بتن - سیمان و ملات - فرآورده های بتنی - پیام ساختمان

بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

بتن ،سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

بتن به عنوان ماده ای کارآمد و ارزان است که در ساختمان سازی، پل سازی و سدسازی ، تهیه بلوک های پیش ساخته و غیره مورد استفاده می شود. بتن می تواند شامل ترکیبات: سیمان ، پلیمر، پوزولان ، الیاف، گوگرد و ... باشد در ساخت سیمان ممکن است از حرارت، بخارآب، خلاء، فشار هیدرولیک، ویبراتور، اتوکلاو، و متراکم کننده ها استفاده شود. بتن آماده برای خود دنیایی دارد. ظاهر قضیه ترکیب سیمان آب ، شن و ماسه سپس میکس، انتقال و تزریق آن در سازه و فونداسیون ساختمان در حال ساخت است اما می توان گفت سازه ای ساخته نمی شود که از بتن بی بهره باشد. یکی از مشخصه هایی که بتن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می کند زنده بودن این کالاست. زمان حمل این کالا در حدود 30 دقیقه در هوای گرم و 2 ساعت در هوای سرد است و بعد از آن کیفیت این محصول سازه ای کاسته می شود.

کالا های بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

تولیدکنندگان بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

مجریان بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

فروشگاه ها بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

اخبار بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

نیاز ساختمان ساز ها

دانستنی های بتن ، سیمان و ملات ، فرآورده های بتنی

بتن

بتن

تقسیم بندی بتن ازنظر وزن مخصوص:

الف- بتن سبک:

با فن افزایش حجم می توان این نوع بتن را تولید کرد. استفاده از سنگ های متخلخل، پوکه، ژل آلومینیوم و موادی از این قبیل افزایش حجم بدون افزایش جرم را به دنبال دارد. وزن مخصوص این نوع کمتر از 2000 کیلوگرم بر مترمکعب است، و می تواند تا 300 کیلوگرم بر مترمکعب کاهش یابد. در مواردی که استحکام چندان مدنظر نیست از این نوع بتن استفاده می شود. مانند: سقف کاذب، نمای خارجی، بلوک سبک و ...

ب- بتن معمولی:

از سنگ دانه ها و سیمان های معمولی تیپ یک تا پنج پرتلند (این تقسیم بندی بر اساس استاندارد آمریکا در زیر به اختصار توضیح داده شده) ایجاد شده است. وزن ویژه این نوع بتن از 2200 تا 2500 کیلوگرم بر مترمکعب است.

پ- بتن سنگین:

دراین نوع بتن از ذرات ریز فلز و فولاد، همراه یا به جای ماسه استفاده می شود. وزن مخصوص بتن سنگین بالاتر از 2600 کیلوگرم بر مترمکعب است و در ساخت نیروگاه های هسته ای و جلوگیری از نشت اتمی استفاده می شود.

تقسیم بندی سیمان بر اساس خودگیری:

بر اساس استاندارد آمریکا، سیمان پرتلند به پنج تیپ تقسیم بندی می شود:

1- تیپ یک (سیمان معمولی):

بیشترین مصرف سیمان در این نوع است که دارای مرغوبیت بالاست و در اب و هوای معتدل و خشک که امکان حمله سولفات ها به ان وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد آن در کف سازی، اسکلت بتن، ملات ها و پی ساختمان، در ساختمان های معمولی است.

2-تیپ دو (سیمان با حرارات متوسط یا اصلاح شده):

این نوع سیمان که تا حدی کندگیر است، در هنگام اختلاط و بتن ریزی، حرارت کمتری نسبت به سیمان تیپ یک تولید می کند و از این جهت در هوای گرم دارای مزیت است. از این نوع سیمان در بتن ریزی محل هایی که در معرض نور خورشید و فضای آزاد هستند، مانند: فوندانسیون، دیواره پل ها، دیوارهای نگه دارنده و نظیر آن استفاده می شود. این تیپ سیمان دربرابر زمین های سولفاته و خاک های شوره دار مقاوم ترند.

3- تیپ سه (سیمان زود سخت شونده):

همان طور که از نام آن برمی آید، این نوع سیمان در کمتر از یک هفته بسیار محکم شده و دارای مقاومت اولیه ی بالایی است. کاربرد آن در هوای سرد یا مواردی است که نیاز به تعمیرات فوری یا قالب گیری سریع باشد. با توجه به گرمای بالایی که در فرآیند بتن ریزی از این نوع سیمان حاصل می شود، نباید در تولید قطعات بتن حجیم یا بتن ریزی ضخیم مورد استفاده قرار گیرد.

4- تیپ چهار (سیمان کندگیر یا کم حرارت):

این نوع سیمان، حرارت بسیار کمی تولید می کند به طوریکه حرارت تولیدی آن از سیمان اصلاح شده نیز کمتر است. کاربرد آن در آب و هوای گرم،بتن ریزی چندلایه و همچنین بتن ریزی حجیم است.

5- تیپ پنج (سیمان ضد سولفاته):

این نوع سیمان دیرتر از سیمان استحکام نسبی پیدا می کند، و تولید حرارت کمتری دارد به طوری که مقاومت آن بعد از گذشت 42 روز برابر مقاومت سیمان معمولی 28 روزه است. کاربرد آن در جایی است که بتن در تماس زیاد با سولفات ها باشد

عمل آوری بتن

پس از بتن ریزی، عمل هیدراتاسیون سیمان که باعث افزایش مقاومت بتن می شود، همچنان ادامه دارد و برای تداوم آن باید رطوبت نسبی بیش از 80% باشد. چنانچه رطوبت کمتر شود هیدراتاسیون متوقف و اگر رطوبت بالا رود مجدد شروع می شود. عمل آوری عبارت است از حفظ رطوبت بتن تا زمانی که واکنش بین سیمان و آب تکمیل شود. این عمل می تواند به وسیله عایق کاری موقت، پاشش آب یا تولید بخار صورت گیرد. حداقل زمان عمل آوری بتن نباید کمتر از هفت روز باشد.

1- عمل آوری بتن شناژ افقی:

از 1 تا 10 ساعت اول پس از بتن ریزی باید بتن را خیس نگه داشت تا هیدراتاسیون آن تمام شود و پس از 24 ساعت قالب ها را باز و کلیه سطوح قابل رویت را به خوبی آبیاری کرد. این عمل باید حداقل یک هفته ادامه یابد و از هرگونه بارگذاری تا اتمام این زمان خودداری کرد.

2- عمل آوری بتن شناژهای عمودی:

پس از اجرای کامل دیوارها محل شناژ عمودی قالب بندی شده (حداکثر ارتفاع بتن ریزی نباید از 5/1 متر تجاوز کند) سپس بتن ریزی انجام می شود پس از 24 ساعت می توان مرحله آبیاری بتن را شروع نمود و این عمل تا 48 ساعت ادامه میابد و پس از آن می توان قالب ها را باز نمود و پس از باز کردن قالب ها آبیاری به شکل کامل به وسیله کارگر ماهر و استفاده از شلنگ آب از بالا به پایین انجام می شود .

3- عمل آوری بتن سقف تیرچه بلوک:

آبیاری بتن سقف را می توان از 10 الی 15 ساعت پس از بتن ریزی شروع کرد به علت اهمیت زیاد سقف روش پیشنهادی برای آبیاری سقف روش ایجاد حوضچه آب به روی سقف می باشد و باید آبیاری را با دقت و کیفیت بالا تا 72 ساعت ادامه داد.

بتن آماده

بتن آماده

گروه بازار ساختمان: بتن آماده برای خود دنیایی دارد. ظاهر قضیه ترکیب سیمان آب ، شن و ماسه سپس میکس، انتقال و تزریق آن در سازه و فونداسیون ساختمان در حال ساخت است اما می توان گفت سازه ای ساخته نمی شود که از بتن بی بهره باشد.
این کالا با هر آنچه تاکنون دیده اید هم از نظر قیمت و هم از نظر انتخاب تولیدکننده بسیار متفاوت است. در ادامه به برخی از موارد مربوط به این کالای مهم ساختمانی می پردازیم با این اشاره که هر آنچه در این گزارش می خوانیم سخنان فعالان تولید و عرضه بتن آماده برای مصارف سازه ای به صورت تخصصی است و پیام ساختمان از نظرات منتقدان این گزارش استقبال خواهد کرد.
بتن آماده شاید با هر کالای دیگری متفاوت باشد چرا که محل کارخانه تا مصرف نه تنها در قیمت تأثیر بسیاری دارد بلکه می تواند نقش تعیین کننده ای در بازار مصرف این کالا داشته باشد تا جایی که قیمت محصول هر شرکت در منطقه پیرامونش تا فواصل دورتر متفاوت است. این در حالی است که در برخی از کالاها مانند فولاد و بلوک سفالی بین محل تولید و مصرف چند استان فاصله وجود دارد. از دیگر تفاوت ها، نوع خدماتی است که معمولاً پیش از فروش ارائه می شود و بیشتر در خصوص اطمینان بخشی درباره کیفیت بتن و نیز درصد استفاده از سیمان است.

