دانستنی های کابین دوش

کابین دوش چیست؟

کابین دوش یک محوطه دوش کامل با پانل پشتی و سینی است که تمام سطوح داخلی آن مهر و موم شده و ضد آب است. کابین دوش یک تجربه راحت و مناسب برای دوش گرفتن می باشد . از آنجا که در آپارتمان های کوچک که گاهی کل فضای حمام، فقط به چند متر محدود می شود،کابین دوش یا زیر دوشی به جای وان مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً دوش ها فضای کمتری نسبت به حمام ها دارند و در اغلب آپارتمان های کوچک امروزی به جای وان از دوش استفاده می شود. کابین دوش در دو نوع ساده و پیشرفته در بازار موجود می باشند که انتخاب نوع آن به سطح مالی و سلیقه خریدار بستگی دارد کابین دوش ساده یک اتاقک با دوش سقفی هستند و کابین دوش پیشرفته با امکاناتی نظیر دوش دستی، سیستم نمایش و کنترل دما، رادیو، تلفن و LCD نمایشی، جکوزی، ماساژورهای پا و… تولیدشده است. یکی از معایب کابین دوش پیشرفته قیمت بالای آن می باشند و هرچند کارایی آن ها جذاب تر از کابین دوش ساده می باشد اما اگر حمامی بهداشتی، زیبا و مدرن، مقرون به صرفه، به دوراز نم و رطوبت و... می پسندید و سطح مالی تان نیز به کابین دوش پیشرفته نمی رسد پیشنهاد این است که برای این کابین دوش ساده هزینه کرده و از کارایی آن لذت ببرید.

کابین دوش

این روزها به دلیل کوچک بودن فضاهای مسکونی استفاده از وسایل کم جا، تاشو و طراحی های مینی مال رایج است یکی از این وسایل که در فضاهای مسکونی موردتوجه است کابین دوش می باشد، کابین دوش معمولا در خانه های کوچکی که سرویس بهداشتی و حمام در فضای مشترکی قرارگرفته اند یک گزینه عالی برای جداسازی این دو فضا از هم می باشد چراکه علاوه بر جداسازی، تمام کارایی و انتظاراتی که از یک حمام داریم را در یک فضای کوچک فراهم می کند.
کابین دوش یا کابینت دوش همان طور که از اسمش پیداست یک اتاقکی مدرن است که با پارتیشن های شیشه ای خود، دوش حمام را پوشش داده و فضای دوش را از فضای حمام و یا سرویس بهداشتی جدا می کند.

مزایای استفاده از کابین دوش

1-پارتیشن های شیشه ای اطراف دوش سبب می شوند تا هنگام دوش گرفتن از پاشیده شدن آب به اطراف ازجمله خیس شدن روشویی، توالت و در جلوگیری کنند.
2-کابین دوش ها دارای سه نوع درب هستند کشویی،لولایی،تاشو که نوع کشویی و تاشو آن برای فضاهای کوچک بسیار مناسب و بهینه می باشد زیرا فضایی اشغال نمی کنند و نوع لولایی آن برای حمام با ابعاد بزرگ مورداستفاده قرار می گیرد.
3- به دلیل محصور بودن فضا در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.
4- سبب زیبایی و مدرن شدن فضای حمام می شوند.
5-به دلیل داشتن امکانات متنوع ازجمله سیستم تهویه هوا، کنترل اتوماتیک پانل، تلفن، لامپ سقفی و دیواری، دوش دستی متحرک و چندحالته، سیستم های جکوزی، جت های مختلف ماساژ، سونا، سیستم های صوتی و تصویری و... محیطی لذت بخش، مفرح و آرامی به وجود می آورند.
6-کابین دوش شکل های مختلفی ازجمله سه گوش، نیم دایره، مربعی داشته و در اندازه های متفاوتی ساخته می شوند که برای هرگونه فضایی می توان مورداستفاده قرارداد.
7- از مهم ترین مزایای کابین دوش داشتن محیط و حمامی بهداشتی و تمیز خواهد بود چراکه آب و بخار ناشی از آن دیگر محیط حمام را لکه دار، کثیف و فرسوده نخواهد کرد.
8-یکی از مشکلات اصلی حمام های طرح قدیمی، بخار بیش ازاندازه آن است که این مشکل در کابین دوش رفع شده است زیرا سیستم تهویه ای در این کابین ها کارشده که مانع از تولید بخار زیاد آب در فضای کابین دوش می شود.
9-یکی دیگر از مشکلات حمام های قدیمی رد شدن آب از کاشی ها و نم دادن دیوار و سقف بود که این مشکل نیز در کابین دوش رفع شده است به طوری که سینی کف کابین دوش مانع از خروج آب از محوطه کابین دوش شده و موجب مکش و آب بندی می شود.
کابین دوش ها در دو نوع ساده و پیشرفته در بازار موجود می باشند که انتخاب نوع آن به سطح مالی و سلیقه خریدار بستگی دارد کابین دوش ساده یک اتاقک با دوش سقفی هستند و کابین دوش پیشرفته با امکاناتی نظیر دوش دستی، سیستم نمایش و کنترل دما، رادیو، تلفن و LCD نمایشی، جکوزی، ماساژورهای پا و… تولیدشده است.
یکی از معایب کابین دوش پیشرفته قیمت بالای آن می باشند و هرچند کارایی آن ها جذاب تر از کابین دوش ساده می باشد اما اگر حمامی بهداشتی، زیبا و مدرن، مقرون به صرفه، به دوراز نم و رطوبت و... می پسندید و سطح مالی تان نیز به کابین دوش پیشرفته نمی رسد پیشنهاد این است که برای این کابین دوش ساده هزینه کرده و از کارایی آن لذت ببرید.

