه ها و ... میباشد.وی رنج قیمت این محصولات را از 9 هزار تا 9هزار و 500تومان اعلام کرد. ضمنا جدول زیر قیمت ایرانیت (بدون آزبست) به صورت عمده فروشی در فروردین 94 میباشد .

ورق صاف و موجدار

ورق های صاف و موجدار

ورق های موجدار و صاف ازجمله ورق هایی هستند که در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارند.
به بررسی ورق های پراستفاده در صنعت ساختمان پرداختیم و سعی کردیم ویژگی های این محصولات را مورد کاوش قرار دهیم.

ورق های موجدار

این ورق ها که تولیدشده از مواد بدون آزبست هستند، سازگار با محیط زیست بوده و یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب برای پوشش سقف های شیب دار منازل، ویلا، انبار، کارخانه ها و ... هست.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، این ورق ها به صورت عایقی در برابر گرما و سرما عمل می کنند؛ که می توان آن ها روی تیرهای چوبی و یا اسکلت های فلزی نصب کرد. همچنین می توان برای پوشاندن خانه نیز به کاربرد.

ورق های صاف

ورق های صاف، یکی از بهترین و زیباترین محصولات ساختمانی است که از مواد بدون آزبست و سازگار با محیط زیست ساخته شده است. از این ورق ها به عنوان سقف های کاذب و پوشش داخلی و یا خارجی ساختمان های صنعتی، اداری و مسکونی و اخیراً هم در کانکس ها استفاده می شود و جلوه ی خاصی به آن ها می دهد این محصول در اکثر نقاط ایران قابل استفاده هست و همپوشی متناسبی نیز دارند.
همچنین آنجائی که ابعاد ورق های صاف با توجه به نوع سفارش قابل تغییر است قابلیت ایجاد جلوه فوق العاده زیبایی به نمای ساختمان دارند.
مشخصات مکانیکی این ورق ها مشابه ورق های موجدار است.
یکی دیگر از ورق های مورداستفاده در صنعت ساختمان، ورق هایی با طرح پرده ای پلی روف، تک لایه و رنگی است.
این ورق ها از یک لایه U.P.V.C تشکیل شده است و به جهت ایجاد تنوع رنگ پیگمنت های رنگی همراه با افزودنی های Anti U.V به U.P.V.C اضافه می کنند. رنگ این ورق ها مات هست.

ورق های طرح پرده ای پلی روف، دولایه باروکش P.M.M.A

این ورق ها از دولایه تشکیل شده است. لایه اول U.P.V.C و لایه دوم روکش P.M.M.A هست. P.M.M.A(پلی متیل متااکریلات) یکی از سخت ترین و محکم ترین پلیمرها هست و با ایجاد لایه صیقلی و براق، سطحی مقاوم در برابر عوامل جوی ایجاد می نماید. این پوشش مقاومت قابل توجهی در برابر اشعه U.V دارد. استفاده از این رزین به عنوان لایه نهایی موجب افزایش خاصیت خود شستشویی در ورق های پلی روف می گردد.
امروزه در صنعت ساختمان به سمت تولید محصولات با ماندگاری بالاتر، سبک تر و درعین حال دارای مقاومت بالا نسبت به عوامل فیزیکی و شرایط جوی و نیز صرفه اقتصادی چه به طور مستقیم از حیث قیمت تمام شده محصولات و چه کاهش هزینه انرژی از طریق عایق سازی، حرکت می شود.
لذا در این راستا پوشش های نوین upvc که به شکل تک لایه و 2 لایه در ضخامت های مختلف و رنگ های متنوع جهت استفاده به عنوان پوشش های سقف شیروانی، دیوار پوش ها، سقف های قوسی و هرگونه مصارف خاص و عام روانه بازار شده است.

انواع ورق فولادی

ورق های سیاه

به ورق هایی می گویند که کاربردهای ساختمانی دارد واز نظر کیفیت به اصطلاح از ST33 شروع می شود وبه ST52 ختم می شود. ورق های ST37 ازنظر سختی ونرمی معمولی هست و هرچه پایین تر از st37 باشد ورق نرم تر می شود. به عبارتی هرچه عنصر کربن در ورق های فولادی بیشتر باشد ورق سخت ترمی باشد مانند ST52. ورق های گرم در کارخانه های فولادسازی مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گنداله آهن تولید می شود و اولین مراحل تولید ورق هست. برخی ورق های فولادی در گروه گرم (سیاه) هست؛ که قابل کشش هست، جهت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین که اصطلاحاً DD11 و DD12 و DD13 و همچنین STW22 و STW 24 که نرم تر هست. قابل استفاده است و برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) هست که سخت هست جهت تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT1-SPHT2-SPHT3-SPHT4 همچنین ورق های A285 با گرید GR سی (C) با 90 A596 با گرید GR 55 تا 90 نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشارقوی مورداستفاده قرار می گیرند.×