زنده متمایز

یکی از آیتم هایی که بتن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می کند زنده بودن این کالاست. زمان حمل این کالا در حدود 30 دقیقه در هوای گرم و 2 ساعت در هوای سرد است و بعد از آن کیفیت این محصول سازه ای کاسته می شود. البته راهکار دیگری نیز وجود دارد که سازه های بتنی پیش تنیده است. محصولی که در بازار ایران هنوز جایگاه خود را نیافته و بیشتر فعالان بازار بتن ریزی در کارگاه ساختمانی را ترجیح می دهند. بتن آماده محصولی است که با مترمکعب اندازه گیری می شود و هر چند برای انتخاب بتن مناسب باید به «رده مقاومتی» توجه شود اما بسیاری از مصرف کنندگان ، میزان سیمان به کار رفته در تولید بتن را عیار این کالا می دانند و بر این اساس با تولیدکننده وارد گفتگو می شوند.
مهندس سید وحید حسینی، مدیر کارخانه فهاب بتن در خصوص قیمت بتن آماده تاکید کرد: انجمن بتن بر اساس هزینه های تولید از جمله قیمت سیمان و شن و ماسه اقدام به قیمت گذاری پایه کرده است. وی ادامه می دهد؛ معلوم نیست با چه توجیهی برخی از شرکت های تولیدکننده بتن قیمت هایی با اختلاف بسیار را در بازار مطرح می کنند. این شرکت ها چگونه هزینه های خود را جبران می کنند؟. وی می افزاید که تأثیر استفاده از سیمان کارخانه های مختلف در تفاوت قیمت بتن بسیار ناچیز است اما آنچه می تواند در قیمت بتن تفاوت ایجاد کند هزینه حمل این کالا از کارخانه های تولید کننده است.

توان بالای باردهی بتن

بتن در بچینگ تولید و توسط تراک میکسر به کارگاه ساختمانی حمل و با استفاده از پمپ دکل تزریق می شود. ازاین رو شرکت هایی می توانند در کار خود موفق باشند که از تجهیزات تولید و ناوگان حمل کافی بهره مند باشند. شهرام دشتانی مدیر فروش سدید بتن از جمله ویژگی های بتن آماده تولیدی این شرکت را علاوه بر کیفیت توان بالای باردهی می داند. وی با بیان ظرفیت و تعداد تجهیزات تولید و حمل بتن آماده در این شرکت تاکید کرد : تنها شرکت های محدودی توان باردهی بالای 2 هزار مترمکعب بتن آماده را به صورت یکپارچه دارند و سدید بتن یکی از این شرکت هاست. وی قیمت هر مترمکعب بتن تولیدی این شرکت را با عیار 350 حداقل 92 هزار تومان برای منطقه یک کارخانه اعلام کرد.

مقاومت سی 50

گذار از رده مقاومتی C20و C25 و رسیدن به رده مقاومتی بالاتر هدفی است که تنها برخی از شرکت های تولیدکننده بتن آماده آن را در دستور کار خود قرار داده اند. محمدرضا کامیار کارشناس فروش شرکت فربت به خبرنگار ما گفت: شرکت ما در زمره اولین شرکت هایی است که بتن با رده مقاومتی سی 50 را به بازار عرضه کرده است. فربت شرکتی است که بتن آماده زیرگذر چهار ولیعصر(عج) که اخیرا افتتاح شد را تهیه کرده است.

گران بخرید تا سالم بسازید

مهندس سید حسین موسوی مدیر فروش شرکت فیال بتن توضیح می دهد: خرید از شرکت های معتبر در اولویت باید باشد چرا که این شرکت ها برای چند کیلو سیمان اعتبار خود را مخدوش نکرده و دقیقاً به دلیل همین تعهد کاری است که آنها را به عنوان یک برند بازار مطرح کرده است. وی تاکید دارد: مصرف کنندگان بتن آماده می توانند برای اطمینان از کیفیت محصول نماینده ای را در کارخانه مستقر کنند تا بر مراحل تولید، بارگیری، حمل و مخلوط کردن بتن آماده نظارت کنند. وی ادامه می دهد که می توان از هر نهاده تولید یا اقدامی که در روند تولید بتن انجام داد پرینتی تهیه کرد و این نماینده مشتری می تواند آن را دریافت کند چرا که کارخانه تولیدکننده بتن چیزی برای مخفی کردن ندارد. به تعبیری «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.»
وی تاکید دارد که اولین شرکت های تولیدکننده بتن آماده استاندارد اکنون به برند تبدیل شده اند و خرید از آنها هر چند که قیمتی بالاتر از بهای سایر شرکت ها مطرح کنند باز به سود کیفیت بتن و امنیت ساختمان خواهد بود.
در بازار بتن آماده برخی معتقدند ؛ باید از بتن هایی استفاده کرد که قیمت های معقولی ارائه کنند و دلیل این ادعای خود را کیفیت غیرقابل قبول بتن های ارزان قیمت می دانند. این تولیدکنندگان مدعی اند اگر هزینه نهاده های تولید را محاسبه کنید بدون سود هم قیمت بتن با کیفیت به این ارزانی نیست. ازاین رو تولید بتن های ارزان چندان استاندارد هم نیست.

کدام استاندارد

برخی از تولیدکنندگان بتن قیمت این محصول را کمتر از نرخ معمول بازار عرضه می کنند اما از شن و ماسه با کیفیت پایین تر یا سیمان کمتر از حد مجاز استفاده می کنند و بتنی ارزان تر اما با کیفیت پایین تر عرضه می شود. جالب تر آنکه بسیاری از خریداران این کالا نیز توجهی به اهمیت این کیفیت نداشته و تنها قیمت را معیار می دانند.
البته ماجرا به همین سادگی نیست و در هر کارخانه تولید بتن واحد کنترل کیفیت وجود دارد که مهندسین مورد تأیید سازمان استاندارد در آن به بررسی کیفیت بتن می پردازند و برای هر سفارش بتن ملزم به ارائه گزارش می باشد اما نکته منفی در این است که این شخص از همان شرکتی که مسئولیت نظارت دارد حقوق دریافت می کند. بااین حال مشتریان برای مطمئن شدن از کیفیت بتن خریداری شده می توانند به فهرست شرکت های تشخیص کیفیت بتن که در شهرداری ها موجود است مراجعه کنند و از آن شرکت تقاضا کنند تا از بتنی که در ساختمانشان ارائه شده ، نمونه برداری کنند.

اندکی تأمل

همچنین یکی از مشتریان خرید بتن آماده ، معتقد است: نوع مصالحی که در بتن استفاده می شود دارای اهمیت است. به عنوان مثال کارخانه سازنده سیمان و نیز نوع شن و ماسه می تواند در کیفیت محصول دو کارخانه متفاوت بتن موثر باشد.
شاید در گذشته بتن ریزی در زمستان آن هم اوج سرمای هوا امکان پذیر نبود اما در حال حاضر به یمن وجود افزودنی بتن و نیز روش هایی مانند پوشاندن محوطه بتن ریزی می توان در سرمای زیر صفر درجه نیز اقدام به بتن ریزی کرد. بااین حال برخی این کار را اقتصادی ندانسته و رویکرد به راهکار استفاده از قطعات بتنی پیش ساخته را قابل قبول می دانند. افزودنی بتن خود قیمت بالایی دارند و تأثیر بسزایی در قیمت نهایی بتن آماده می گذارند. برای مثال برخی روان کننده ها 7 هزار تومان برای هر لیتر قیمت دارند.

سیمان چیست؟

سیمان

سیمان از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که با ظرفیت بالایی در کشور تولید و صادر می شود. رایج ترین و پرمصرف ترین سیمان مورداستفاده در صنعت ساختمان سازی اعم از پل، تونل، راه سازی، ساختمان و ... سیمان پرتلند است که در پنج نوع در بازار موجود است.
در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی بازار سیمان پرداخته ایم، با این توضیح که مطالب عنوان شده اظهارات مصاحبه شوندگان است و پیام ساختمان از نظرات موافق و مخالف استقبال می کند.