امکانات بی نظیر

کابین های دوش، حمام بخار و سونا، کابین های مجهز به سیستم جکوزی، کابین های مجهز به سیستم جت های ماساژور و هم چنین کابین هایی با طراحی منحصربه فرد و جذاب ، یک مزیت بالا برای حمام هر خانه ای محسوب می شود. اکثر کابین های حمام دارای امکانات جالبی مانند : دو شاخه محافظ با ضریب ایمنی بالا ، دوش دستی متحرک، نمایشگر و کنترل دما ، ضد عفونی با ازن، سیستم سونا بخار (هوشمند با قابلیت برنامه ریزی از نظر زمان و دما)، قابلیت ماساژ و ریموت کنترل است. حتی برخی از این کابین ها دارای امکاناتی مانند رادیو (FM) سیستم فرستنده و گیرنده صوتی با قابلیت پخش صدای استریو فونیک (برای گوش دادن به موزیک هنگام استحمام از فاصله دور ) و سیستم تنظیم حرارت سونا نیز می باشند تا استفاده کننده از حمام بی نظیر آن برای همیشه بهره مند باشد. برخی از این کابین ها دارای دوش هایی هستند که می توانند آب را از زوایای متفاوت بپاشد . همچنین در این کابین ها دستگاه ماساژور کف پا (برگرفته از طب سوزنی برای ماساژ قلب دوم ما) ماساژور کمر توسط پشتی برای ماساژ عضلات کمر نیز تعبیه شده است.

حتی برای خانه های کوچک

اشتباه نکنید، اگر چه چنین کالایی برای قشر مرفه و نیز خانه های لوکس مصرف دارد، اما در خانه های کوچک که سرویس بهداشتی و حمام در فضای مشترکی قرارگرفته اند کابین دوش بهترین انتخاب برای جدا کردن فضای حمام از سرویس بهداشتی است. برای اغلب این کابین دوش ها، درهای کشویی یا تاشو طراحی می شود، از این رو برای استفاده در فضاهای کوچک مناسب هستند. علاوه بر آن، با این کالا امکان بهره مندی از وان نیز در خانه های کم متراژ که طبعاً فاقد وان هستند، نیز فراهم می شود.

بر کیفیت تاکید داریم

محمدرضا امیری ، مدیرعامل شرکت لارس به خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما وارد کننده فریم آلومینیوم (مواد اولیه تولید پارتیشن و کابین دوش) است و سازنده این نوع کالاها نیز هستیم. البته در آینده نزدیک نیز کابینت دستشویی را بر فهرست تولیدات مان خواهیم افزود. وی قیمت این کالاها را هر مترمربع 330 هزار تومان اعلام کرد. به گفته امیری محصولات این شرکت دارای خدمات پس از فروش است.