سیمان های معمول در ایران

کاشانی یکی از فروشندگان بازار مصالح ساختمانی، سیمان را به چهار نوع تقسیم کرد و به پیام ساختمان گفت: سیمان تیپ 1 (سیمان معمولی) به سیمان پرتلند معمولی نیز معروف است، فراوان تر از سایر انواع سیمان است. از این نوع سیمان در ساختن پیاده روها، روسازی جاده ها، پل های بتن مسلح، راه آهن، مخازن آب و ملات بنایی استفاده می شود. به طورکلی این سیمان در تمام مواردی که بتن درخطر مجاورت با سولفات ها و یا حرارت زیاد نباشد مورداستفاده قرار می گیرد. تیپ 1 معمولاً در مواردی به کار می رود که هیچ گونه خواص ویژه مانند سایر انواع سیمان موردنظر نیست.
وی افزود: سیمان تیپ 2 (سیمان متوسط یا پرتلند اصلاح شده ) سیمان مرغوب تری است و در موارد احتیاطی در مقابل حمله سولفات های معتدل به کار می رود. سیمان تیپ 2 معمولاً کندتر از سیمان تیپ 1 می گیرد و هنگام گرفتن، حرارت کمتری تولید می کند. این سیمان برای استفاده عمومی و نیز ویژه که گرمای هیدراتاسیون متوسط موردنظر است به کار گرفته می شود.
کاشانی در توضیح سیمان تیپ 3 (سیمان زودگیر ) نیز گفت: این نوع سیمان در مدت کوتاهی معمولاً در عرض 1 هفته یا کمتر مقاومت زیادی به دست می آورد و مقاومت 7 روزه آن تقریباً برابر با مقاومت 28 روزه سیمان تیپ1 است. این نوع سیمان نسبت به سیمان تیپ 1 در هنگام عمل آوری حرارت بیشتری تولید می کند و معمولاً وقتی استفاده می شود که کاربر بخواهد زودتر از معمول قالب را برداشته و بتن را مورداستفاده قرار بدهد. در هوای سرد نیز می توان از این سیمان استفاده کرد تا مدت زمان لازم برای محافظت بتن ریخته شده کوتاه تر شود. گرچه با به کار بردن مخلوط پر سیمان تر با سیمان تیپ 1 هم می توان بتنی تهیه کرد که در مدت کوتاه مقاومت بیشتری کسب کند ولی سیمان تیپ 3 همین کار را به نحو بهتر و با صرفه تر انجام می دهد. سیمان تیپ 3 را سیمان زود گیر هم می گویند.
این فعال بازار مصالح ادامه داد: سیمان تیپ 4 (سیمان دیرگیر یا پرتلند کم حرارت ) سیمانی است که هنگام عمل آوری حرارت خیلی کمتری تولید می کند و مورداستفاده آن جایی است که شدت و مقدار حرارت تولیدشده اهمیت دارد. بتنی که با این سیمان ساخته می شود آهسته تر مقاوم می گردد (یعنی دیرتر می گیرد) . کاربرد اصلی این نوع سیمان در ساختمان های حجیم بتنی یا سدهای بتنی است که به دلیل حجم زیاد بتن درجه حرارت ناشی از عمل آوری بتن می تواند خطرناک باشد و به همین دلیل سیمان نوع 4 که به آن سیمان دیرگیر نیز می گویند، بهترین گزینه است.
سیمان تیپ 5 (سیمان ضد سولفات ) ضد سولفات زمانی به کار می رود که بتن در تماس شدید با سولفات ها قرار داشته باشد. از این سیمان اساساً وقتی استفاده می شود که خاک یا آب زیرزمینی که در تماس با ساختمان بتنی قرار دارد مقدار زیادی املاح سولفات داشته باشد. سیمان نوع 5 دیرتر از سیمان معمولی عمل می آید. بنابراین تیپ 5 معمولاً در مواردی که مقاومت زیاد در مقابل سولفات ها موردنظر باشد استفاده می شود.

انواع سیمان

سیمان ها به دو نوع سفید و سیاه تقسیم می شوند که بنا بر نوع رنگ آنها کاربردشان نیز متفاوت می شود. در اصل سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می شود. رنگ تیره سیمان به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است و دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان می شود. بنابراین برای سفید شدن سیمان باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف شود و همچنین از سوخت مناسب و بدون دوده استفاده شود. به همین جهت برای تولید سیمان سفید، از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از 8 درصد کمتر است استفاده می کنند.در ادامه به 12 نوع سیمان اشاره شده است:
سیمان سفید: این نوع سیمان برای استفاده در سطح ساختمان ها با مقاومت های بالا و نیز در تولید انواع سیمان های رنگی استفاده می شود.
سیمان سرباره ای ضد سولفات: در مواقعی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات ها و یا حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر است، استفاده می شود.
سیمان پرتلند – پوزولانی: در ساختمان های بتنی معمولی و بیشتر در مواردی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات ها و حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر باشد استفاده می شود.
سیمان پرتلند – آهکی: این نوع سیمان بیشتر در تهیه ملات و بتن در کلیه مواردی که سیمان پرتلند نوع 1 به کار می رود قابل استفاده است.
سیمان بنائی: برای استفاده در مواقعی که ملات بنائی با مقاومت های کمتر از سیمان پرتلند نوع 1 موردنیاز است به کار گرفته می شود.
همچنین، سیمان نسوز 450، سیمان نسوز 500، سیمان نسوز 550، سیمان های چاه نفت، سیمان های پرتلند ضد آب، سیمان های با گیرش تنظیم شده و سیمان های رنگی از دیگر انواع سیمان هستند.

رکود در بازار سیمان

ابراهیم زمانی رئیس بخش ساختمان سیمان سپاهان، با دلی پر از وضعیت اقتصاد کشور، بازار فعلی سیمان را تشریح کرد و به خبرنگار ما گفت: اگر برنامه توسعه کشور طبق برنامه چهارم و پنجم پیش می رفت، هم اکنون زیرساخت های توسعه کارخانه ها سیمان، سد و جاده سازی ها توسعه یافته بود، بازارهای هدف شناسایی شده و پروژه های عمرانی همزمان یا پیش از تولید در حال پیشروی بودند و الان در رکود نبودیم.
زمانی ادامه داد: افزایش تحریم ها، کاهش بودجه های عمرانی، کاهش گردش مالی، کاهش پروژه های ساخت وساز و ... در کشور عملاً صنعت سیمان را با مازاد تولید مواجه کرد و باعث به هم خوردن بازارهای صادراتی شد.
او همچنین افزود: سیمان سپاهان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده خاورمیانه 1400 تن روزانه تولید داشت اما هم اکنون ظرفیت تولیدی آن روزانه به مرز 7000 تن رسیده است و این یعنی خواب تولید و رونق.

صنعت سیمان و 30 درصد مازاد بر تولید

محسن نیل فروشان مدیرفروش سیمان اردستان پس از درد دل بسیار، از عراق به عنوان بزرگ ترین بازار صادرات سیمان کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه کشور در حدود 80 میلیون تن است که حدود 55 میلیون تن آن مصرف داخلی است و بقیه مازاد تولید محسوب می شود که باید این میزان صادر شود اما به دلیل رقابت بد صادرکنندگان ایرانی که باعث نامناسب شدن قیمت سیمان داخل عراق و در نهایت منجر به تعرفه های سنگین این کشور شدند، عملاً صادرات سیمان به این کشور نیز معلق شده و بزرگ ترین بازار صادرات سیمان را تا حدودی از دست داده ایم.
نیل فروشان ادامه داد: برای برون رفت از شرایط فعلی ابتدا دولت باید بودجه های عمرانی کشور را اصلاح و سپس کاربری های جدید سیمان را از نو موردتوجه قرار دهد.
وی در خصوص روش استفاده جدید از سیمان گفت: استفاده از بتن به جای آسفالت و قیر در راه و جاده ها یکی از روش هایی است که باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

ملات خشک

ملات خشک

ملات خشک از ترکیب سه ماده سیمان، سنگدانه ها و مواد افزودنی بتن شیمیایی تهیه می شود. نسبت ترکیب و نوع مواد براساس تولید محصولات مختلف ملات خشک متفاوت است. ملات خشک در کارخانه مخلوط شده و به صورت خشک، به صورت پاکت و یا فله به کارگاه ساختمانی منتقل می شودو در ساختمان به نسبت مشخصی با آب مخلوط می کنندو قابل استفاده می شوند، ملات های خشک انواع گوناگونی دارند که هر کدام کاربرد مختلفی دارد.ملات ها پس از استفاده سخت می شود بنابراین ساختاری با دانه های سفت و سخت ایجاد می کند.

ملات هــــای هوایــی و آبی

ملات های هوایی به ملات هایی گفته میشود که در هوا میگیرد و سفت وسخت میشود ؛ یعنی عامل مهم درگیرش این نوع ملات ، هوا است . این ملات ها به صورت فیزیکی خشک میشوند یعنی آب اضافی یا نم آنها تبخیر میشوند مانند ملات های گل و کاهگل و یا به صورت شیمیایی در معرض هوا قرار میگیرند و سفت وسخت میشوند مانند گچ و ملات آهک هوایی که در این فعل وانفعالات آهک آن با گرفتن دی اکسید کربن از هوا به کربنات کلسیم که جسمی سفت وسخت است ، تبدیل میشود . قابل ذکر است با آنکه ملات گچ با آب ترکیب شده و به سنگ گچ مبدل میشود ولی در گروه ملات های هوایی قرار دارد زیرا سنگ گچ در آب باز میشود و برای سخت ماندن به هوا نیاز دارد ملات های آبی ملات آبی ماده ای است که در زیر آب یا در هوا به طریق شیمیایی سفت وسخت میشود . ملات های سیمانی و گل آهک از جمله این ملات ها هستند . چنانچه بعد از آماده شدن ملات و مصرف آن از رطوبت دور نگه داشته شود مقاومت خود را ازدست داده و فاسد میشوند؛ ملات آهک شکفته و ماسه ، ملات آهک و خاک رس ، ملات ساروج و ملات شفته آهکی در ردیف ملات های آهکی به شمار می روند.

قطعات پیش ساخته بتنی

قطعات پیش ساخته بتنی

قطعات پیش ساخته بتنی به در کارخانه ساخته و به کارگاه ساختمانی حمل می شود. قطعات پیش ساخته به طور کلی در سه دسته قطعات سقف و دیوار و قطعات متفرقه تولید می شوند. سازه های بتنی بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.1-سازه های بتنی مسلح مانند تیر و ستون پیش ساخته 2-غیر مسلح مانند جداول خیابانها . به ساختمان مسکونی با طبقات محدود، پارکینگ طبقاتی، سالن های صنعتی، سالن های ورزشی، کارگاه، کارخانه و سالن های صنعتی، دیوارهای محوطه، پل ها و تقاطع های غیر همسطح،وانواع قطعات نما را می توان از جمله کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی اشاره کرد.
قطعات پیش ساخته بتنی به در کارخانه ساخته و به کارگاه ساختمانی حمل می شود. قطعات پیش ساخته به طور کلی در سه دسته قطعات سقف و دیوار و قطعات متفرقه تولید می شوند. سازه های بتنی بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.1-سازه های بتنی مسلح مانند تیر و ستون پیش ساخته 2-غیر مسلح مانند جداول خیابانها . به ساختمان مسکونی با طبقات محدود، پارکینگ طبقاتی، سالن های صنعتی، سالن های ورزشی، کارگاه، کارخانه و سالن های صنعتی، دیوارهای محوطه، پل ها و تقاطع های غیر همسطح،وانواع قطعات نما را می توان از جمله کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی اشاره کرد.
بتن به عنوان پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان بسیار حائز اهمیت است، به گونه ای که گردش مالی آن معادل 30 درصد بودجه عمرانی هرساله کشور می باشد. اهمیت این موضوع باعث شده تا افزودنی بتن شیمیایی هم وارد صنعت بتن شود تا امروزه شاهد افزایش مقاومت و دوام سازه های بتنی باشیم. یکی از شرکت های فعال درزمینهٔ تولید بتن، شرکت قطعات پیش ساخته بتنی سامان می باشد. در رابطه با زمینه فعالیت ها و چالش های پیش روی این شرکت سراغ حسین فقیه خراسانی، رئیس هیئت مدیره این شرکت رفته ایم. لازم به ذکر است وی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف و همچنین کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی می باشد.

لطفاً در مورد زمینه فعالیت شرکت توضیح دهید

به طورکلی ما قطعات پیش ساخته بتنی مانند انواع کف پوش های بتنی، جدول، تولید می کنیم

وضعیت کیفیت جداول بتنی در کشور ما چگونه است؟

یکی از اساتید ما در دانشگاه همیشه از مثال سنگ جداول برای اشاره به مشکلات مدیریتی ما در کشور استفاده می کرد. سال ها از جدول های بتنی بی کیفیت استفاده کردیم که طول عمر کمتر از سه سال دارند و اگر بخواهیم هر 3 سال بعد از تخریب دوباره اقدام به نوسازی کنیم، نه تنها شهر را تبدیل به کارگاه ساختمانی می کنیم که همیشه با شهرهای زشت و بی قواره مواجه خواهیم شد.

راهکار شما برای رفع این مشکل چیست؟

قطعات بتنی مورداستفاده در کشور ما فنّاوری پیشرفته ای ندارند. اگر بخواهیم این محصولات را باکیفیت مناسب تولید کنیم به گونه ای که حداقل 10 تا 20 سال عمر داشته باشند، باید سراغ محصولات جدید برویم. ما در این رابطه نوآوری های زیادی انجام دادیم تا با تولید محصولات کیفی، عمر مفید محصول رو بالا ببریم اما متأسفانه شهرداری ها همواره دنبال ارزان ترین محصولات می روند.

محصولات شما چه اندازه نسبت به بازار گران تر است؟

اگر از جایگاه یک خریدار به ماجرا نگاه کنید، محصولات تولیدی ما درصد کوچکی از قطعات سنتی و بی کیفیت بازار گران تر هستند ولی اگر از دید شهرسازی و هزینه - فرصت نگاه کنید، ویژگی های محصول، کیفیت و عمر مفید محصول ما باعث می شود که قیمت تمام شده شهر با محصول ما کمتر از نصف سایرین تمام شود. علاوه بر این با قطعات بتنی ما شهرها زیباتر هم خواهند بود و نیاز نیست هر دو، سه سال یک بار زباله های بتنی برای محیط زیست تولید کنیم.

مزیت های محصول شما چیست؟

علاوه بر کیفیت و عمر مفید که اشاره کردم، محصولات ما از منظر معماری برای کاربردهای شهرسازی و صنعتی ایده آل هستند. همچنین تولیدات ما به صورت مکانیزه و صنعتی می باشد که باعث شده پروژه های بزرگ و خاص علاقه مند به همکاری با ما شوند.

برنامه ای برای عرضه بیشتر محصولات در آینده دارید؟

علاوه بر اینکه با شهرداری ها و شرکت های دولتی و خصوصی کار می کنیم، در حال راه اندازی یک باشگاه هستیم که علاوه بر آنکه ارتباط نزدیک تری با پیمانکاران داشته باشیم، آن ها را به عنوان همکاران استراتژیک شناسایی کنیم.

در پایان اگر نکته ناگفته ای دارید، بفرمایید

خوشبختانه در حال حاضر این اعتمادبه نفس راداریم که در سخت ترین پروژه ها سربلند باشیم و نیاز پروژه را تأمین کنیم. اخیراً در مناقصه ای مربوط به تأمین کف پوش های مربوط به یک اسکله کانتینری برنده شدیم. مالکان این پروژه استانداردهای فنی بسیار بالایی مدنظر داشتند و مفتخریم که برنده رقابت با یک شرکت از حاشیه خلیج فارس شدیم. امیدوارم موضوع کیفیت و طول عمر در کشور ما هم نهادینه شود.

اافزودنی بتن

افزودنی های بتن

افزودنی بتن

طی دهه گذشته فعالیت های گسترده ای در ارتباط با روش های ارتقای کیفیت بتن در برابر خوردگی، نفوذ یون های مخرب شیمیایی و ... صورت پذیرفته است. به این ترتیب نوآوری در زمینه افزودنی بتن و فرآورده های شیمیایی و ساختمانی بتن این روزها جزو سیاست های زیربنایی تحقیقاتی بسیاری از کشور های توسعه یافته و درحال توسعه است. بر این اساس دستاورد های علمی دنیا در زمینه مواد افزودنی های بتن ، فوق روان ساز بتن، مواد شیمیایی دیر گیر بتن، ملات خشک و انواع ژل میکروسیلیس در میان تولیدکنندگان، کارفرمایان و پیمانکاران صنعت ساختمان ما هم از اقبال خوبی برخوردار شده است.

دانش فنی مطلوب در کشور

علاوه برساخت و ساز های شهری تعداد زیاد پروژه های عمرانی باعث شده تا مصرف افزودنی بتن در سراسر کشور رایج شود، به گونه ای که هم اکنون بسیاری از کارخانه های تولیدی کلینیک های تخصصی بتن ایران با در اختیار داشتن تجهیزات موردنیاز، دانش فنی نسبت به ارائه این خدمات تخصصی اقدام می کنند. در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان تحت عنوان «کالای برتر» در این شماره قصد داریم افزودنی بتن شیمیایی بتن را برای مخاطبان نشریه معرفی کنیم با ذکر این توضیح که مطالب عنوان شده صرفاً نظر مصاحبه شوندگان بوده و الزاماً منطبق با دیدگاه نشریه نیست.

افزایش قیمت 10 هزارتومانی در مترمکعب

محمدی، مدیرعامل شرکت فوم بتن پاسارگاد به پیام ساختمان گفت: برای اجرای بتن های سبک و ویژه می توان گفت به طور متوسط 10 هزار تومان به قیمت هر مترمکعب با استفاده از مواد شیمیایی افزایش می یابد اما معمولاً در شرایط کنونی بازار، سازندگان دنبال کاهش قیمت ها و حتی کاهش مصرف سیمان هستند.
وی در پاسخ به این سؤال که هرکسی می تواند مواد افزودنی بتن را با ملات ماسه و سیمان ترکیب کند، اظهار داشت: میزان استفاده از این مواد آنالیز خاص خودش را دارد. مثلاً استفاده از الیاف تقریباً باید 600 تا یک کیلوگرم در مترمکعب استفاده باشد. بیشتر از این میزان کیفیت ملات را تحت تأثیر قرار می دهد.

مشکل فوم های داخلی

مدیرعامل شرکت فوم بتن پاسارگاد بابیان اینکه برای فوم بتن استاندارد خاصی در کشور تعیین نشده است، ادامه داد: در سال 91 مواد اولیه اغلب در خارج کشور تهیه می شد اما پس از تحریم ها از صفرتا 100 مواد در داخل کشور تولید می شود. در زمینه فوم بتن باید گفت غیر از دو یا سه تولیدکننده سایرین کیفیت لازم را ندارند و بیشتر فوم ها مشکل کف دهی، افت حجم، پمپاژ و حباب شکنی دارند.