اولین وارد کننده کابین دوش

بخش زیادی از این کابین دوش ها از خارج وارد می شود. کریمیان ،مدیرعامل شرکت لاویتا درباره کابین سونا و جکوزی توضیح داد: همیشه سعی ما این است که بتوانیم کالای مدرن و جدیدی برای بازار داشته باشیم و تنوع جزو برنامه های ماست. وی قیمت این کالاها را از 5 میلیون تومان به بالا و ضمانت آن را یک سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش اعلام نمود و گفت : این کالاها دارای قطعات برقی است و ما حتی کالاهایی را که 13 سال پیش هم وارد کرده ایم ،از نظر خدمات پشتیبانی می کنیم. کریمیان برتری شرکتش را در پافشاری بر استمرار فعالیت در زمینه این نوع کالا می داند.

نوگرایی؛ حرف اول بازار

بازار این نوع محصولات نیز مانند سایر بازارها با چالش هایی همراه است. به عنوان مثال این کالاها که در اولویت دهم است با مشکلاتی در زمینه واردات روبه رو شده و از میزان تنوع آن در بازار کاسته شده است. هر چند برخی از شرکت ها همچنان همان میزان کالایی را که در گذشته وارد کرده اند، می فروشند.
هاشم کارورز، از فعالان این بازار در پاسخ به این سؤال که چرا همچنان واردات کابین دوش صورت می گیرد ، به خبرنگار ما اظهار داشت: اصل اساسی در این بازار تنوع کالایی است چرا که مشتریان کابین ، سونا و جکوزی بر روزآمدی این محصولات تاکید دارند . از این رو اگر بدنه ای از نوعی جدیدی یا مثلاً شیشه ای ضد شوک به بازار دنیا عرضه شده باشد، آنها هم خواهان خرید چنین محصولاتی هستند و کالاهای قدیمی را حتی با فناوری مشابه پسند نمی کنند. این خاصیت همه بازارهای لوکس است و شما می توانید چنین شرایطی را برای سایر محصولات با کارویژه ساختمان های لوکس و سوپر لوکس نیز مشاهده کنید. حال اگر تولیدکننده ای اقدام به تولید این کالا نماید، هم باید بر تنوع محصولات به صورت دائم بیفزاید و هم بازار مصرف این کالا به دلیل آنکه تنها مورد توجه خانه های لوکس است کشش و نیاز به خط تولید انبوه را ندارد.

مساحت مفید حمام

غلامی نیک، کارشناس تأسیسات در زمینه نکات لازم برای خرید کابین حمام توصیه کرد: اندازه کابین دوش مناسب برای شما به میزان زیادی به اندازه سرویس بهداشتی و فضای حمام شما بستگی دارد. ابتدا باید به طور دقیق فضای زمینی موجود و هم چنین ارتفاع فضا را اندازه گیری و جای قرارگیری در و پنجره را مشخص کنید. وی افزود: برای خرید کابین حمام باید نکاتی مانند فضای لازم و میز دسترسی به لوله های آب و مسیرهای خروجی فاضلاب را در نظر داشته باشید. زمانی که به اندازه و شکل کابین حمام مناسب فکر می کنید، اندازه و مدلی را برای کابین دوش خود انتخاب کنید که در سرویس بهداشتی فضای کافی برای تجهیزات و عناصر دیگر باقی بماند و حرکت در فضا دشوار نشود. جای قرارگیری کابین دوش نیز بسیار مهم است و باید در مورد آن با دقت تصمیم گیری کنید.

دقت در فروشگاه

قادری امین، از فروشندگانی است که به نکته ای مهم اشاره نمود: هنگام خرید کابین دوش حتماً در مورد نحوه تحویل و نصب آن توسط شرکت سازنده و هم چنین ضمانت نامه پس از فروش پرس و جو کنید. کابین دوش خود را پس از تحویل و نصب به خوبی بررسی کنید تا از سلامت بدنه و هم چنین کارکرد سیستم های مختلف مطمئن شوید و اگر مشکلی دیدید همان جا با فردی که برای تحویل دادن کابین آمده ،بازگو کنید و خواستار برطرف شدن آن شوید.
شرکت پرشین استاندارد هم از فعالان این بازار و عرضه کننده زیر دوشی و دور دوشی است که خدمات پس از فروش محصولات آن هم به صورت تعویض و هم تعمیر است.
از دیگر شرکت های مطرح در بازار کالاهای بهداشتی به ویژه در کاربرد محصولات بهداشتی می توان به شرکت های الماس نوید ، الماس رس، گوانا ، سنی پلاستیک و آیدا پلاستیک اشاره نمود.

×