کاربری بتن تعیین کننده افزودنی بتن

احمدی، مدیرعامل شرکت مهندسی بتن غرب نیز به پیام ساختمان گفت: قطعاً افزودنی بتن تا حدودی قیمت ها را افزایش می دهد اما بسیار بر کیفیت بتن تأثیرگذار خواهد بود. استفاده از افزودنی بتن بستگی به کاربری بتن و خواسته مصرف کنندگان دارد که به تناسب آن انواع افزودنی بتن استفاده می شود.
وی بابیان اینکه برای تمام تولیدات استاندارد تعریف نشده است، ادامه داد: نمی توان به طورکلی در مورد کیفیت تولیدات افزودنی بتن قضاوت کرد. برخی شرکت ها باکیفیت بسیار بالایی تولید می کنند و برخی دیگر کیفیت درخور اعتنایی ندارند. علاوه بر این نحوه اجرای افزودنی بتن و ترکیب آن با بتن بسیار حائز اهمیت است.

مواد شیمیایی آمریکایی و آلمانی در صدر

همچنین سازگاریان، مدیرعامل شرکت عمران شیمی نیز به خبرنگار ما گفت: اگر تمام المان های مورداستفاده در ساختمان را در نظر بگیریم، افزودنی بتن نسبت بسیار کمی از هزینه ها را دربرمی گیرد.
وی افزود: چند سالی است که قرار شده برای مواد شیمیایی بتن استاندارد اجباری تعریف شود فعلاً محقق نشده است. برخی محصولات هم استانداردشان تعریف شده است اما دیده می شود که برخی شرکت ها برای چند محصول استاندارد را دریافت می کنند وازنشان استاندارد روی سایر محصولات استفاده می کنند.
سازگاریان در مورد مواد اولیه نیز گفت: هم مواد اولیه داخلی و هم مواد خارجی در کشور در بازار وجود دارد. مواد خارجی گران تر هستند. بهترین افزودنی بتن مربوط به آمریکا و آلمان می باشد اما اجناس چینی بی کیفیت هم در بازار ایران وجود دارد و اتفاقاً بسیار زیاد مورداستفاده قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: درحالی که بسیاری از اصناف مدافعان همکاران خود هستند، متأسفانه رابطه تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان دوستانه نیست و معمولاً دنبال تخریب همدیگر هستند.

روان کننده ها و مواد هوازا استاندارد اجباری دارند

ابوالحسن رامین فر، عضو انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان نیز در پاسخ به پیام ساختمان که چه مواد افزودنی مشمول استاندارد اجباری شده اند، به پیام ساختمان گفت: برخی از مواد شیمیایی مانند روان کننده ها و مواد هوازا مشمول استاندارد اجباری شده اند اما سایر تولیدات خیر. متأسفانه واقعیت این است که حتی برخی شرکت ها که نشان استاندارد را دریافت کرده اند، در عمل استاندارد را رعایت نمی کنند.

افزایش یک دهم درصدی قیمت ها

وی در پاسخ به این سؤال که این مواد افزودنی بتن چقدر قیمت ها را افزایش می دهد، ادامه داد: موضوع این است که وقتی مواد افزودنی بتن باکیفیت را به بتن اضافه می کنید، می تواند عمر ساختمان را به طرز چشمگیری افزایش دهد. درحالی که قیمت بتن را کمتر از 5 درصد و هزینه های ساخت را کمتر از یک دهم درصد افزایش می دهد.

کلمه افزودنی بتن غلط است

رامین فر گفت: بنده با کلمه افزودنی بتن مخالفم. اسم درست مواد شیمیایی صنعت ساختمان است. در تمام کشور های توسعه یافته بدون مواد شیمیایی، بتن ناقص است اما اینجا در ایران مواد شیمیایی را از بتن جدا می دانند. این کارشناس مواد شیمیایی بتن خاطرنشان کرد: احداث سد، پل و پروژه های عمرانی بدون افزودنی بتن امکان ندارد.

چسب بتن

چسب بتن

چسب بتن یکی از مواد افزودنی بتن است که برای آب بند نمودن بتن و افزایش چسبندگی بتن مورد استفاده قرار می گیردو همچنین چسب بتن مقاومت کششی، خمشی و دوام بتن را افزایش می دهد. ولی مهمترین خاصیت چسب بتن افزایش چسبندگی بتن است.

فوندانسیون و اسکلت بتنی

فوندانسیون و اسکلت بتنی

فوندانسیون و اسکلت بتنی،سازه ای است که در ساخت اسکلت ساختمان از بتن و بتن آرمه استفاده می شود.مهم ترین مزیت فوندانسیون و اسکلت بتنی قابل دسترس بودن ماده اصلی بتن که شن و ماسه است می باشد این سازه های در برابر شرایط آب و هوایی و آتش سوزی مقاوم تر هستند.
عمده عوامل مؤثر در این روند، هزینه، زمان و کیفیت ساخت هستند. هزینه ساخت و سود حاصل از این سرمایه گذاری با زمان اتمام طرح رابطه تنگاتنگی دارند. بدیهی است هر چه زمان طرح طولانی تر شود شاهد افزایش قیمت مصالح، قیمت تمام شده طرح، هزینه های متفرقه و بازگشت دیرتر سرمایه خواهیم بود که خوشایند هیچ سازنده ای نیست.

هزینه کمتر و زمان بیشتر بتن

سازه های بتن آرمه در مقابل سازه های فولادی معمولا نیاز به هزینه کمتر و زمان بیشتری برای ساخت دارد؛ در حالی که سازه های فولادی ابتدا نیاز به سرمایه زیادی برای خرید آهن آلات دارد ولی در عوض شاهد سرعت اجرای بالاتری خواهیم بود. به طورکلی زمان اجرای سازه های فولادی در مقیاس های بزرگ تا حدودی کوتاه تر از سازه های بتن آرمه و هزینه های سازه های بتن آرمه کمتر از سازه های فولادی است که هر سازنده ای با توجه به شرایط و معیار های خود تصمیم گیرنده اصلی است.

مقاومت بالاتر بتن

حال با فرض وجود شرایطی کاملا ایده آل، یعنی بدون محدودیت زمانی و محدودیت در هزینه ، عامل سوم یعنی کیفیت سازه را بررسی می کنیم. کیفیت را می توان از جنبه های متفاوتی مانند مقاومت در برابر بارهای ثقلی وارده و زلزله، مقاومت در برابر حرارت، ابعاد، دهانه های قابل پوشش، تعداد طبقات قابل طراحی، قابلیت ترمیم آسان و... مورد نقد و بررسی قرار داد. با توجه به گستردگی و پیچیدگی مسئله، در اینجا فقط تصمیم گیری برای ساختمان های عادی را مورد توجه قرار می دهیم. اولین و مهم ترین نکته قابل ذکر در این مورد مقاومت مصالح و ابعاد مصالح مصرفی است. معمولا هر چه اعضای باربر ما ابعاد بزرگ تر از نگاه عام و ممان اینرسی بالاتر از دید مهندسی داشته باشد، رفتار سازه ای مناسب تر است و هر چه مصالح مصرفی که در عرف ساختمان سازی بتن یا فولاد هستند قابلیت تحمل نیروهای بیشتر را داشته باشند منجر به طراحی اعضای ظریف تری خواهند شد. اگر هر دو عامل در کنار هم قرار گیرند منجر به رسیدن به سختی و صلبیت بالاتری خواهند شد که جزء اصلی ترین آیتم های طراحی یک مهندس محاسب به شمار می روند. در طراحی سازه ها، مقاومت بتن را 10 درصد مقاومت فولاد فرض می کنند بنابراین ابعاد ستون ها و تیرهای بتنی، به مراتب بیش از سازه های فولادی است. البته این ابعاد بزرگ اعضای بتنی، ممان اینرسی بسیار بالاتری نسبت به گزینه های دیگر به ارمغان خواهند آورد که در نهایت سازه بتنی، سختی بالاتر و معمولا رفتار سازه ای مناسب تری دارد.

بتن سنگین است اما...

«سازه های بتنی سنگین هستند» در پاسخ به این ایراد باید گفت: ابعاد بزرگ سازه تا جایی مورد پذیرش یک مهندس است که منجر به سنگینی بیش از حد سازه نشود و با توجه به آنکه بحث ما در مورد سازه های عادی کمتر از 6 طبقه است، تفاوت وزن اسکلت نیز آنچنان نخواهد بود تا مهندس طراح را به سمت طراحی سازه فولادی بکشاند. این موضوع در بسیاری از سازه های عظیم نیز صادق است.

عملکرد بهتر بتن در زلزله

بحث زلزله که بحث داغ این روزهای تهران است می تواند جنبه دیگری از کیفیت مناسب یک سازه باشد. سازه های بتن آرمه عادی و به ویژه مجهز به دیوارهای بتنی به علت سختی بالا نسبت به سازه های فولادی در برابر زلزله، در بیشتر موارد مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند اما سازه های فولادی نیز می توانند همین رفتار را از خود نشان دهند مشروط برآنکه طراحی مناسبی داشته باشند. نکته قابل تأمل اینجا است که این رفتار به چه قیمتی به دست خواهد آمد؟ اگر طراحی، یک طراحی بدون نقص باشد، هم سازه فولادی و هم سازه بتن آرمه در چند ثانیه وقوع زلزله، با حداقل خسارت ممکن جان سالم به در خواهند برد؛ اما کار به اینجا ختم نخواهد شد و پس از زلزله های زیادی شاهد شکستگی لوله های گاز و وقوع آتش سوزی های مهیب بوده ایم که گاه از خود زلزله مخرب تر هستند. با توجه به اینکه اطفای حریق بلافاصله بعد از وقوع حادثه ممکن نیست، ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که تا چند ساعت متوالی بتواند آتش را با حداقل خسارات وارده تحمل کند. در سازه های بتن آرمه مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی وجود دارد، اما در سازه های فولادی درصورتی که تمهیدات ایمنی لازم در آنها صورت نپذیرد در چند دقیقه ابتدایی حریق، شاهد تخریب های بسیار سریع و جبران ناپذیر خواهیم بود که این مورد نیز مزیتی بسیار ارزشمند برای سازه های بتن آرمه به حساب می آید.

چرا مهندسان به بتن بدبین هستند

اما آنچه اکثر مهندسان را نسبت به سازه های بتن آرمه به شدت بد بین کرده، عدم قطعیت ها، یکنواخت نبودن مقاومت بتن و کم اطلاعی بسیاری از سازندگان از نحوه عمل آوری و به دست آوردن نتیجه ای مطلوب از این ماده است. قابلیت اشتباه در تهیه بالقوه این نوع ماده در مقابل فولاد توجیه دیگری است که از سوی عده زیادی در مخالفت با بتن ارائه می شود، چرا که ممکن است حین عمل آوری، مقاومت فشاری کمتر از حد موردنیاز به دست آید. این گروه معتقدند جبران یک اشتباه در سازه های بتن آرمه در مواردی منجر به تخریب اجباری سازه می شود درحالی که فولاد در هر لحظه که سازنده اراده کند با هزینه ای به نسبت پایین قابل ترمیم و تقویت است. در پاسخ به این ایراد باید گفت این عدم قطعیت ها در آیین نامه ها با اعمال ضریب ایمنی بسیار بالایی پیش بینی شده تا جایی که در موارد زیادی شاهد مقاومتی چند برابر مقاومت مورد نیاز در ساخت این قبیل سازه ها هستیم. از سوی دیگر این عدم قطعیت کیفیت بتن در شالوده و سقف های سازه فولادی نیز وجود دارد و صرفا متعلق به سازه های بتن آرمه نیست.

حرف آخر

در نهایت باید بر این موضوع تأکید کرد که به طورکلی هم سازه های فولادی و هم سازه های بتن آرمه درصورتی که در طراحی آنها سیستم مناسب و منطبق بر آیین نامه های به روز، مورد استفاده قرار نگیرد و متخصصین متبحر آنها را اجرا و مهندسین باتجربه بر اجرای آنها نظارت مستمر نکنند، هیچ رجحانی از نظر کیفیت و قابلیت اطمینان بر دیگری ندارند. فراموش نکنیم معیار چهارمی نیز در انتخاب وجود دارد؛ معیاری که 3 معیار هزینه، زمان و کیفیت را تحت سیطره خود قرار می دهد: فولاد به عنوان یک سرمایه ملی ماده ای است که ارزان به دست نمی آید و همانند نفت روزی تمام خواهد شد؛ ماده ای که باید در صنایع ارزشمندتر یا حداقل در سازه های خاص که نیاز به ظرافت خاصی دارند و پس از بررسی های علمی برتری فولاد در آن محرز شده، مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد تا شاهد رشد اقتصادی در دیگر زمینه ها باشیم؛ بنابراین استفاده از سازه های بتن آرمه با توجه به مصرف به مراتب پایین تر از فولاد (به صورت میلگرد) هم از نظر سازه ای و هم از نظر اقتصادی و هم از جنبه ملی به مراتب مناسب تر و بهینه تر از سازه های فولادی است.

تفاوت اسکلت بتنی و فولادی

گروه ساخت و ساز: همانطور که در شماره گذشته نشریه وعده داده بودیم که انواع روشهای ساخت و ساز را مورد بررسی قرار خواهیم داد، در این شماره به بررسی و مقایسه اسکلت بتنی و فولادی میپردازیم. از آنجا که ذکر انواع سازه های فولادی و قیاس آنها با اسکلت بتن مسلح از حوصله مخاطب و صفحات نشریه خارج بود، تصمیم گرفتیم برای شروع کار، سازه های فولادی و بتنی سنتی که در ساخت و سازهای شهری بیش از سایر سازهها مورد استفاده قرار میگیرند، را مورد بررسی قرار دهیم. سرعت اجرای فولاد بالاتر است
رامتین رضوانی، مدیرعامل شرکت ista، تولید کننده و مجری سقفهای فلزی و بتنی، در پاسخ به این سوال که سرعت اجرای اسکلت فلزی سنتی بیشتر است یا فولادی، به خبرنگار ما گفت: اگر سرعت انجام کارها مورد نظر مالک ساختمان باشد، سازه های فلزی– به ویژه در ساختمانهای با متراژ و طبقات بیشتر- با سرعت بهتری نسبت به اسکلت بتنی اجرا میشود. البته در کشور ما "زمان" در پروژه ها چندان مورد توجه قرار نمیگیرد و طول کشیدن کار هم ممکن است– در اثر افزایش نرخ تورم– به نفع سازنده یا مالک باشد.

بتن ارزانتر از فولاد

وی افزود: در بحث قیمت هم میتوانم بگویم که هزینه اسکلت بتنی برای ساخت حدود 20 تا 30 درصد ارزانتر از اسکلت فولادی است اما همانطور که اشاره کردم، نیازمند زمان بیشتری برای ساخت هستیم. فولاد قابل اطمینانتر است این پیمانکار در رابطه با کیفیت این دو سازه گفت: اسکلت بتنی نیازمند نظارت بیشتری است و بالعکس اسکلت فولادی به نظارت کمتری نیاز دارد چرا که فولاد در کارخانه تولید میشود، خواص مشخصی دارد، معمولا کنترل شده تر است و فقط بحث کنترل اتصالات و جوشها در پروژه مطرح است اما درسازه های اسکلت بتنی، قسمت اعظم کار یعنی ساخت بتن در کارگاه اتفاق میافتد. در ساخت بتن هم هیچ وقت برای سازنده به صرفه نیست که برای کل ساختمان بتن آماده تهیه کند و از بتن دستی استفاده میشود، به همین خاطر نیازمند یک نظارت پیوسته است چرا که یک جا به جایی در درجه اختلاط میتواند میزان کیفیت را بسیار کاهش دهد، مضاف بر اینکه در اسکلت فولادی میتوان یک آزمایش کششی گذاشت و یک روزه جواب را دریافت کرد اما در تست بتن حداقل به 28 روز زمان نیاز دارید. به همین خاطر در کشور ما اسکلت فولادی قابل اطمینان تر است.

بتن دیرتر میسوزد

رضوانی در رابطه با بحث حریق گفت: در این مبحث بتن بهتر از فولاد عمل میکند چرا که آهن زودتر ذوب شده و دچار خمش میشود، هر چند اسکلت بتنی هم در صورتی که نکات ایمنی در آن رعایت نشود، طعمه حریق میشود. وی که استاد دانشگاه هم هست به نقل سخن یکی از اساتید پرداخت و گفت: «اگر دکتری مرتکب اشتباه شود، یک نفر را میکشد اما وقتی که یک مجری مرتکب اشتباه شود چندین و شاید هزاران نفر از بین میرود.»

پیش ساختگی علت سرعت اجرای فولاد

روح ا… رمضان، رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع فلزی رمضانی که در زمینه ساخت و اجرای سازههای فلزی فعالیت دارد، در رابطه با سرعت اجرای اسکلتهای فلزی و بتنی به خبرنگار ما گفت: قطعا اسکلت فلزی از سرعت بیشتری برخوردار است چرا که فلز در کارخانه آماده شده و تنها در محل اجرا نیاز به نصب دارد، در حالی که بتن در محل پروژه ساخته میشود. در کشور ما تکنولوژی پیشرفتهای نداریم که از قطعات بتنی پیش ساخته برای ساختمانهای کوتاه مرتبه استفاده کنیم در صورتی که در کشورهای توسعه یافته برای این ساختمانها– نه ساختمانهای بلندمرتبه- از بتنهای پیش ساخته استفاده میشود که سرعتی معادل اسکلت فلزی و یا سریعتر داشته باشد.

آزمایشهای فولاد واقعیتر است

وی در رابطه با کیفیت این دو سازه گفت: ما در زمینه بتن متخصصان کمی داریم و این تعداد اندک نیز جذب شرکتهای سدسازی میشوند و یا اسکله های دریایی انجام میدهند و کمتر تخصص خودشان را در بحث مسکن نشان میدهند چرا که صرفه اقتصادی کمتری برای آنها دارد. مثلا در کشور ما دمای خود بتن و دمای هوایی که ساخت اسکلت در آن صورت میگیرد مغفول مانده است اما اسکلت فولادی به دلیل اینکه سالهاست در کشورما انجام میشود، وضعیت بهتری دارد. از طرفی تستهایی که در رابطه با فولاد میگیرند، خیلی واقعیتر است و حتی غیرمتخصصان هم میتوانند درصدهای نشان داده شده توسط دستگاه را ببینند اما در آزمایش بتن نمونه بتن ریخته شده را به آزمایشگاه تحویل میدهند و معلوم نیست که آیا این مشت نمونه خروار است یا خیر. البته بحث اتصالات و جوشکاریها در سازههای فلزی هم بسیار حائز اهمیت است و چنانچه مورد توجه واقع نشود، میتواند مشکل ساز باشد.

فولاد انعطاف پذیرتر از بتن

رمضان در رابطه با قیمت این دو سازه گفت: با توجه به اختلاف قیمت ورق و میلگرد در اثر عدم افزایش قیمت ورق و شیب تند کاهش قیمت میلگرد، اسکلت بتنی ارزانتر تمام میشود. وی در رابطه با انعطاف پذیری این سازه گفت: انعطاف پذیری بتن خیلی کمتر از فولاد است، بنابراین طرح پذیرتر است و از طرفی فلز این قابلیت را دارد که روی بتن قرار گیرد اما بتن را نمیتوان بر روی اسکلت فلزی قرار داد. بتن 5/1 برابر آهن وزن دارد این فعال ساختمانی در مورد وزن این سازه ها گفت: هر مترمربع فولاد تقریبا حدود 100 کیلوگرم وزن دارد اما وزن هر مترمربع بتن به حدود 150 کیلوگرم میرسد و سنگینتر است. از طرفی فولاد راحتتر قابل بازیافت است اما به دلیل اینکه جداسازی آماتور هزینه بردار و زمان بر است، شاید تفکیک میلگرد از بتن فقط برای ذوب کردن میلگرد باشد و بتن آن قابل بازیافت نیست.

فولاد هدررفت سرمایه ملی

وی در پایان گفت: اگر در بعد کلان و از منظر ملی به این دو اسکلت نگاه کنیم، به طور حتم استفاده از فولاد هدر رفت سرمایه های ملی است چرا که میتوان از آن در صنایع دیگر مانند؛ کشتی سازی و اتومبیل سازی استفاده کرد در نتیجه اسکلت بتنی به صرفه تر است.

فوم بتن

فوم بتن

فوم بتن چیست؟

فوم بتن، بتن سبک وزن سلولی و یا بتن کم تراکم است، که در تشکیل آن یک دوغاب سیمانی، با حداقل 20٪ (در هر حجم) فوم در ملات پلاستیکی وارد شده است.
گروه ساخت وساز: بتن به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی در گستره ای وسیع در انواع کاربردهای سازه ای و غیر سازه ای در ساختمان استفاده می شود و از آنجایی که چگالی بتن سبک به طور قابل ملاحظه ای از بتن معمولی پایین تر است، می تواند نقش موثری در کاهش وزن ساختمان ها، به خصوص در قسمت غیر سازه ای داشته باشد. فوم بتن یکی از بتن هایی است که استفاده از آن در حال فزونی است.
برای تولید فوم بتن ابتدا سیمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالی مورد نظر با هم در میکسر دستگاه مخلوط می شود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص که دارای ساچمه های ریز می باشد با فشار عبور داده می شود این عمل باعث تشکیل کف می شود و کف حاصل در میکسر با ملات سیمان و آب مخلوط می شود که در حین اختلاط حباب های بسیار ریز در سر تا سر ملات به وجود می آید و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ریخته می شود. خاصیت فوم این است که حباب های هوا را تا گیرش بتن در ملات پایدار نگه دارد (وزن بتن حاصله به پایداری این حباب ها بستگی دارد.)
در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان با عنوان« کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است» به سراغ تولیدکنندگان و مجریان این مصالح صنعتی رفته ایم. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً همسو با نظر مدیران نشریه نیست و ما صرفاً جهت اطلاع مخاطبان، نظرات را انعکاس می دهیم.

مزایای فوم بتن

مصری، کارشناس فروش شرکت نوین فوم بتن به خبرنگار پیام ساختمان گفت: گروه تولیدی و صنعتی نوین فوم بتن که فعالیت خود را از سال 1387 آغاز کرده است، در زمینه ساخت ماشین آلات سیار فوم بتن در چندین تیپ مختلف و ساخت دستگاه سیار فوم بتن تک فاز برای اولین بار در ایران فعالیت می کند.
وی با بیان اینکه آماده راه اندازی خط تولید بلوک سبک در مدت زمان کمتر از 30 روز ، هستیم به مهم ترین مزایای فوم بتن اشاره کرد و گفت: فوم بتن باصرفه ترین و محکم ترین مصالح سبکی است که می توان از آن برای پوشش شیب بندی استفاده نمود . نظر به اینکه با دستگاه مخصوص به صورت بتن یکپارچه در محل قابل تهیه و استفاده است، می توان مستقیماً روی آن را عایق بندی یا ایزولاسیون نمود .
مصری ادامه داد: به دلیل سبکی وزن فوم بتن و آسان بودن تهیه آن می توان تمامی کف طبقات، محوطه و بالکن ساختمان را بعد از اتمام کارهای تأسیساتی با آن پوشانده و بلافاصله عملیات بعدی را مستقیماً روی آن انجام داد .وی افزود:جهت ساخت دیوارهای سردخانه ها، گرم خانه ها و سالن های عایق صدا می توان در محل با قالب بندی، فوم بتن را به صورت یکپارچه عمودی ریخت. فوم بتن برای موتورخانه ها و اتاق های آکوستیک مورد استفاده وسیع قرار می گیرد .
وی در رابطه با میزان صرفه اقتصادی استفاده از فوم بتن گفت: سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن یا توجه به نوع کاربرد آن، به طور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد چون در نتیجه استفاده از آن وزن اسکلت فلزی و دیوارها و سقف کاهش یافته و ضمناً باعث کاهش مخارج فونداسیون و پی در ساختمان می گردد.
این کارشناس خاطرنشان کرد: حمل ونقل قطعات پیش ساخته فوم بتن هزینه کمتری نسبت به قطعات بتنی در برداشته و نصب قطعات به علت سبکی آنها بسیار آسان می باشد . همچنین هر گونه نازک کاری به راحتی روی پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمناً چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد .
وی در پایان گفت: به دلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن کارهای سیم کشی و نصب لوازم برقی و تأسیسات خیلی سریع و به راحتی قابل اجرا خواهد بود . همچنین سرعت اجرای فوم بتن روزانه حداقل 30 مترمکعب می باشد . همچنین جهت ارسال فوم بتن به طبقات خود دستگاه تا ارتفاع 35 متر پمپاژ می نماید و نیازی به استفاده از بالابر و تاور نیست.

خط تولید ارزان

منانی، مدیر فروش شرکت بتن سبک آراتا گفت: از ابتدای فعالیت خود در سال 1386 و طی چند سال گذشته موفق به طراحی و نصب و راه اندازی خطوط متعدد تولید بلوک سبک با نام تجاری پرلکس (PERELEX) در سطح کشور شده ایم. این نام تجاری با هدف فعالیت های بین المللی و در تجانس با برند آلمانی هبلکس انتخاب و علاوه بر ثبت داخلی در نهم می 2011 میلادی در فرانسه به شماره 2387-34976 ثبت جهانی شده است. وی در ادامه به خلاقیت های به کاررفته در بخش های گوناگون تولید از جمله میکسرهای اختلاط، فوم ژنراتور، فیدرها، نحوه ارسال بتن و به ویژه قالب های تولید بلوک اشاره کرد و افزود: ماهیت تولید بلوک های سبک ما به گونه ای است که راه اندازی یک واحد تولیدی با حداقل امکانات نیز میسر است. اگرچه بر اساس ظرفیت مورد نظر و همچنین میزان و سطح مکانیزاسیون ممکن است از تجهیزات گسترده تری استفاده شود.

نصف قیمت بتن ریزی سنتی

سید حسن صندید، از مجریان فوم بتن شرکت آرساب نیز درباره مزایای این محصول به خبرنگار ما گفت: مهم ترین مشخصه فوم بتن سبک بودن آن است. علاوه بر این سهولت در اجرا و ارزان بودن از جمله بارزترین خصوصیات آن به شمار می رود.
وی افزود: تقریباً هر دستگاه فوم بتن روزانه حدود 500 مترمربع کار می کند که اگر قرار باشد به شیوه سنتی اجرا شود،حدود 5 روز زمان نیاز است. در بحث قیمت هم حدود نصف قیمت بتن ریزی سنتی تمام می شود اما به دلیل عدم اطلاع مردم از مزایای آن، هنوز جایگاه خودش را در صنعت ساختمان به دست نیاورده است.
صندید خاطرنشان کرد: به طور کلی هر متر اجرای فوم بتن با احتساب هزینه مصالح حدود 6 هزار تومان تمام می شود؛ درحالی که در بتن ریزی سنتی این پول فقط دستمزد استادکار است. وی افزود: از آنجایی که از فوم بتن تقاضای سازه ای نداریم و صرفاً پر کننده است، به دلیل وزن سبک تر و عایق بودن یکی از مصالح خوب و باصرفه در صنعت ساختمان است.
این کارشناس در مورد اجرای فوم بتن نیز گفت: دستیابی به بسیاری از خواص فوم بتن نیاز به عمل آوری مطلوب آن دارد و آب دهی در روزهای اولیه یکی از مهم ترین عوامل عمل آوری است .
ضمناً در روزهای گرم حداقل 2 بار آب دهی روزانه لازم است تا سرعت خشک شدن آب بتن کم شده و از ترک های روی سطح بتن جلوگیری به عمل آورد. همچنین این کار باعث بالا رفتن مقاومت می شود .

رنگ بتن

رنگ بتن

رنگ بتن رنگدانه های معدنی است که جهت بالابردن تنوع و زیبایی بتن ،در هنگام ساخت بتن به ملات اضافه می شود.رنگهای بتن به دو صورت طبیعی وسنتتیک است .

بتن مسلح

بتن مسلح

بتن مسلح بتنی است که برای افزایش استحکام آن از میلگردهای تقویتی، شبکه های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می شود.

آب بندی بتن

آب بندی بتن

آب بندی بتن برای محافظت بتن از آسیب های سطح می باشد. با مسدودکردن منافذبتن، جذب آب و نمک کاهش یافته و یا یک لایه غیر قابل نفوذ ایجاد می شود.آب بندی بتن تاثیر انکار ناپذیری در کارایی، شکل ظاهری و پایداری سازه بتنی خواهد داشت.روش های مختلفی برای آب بندی بتن وجود دارد.از مهم ترین روش های آب بندی به آب بندی با استفاده از پوشش های نفوذگر، با استفاده از تزریق و آب بندی در زمان ساخت پروژه می توان اشاره کرد. ملات خشک از ترکیب سه ماده سیمان، سنگدانه ها و مواد افزودنی شیمیایی تهیه می شود. نسبت ترکیب و نوع مواد براساس تولید محصولات مختلف ملات خشک متفاوت است. ملات خشک در کارخانه مخلوط شده و به صورت خشک، به صورت پاکت و یا فله به کارگاه ساختمانی منتقل می شودو در ساختمان به نسبت مشخصی با آب مخلوط می کنندو قابل استفاده می شوند، ملات های خشک انواع گوناگونی دارند که هر کدام کاربرد مختلفی دارد.ملات ها پس از استفاده سخت می شود بنابراین ساختاری با دانه های سفت و سخت ایجاد می کند.

ماشین آلات بتن

ماشین آلات بتن

ماشین آلات بتن به مجموعه ماشین آلاتی که در حمل و انتقال و بتن ریزی استفاده می شود گفته می شود.معمولا بتن آماده به وسیله کامیون ها با تانکر گردان به محیط کار منتقل می شوند. پمپ بتن ، بتن را از طریق پمپاژ یا نیروی متحرک به محل مورد نظر انتقال می دهد. در استفاده از پمپ بتن ،بتن ریزی را در دورترین نقطه از پمپ شروع کرده و سپس به طرف عقب حرکت داده شود و بتدریج با جدا کردن قسمت هایی از لوله از طول آن کاسته گردد.

پمپ بتن

گروه ساخت وساز- در فعالیت های ساختمانی و مهندسی، در دست داشتن ابزار و دستگاه های مناسب یک بخش از کار است و اجرای عملیات و فعالیت با دانش و توانایی بخش دیگر و حتی مهم تر است. این اصلی است که در تمام فعالیت های مهندسی به صورت عام و فعالیت ساختمانی به صورت خاص عمومیت دارد. از این رو اصولی مدون و کارشناسی شده تهیه شده که جزییات فعالیت اجرای بتن ریزی در آن آمده است. از انبار کردن سیمان تا نحوه مخلوط کردن بتن، انتقال و عملیات بتن ریزی، تراکم و پرداخت بتن و... در آن ذکرشده است. گرچه دستگاه های باکیفیت پمپ بتن، کار را تا اندازه زیادی آسان تر خواهند کرد.
پمپ بتن دستگاهی است که در هر پروژه و کارگاهی که نیاز به بتن ریزی باشد کاربرد دارد؛ از عملیات ساختمانی تا راه سازی، ساختن پل، تونل ، سد و هر سازه دیگر. انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد که خوشبختانه به جز یک نوع که مانند جرثقیل دکل دارد، باقی موارد در کشور تولید می شود. پمپ بتن برای عملیات بتن ریزی در ارتفاع بالا انجام می گیرد.

عملیات ساخت و ریختن بتن

هنگام عملیات ساخت و بتن ریزی در محل مورد نظر، سه دستگاه، در سه مرحله مورد استفاده قرار می گیرد: مرحله اول دستگاهی است که برای ساختن بتن شن، ماسه و آب را مخلوط می کند و به آن بچینگ می گویند که این دستگاه هم انواع مختلفی دارد. در مرحله بعد برای انتقال بتن به محل مورد نظر از دستگاهی استفاده می شود که تراک میکسر نام دارد و این دستگاه هم انواع مختلفی دارد. در مرحله سوم از دستگاه پمپ بتن برای انتقال بتن به قالب مورد نظر استفاده می شود.
محسن خرسند، از شرکت استاندارد ماشین در این مورد به خبرنگار ما گفت: تمام دستگاه هایی که با ساخت، انتقال و ریختن بتن در قالب، ارتباط دارند در این شرکت تولید می شود. تنها پمپِ بتن هایی که مانند جرثقیل، دکل دارند از کشور آلمان وارد می شوند.
به گفته وی تمامی پمپ بتن ها سیار هستند و برای انجام عملیات بتن ریزی باید به محل کارگاه حمل شوند. یک مورد پمپ بتن نیز تولید می شود که توسط کامیونت ها به محل کارگاه حمل گردیده و پس از اتمام کار دوباره توسط کامیونت به محل دیگری که عملیات بتن ریزی در حال انجام است، منتقل می شود. نوعی دیگر پمپ بتن وجود دارد که دستگاه روی کامیونت نصب می شود و به محل جدید انتقال پیدا می کند. لوله های مورد استفاده در محل کارگاه با دست به هم وصل می شوند و بتن را به ارتفاع مورد نظر منتقل می کنند. سومین نوع پمپ بتن نیز که از کشورهای دیگر وارد می شود پمپ هایی است که به آنها پمپ هوایی یا بوم دار می گویند.

مزیت های پمپ بتن

با کمک پمپ بتن، بتن به صورت مستقیم در محل مصرف ریخته می شود و دیگر نیازی به استفاده از دیگر روش های انتقال بتن نیست. این دستگاه برای عملیات بتن ریزی در محل هایی که دسترسی بسیار مشکل است بسیار مفید می باشد. مزیت بزرگ این دستگاه این است که بتن تلف نمی شود؛ مضاف بر اینکه نیروی کار کمتری هم به خدمت گرفته می شود. دستگاه های قدرتمند جدید توانایی فرستادن بتن در حجم زیاد تا ارتفاع و مسافت های بالا را دارند، درحالی که این عملیات با استفاده از روش های دیگر بسیار مشکل خواهد بود. با توجه به چنین فاصله ای بتنی که مورد استفاده قرار می گیرد باید بیشترین کار آیی را داشته و منطبق با آیین نامه های اجرایی مربوطه باشد.
پمپ های بتن بیشترین سهم را در اجرای بتن ریزی های کشور داشته و نوع زمینی آن در ارتفاعات ، بیشتر کارآیی دارد.

ملاحظات خریداران

به گفته مهندس خرسند، خریداران بیش از آنکه به کیفیت کالا توجه داشته باشند بیشتر به بودجه و ارزانی دستگاه نظر دارند. به گفته وی برای یک خرید مناسب، شرکت ها و خریدارانی که فعالیت ساخت وساز دارند باید به اعتبار و سابقه فروشنده و کیفیت دستگاه نظر داشته باشند. در این زمینه داشتن رزومه به خریدار کمک خواهد کرد که معتبرترین دستگاه را انتخاب کند.
خرسند ادامه داد: در مورد دستگاهی مانند پمپ بتن، استانداردی وجود ندارد و اعتبار علامت های تجاری، مبنای خرید متقاضیان است و مشتریان پمپ بتن باید از شرکت هایی خرید کنند که خدمات پس از فروش دارند و در هنگام خرید حتماً برگه گارانتی دریافت کنند.مطالب مرتبط بتن مطلوب با ویبراتور خوب معرفی بتن خود تراکم راهکارهای اقتصادی نمودن بتن الیافی بتن شیشه ای چیست؟ قالـــــب بنـــدی بتـــــن با میــــــز پـــــــرنـــده چگونه بتن را تعمیر کنیم؟! طراحی داخلی با بتن شفاف شرایط استقرار بتن در هوای سرد ساخت سیمان بیولوژیک برای بیابان زدایی و مقابله با ریزگردها ساخت سیمان بادوام تر با نانوذرات توسط محققان ایرانی ملات پاش افزودنی های شیمیایی بتن چیست؟ آنچه درباره افزودنی بتن باید بدانیم چرا افزودنی های بتن؟!
ثبت آگهی رایگان
×